اختلال استرسی وآسیب بعد از طلاق یا PTSD

اختلال آسیب بعد از طلاق؛ با اختلال PTSD بیشتر آشنا شوید

شاید از بین رفتن و تمام شدن که یک رابطه و یا طلاق گرفتن یکی از سخت ترین و چالشی ترین اتفاقاتی باشد که در زندگی یک شخص به وجود بیاید. به طور خاص بعد از طلاق و جدایی احتمال خیلی بالای اختلاب و آسیب و یا PTSD در افراد وجد دارد. در بسیاری از موارد دیده شده که گاها افراد دست به خودکشی و آسیب های خیلی جدی به خود می کنند! امروز در این مقاله از زردنیوز ما تصمیم گرفتیم تا در مورد  اختلال استرسی وآسیب بعد از طلاق یا PTSD برای شما بگوییم.

پس در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات ارزشمندی را در مورد موضوع در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

مشکلات بعد از طلاق

مطالعات خیلی زیادی در مورد رابطه بین مشکلات که افراد در زندگی شخصی خود با آن مواجه می شوند با استرس و برخی بیماری های روانی انجام شد. بعد از این بررسی ها مشخص شد که بعد از طلاق افراد تحت استرس خیلی بالایی قرار گرفتند و مشکلات خیلی زیادی برای آنها به وجود می آید.

یکی از مشکلاتی که افراد بعد از طلاق گرفتن با آن مواجه می شوند، ابتلا به اختلال PTSD است که در ادامه در مورد این موضوع توضیحات کامل تری را به شما خواهید داد.

PTSD چیست؟

PTSD بعد از طلاق

PTSD یا Post-traumatic Stress Disorder می تواند پس از هر حادثه تلخي در افراد به وجود آید. این حادثه تلخ می تواند حادثه اي باشد که فرد در آن احساس خطر کند. ممکن است احساس کند که زندگي اش در معرض تهديد است يا  شاهد مردن و يا مجروح شدن و یا جدا شدن از افرادی باشد که نسبت آنها زمانی احساس داشتند. برخی مواردی که ممکن است افراد به PTSD  مبتلا شوند عبارتند از:

 • حوادث شديد جاده اي 
 • درگيري هاي نظامي
 • تجاوزهاي شديد شخصي (مانند: تجاوز جنسي, حمله فيزيكي, سوء استفاده, دزدي, زور گيري)  
 • به گروگان گرفته شدن     
 • حملات تروريستي
 • اسير جنگي بودن 
 • حوادث ناگوار طبيعي يا حاصل دست بشر    
 • داشتن بيماري هاي لاعلاج       
 • شنيدن حوادث غير منتظره و يامرگ ناگهاني يك دوست و يا فاميل
 • طلاق گرفتن

علائم کلی PTSD

یک سری علائم خیلی رایج را ممکن است افراد بعد از ابتلا به این اختلال در خود نشان دهند که ممکن است یک یا چندین مواردی باشد که در ادامه آن را به شما خواهیم گفت:

بازگشت به گذشته

ممکن فرد تمامی خاطرات و اتفاقاتی که در گذشته دچارش شده را به صورت مداوم جلوی چشم خود ببیند. اين مورد ممكن به صورت یک فلش بك در طي روز و يا كابوس در خواب باشد.  این افراد ممکن است که گاهی این اتفاقات را به قدری واقعی ببینند که احساس کنند که واقعا این اتفاقات دوباره در حال وقوع است. در برخی موارد این مرور خاطرات به قدری می تواند واقعی باشد که احساس درد و … را نیز بکید.

انزوا و تنهای

مرور مجدد خاطره می تواند برای برخی از افراد بسیار سخت و نفس گیر باشد. در بسیاری مواقع افراد ترجیح می دهند که خود را خیلی مشغول کنند. ممکن است که خود را با چیزهایی مثل زیاد کار کردن، فیلم دیدن، جدول حل کردن و یا پازل درست کردن مشغول کنند. کلا ممکن است آنها ترجیح دهند که خیلی در جمع نباشند و دوست دارند که در انزوا و تنهایی این دوره بعد از طلاق را طی کنند.

گارد گرفتن

در بسیاری از موارد ممکن است افراد نسبت به همه چیز و همه کس گارد بگیرند و به گونه ای همیشه در حالت آماده باش بسر ببريد. به گونه ای که احساس می کنند که همیشه در خطر هستند. آنها اصلا نمي توانند احساس آرامش کنند. همیشه اضطراب دارند و خیلی سخت به خواب فرو می روند و ممکن است همه شما را به گونه ای ببینند که همیشه بی قرار و نا آرام هستيد.

علاوه بر تمامی مواردی که در بالا گفته شد، ممکن است که یک سری علائم دیگری را در خود داشته باشید:

 • دردهاي عضلاني  
 • اسهال       
 • ضربان قلب نامنظم     
 • سردرد     
 • ترس و حملات پَنيك     
 • افسردگي    
 • نوشيئن بيش از حد الكل     
 • مصرف مواد مخدر و دارو از جمله مسكن ها

PTSD بعد از طلاق

مواردی که در بالا گفته شد، مواردی بود که ممکن است هر فردی که معرض اختلالات عصبی قرار گیرد، آنها را در خود احساس کند. ولی PTSD که بعد از طلاق افراد با آن مواجه می شوند، ممکن است بسیار متفاوت باشد و افراد علائم دیگری را در خود احساس کنند.

از جمله این علائم عبارتند از:

 • فکرهای منفی درباره خودتان یا اطرافیان
 • سرزنش دیگران یا خود به طور اغراق آمیز
 • کاهش علاقه به یکسری فعالیت ها که شاید قبلا از آنها بسیار لذت می بردید
 • احساس انزوا
 • تحریک پذیری یا پرخاشگری
 • پارانویا
 • رفتارهای خطرناک یا مخرب
 • مشکل در تمرکز
 • مشکل خوابیدن

 شخصی که به تازگی جدا شده است، بعد از طلاق ممکن است تمامی این موارد یا برخی از مواردی که در بالا گفته شد را از خود بروز دهد. ممکن است شرایط زندگی در این افراد ممکن است بسیار سخت شود.

مقابله با PTSD

PTSD بعد از طلاق

همیشه به خاطر داشته باشید که طلاق پایان زندگی نیست. زندگی بعد از طلاق هم می تواند زیبا باشد و خیلی راحت می توانید به خود قبلی تان بازگردید. در ادامه ما چند روش که به شما کمک می کند که راحت تر این دوران را پشت سر بگذارید را به شما گفته ایم که امیدوارم برای شما کارساز باشد:

سرگرمی

يكي از بهترين روش هاي ممكن براي کم کردن اضطراب، استرس و احتمال ابتلا به امراض روحي بعد از طلاق، “خود سرگرم سازي” است. در يكي از مقالات روزنامه نیویورک تایمز، نويسنده خاطره جالبي را در اين زمينه ارائه مي دهد كه نشان دهنده اهميت بالاي مشغول شدن به فعاليت هاي محبوب است:

“فكر مي كنم تنها چيزي كه مادرم را طي سال ها پس از جدايي از پدرم در سلامت كامل رواني نگاه داشت، همان پتوهاي كوچك پشمي زيبايي بود كه براي من، خواهرانم و هر كسي كه بين سال هاي 1982 تا 85 ازدواج كرده بود، مي بافت. مادرم معتقد بود كه اين كار با درگير ساختن ذهن وي، غم انباشته شده در قلبش را تسكين داده است. بافندگي ممكن است براي فردي ديگر علاقه وي به شنا و براي شخص بعدي كتاب خواني باشد. مهم اين است كه خود را به خوبي بشناسيم و بدانيم كه كدام فعاليت منظم دلخواه مي تواند به ما آرامش ذهني و عاطفي را باز گرداند.”

کار کردن

يكي از مهم ترين چالش هايي كه افراد، بعد از طلاق ممکن است با آن رو به رو شوند، چگونگي استمرار شغلي است. طبيعي است كه طلاق باعث شود ميل به هيچ كاري را نداشته باشيد و حضور در اجتماع و حتي كار كردن برايتان دشوار باشد.

 كار خارج از خانه و در واقع “داشتن يك شغل” شما را وادار به استفاده از رفتار هاي اجتماعي مي كند. يعني مجبور هستيد با همكاران خود گفت و گو كنيد، لبخند بزنيد و جزئي از محيط كارتان باشيد. اين اجبار هرچند كه در ابتدا و چه بسا براي مدتي طولاني ناخوشايند خواهد بود، اما به تدريج ذهن تان را مشغول كرده و عوارض ناخواسته طلاق به ويژه احتمال افسردگي را كاهش مي دهد.

بايد خود را ملزم به ادامه كار و فعاليت كنيد. اگر اتخاذ چنين رويكردي برايتان سخت است، از اعضاي خانواده و يا دوستان نزديك كمك بخواهيد.

برنامه ریزی

يكي از موثرترین روش ها برای هدف داشتن در زندگی و موفقیت، برنامه ريزي است، برنامه ريزي براي همه چيز. اين روش به خصوص براي كساني كه به افسردگي بعد از طلاق مبتلا مي شوند، توصيه می شود. بايد براي هر كاري برنامه اي دقيق تهيه شود.

يك تقويم بخريد و تمام روزهاي آن را پر كنيد. براي خريد لباسي جديد، سفر، يادگيري نقاشي و هر آنچه كه مايل هستيد برنامه اي ويژه تدارك ببينيد. پس از آن كه اين مرحله را پشت سر گذاشتيد، به خودتان فرصت دهيد. ذهن شما به مرور زمان و در چارچوب آگاهي از برنامه هاي يادداشت شده، به بازسازي خود مي پردازد. همچنين برنامه ريزي براي آينده، به محقق شدن آنها كمك مي كند.

از بین بردن نشانه ها

يك روش مفيد و كاربردي براي پايان دادن به غم و اندوه به جاي مانده از رابطه اي شكست خورده، پاك كردن كمدها، گالري تصاوير، آلبوم هاي قديمي و هر گوشه اي از خانه است كه خاطره اي را با خود يدك مي كشد.

البته نيازي نيست كه همه اين كارها را طي يك شب انجام دهيد. مي توانيد به تدريج هر چيزي كه شما را به ياد همسر سابق تان مي اندازد، با وسيله اي جديد جايگزين كنيد. با برنامه ريزي براي مراحل مختلف اين خاك برداري، اجراي آن آسان تر خواهد شد.

استراحت

اگر بخواهيم صادق باشيم، اين دشوارترين كاري است كه بايد انجام دهيد. از اين رو علاوه بر لزوم حمايت اعضاي خانواده و دوستان نزديك، شما نيازمند استراحت و بازيابي انرژي هستید. براي اين منظور نيز بايد فعاليت هاي ضروري زندگي خود را تا جاي امكان ساده سازي كنيد تا در مرحله بازيابي حداقل ميزان انرژي ممكن را از دست بدهيد.

جمع بندی

به خاطر داشته باشید که طلاق پایان زندگی نیست و گاهی می تواند یک شروع مجدد برای شما باشد. خیلی راحت باید این دوران سخت را پشت سر بگذارید و خود قبلی تان بازگردید. خیلی ساده با برگشتن به روال زندگی می توانید دوباره قوی و سرپا شوید و زندگی را به گونه ای دیگر ببینید.

حتما راه کارهایی که در بالا به آن اشاره شد را مد نظر قرار دهید و توصیه هایی که کردیم را جدی بگیرید تا دوباره همان آدم شاد سابق شوید.

زرد نیوز

1 یک پینگ

 1. پینگ بک: ضربات روحی؛ تاثیرات آن بر روی مغز و روان - زرد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.