کسب سود از بیت کوین

کسب سود از بیت کوین چه ابزارهایی لازم است؟

بیت کوین عبارتی که در دو سال گذشته در خیلی از محافل از شبکه‌های اجتماعی گرفته تا دورهمی‌های دوستان می‌شنویم. بیت کوین که اولین ارز دیجیتال است به خاطر رشد قیمتی که در چند سال گذشته داشته تبدیل به یک گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری شده است. بسیاری از مردم با دانش کم یا زیادی که در مورد بیت کوین دارند تصمیم گرفتند وارد این بازار شوند و سرمایه خود را چند برابر کنند. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که برای کسب سود در بازارهای مالی مانند بیت کوین و بورس نیاز که از یک سری ابزار و فنون استفاده کنیم. در صورت نداشتن علم کافی احتمال اینکه تمام سرمایه خود را از دست بدهید بالا است. اگر شما قصد حضور در این بازار را دارید با ما همراه باشید تا با ابزارهای که برای کسب سود از بیت کوین لازم است آشنا شوید.

معامله‌گری یا ترید چیست؟

پیش از اینکه ابزارهای مورد نیاز برای کسب سود از بیت کوین معرفی کنیم، لازم است اصطلاح معامله‌گری یا ترید (Trade) را توضیح می‌دهیم. معامله‌گری به معنای خرید و فروش ارزهای دیجیتال به قصد کسب سود است. به عنوان مثال، بیت کوین را با قیمت 20 هزار دلار خریداری می‌کنید و پیش بینی شما این است در آینده قیمت آن رشد می‌کند و به یک قیمت خاص می‌رسد. حال زمانی که قیمت بیت کوین به قیمتی که پیش بینی کرده‌اید رسید آن را می‌فروشید و سود می‌کنید.

ابزارهای اصلی برای کسب سود از بیت کوین

برای کسب سود از بیت کوین لازم است با دو ابزار اصلی در بازارهای مالی آشنا شوید. این ابزارها به شرح زیر است:

  • تحلیل‎ تکنیکال
  • تحلیل فاندامنتال

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال اصلی‌ترین ابزار برای کسب سود از بیت کوین است که بسیاری از معامله‌گران در جهان برای ترید کردن در بازارهای مالی از آن استفاده می‌کنند. این تحلیل به تریدر کمک می‌کند تا متوجه شود در چه زمانی ارز دیجیتال بخرد و در چه زمانی آن را بفروشد. تحلیل تکنیکال به معنای استفاده از تغییرات قیمت و حجم معاملات برای پیش بینی قیمت است. در این روش از داده‌های قدیمی برای پیش بینی روند قیمتی استفاده می‌شود.

تحلیل تکنیکال که اولین بار توسط چارلز هنری داو استفاده شد بر سه اصل استوار است. نمودار قیمت همه چیز را پوشش می‌دهد، قیمت براساس یک روند حرکت می‌کند و روندها به طور مکرر تکرار می‌شوند از اصول این تحلیل است.

برای اینکه بتوانید به صورت منطقی و به دور از احساسات به خرید و فروش بیت کوین بپردازید، لازم است از این تحلیل استفاده کنید. در گوگل مقالات و ویدیوهای زیادی وجود دارد که نحوه انجام تحلیل تکنیکال را آموزش می‌دهد که شما می‌توانید برای شروع کار از آن‌ها استفاده کنید.

هر معامله‌گری با توجه به دانش خود از یکی از نمودارهای میله‌ای، خطی، کندل استیک و نمودار نقطه و شکل استفاده می‌کند. البته برای اینکه پیش بینی دقیقی از روند قیمتی بیت کوین داشته باشید بهتر است حداقل از دو نمودار برای تحلیل تکنیکال خود استفاده کنید.

تحلیل فاندامنتال

با استفاده از تحلیل فاندامنتال یا تحلیل بنیادی ارزش حقیقی بیت کوین مشخص می‌شود. در تحلیل فاندامنتال به عوامل کلان و خرد اقتصادی که بر قیمت تاثیر می‌گذارند، توجه می‌شود. پذیرش بیت کوین به عنوان یک ارز، میزان استخراج، کمیابی و اخبار اقتصادی چهار عامل اصلی هستند که بر قیمت این ارز دیجیتال تاثیر می‌گذارند.

در حالت کلی 21 میلیون بیت کوین وجود دارد و انتظار می‌رود تا سال 2140 تمام آن‌ها استخراج شوند. هر چهار سال یکبار میزان استخراج بیت کوین نصف می‌شود که این موضوع باعث جهش قیمت این ارز رمزنگاری شده می‌شود. عرضه محدود، باعث می‌شود که در آینده قیمت این ارز دیجیتال افزایش یابد.

همچنین افزایش پذیرش بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت در موسسات و فروشگاه‌های بزرگ باعث افزایش قیمت آن می‌شود. به عنوان مثال خبر پذیرش بیت کوین به عنوان روشی برای خرید ماشین‌های تسلا باعث افزایش قیمت این رمز ارز شد. خبر پذیرش بیت کوین به عنوان پول قانونی نیز همین تاثیر را داشت.

هر خبر منفی که مربوط به امنیت، ارزش و طول عمر بیت کوین باشد نیز تاثیر منفی بر قیمت این رمز ارز دارد. تغییرات مقررات کشورها نیز دیگر خبری است که بر قیمت ارزهای رمزنگاری تاثیر می‌گذارد.

بنابراین اگر قصد خرید و فروش، و کسب سود از بیت کوین را دارید، باید اخبار مربوط به این بازار را به صورت مداوم دنبال کنید. بهتر است در یک خبرگذاری که هر روزه اخبار جدید مربوط به این بازار مالی را می‌گذارد عضو شوید و معاملات خود را براساس خبرها انجام دهید.

چندین عامل تاثیرگذار در کسب سود از بیت کوین

علاوه بر تحلیل تکنیکال و فاندامنتال که باعث می‌شوند شما از معامله‌گری بیت کوین سود کنید. عوامل دیگری نیز وجود دارند که به شما برای افزایش سرمایه‌تان کمک می‌کنند. ما در ادامه چند تا از مهمترین عوامل تاثیرگذار در خرید و فروش ارز دیجیتال که باعث افزایش سود می‌شوند را معرفی می‌کنیم.

مطالب مرتبط: “مدیریت سرمایه در بازار ارز دیجیتال چگونه است؟

استراتژی خرید و فروش بیت کوین

بهتر است پیش از ورود به بازار ارزهای دیجیتال بدانید که هدف شما چیست. آیا هدفتان این است که به صورت روزانه خرید و فروش کنید و به نحوی از نوسان‌گیری کسب درآمد نمائید؟ یا اینکه هدفتان سرمایه‌گذاری بلندمدت است؟ یا می‌خواهید با توجه به روند تصمیم به خرید یا فروش بگیرید؟

این موضوع بسیار مهم است زیرا به شما کمک می‌کند که بدانید از تحلیل تکنیکال نمودارها چه می‌خواهید. باید بدانید هر یک از استراتژی‌های خرید و فروش روند ترند متفاوتی دارد. به عنوان مثال اگر قصد شما خرید و فروش روزانه است باید در تمام روز روند قیمتی را بررسی کنید تا زمان درست خرید و فروش را بدست آورید.

انتخاب صرافی

انتخاب صرافی نیز در میزان کسب سود تاثیرگذار است. اگر صرافی که انتخاب می‌کنید تعداد کاربران آن بیشتر باشد به سرعت می‌توانید برای بیت کوین خود خریدار پیدا کنید. یا اگر قصد شما خرید باشد به سرعت می‌توانید بیت کوین را خریداری کنید.

همچنین بهتر است صرافی را انتخاب نمائید که ارزهای دیجیتال زیادی را پوشش می‌دهد. زیرا گاهی اوقات خرید آلت کوین‌ها سود بیشتری نسبت به بیت کوین دارد.

شاخص ترس و طمع

شاخص ترس و طمع (Fear and Greed) یک  نماگر فنی است که به 5 بخش تقسیم شده و احساسات مردم را به صورت اعدادی بین 0 تا 100 نشان می‌دهد. این شاخص در حال حاضر فقط برای بیت کوین محاسبه می‌شود. این شاخص با استفاده نوسانات، حجم معاملات، رسانه‌ها، نظر سنجی، ترند و دامیننس بدست می‌آید.

هر چه این عدد بزرگ باشد یعنی اینکه معامله گران به بازار خوش بین‌تر هستند در نتیجه آن‌ها بیت کوین را در قیمت‌ها بالاتری خریداری می‌کنند. اما اگر این شاخص کمتر از 30 باشد یعنی اینکه بیت کوین با قیمتی کمتر از ارزش ذاتی خود خرید و فروش می‌شود و معامله گران به آینده بازار بدبین هستند.

بنابراین در زمان خرید و فروش به این شاخص توجه کنید. اگر شاخص ترس و طمع زیر 50 است و تحلیل تکنیکال نشان می‌دهد که روند صعودی بازار در حال شکل گیری است. در این زمان بهترین استراتژی خرید بیت کوین می‌باشد. زیرا این نشاگر پایین اصلاح قیمت و شروع روند صعودی است.

این مثال در حالت برعکس نیز صدق می‌کند. یعنی اگر شاخص ترس و طمع در مقادیر بالا است و تحلیل تکنیکال نشان دهنده مقاومت در قیمت، باید بیت کوین خود را بفروشید. زیرا این نشانگر شروع اصلاح قیمت است.

تحلیل احساسات

علاوه بر تحلیل فاندامنتال و تکنیکال یک تحلیل دیگر نیز به نام تحلیل احساسات وجود دارد که در تعیین روند قیمت می‌تواند به شما کمک کند. تحلیل احساسات یعنی با توجه به احساسات مثبت، منفی و خنثی عموم مردم روند قیمتی در آینده پیش بینی کرد. اگر دید مردم به یک بازار مالی مثبت باشد، به احتمال زیاد در آینده این بازار رشد می‌کند. در حالی که دید منفی نشانگر سقوط آن بازار است.

در مورد بیت کوین نیز این موضوع صدق می‌کند. بنابراین برای کسب سود از بیت کوین لازم است که به احساسات مردم که در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و توییتر توجه کنید. البته معامله گران حرفه‌ای با استفاده از نرم‌افزارهای خاص به جمع آوری تمامی اخبار در مورد بیت کوین یا سایر بازارهای مالی می‌پردازند و احساسات آن‌ها را تحلیل می‌کنند. بهتر است شما نیز از طریق خبرنامه‌ها معتبر اخبار مربوط به احساسات عموم مردم به بازار ارزهای دیجیتال را دنبال کنید.

سخن آخر

کسب سود از بیت کوین بسیار ساده است. فقط کافی که تحلیل تکنیکال را بیاموزید، اخبار این بازار را به صورت روزانه دنبال کنید و زمانی را صرف بررسی سایر عوامل تاثیرگذار در قیمت نمائید. بهترین راه برای کسب سود این است که از هر دو تحلیل فاندامنتال و تکنیکال برای تعیین زمان خرید و فروش بیت کوین استفاده کنید.

ما در این مقاله چند ابزار و عامل مهم برای کسب سود از بیت کوین را معرفی کردیم. به نظر شما آیا ابزار دیگری نیز وجود دارد که در معامله گری به ما کمک کند. اگر شما ابزار دیگری را می‌شناسید خوشحال می‌شویم در قسمت کامنت‌ها آن را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *