پورشه؛ برند محبوب خاص ‌پسندان

پورشه؛ برند محبوب خاص ‌پسندان

پورشه یکی از سودآورترین کمپانی‌های خودروسازی جهان است. این شرکت بر طراحی و ساخت خودروهای اسپرت و لوکس تمرکز کرده است. دفتر مرکزی و کارخانه تولیدی اصلی این کمپانی در ایالت بادن وورتمبرگ آلمان قرار دارد. فردیناند پورشه در روزهای ابتدایی افتتاح کارخانه خود ایده‌اش خودرویی کم قیمت برای مردم بود، تا همه مردم بتوانند از سوار شدن ماشین لذت ببرند. اما بر خلاف چیزی که فردیناند فکر می‌کرد شد، اکنون هر کسی را که با این ماشین ببینیم به صورت قطع می‌توانیم بگوییم که او فردی پولدار است.

در ادامه همراه ما باشید تا با این خودروی لوکس بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه پورشه

بنیان‌گذار شرکت پورشه فردیناند پورشه بود. او ابتدا به عنوان مدیر بخش طراحی شرکت مرسدس بنز فعالیت می‌کرد و در ساختن خیلی از خودروهای خاص این کمپانی همکاری داشت. فردیناند پس از مدتی به ثبت طرح‌های شخصی خودش پرداخت و شرکت خود را در سال 1931 راه‌اندازی کرد.

شرکت مشهور پورشه یک کمپانی اتومبیل‌سازی می‌باشد که در ساختن خودروهای اسپورت تخصص دارد. این برند امروزه در ساختن ماشین‌های باکیفیت و مورد اعتماد دارای شهرت جهانیست.

پورشه
پورشه

از ساخت تانک تا ماشین مسابقه

پورشه مسئولیت ساخت تانک‌های بزرگ را برای دولت آلمان، در دهه چهل میلادی به دلیل نزدیک بودن جنگ جهانی دوم به عهده گرفت. دلیل این کار شرکت فولکس واگن، شکست در طرح‌های خود بود. پس از گذشت چند سال این شرکت برای بار دیگر به ساخت ماشین‌های سبک روی آورد. این شرکت توانست ماشین مسابقه‌ی بی‌نظیری را در اتریش طراحی کند. یک سال بعد از آن هم پسر فردیناند به اسم فری پورشه اولین خط تولید ساخت خودروهای اسپورت را به راه انداخت. در سال 1951 فردیناند به علت عارضه قلبی درگذشت و پسرش فری، جای او را گرفت. 

اولین جایزه جهانی

در همان سال فوت فردیناند، فری پورشه که ماشین مسابقه‌ای به اسم 356 را طراحی کرده بود، اولین جایزه جهانی خود را گرفت. موتور ساخت ارنست فورمن از طراحان نابغه در سال 1953 در خودروی اسپایدر 550 این شرکت گذاشته شد و بسیار سریع در صنعت اتومبیل‌سازی به یک مدل موفق تبدیل شد.

پورشه
پورشه

آغاز شهرت پورشه

پورشه در سال 1961 در حال ساختن خودرویی جدید با شش سیلندر که بدنه آن به وسیله پسر بزرگتر فری به اسم الکساندر طراحی شد، بود. این خودرو که به اسم 911 معروف شد در جشنواره فرانکفورت به نمایش درآمد. با اضافه کردن دو کوپه به عقب خودرو خط تولید این ماشین لوکس شروع به کار کرد. هر دو نوع خودرو 911 به فروش بالایی در بازار رسید و در کشور آلمان به شهرت بسیاری دست پیدا کرد.

پس از گذشت پنج سال دو مدل دیگر به اسامی 914-4 و 911-6 که آن‌ها نیمه اسپورت بودند در جشنواره فرانکفورت به نمایش درآمدند. این دو ماشین جایزه بهترین خودروی کارآمد جهان را از آن خود کردند.

دهه هفتاد موفقیت‌های دیگری را برای این شرکت به همراه داشت. خودروی 917 آن‌ها تقریبا همه‌ی جوایز را کسب گرفت. خودرو توربو 911 هم شروع دوباره‌ای برای این شرکت بود. در اواخر این دهه دو خودروی جدید این کمپانی به اسم 924 و 928 به بازار رفت.

مشهورترین خودرو سال

مشهورترین و موفق‌ترین خودروی سال 1982 مدل دیگر پورشه به اسم 956 بود. پس از آن هم اولین ماشین اسپورتی که جایزه داکار پاریس را از آن خود کرد مدل 959 پورشه بود که به آخرین تکنولوژی روز مجهز بود.بعد از آن هم مدل‌های جدیدی از این ماشین به بازار آمدند.

اولین ماشین‌هایی که به سیستم تشخیص خرابی مجهز بودند ماشین‌های این برند بود. آن‌ها حتی دی اکسید کربن کمتری را تولید می‌کردند.

پورشه
پورشه

از نکات منفی این برند

در چند سال اخیر ماجرای تقلب در خودروهای دیزلی فولکس واگن رسوایی به بار آورد. به دلیل دستکاری سیستم سنجش آلاینده موتور بعضی مدل‌های پورشه، برای این شرکت پرونده قضایی هم تشکیل شد.

بزرگترین سهام‌دار این شرکت

شرکت پورشه اس ای بزرگ‌ترین سهام‌دار گروه صنعتی فولکس واگن بوده است. اما شرکت سهامی پورشه که خودروهای این برند را تولید می‌کند به عنوان یکی از اسامی تجاری گروه صنعتی فولکس واگن شناخته می‌شود.

تشکراز همراهی شما، در این مقاله از زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.