چرا باید پیروزی‌های کوچک خود را جشن بگیریم؟

آیا به دنبال راه‌هایی برای بهبود انگیزه، تعامل یا رضایت بیشتر از زندگی هستید؟ جشن گرفتن‌ پیروزی‌های کوچک به طور مداوم می‌تواند انرژی مورد نیاز شما را افزایش دهد. همه ما در زندگی اهداف بزرگی داریم، مانند داشتن‌ خانه خود، نوشتن یک رمان یا ساختن یک سازمان غیردولتی. اهداف بزرگ برای کمک به ما در یافتن رضایت از زندگی مهم هستند، اما زمانی که اهداف بلندمدت داشته باشیم، ممکن است در این راه انگیزه و انرژی خود را از دست بدهیم. به همین دلیل است که جشن گرفتن‌ پیروزی‌های کوچک می‌تواند برای موفقیت بسیار ضروری باشد.

برای درک صحیح این موضوع و آشنایی با دلایلی که می‌توانید پیروزی‌های کوچک خود را جشن بگیرید، ادامه این مقاله از زردنیوز را از دست ندهید.

پیروزی‌های کوچک چیست؟

ابتدا، اجازه دهید مشخص کنیم که “پیروزی کوچک” چیست. پیروزی‌های کوچک هر چیزی است که شما انجام می‌دهید و با اهداف شما همسو می‌شود. آن‌ها می‌توانند به کار، روابط شخصی یا حرفه‌ای، تغییر عادت و یا امور مالی مرتبط باشند. به راحتی می‌توان از پیروزی‌های کوچک چشم پوشی کرد، به خصوص اگر شما با انتقاد از خود و کمال‌گرایی بزرگ شده‌ باشید. بیایید بگوییم که شما قصد دارید کمتر دیگران را قضاوت کنید.

یک پیروزی کوچک ممکن است زمانی که شما متوجه شروع قضاوت خود درباره نحوه بیان کلمه “شیر” توسط شخص دیگری می‌شوید، باشد. با وجود اینکه هنوز وقتی آن را “ملک” تلفظ می‌کردند، این فکر به ذهن شما خطور می‌کرد، حداقل متوجه خود غرق در این فکر شدید. توجه به افکارتان دری را برای شما باز می‌کند که بپرسید چرا همه باید کلمات را یکسان تلفظ کنند. این آگاهی است و همانطور که می‌گویند آگاهی کلید تغییرات موفق زندگی است.

چرا باید پیروزی‌های کوچک را جشن بگیریم؟

به جای جشن گرفتن‌ پیروزی‌های کوچک، چرا منتظر پیروزی‌های بزرگ نباشید تا شما را به سمت خوشبختی سوق دهند؟تصور کنید که زنگ در به صدا در می‌آید، شما در را باز می‌کنید و یک نفر فریاد می‌زند: “تبریک می‌گویم، شما 3 میلیون دلار بردید!” بادکنک‌ها و کاغذ‌های رنگی در اطراف شما می‌افتند. جشن گرفتن‌ چنین برد بزرگی چه حسی به شما دست می‌دهد؟ مطمئناً با این مقدار پول، نه تنها احساس انگیزه و تعهد می‌کنید، بلکه شادی و رضایت ابدی نیز خواهید داشت، درست است؟ طبق تحقیقات، افرادی که مبالغ هنگفتی به دست می‌آورند، در کل از کیفیت زندگی خود رضایت بیشتری دارند. با این حال، آن‌ها بیش از دیگران شادی روزانه را تجربه نمی‌کنند – به قدری که برای پیروزی‌های بزرگ شاد می‌شوند.

بردهای کوچک ما را در مسیر و حرکت رو به جلو نگه می‌دارند، که می‌تواند به ما کمک کند از تعلل دوری کنیم. در واقع، اینترنت در حال حاضر مملو از مقالاتی است که خوبی‌های جشن گرفتن چیزهای کوچک را تمجید می‌کنند. اما شادی تنها یکی از ده‌ها دلیلی است که باید به طور منظم جشن بگیرید. دلایل جشن گرفتن‌ پیروزی‌های کوچک را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد.

انرژی

وقتی انرژی کم است، انجام هر کاری می‌تواند چالش برانگیز باشد. تا جایی که ممکن است برای تعیین اهداف تلاش کنید، بدون انرژی، قابل درک است که چرا کاناپه جاذبه بسیار بیشتری نسبت به تردمیل دارد. وقتی پیروزی‌های کوچک خود را جشن می‌گیرید، انرژی‌های کمی به خود می‌دهید که به مرور زمان افزایش می‌یابد. همین الان امتحان کنید: به چیز کوچکی که امروز به دست آورده‌اید فکر کنید. شاید زباله‌ها را بیرون برده‌ باشید، با اینکه بیرون واقعاً سرد بود، بسیار خسته بودید و نمی‌خواستید. به خود بگویید: “من بهت افتخار می‌کنم که در آن شرایط آب و هوایی وحشتناک کارهای خانه را انجام دادی.” یا شاید شما برای انتخاب چای به جای قهوه برای عصرانه جشن می‌گیرید. تبریک گفتن به خودتان چه حسی دارد؟ وقتی به خودت این برد کوچک را گوشزد می‌کنی، بدنت چه چیزی را تجربه می‌کند؟

با گذشت زمان، متوجه خواهید شد که جشن‌های کوچک انرژی‌ای را به شما تزریق می‌کنند که انباشته می‌شود. اگرچه احتمالا هنوز از بیرون بردن‌ زباله متنفر باشید، حداقل انرژی لازم برای انجام آن را خواهید داشت. هنگامی که شروع به تجربه انرژی بیشتر کردید، ممکن است متوجه شوید که انگیزه بیشتری برای انجام تمام آن موارد – بزرگ و کوچک – در لیست “کارهای” خود دارید. این به یک چرخه بازخورد مثبت تبدیل می‌شود. شما کاری را انجام می‌دهید، جشن می‌گیرید، انرژی خود را برای انجام کارهای بیشتر افزایش می‌دهید و تکرار می‌کنید. در واقع، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد جشن گرفتن پیروزی‌های کوچک شما را به موفقیت‌های بزرگ‌تر سوق می‌دهد. برعکسش هم درست است. وقتی کارهای کوچک را انجام نمی‌دهید، تصور کنید که کنار گذاشتن کارهای بزرگ چقدر چالش برانگیزتر خواهد بود.

رشد شخصی و حرفه‌ای

رشد و توسعه شخصی
رشد و توسعه شخصی

تصدیق پیروزی‌های کوچک به شما کمک می‌کند تا میزان پیشرفت خود را پیگیری کنید. این به ویژه زمانی مفید است که می‌خواهید عادت جدیدی ایجاد کنید یا سبک زندگی خود را تغییر دهید. تغییرات رفتاری می‌تواند برخی از بزرگترین چالش‌هایی باشد که ما به عهده می‌گیریم. همچنین زمانی که در مسیر رشد و توسعه شخصی یا حرفه‌ای هستید، آن‌ها می‌توانند سودمندترین باشند. تغییرات رفتاری می تواند برخی از بزرگترین چالش هایی باشد که ما متعهد می شویم. همچنین زمانی که در مسیر رشد و توسعه شخصی یا حرفه ای هستید، آنها می توانند سودمندترین باشند.

افتادن‌ در دام “همه یا هیچ” می‌تواند آسان باشد. به عنوان مثال، بسیاری از مردم احساس می‌کنند که اگر نتوانند در اولین بار که تلاش می‌کنند به یک تغییر رفتاری دست یابند – مانند ترک سیگار، باید کلا بی‌خیال آن شوند. انرژی مثبت به دست آمده‌ از طریق جشن گرفتن‌ بردهای کوچک به شما کمک می‌کند پس از یک مسیر انحرافی موقت به مسیر خود بازگردید. «امروز فقط 3 نخ سیگار کشیدم» شاید پیروزی کوچکی این باشد که فردا فقط 2 نخ بکشید. رشد در هر حوزه‌ای از زندگی یک فرآیند است و این فرآیند مستلزم استفاده از ابزار است. جشن گرفتن چیزهای کوچک ابزاری عمدی است که وقتی در حال تبدیل شدن‌ به فردی هستید که قبلاً گفته‌اید می‌خواهید باشید، می‌خواهید از آن استفاده‌‌ کنید.

مطالب مرتبط: 10 دلیلی که تمرکز شما را نابود می‌کند + راه‌ حل کاربردی

خود دوستی

خود دوستی
خود دوستی

گفته‌‌‌می‌شود که تحصیلات مهم‌ترین‌ سرمایه‌گذاری در زندگی افراد است. تصور کنید که سعی می‌کنید مدرک خود را بگیرید، اما تا حدی از خود انتقاد می‌کنید که قبل از امتحانات مهم دچار اضطراب می‌شوید. اگر مقداری صبر و شفقت به خود نشان ندهید، مهم نیست که چقدر برای تحصیل خود هزینه می‌کنید – هرگز نمی‌توانید آن را تمام کنید! بنابراین، خود دوستی بزرگترین سرمایه‌گذاری است که در طول عمر انجام می‌دهید. خودت تنها کسی هستی که برای تمام عمرت در کنارت داری. وقتی بدون قید و شرط خود را دوست داشته باشید، قادر خواهید بود از هر مانع یا طوفانی عبور کنید. جشن گرفتن‌ پیروزی‌های کوچک تنها یکی از راه‌ها برای مراقبت از خود است. وقتی مردم ازدواج می‌کنند جشن می‌گیرند. در روز تولد عزیزانمان جشن می‌گیریم. ما جشن می‌گیریم زیرا جشن‌ها نشان‌دهنده عشق ما به دیگران است.

بنابراین، هنگامی که شما فعالانه پیروزی‌های کوچک را جشن می‌گیرید، عشقی که به خود دارید را تأیید می‌کنید. جشن گرفتن‌ پیروزی‌های کوچک خود راهی قدرتمند برای نشان دادن‌ این است که متوجه شگفت‌انگیز بودن‌ خود شده‌اید. این به شما کمک می‌کند بیشتر به بازخورد مثبت خود تکیه کنید تا اینکه به دنیای بیرون نگاه کنید و منتظر باشید بقیه به شما بگویند که در مورد شما چه فکری می‌کنند. این چیزی است که هیچ‌کس هرگز نگفته است: “خشنود کردن مردم دروازه‌ای به قلمرو شادی است.” دیگر منتظر نمانید تا دیگران به شما بگویند چقدر ارزشمند هستید و شروع به تصدیق تمام موفقیت‌های کوچک خود کنید! به عنوان یک مزیت جانبی، خود دوستی همچنین منجر به روابط بهتر با دیگران می‌شود. وقتی خودتان را دوست داشته باشید، به دیگران نشان خواهید داد که می‌خواهید با شما چگونه رفتار شود.

خوشبختی و شادی

شادی
شادی

به گفته روانشناس یونگی دکتر جیمز هالیس، جست و جوی ما برای خوشبختی واقعاً در مرکز زندگی ما نیست. در عوض، به نفع ماست که زندگی خود را بر اساس جستجوی معنا طراحی کنیم. بنابراین، چرا شادی تقریباً در هر مقاله‌ای درباره جشن گرفتن پیروزی‌های کوچک، از جمله این یکی، ذکر شده است؟ زیرا این همان چیزی است که ما می‌خواهیم. همانطور که پیداست، مسیر رسیدن به آنچه می‌خواهیم، مستقیم نیست. به گفته هالیس، «لذت و شادی به خودی خود هدف نیستند، بلکه محصول جانبی لحظاتی هستند که ما در حال انجام کاری هستیم که واقعاً برایمان مناسب است».

 خوشبختی یک محصول جانبی است! زمانی که ما کاملاً درگیر زندگی خود می‌شویم، اعتماد به نفس ما بالاتر می‌رود، اعمال ما با نیات ما مطابقت پیدا می‌کند، عشق ما به خودمان بیشتر می‌شود و زندگی پر از معنا را تجربه می‌کنیم. بنابراین، اگر می‌خواهید شادی را تجربه کنید، باید راه‌هایی برای گنجاندن معنا در زندگی خود بیابید. جشن گرفتن بردهای کوچک خود می‌تواند کاتالیزوری برای یافتن این معنا باشد. به عبارت دیگر، اگر آماده نیستید که دستیابی به شادی را رها کنید، سعی کنید شادی را به عنوان چیزی که تمرین می‌کنید ببینید. و اگر راه اثبات شده‌ای برای متعهد شدن با آن تمرین می‌خواهید، سعی کنید تمام پیروزی‌های کوچک خود را جشن بگیرید.

سخن پایانی

یادداشت روزانه پیروزی‌های کوچک خود را در نظر بگیرید. در پایان هفته، می‌توانید همه چیزهایی را که جشن گرفته‌اید بخوانید، که به شما کمک می‌کند انباشته شدن همه بردهای کوچک را تجربه کنید. و اگر می‌خواهید پیروزی بزرگ‌تری را تجربه کنید، در پایان سال دفترچه‌ی جشن گرفتن‌های خود را دوباره بخوانید!

مطالب مرتبط: 34 راه طلایی برای زندگی و رشد در لحظه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.