تحقیر شدن؛ احساس تحقیر شدن در یک رابطه و داشتن یک رابطه سالم

تحقیر شدن؛ احساس تحقیر شدن در یک رابطه و داشتن یک رابطه سالم

یک رابطه‌ی سالم داشتن یکی از اصلی‌ترین مواردی است که در یک رابطه باید به آن توجه داشت. داشتن یک رابطه سالم یکی از اصلی‌ترین مواردی است که در بهداشت و سلامت روان باید در نظر گرفته شود. احساس تحقیر شدن در یک رابطه یکی از بدترین اتفاقاتی است که ممکن است در یک رابطه شما تجربه کنید و سلامت رابطه شما را تحت تاثیر خود قرار دهد.

در یک رابطه اگر کسی احساس کند که کسی مرتب او را چک می‌کند و همیشه زیرنظر افراد قرار گرفته است، نمی تواند هیچ‌گاه خود واقعی‌اش باشد و کم‌کم احساس ‌می‌کند که اعتماد به نفس خود را از دست داده ‌است. او همیشه این احساس را دارد که همه رفتارهایش در زیر زره بین است و هیچ وقت نمی تواند خود واقعی اش باشد.

در ادامه این مقاله از زردنیوز ما قصد داریم تا در مورد احساس تحقیر شدن در یک رابطه و داشتن یک رابطه سالم برای شما بنویسیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

تحقیر شدن در رابطه

احترام متقابل به هم گذاشتن در یک رابطه، یکی از پایه‌های اساسی یک رابطه عاطفی سالم و موفق می تواند باشد. وقتی طرف مقابل‌تان در رابطه عاطفی شما را همیشه تحقیر می ‌کند و بخاطر هر مسئله‌ای شروع به توهین کردن شما کند، همین امر کم کم  آسیب‌های روحی زیادی را به شما وارد خواهد کرد. به همین صورت خواهد شد که کم کم عزت نفس در شما به شدت پایین می آید.

 تحقیر و بی احترامی در رابطه عاطفی باعث می‌شود کیفیت رابطه‌ هم به شدت کاهش پیدا می کند. این به گونه ای است که حتی ممکن است برای ادامه دادن به رابطه نیز به شک بیفتید اما قادر نباشید به درستی در این مورد تصمیم‌گیری کنید.

تحقیر شدن در رابطه
تحقیر شدن در رابطه

دلایل تحقیر شدن در رابطه

دلایل بسیار زیادی می تواند وجود داشته باشد که موجب می شود شما در رابطه تحقیر شوید و کم کم اعتماد به نفس خود را از دست دهید. در ادامه این مقاله این دلایل را با هم بررسی خواهیم کرد:

حد و حدودها

وقتی ‌که یک رابطه عاطفی شروع می‌شود هر دو طرف باید به شیوه صحیحی حد و مرزها و خط‌ قرمزهایشان را برای هم بیان کنند. زمانیکه این اتفاق نمیفتد، به مرور شما شاهد رفتارهایی خواهید بود که برای‌تان خوشایند نیست اما در حین حال قدرت و شهامت اعتراض در مقابل آنها را نیز ندارید.

 مثلا اولین باری که طرف مقابل یا نامزدتان با لحن تند و با صدای بلند با شما صحبت می‌کند یا در جمع به شما بی‌احترامی می‌کند در صورتیکه طرز برخورد مناسبی نداشته باشید این رفتارهای او ادامه پیدا می‌کند و به مرور شدت‌شان نیز بیشتر می‌شود.

تجربه های قبلی

گاهی ممکن است تجربه یک رابطه عاطفی ناموفق یا طلاق، اعتماد به نفس فرد را به شدت کاهش دهد و فرد از بسیاری از استاندارها و فاکتورهای مهمش در رابطه کوتاه بیاید و همین موضوع فضایی را فراهم می‌کند تا طرف‌مقابل شروع به توهین و تحقیر او کند. آسیب‌های که در زمان جدایی به فرد وارد می‌شود در صورتی‌که ترمیم نشوند تبعات جبران ناپذیری در آینده و در رابطه عاطفی خواهند داشت.

طرحواره بی‌ارزشی

طرحواره‌ها الگوهایی هستند که در کودکی در افراد بوجود می‌آیند و در تمام طول زندگی همراهشان است. وقتی‌که فردی به طرحواره بی‌ارزشی دچار می‌شوند همیشه احساس حقارت می‌کند و فکر می‌کند فرد باارزش و خوبی نیست و خودش را لایق اتفاقات خوب نمی‌داند.

 ریشه این طرحواره معمولا رفتار اشتباه والدین‌تان در دوران کودکی است، رفتارهایی مثل شماتت کردن، سرزنش کردن، مقایسه کردن و  عدم توجه به نیاز‌های کودک. این تله تا زمان بزرگسالی نیز همراه فرد باقی می‌ماند بطوری‌که برای رابطه عاطفی کسی را انتخاب می‌کند که به قدر کافی احترامش را نگه نمی‌دارد و تحقیرش می‌کند، یا در رابطه متعهد نیست.

شناسایی و درمان طرح‌واره‌ یا تله بی‌ارزشی به بررسی تخصصی و انجام تست‌های روانشناختی نیاز دارد. مشاوران طرحواره درمان‌گران رادیو عشق با بررسی سبک رابطه شما و والدین‌تان و بررسی کیفیت رابطه عاطفی‌تان می‌توانند طرحواره‌های ناسازگار و تله‌های ذهنی را در شما شناسایی کنند و راهکارهایی را به شما آموزش دهند که دیگر تحت تاثیر این تله رفتار نکنید و بتوانید رابطه عاطفی درست و موفقی داشته باشید.

عدم مهارت ارتباطی

یکی از دلایل توهین و بی‌احترامی کردن طرف مقابل‌تان ممکن است عدم یادگیری مهارت‌های ارتباطی باشد. مثلا وقتی نیازها و خواسته‌های او در رابطه به ‌اندازه کافی برطرف نمی‌شود، چون شیوه درست و محترمانه ابراز خوسته‌های خود را بلد نیست شروع  به توهین و تحقیر می‌کند. یا زمانی‌که از موضوعی خشمگین و عصبانی می‌شود تنها راه تخلیه کردن احساسش را تحقیر و توهین به شما می‌داند.

پیامدهای بعد از تحقیر شدن

متاسفانه افراد زیادی در مقابل این توهین و تحقیر‌ها سکوت می‌کنند و بخاطر ترس از دست دادن طرف مقابل‌شان و یا تنها ماندن این رفتارهای نامناسب را تحمل می‌کنند. در خیلی موارد هم دیده شده که برای حفظ این رابطه مسموم، حاضرند باج بدهند و یا تن به هر خواسته ای بدهند.

از جمله عواقبی که این روابط خواهند داشت عبارتند از:

پیامدهای بعد از تحقیر شدن
پیامدهای بعد از تحقیر شدن

کاهش اعتماد به‌نفس

 رفتارها و گفتار‌های توهین آمیز موجب می‌شود فرد اعتماد به‌نفس و خودباوری‌اش را از دست بدهد و حس کند در رابطه جایگاهی ندارد. این کاهش اعتماد به نفس به سایر جنبه‌های زندگی فرد مانند کار و تحصیلش نیز سرایت می‌کند.

افسردگی

 به مرور زمان، تکرار رفتارهای توهین آمیز و بی‌احترامی خصوصا در جمع باعث می‌شود فرد دچار افسردگی ‌شود و انگیزه و امید به زندگی در او کاهش یابد.

سردی در رابطه

 وقتی زوجین رابطه خوب توام با محبت و احترام متقابل ندارند، کم‌کم از هم فاصله می‌گیرند صمیمیت بینشان کم می‌شود و از هم دور می‌شوند. تحقیقات نشان داده است بسیاری از افراد متاهلی که از توهین و تحقیر‌های همسرشان شکایت دارند رابطه جنسی رضایت‌بخشی نیز ندارند.

راه حل‌ها

وقتی ‌که در رابطه احساس می کنید که  تحقیر می‌شوید و به قدر کافی به شما احترام گذاشته می‌شود باید یک سری کارهایی را انجام دهید. در قدم اول باید برای اصلاح و مدیریت این شرایط اقدام کنید و در نهایت اگر تلاش‌هایتان به نتیجه مطلوب نرسید برای ادامه رابطه به طور جدی تصمیم‌گیری کنید.

عدم مقابله به مثل

تحمل بی‌احترامی یا توهین و تحقیر شدن کار سختی است و گاهی موجب ناراحتی زیاد و خشم شما می‌شود با این وجود هرگز شما هم شروع به توهین نکنید چرا که این کار نه تنها هیچ نتیجه مثبتی ندارد بلکه اوضاع را بدتر می‌کند و رابطه‌تان را تبدیل به یک میدان جنگ می‌کند.

دور شدن از محیط

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید در این شرایط انجام دهید، ترک کردن محیط در صورت امکان است. زمانی که طرف مقابل شما مشغول تحقیر کردن‌تان است، به او بگویید که با این لحن و جملاتی که او به کار می برد نمی‌توانید این محیط را تحمل کنید،  بنابراین آنجا را ترک می کنید.

 اگر شناخت کافی از شخصیت طرف مقابل داشته باشید، می‌دانید که اقدام بعدی او چه خواهد بود. اگر از شما معذرت خواهی کرد، به او بگویید که معذرت خواهی فقط بخش اول است و هر اشتباهی نیاز به جبران دارد. اما اگر همچنان روی موضع خودش اصرار دارد، به او پیام دهید یا نوشته ای برای او بنویسید که «با شنیدن اون جمله یا کلمه من واقعا ناراحت شدم و از تو میخواهم که دیگه این کلمه رو بکار نبری». ترک کردن محیط باعث می شود که شما مانند او  رفتار نکنید و از روی عصبانیت اقدام اشتباهی انجام ندهید.

صحبت کردن

در مورد این موضوع با او در شرایط و فضای مناسب صحبت کنید، به او بگویید زمانی‌که به شما توهین می‌کند و یا شما را در جمع تحقیر می‌کند چه احساسی پیدا می‌کنید و ترجیح می‌دهید او چطور با شما رفتار کنید در این مورد واضح، شفاف و با جزییات صحبت کنید چون ممکن است حتی او خودش هم نداند چه رفتارهایی از جانب شما را آزار می‌دهد و باید در عوض چکار کند. مثلا به او بگویید «به جای اینکه توی جمع با صدای بلند باهام حرف بزنی، صبرکن وقتی تنها شدیم باهم صحبت کنیم.

جرات ورزی

مهارت جرات ورزی مهارتی است به شما یاد می‌دهد خواسته‌ها و انتظاراتتان را به دیگران بدون ترس، خجالت و اضطراب بیان کنید و از حق‌تان دفاع کنید. می‌توانید به کمک یک مشاور روانشناس این مهارت را در خود تقویت کند. مشاور به شما یاد می‌دهد چطور با توجه به ویژگی‌های شخصیتی خودتان و طرف مقابل‌تان خواسته‌ها، انتظارات و استاندارهای‌تان را به او بگویید و چطور مخالفت‌تان را در مورد موضوعات خاص نشان دهید و همینطور زمانی‌که او شما را تحقیر کرد چطور جرات‌مندانه و باشهامت از خودتان دفاع کنید.

بالا بردن اعتماد به نفس

همانطور که تا اینجا متوجه شدید میزان اعتماد به نفس شما نقش مهمی در کیفیت رابطه بازی می‌کند. میزان اعتماد به نفس شما تعیین می‌کند که چقدر برای خودتان ارزش و احترام قائلید و از طرف مقابل‌تان چقدر انتظار دارید که احترام شما را نگه‌ دارد.

 یکی از تکنیک‌هایی که باعث می‌شود اعتماد به نفس‌تان را بالا ببرید این است که تمام ویژگی‌های مثبت‌تان را روی کاغذ بنویسید، حتی ویژگی‌های کوچک مثل اینکه شما دست خط خوبی  دارید یا خوب بلدید غذا درست کنید. سعی کنید این لیست را جایی جلوی دید‌تان قرار دهید، به کمک این لیست متوجه می‌شوید که چه ویژگی‌های منحصر به فردی دارید و چقدر انسان ارزشمندی هستید.

مقابله با ترس ها

ترس از دست دادن طرف مقابل‌تان یا ترس از تنهایی باعث می‌شود در خیلی از مواقع در مقابل توهین‌های او سکوت کنید و رفتارهای او را هرطور که شده تحمل کنید. حتی به قیمت شکسته شدن غرورتان و یا شکسته شدن قلب‌تان. باید با این واقعیت روبرو شوید هرچقدر در مقابل این تحقیر‌ها و توهین‌ها سکوت کنید باعث می‌شود ارزش شما پیش او کمتر شود و از شما دورتر شود. نباید برای نگه داشتن طرف مقابل‌تان دست و پا بزنید، یک رابطه عاطفی سالم و درست به این شکل نیست. زمانی‌که شما با این ترس روبرو شوید و آن را از بین ببرید مطمئنا به این نتیجه می‌رسید که لایق رابطه‌ای هستید که در آن با احترام با شما رفتار شود.

بسیاری از افراد تنها بخاطر ترس از تنها ماندن و مشکلات پس از جدایی حاضر می‌شوند در رابطه اشتباه بمانند . دوره « زندگی پیروزمندانه پس از جدایی» رادیو عشق کمک می‌کند تا با این ترس‌ها روبرو شوید و آنها را از بین ببرید تا بتوانید تصمیم‌های درستی برای زندگی‌تان بگیرید.

کم کردن وابستگی‌ها

وابستگی زیاد در رابطه عاطفی حکم سم را دارد فرقی نمی‌کند که شما در یک رابطه آشنایی پیش از ازدواج باشید یا ازدواج کرده باشید. وابستگی زیاد باعث می‌شود، بی‌احترامی‌ها و تحقیر‌های طرف مقابل‌تان را تحمل کنید. برای از بین بردن وابستگی‌تان باید یاد بگیرید به تنهایی و بدون حضور کسی از زندگی‌تان لذت ببرید، انگیزه داشته باشید و برای رسیدن به اهداف‌تان تلاش کنید. راهکارهایی زیر برای کم کردن و ازبین بردن وابستگی مفید هستند:

  • زمانی‌هایی را به تفریح با خانواده و دوستان‌تان اختصاص دهید.
  • اهداف مستقل از رابطه برای خودتان تعریف کنید.
  • تفریحات اختصاصی داشته باشید.
  • در مقابل وسوسه ارسال پیام و تماس با طرف مقابل‌تان بایستید و خودتان را سرگرم کار دیگری کنید.

جمع بندی

تحقیر شدن از سمت فرد مورد علاقه حس دردناکی است و به شدت به اعتماد به نفس‌ فرد آسیب می‌زند. از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود تحقیر و توهین در رابطه اتفاق بیفتد مشخص نکرد حد و مرز‌ها در ابتدای رابطه، پایین بودن عزت نفس، تجربیات ناموفق و تلخ گذشته و وجود طرحواره بی‌ارزشی در فرد است.

 همچنین اگر طرف مقابل‌تان مهارت‌های ارتباطی را به خوبی بلد نباشد از تحقیر و توهین شما برای بیان نارضایتی‌هایش استفاده می‌کند. این رفتارهای نامناسب تاثیرات منفی زیادی را به‌جای می‌گذارد از جمله پایین آمدن اعتماد به نفس، افسردگی و سردی رابطه. برای مقابله با رفتار توهین‌آمیز شریک‌عاطفی با او مقابله به مثل نکنید.

 در صورت امکان محیط را ترک کنید، شفاف و واضح با او در مورد احساسات‌تان و خواسته‌های‌تان صحبت کنید، اعتماد به نفس‌تان را بالا ببرید، مهارت جرات‌ورزی یاد بگیرید، با ترس‌های‌تان مقابله کنید و وابستگی‌تا را تا حد ممکن کاهش دهید.

زرد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.