بیماری-سرماخوردگی

چگونه کمتر دچار بیماری شویم و بیشتر سالم بمانیم؟

آیا از اینکه به خاطر سرماخوردگی یا تب به سر کار یا مدرسه نروید خسته شده‌اید؟ آیا هرسال به راحتی سرما می‌خورید؟ شما حتما انسان‌های خارق‌العاده‌ای را که هرگز بیمار و مریض نمی‌شوند دیده‌اید. اما چگونه این کار را انجام می‌دهند؟
خوب، این ارتباطی به ژنتیک ندارد (حداقل در بیشتر مواقع). آنها احتمالاً یک سری نکات خاص را رعایت می‌کنند که در این مقاله شاهد آن هستید. خداحافظ گرفتگی بینی مداوم، سلام سلامتی 100٪ .

بخش اول: رژیم غذایی و ورزش

ورزش-سلامتی
ورزش-سلامتی

در نظر گرفتن محدودیت کالری

اگر قبلا برای رژیم گرفتن دلیلی نداشتید، الان دارید. تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که 25٪ کمتر از حد طبیعی غذا می‌خورند به ندرت بیمار می‌شوند.
سطح کلسترول، تری گلیسیرید و فشار خون شما کاهش می‌یابد و در نتیجه از سلامتی بیشتری برخوردار می‌شوید.
مراقب باشید. این یک رژیم غذایی آسان است که به طور باورنکردنی‌ای ممکن است آن را اشتباه انجام دهید.
این رژیم در مورد گرسنگی کشیدن نیست، بلکه در مورد خوردن کمی کمتر از رژیم غذایی غربی است.

مصرف ویتامین

قبل از انجام این کار، توصیه می‌شود با یک پزشک صحبت کنید. رژیم شما فاقد چه ویتامین‌ها و مواد مغذی است؟ او اینگونه متوجه خواهد شد که چه چیزی را به شما توصیه کند.
رژیم غذایی‌ که حاوی مقادیر زیادی از مواد خوب، به ویژه ویتامین‌هایA ،C ، D و آهن و روی است، سیستم ایمنی بدن را در همه سطوح قوی نگه می‌دارد.
بسیاری اعتقاد دارند که در صبحانه خود حتما از مخمر آبجو استفاده کنند. فقط یک قاشق غذاخوری از آن تمام ویتامین‌های گروه B مورد نیاز بدن را به شما می‌دهد.

بیرون رفتن

شما هم حتما این را احساس کرده‌اید که گاهی اوقات تنها چیزی که نیاز یک نفس هوای تازه است؟ این بدن شما است که دقیقاً آن چیزی را که نیاز دارد می‌گوید! این باعث می‌شود که از تمام میکروب‌های داخل بدن جدا شوید و شما را به حرکت در می‌آورد. سلول‌های ” قاتل” شما را نیز تقویت می‌کند.
به پیاده‌روی بروید. حتی اگر زمان تمرین نباشد، بهانه‌ای برای بیرون رفتن پیدا کنید. سگ خود را برای پیاده‌روی بیرون ببرید، ماشین را بشویید، به پیک نیک بروید، به پیاده‌‌گردی بروید، چمن‌ها را کوتاه کنید.  فقط از آن هوای پاک و تمیز تنفس کنید و لذت ببرید.

ورزش کردن

تمرینات هوازی انجام دهید تا قلب شما پمپاژ کند و خون شما به حرکت در بیاید. آنها علاوه بر کمک به کاهش وزن، التهاب و مبارزه با بیماری‌ها، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کنند. اما وقتی نوبت به ایمنی بدن می‌رسد، به این دلیل است که شمار گلبول‌های سفید خون شما را افزایش می‌دهدکه با باکتری‌های بد و ویروس ها مبارزه می‌کنند.
یا فرم دیگری از ورزش را انجام دهید که بدن شما را تقویت و هماهنگ می‌کند که همچنین باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن نیز می‌شود. تا زمانی که بلند شوید و حرکت کنید، به خود لطف می‌کنید.

تغذیه سالم

ساده‌ترین راه برای انجام این کار چیست؟ غذای فرآوری شده کمتری بخورید. تغذیه مناسب باعث قدرتمندتر شدن بدن و حفظ ایمنی بدن می‌شود. آب کافی بنوشید و سعی کنید غذاهای ارگانیک بخورید. هرچه غذای شما فرآوری کمتری داشته باشد، بهتر است.
در تمام وعده‌های غذایی خود به دنبال رنگ باشید. سبزیجات برگ‌دار و سبز پر از پروتئین هستند که به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کنند. اما هر گروه رنگی ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن شما را دارد.
آیا چند خوراکی فوق‌العاده برای جلوگیری از بیماری می‌خواهید؟ سراغ سیب، سیر، پرتقال و زنجبیل بروید.
آنها مملو از ویتامین‌ها و مواد معدنی سازنده سیستم ایمنی بدن هستند.

مطالب مرتبط: سیگار کشیدن- تاثیرات سیگار کشیدن بر روی سلامتی

بخش دوم: عادت‌های بهتر زندگی

عادات خوب
عادات خوب

واکسن آنفولانزا

اگر راه‌های گفته شده تاثیرگذار نباشد راهی جز واکسن زدن ندارید. با پزشک خود تماس بگیرید تا ببینید آیا شما کاندیدای خوبی هستید یا خیر. یک سوزن و شما برای کل سال خوب خواهید بود.
آنفلوانزا معمولاً حدود ژانویه یا فوریه به اوج خود می‌رسد. اگر می‌خواهید واکسن بزنید، سعی کنید این کار را قبل از این ماه‌ها انجام دهید. حتی داروخانه محلی شما نیز می‌تواند واکسیناسیون را برای شما انجام دهد.

ریلکس کردن

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای خود انجام دهید اجتناب از استرس است. سطح پایین‌تر کورتیزول عملکرد بدن را به صورت طبیعی حفظ می‌کند، اما این امر در مورد عادت‌های روزمره شما نیز هست: هنگامی که استرس دارید، کمتر می‌خوابید، کمتر ورزش می‌کنید و بیشتر می‌خورید. دو چیز که برای بیماری قریب الوقوع خوب نیست!
در واقع هورمون‌های استرس وجود دارد که گلوکوکورتیکوئید نامیده می‌شوند. در دراز مدت این هورمون‌ها باعث خرابی سیستم شما شده و سلولهای دیگر را از انجام وظایف خود منع می‌کنند. وقتی این اتفاق می‌افتد، حتی در برابر ضعیف‌ترین ویروس‌ها نیز مستعدتر می‌شوید.

مثبت اندیشی

مثبت اندیشی
مثبت اندیشی

شبیه مانترای کاهش استرس، بسیار مهم است که شما مثبت فکر کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که افراد خوشحال و کسانی که نگران بیماری نیستند، بیمار نمی‌شوند! معلوم شد کسانی که مثبت فکر می‌کنند مقادیر بیشتری آنتی بادی آنفولانزا تولید می‌کنند، گرچه دانشمندان دلیل آن را نمی‌‌دادند.
آرامش و خوشحال بودن ممکن است تمام چیزی باشد که بدن شما نیاز دارد.
به نوعی منطقی است. هرچه شاد باشید، استرس شما کمتر می‌شود. هرچه استرس شما کمتر باشد، خواب، تغذیه و ورزش بهتری خواهید داشت. در واقع هر کاری را بهتر انجام ‌می‌دهید.

اجتماعی بودن

مدتهاست که تحقیقات نشان داده است که رابطه‌ای بین تنهایی و انزوا و سلامتی ضعیف است.
ما به عنوان انسان به گونه‌ای خلق شده‌ایم که موجوداتی اجتماعی باشیم. وقتی اجتماعی نیستیم، حتی بدن ما نیز رنج می‌برد دیگر نیازی نیست که به ذهن اشاره کنیم که چه آسیبی می‌بیند. پس اجتماعی باشید! آن را بهانه کنید تا با دوستانتان خوش بگذرانید. شما همزمان هم استرستان کاهش می‌یابد هم خوشحال می‌شوید.
وظیفه مضاعف برای واکنش‌های مبارز شما.
با بیرون رفتن و ورزش، آن را چهار برابر کنید! با چند دوست به استخر یا پیاده‌گردی بروید. کاری جدا از ماندن در خانه و نوشیدن شبانه انجام دهید. کاری متفاوت انجام دهید!

خودداری از دخانیات و الکل

همه اینها برای سلامتی شما مضر است، نه تنها منجر به بیماری و در نهایت مرگ قریب الوقوع می‌شود، بلکه هر روز شما را ضعیف‌تر می‌کند. آنها همچنین باعث استرس شما می‌شوند، چرخه‌های طبیعی شما را بهم می‌ریزند و فقط کارهای ساده را سخت‌تر می‌کنند. بنابراین از آنها اجتناب کنید.
سیگار، مواد مخدر و الکل همگی سم هستند. آنها وارد سیستم‌های ما می‌شوند و آنها را فرسوده می‌کنند.
بعضی اوقات حتی نمی‌توان این تأثیرات را احساس کرد، اما وجود دارد. نوشیدن مشکلی ندارد، اما نه بیشتر.

خواب کافی

خواب-استراحت
خواب-استراحت

این یعنی هر شب. خواب کافی استرس را از بین می‌برد و به بدن شما اجازه می‌دهد تا بعد از فعالیت‌های روزمره بهبود یابد. مطالعه‌ای در سال 2009 نشان داد که خواب کمتر از 7 ساعت احتمال سرماخوردگی شما را سه برابر می‌کند.
بنابراین سعی کنید 7 ساعت خوب (بدون وقفه) هر شب بخوابید. این ممکن است به معنی باشد که گاهی نتوانید بیرون بروید، اما به خاطر سلامتی‌تان ارزشش را دارد.
برعکس این مسئله هم خوب نیست. خواب زیاد نیز برای شما خوب نیست. بنابراین آخر هفته‌ها تا بعد از ظهر در مقابل خوابیدن مقاومت کنید. به هر حال در طول هفته شما را بیشتر خسته می‌کند!

رعایت بهداشت

جدا از دوش گرفتن منظم، موارد دیگری نیز وجود دارد:
ضدعفونی کننده دست با خود به همراه داشته باشید و از آن استفاده کنید. از صابون تخته‌ای استفاده نکنید زیرا می‌تواند میکروب حمل کند. مگر اینکه دکتر آن را توصیه کرده باشد.
همیشه دستان خود را کاملاً خشک کنید. دست مرطوب می‌تواند باکتری‌ها را پرورش دهد.
مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و غرغره کنید. بسیاری از باکتری‌ها در دهان ما هستند. گذشته از سلامت عمومی، بهداشت ضعیف دهان و دندان و بیماری‌های لثه نیز با بیماری‌های جدی‌تر مانند دیابت مرتبط است.

رعایت سطح بالاتری از بهداشت

ترس از میکروب یک شوخی نیست، و رعایت برخی از کارهای آنها چیز وحشتناکی نیست. اگر این مسئله بیمار نشدن را جدی گرفته‌اید، در اینجا چند نکته برای امتحان وجود دارد:
وقتی به خانه برگشتید دستان خود را بشویید.
از دستگیره‌های درب پرهیز کنید. برای باز کردن درها از دستمال استفاده کنید.
دستان خود را پس از تماس با غریبه‌ها بشویید.
هنگام غذا پختن از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.
در مکان‌های عمومی، هیچ چیز را لمس نکنید. از پا برای زدن سیفون توالت استفاده کنید و شیر آب را با دستمال کاغذی باز کنید.

توصیه‌ها

به یاد داشته باشید تمام دستگیره‌های درب میکروب دارند، مگر اینکه آنها را با چیزی مانند الکل یا سفید کننده پاک کنید.
غذا را به درستی تهیه و ذخیره کنید. گوشت‌ها را کاملا بپزید.
اگر در رستوران هستید، قبل از نشستن، میز را پاک کرده یا یک دستمال روی آن پهن کنید. فقط به این دلیل که آنها خرده‌های غذا که روی میز ریخته پاک می‌کنند به این معنی نیست که میز بدون میکروب است.
زیاد نگران نباشید. اگر فکر کنید که مریض خواهید شد، ممکن است واقعاً اتفاق بیفتد! از درون سالم بودن لازمه سلامت جسمی است.
از طریق بینی استنشاق کنید. مخاط حاوی گلبول‌های سفید خون است که میکروب‌های مرتبط با سرماخوردگی را به دام می‌اندازد و از بین می‌برد.
نوشیدنی یا غذا را با شخص دیگری، از جمله مادر خود، به اشتراک نگذارید.
از استنشاق عطسه شخص دیگر می‌توانید سرما بخورید. اما به احتمال زیاد میکروب‌ها را از طریق دست خود می‌گیرید. قبل از دست زدن به صورتتان دست‌هایتان را بشویید. سرماخوردگی اغلب از طریق تماس دستتان با چشم یا بینی منتقل می‌شود.

فقط به مواد ضدعفونی کننده دست اکتفا نکنید. آنها ممکن است باعث تجمع مقاومت در برخی از اشکال باکتری‌ها شوند و برای محیط‌های آبی خطرناک هستند، بنابراین بیش از حد از آنها استفاده نکنید. اسکراب‌های خوب و مکرر حداقل 20 ثانیه‌ای با استفاده از صابون معمولی با آب گرم توصیه می‌شود.
روزانه 8-15 لیوان آب بنوشید زیرا باعث از بین رفتن میکروب‌ها می‌شود.
خانه خود را تا حد ممکن تمیز نگه دارید.

هشدارها

حتی افرادی که در شستن دست‌ها و دوری از افراد بیمار نهایت دقت را دارند، مریض می‌شوند. یعنی جلوگیری از بیمار شدن همیشه امکان پذیر نیست. با این حال این موارد را رعایت کنید.
قرار گرفتن در معرض بیماری‌ها، سیستم ایمنی بدن شما را در طولانی مدت تقویت می‌کند. توصیه می‌شود فقط در مواقعی که دچار گرفتگی بینی نشدن بسیار مهم است این عمل را انجام دهید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *