پات کوین

پات کوین (PotCoin) چیست؟

مقدمه

پات کوین یک ارز دیجیتال است که برای رفع نیازهای مالی و بانکی در صنعت قانونی ماری جوانا ایجاد شده است. این ارز دیجیتال همچنین مصرف کنندگان را قادر می‌سازد تا محصولات کانابیس (Cannabis) را به صورت ناشناس خریداری کنند. پات کوین به عنوان یک ارز دیجیتال که تراکنش‌های کارآمدتر، ایمن و راحت تر را در بخش قانونی کانابیس تسهیل می‌کند، کاربرد دارد.

پات کوین یک ارز خاص است که فقط صنعت قانونی ماری جوانا از آن استفاده می‌کند. بیشتر تقاضا برای این رمز ارز ناشی از عدم دسترسی تقریباً کامل شرکت‌های کانابیس قانونی در ایالات متحده به خدمات بانکی است. با توجه به اینکه کانابیس هنوز در سطح فدرال ایالات متحده غیرقانونی است، موسسات مالی به طور کلی از ارائه خدمات خود به شرکت هایی که مواد جدول I مانند کانابیس را کنترل می‌فروشند، ممنوع هستند.

پات کوین را در ژانویه ۲۰۱۴ سه فرد علاقه مند به این مواد با نام‌های مستعار آنلاین Hasoshi، Mr. Jones و Smokemon 514 راه‌اندازی کردند. بعداً مشخص شد که آنها جوئل یاف (Joel Yaffe) و  نیک آیورسون (Nick Iverson)، دو توسعه‌دهنده مستقر در مونترال هستند.

نکات مهم

پات کوین یک ارز دیجیتال است که به مصرف کنندگان و کسب و کارها امکان خرید و فروش محصولات کانابیس را می‌دهد.

پلت فرم غیرمتمرکز همتا به همتای پات کوین یک راه حل مالی و بانکی برای کسب و کار‌های ماری جوانا و ایجاد حریم خصوصی برای مصرف کنندگان کانابیس هنگام خرید آن را ارائه می‌دهد.

مانند سایر ارزهای دیجیتال، قیمت پات کوین در بازار بی ثبات است اما هرگز بالاتر از ۱ دلار نبوده است.

پات کوین به عنوان یک ارز دیجیتال

کاربران ارزهای دیجیتال می‌توانند پات کوین را برای خرید کانابیس و محصولات مرتبط آن، به صورت ناشناس و ایمن خرج کنند. به عنوان یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین، پات کوین در اصل بر اساس سورس کد (source code) لایت کوین، یک ارز دیجیتال دیگر، ایجاد شده.

زیرساخت پات کوین اوپن سورس (open source) است، به این معنی که هر کسی می‌تواند کد‌های آن را بهبود دهد و در آن‌ها تغییراتی  ایجاد کند.

بلاک چین پات کوین از پروتکل اجماع اثبات سهام سرعت (PoSV) استفاده می‌کند. اثبات سهام سرعت که تغییری در پروتکل رایج‌تری به نام اثبات سهام است، به دارندگان سکه برای تراکنش مکرر با ارز دیجیتال خود پاداش می‌دهد. تا سال ۲۰۱۵، پات کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کرد.


پات‌ کوین شبیه لایت‌ کوین می‌باشد که کارمزد تراکنش‌های آن کم و زمان‌ پردازش تراکنش‌های آن سریع است. اما پات کوین مانند بیت کوین و اتریوم جامعه بزرگی از کاربران را ندارد که از آن پشتیبانی کنند. بنابراین نقدینگی آن نسبتاً کمتر است و قیمت‌های آن نوسان بیشتری دارد. اخبار مرتبط با صنعت کانابیس می‌تواند منجر به نوسانات قیمتی گسترده شود.

در سال ۲۰۱۷، دنیس رادمن، پات کوین را به عنوان بخشی از یک سفر تبلیغاتی بزرگ خود به کره شمالی اندورس (endorse) کرد و باعث شد ارزش این سکه در کمتر از ۲۴ ساعت تقریباً ۹۰ درصد افزایش یابد. ارزش پات کوین در دسامبر ۲۰۱۸ به ۰/۵۰۸۳ دلار رسید و از آن زمان به شدت کاهش یافته است. از دسامبر ۲۰۲۱، یک پات کوین کمتر از یک پنی کشور آمریکا ارزش دارد.

پات کوین به عنوان یک راه حل مالی و بانکی

پات کوین یک ارز دیجیتال است که قصد دارد به عنوان یک راه حل بانکی برای صنعت قانونی کانابیس عمل کند. این صنعت نوظهور با چالش منحصر به فردی روبرو است زیرا شرکت‌های کانابیس به دلیل غیرقانونی بودن این گیاه از نظر دادگاه فدرال، به طور کلی به خدمات بانکی ارائه شده توسط موسسات مالی سنتی دسترسی ندارند.

پات کوین علیرغم وضعیتی که به عنوان یک ارز دیجیتال نسبتا کوچک دارد، از کیف پول دیجیتال خود برخوردار  می‌باشد. کاربران پات کوین، از جمله شرکت‌های کانابیس، می‌توانند یک کیف پول پات کوین برای تراکنش و ذخیره سکه‌های خود ایجاد کنند.


پات کوین می‌تواند برای مشاغل کانابیس مفید باشد که در غیر این صورت باید تجارت خود را کاملاً نقدی انجام دهند. استفاده از پول نقد (بدون حساب بانکی یا کارت اعتباری) نه تنها برای اکثر شرکت‌های کانابیس غیر عملی است بلکه بسیار خطرناک است. تولیدکنندگان و فروشنده‌های ماری جوانا به یک راه حل بانکی امن و راحت نیاز دارند و هدف پات کوین ارائه این راه حل به شرکت‌های کانابیس در سراسر جهان است.

فقدان خدمات اولیه بانکی به طور فزاینده‌ای به یک مشکل بزرگ برای مشاغل ماری جوانا تبدیل می‌شوند. زیرا فروش سالانه ماری جوانا قانونی در حال رونق است. پیش بینی می‌شود که فروش کانابیس قانونی در ایالات متحده تا سال ۲۰۲۵ به ۴۳ میلیارد دلار برسد.

این گیاه همچنین در حوزه‌های قضایی بیشتری قانونی می‌شود، زیرا اکثر ایالت‌ها و مناطق ایالات متحده، از جمله ناحیه کلمبیا، قبلاً ماری جوانای تفریحی یا پزشکی را قانونی کرده‌اند.

مزایا و معایب پات کوین

مزایا

  • پات کوین خریداران و فروشندگان کانابیس را قادر می سازد تا به طور مستقیم معاملات آنلاین خود را بدون دخالت موسسات مالی معمول انجام دهند.
  • این ارز دیجیتال به شرکت‌های در حال رشد کانابیس خدمات ارائه می‌کند که  نیاز به دسترسی به خدمات اولیه بانکی دارند.
  • ارز پات کوین از خریدهای ناشناس گل ماری جوانا و محصولات مرتبط پشتیبانی می‌کند.
  • پات کوین علیرغم جایگاهش به عنوان یک ارز دیجیتال کوچک، از کیف پول مختص به خود را برخوردار است.

معایب

  • مورد استفاده پات کوین به صنعت کانابیس محدود می‌شود.
  • استفاده از پات کوین ممکن است برای کسانی که با ارزهای دیجیتال آشنایی ندارند چالش برانگیز باشد.
  • قیمت بازار پات کوین بی ثبات است و حجم معاملات آن نسبتاً پایین است. این موارد، پات کوین را به یک ارز دیجیتال غیرقابل نقدشونده تبدیل می‌کند.
  • افسران فدرال ممکن است بتوانند تراکنش‌های پات کوین را از ناشناسی خارج کنند.

سخن آخر

هدف پات کوین این است که به عنوان یک پلت فرم غیرمتمرکز همتا به همتا عمل کند که مشاغل و مصرف کنندگان ماری جوانا در سراسر جهان را گرد هم می‌آورد. استفاده از پات کوین عمدا به موارد مرتبط با کانابیس محدود می‌شود تا بر نیاز این صنعت به خدمات بانکی و تمایل مصرف کنندگان به تراکنش‌های امن و ناشناس تمرکز کند. اگرچه حوزه خاص تمرکز پات کوین می‌تواند یک نقطه قوت در نظر گرفته شود، اما توانایی این ارز را برای به دست آوردن ارزش بازار، به شکلی قابل توجهی نیز محدود می‌کند.

منتقدان پات کوین ادعا می‌کنند که این ارز دیجیتال به اندازه کافی ناشناس نیست و تراکنش‌ها با این کوین یک ردپای دیجیتالی باقی می‌گذارند که مقامات فدرال که مایل به بررسی هستند، می‌توانند از آن استفاده کنند. این نگرانی‌های حفظ حریم خصوصی، همراه با رقابتی که پات‌کوین با سایر ارزهای ماری‌جوانا محور مانند دوپ کوین (DopeCoin) و کانابیس کوین (CannabisCoin) با آن مواجه است، این احتمال را ایجاد می‌کند که پات کوین یک آلت‌ کوین نسبتاً کوچک در فضای ارزهای دیجیتال باقی بماند.

پرسش‌های متداول

چگونه پات کوین بخرم؟

شما می‌توانید با استفاده از یک صرافی ارز دیجیتال که از این سکه پشتیبانی می‌کنند، پات کوین خریداری کنید. معتبرترین صرافی ارز دیجیتال که پات کوین را برای معام ارائه می‌دهد بیت ترکس (Bittrex) است.

چه کسی پات کوین را به عنوان پرداخت می پذیرد؟

برخی از تولیدکنندگان و فروشندگان ماری جوانا و همچنین سایر فروشندگان قانونی ماری جوانا، پرداخت با پات کوین را می‌پذیرند. هم فروشگاه‌های خشت و گلی (brick and mortar stores، یعنی حضور فیزیکی دارند) و هم سایت‌های آنلاین و اینترنتی ممکن است پات کوین را بپذیرند.

آیا می توانم با استفاده از پات کوین چیزی غیر از کانابیس بخرم؟

پات کوین یک ارز دیجیتال مخصوص این صنعت است. پات کوین فقط می تواند برای خرید و فروش کانابیس و محصولات مرتبط با آن عمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *