درد ناشی از طرد شدن

چرا طرد شدن خیلی درد دارد و چگونه درد را التیام دهیم؟

برای اکثر مردم، شکستن قلب و طرد شدن بدتر از درد جسمی است و این موضوع یک دلیل علمی دارد. ما در این مطلب در رابطه با درد ناشی از طرد شدن صحبت خواهیم کرد.

من یک سوال از شما دارم: ترجیح می‌دهید دستتان بشکند یا قلبتان بشکند؟ ما از دنبال کنندگان توییتر خود این سوال را پرسیدیم. ۷۶ درصد گفتند که ترجیح می‌دهند دستشان بشکند، در حالی که ۲۴ درصد گفتند ترجیح می‌دهند قلبشان بشکند. این پاسخ خیره کننده است. زیرا شکستن دست دردناک و هزینه‌بر است و تأثیر زیادی بر زندگی شما دارد. با این حال، برای اکثر مردم، شکسته شدن قلب، بدتر از درد فیزیکی است و یک دلیل علمی برای اثبات آن وجود دارد.

چرا طرد شدن خیلی درد دارد؟

محققی به اسم نائومی آیزنبرگ (Naomi Eisenberg) در UCLA (دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس) کشف کرد که درد اجتماعی (مانند طرد شدن و ناامید شدن از دیگران) و درد فیزیکی توسط قسمت‌های یکسانی از مغز احساس می‌شوند. به عبارت دیگر، مغز نمی‌تواند تفاوت بین درد جدایی و درد شکستگی دست را تشخیص دهد.

وقتی این مطالعه را خواندم، گویا یک لامپ در ذهنم خاموش شد. من در دبیرستان و کالج دوران بسیار سختی را پشت سر گذاشتم. من نتوانستم بین دوستانم جای خود را پیدا کنم. بنابراین، من به کتاب‌هایم و مهارت‌های فنی و علمی‌ام فرار کردم. اما درد زیادی را حس می‌کردم. زیرا احساس می‌کردم توسط همسالانم طرد شده بودم.

وقتی این مقاله را خواندم، متوجه شدم که صدمه‌ای که از طرد شدن احساس می‌کردم چیزی نبود که خودم ساخته باشم. آن درد واقعی بود.

چگونه دردهای اجتماعی را درمان کنیم؟

نکته چالش برانگیز در مورد مقابله با جدایی‌ها و سایر اشکال طرد اجتماعی این است که، بر خلاف مسئله‌ی شکسته شدن دست، شما نمی‌توانید در این مورد به پزشک مراجعه کنید و تحت درمان قرار بگیرید. یا تاریخ تقریبی به شما گفته شود که قرار است در فلان زمان  بهبود پیدا کنید. بهبودی زمان می‌برد، اما خوشبختانه، محققان چند استراتژی برای سرعت بخشیدن به این فرآیند کشف کرده‌اند.

در مورد جدایی و وضعیت تازه مجردی خود صحبت کنید!

یکی از عوارض جدایی که کنار آمدن با آن سخت‌تر از هر چیزی است، از دست دادن هویتتان به عنوان پارتنر یک شخص و مجرد شدن است. تحقیقات نشان می‌دهد که وقت گذاشتن برای صحبت با یک دوست در مورد اینکه چرا جدایی بین شما اتفاق افتاد، می‌تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر بهبودی پیدا کنید. اما اگر آسیب‌دیدگی و احساسات گیج‌تان را برای خود نگه دارید، دیرتر بهبود پیدا می‌کنید.

روی روابطتان با دیگران بیشتر سرمایه‌گذاری کنید!

از آنجایی که انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند، مطالعات نشان داده‌اند که بیشتر ثبات خلق و خو و شادی ما از روابط ما ناشی می‌شوند. وقتی جدایی را تجربه می‌کنید، باید هورمون‌های مثبت و ارتباطی را که از پارتنر سابق خود دریافت کرده‌اید، با تقویت روابط خود با افراد دیگر جایگزین کنید.

فاصله خود را حفظ کنید!

ممکن است وسوسه‌انگیز باشد که با پارتنر سابق خود در ارتباط باشید. یا بدتر از آن، آن‌ها را در رسانه‌های اجتماعی دنبال کنید. اما مطالعات نشان می‌دهد که برای غلبه بر درد عاطفی باید بین خود و فردی که به ما صدمه زده است فاصله ایجاد کنیم. هنگامی که دیگر زمان فکر کردن به پارتنر سابق خود انقباض غیر ارادی ماهیچه نداشته باشید، آنگاه حاضر هستید که با او دوباره رابطه دوستی ایجاد کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.