پالی‌گان

پالی‌گان (Polygon) چیست؟

مقدمه

پالی‌گان (Polygon) یک پلتفرم مقیاس‌پذیر که به عنوان پروتکلی برای ساخت یک شبکه‌ به هم پیوسته از بلاک چین‌ها کاربرد دارد. هدف اصلی پالی‌گان رفع مشکل مقیاس‌پذیری بلاک چین اتریوم است.

تا به حال پلتفرم‌ها و پروتکل‌های مختلفی مانند کاردانو و پولکادت، برای حل این مشکل ایجاد شده‌اند. در این مقاله از زرد نیوز قصد داریم نگاهی نزدیک به این پلتفرم که ارز دیجیتال بومی خود به نام متیک (MATIC) را دارد، بیاندازیم، پس تا انتها ما را همراهی کنید.

پالی‌گان چیست؟

پالی‌گان یک ارز دیجیتال با نماد “MATIC” است. همچنین پالی‌گان یک پلتفرم است که شبکه‌های بلاک چین را قادر می‌سازد تا به آن متصل شوند و مقیاس‌پذیر شوند. پالی‌گان (“اینترنت بلاک چین اتریوم”) با نام متیک نتورک (Matic Network) در سال ۲۰۱۷ شروع به کار کرد.

پلتفرم پالی‌گان با استفاده از بلاک چین اتریوم عمل و پروژه‌های مبتنی بر اتریوم را به هم متصل می‌کند. استفاده از این پلتفرم می‌تواند انعطاف‌پذیری، مقیاس‌پذیری و حاکمیت یک پروژه بلاک چین را افزایش دهد و در عین حال امنیت، قابلیت همکاری و مزایای ساختاری بلاک چین اتریوم را برای هر پروژه به ارمغان بیاورد.

متیک یک توکن ERC-20 است، به این معنی که با سایر ارزهای دیجیتال مبتنی بر اتریوم سازگار می‌باشد. متیک برای اداره و ایمن سازی شبکه پالی‌گان و پرداخت کارمزد تراکنش‌های شبکه استفاده می‌شود.

نکات مهم

  • پلتفرم پالی‌گان که ارز متیک آن را پشتیبانی می‌‌کند، برای اتصال و رشد پروژه‌ها و بلاک چین‌های سازگار با اتریوم راه‌اندازی شده است.
  • از توکن‌های متیک برای اداره، ایمن سازی و پرداخت کارمزد تراکنش‌های شبکه پالی‌گان استفاده می‌شود.
  • پالی‌گان از مکانیزم اجماع اثبات سهام اصلاح‌شده برای کارکرد موثر پلتفرم خود  استفاده می‌کند.

آشنایی با پالی‌گان

پالی گان از مکانیزم اجماع اثبات سهام اصلاح‌شده استفاده می‌کند. این امر امکان دستیابی به اجماع با هر بلاک را فراهم می‌کند. گفتنی است  که دستیابی به اجماع با استفاده از اثبات سهام پیشین مستلزم پردازش بلاک‌های زیادی بود. روش اثبات سهام مستلزم آن است که مشارکت‌کنندگان شبکه در ازای دریافت حق اعتبارسنجی تراکنش‌های پالی‌گان (امکان استخراج متیک)، متیک خود را به وثیقه (Stake) بگذارند (یعنی موافقت کنند که ارز خود را ترید نکنند و نفروشند). اعتبارسنج‌های (ماینر) موفق در شبکه پالی‌گان در ازای کار خود، متیک پاداش می‌گیرند.

هدف شبکه پالی‌گان، به عنوان یک راه حل ثانویه برای مقایس پذیری، رفع محدودیت‌های پلتفرم اتریوم از جمله کارمزد تراکنش بالا و سرعت پایین پردازش تراکنش است. پالی‌گان می‌تواند:

  • شبکه‌های بلاک چین موجود را مستقر کند و بلاک چین‌های سفارشی را توسعه دهد.
  • ارتباط بین اتریوم و سایر بلاک چین‌ها را فعال کند.
  • به شبکه‌های بلاک چین موجود کمک کند تا با اتریوم سازگار شوند.

پلی‌گان را جاینتی کانای (Jaynti Kanani)، سندیپ نیلوال (Sandeep Nailwal)، آنوراگ آرجون (Anurag Arjun) و میالو بیلیک (Mihailo Bjelic) تأسیس کردند. این پلتفرم در حال حاضر بیش از ۷ هزار پروژه مبتنی بر بلاک چین را پشتیبانی می‌کند.

نکته

پالی‌گان حدود ۱۰۰ میلیون دلار در پروژه‌هایی که امکان گذار به اینترنت غیرمتمرکز (یا همان وب ۳/۰) را فراهم می‌کنند، سرمایه‌گذاری کرده است.

نقاط قوت و ضعف پلی‌گان

شاید برایتان سوال پیش بیاید که نقاط قوت و ضعف پلیگان چه هستند، به خصوص اگر قصد خرید متیک را داشته باشید.برای آشنایی با نقاط قوت و ضعف پلی‌گان با ما همراه باشید.

نقاط قوت پلی‌ گان

  • توانایی پردازش سریع تراکنش‌ها: با استفاده از مکانیزم اجماعی که فرآیند تایید تراکنش را در یک بلاک کامل می‌کند، این پلتفرم می‌تواند سرعت پردازش سریع تراکنش‌های را حفظ کند. میانگین زمان پردازش هر بلاک در  پالی گان ۲/۱ ثانیه است.
  • کارمزد‌های تراکنش به طور مداوم پایین است: پلی گان کارمزدهای خود را برای استفاده از پلتفرم پایین نگه می‌دارد. کارمزد تراکنش معمولی در این پلتفرم حدود ۰/۰۱ دلار می‌باشد.

نقاط ضعف پالی گان

  • پالی گان یک بلاک چین مستقل نیست: این پلتفرم یک راه حل لایه ۲ (2nd layer solution) است که تحت پلتفرم اتریوم کار می‌کند. اگر پلتفرم اتریوم دچار اختلالات جدی شود یا دیگر وجود نداشته باشد، احتمالاً پالی گان ارزش خود را از دست خواهد داد.
  • موارد استفاده برای متیک محدود است: توکن متیک برای کنترل و ایمن سازی پلتفرم پالی گان و پرداخت کارمزد تراکنش طراحی‌شده است. برخلاف برخی از ارزهای دیجیتال، متیک معمولا برای خریدهای روزمره استفاده نمی‌شود.

پالی‌گان در برابر اتریوم

پالی گان، راه حلی ثانویه برای مشکل مقیاس پذیری اتریوم است که با بلاک چین آن سازگار است و در واقع مکمل آن است. هدف پالی گان بهبود اتریوم به عنوان یک شبکه توسعه بلاک چین است. پالی گان با ارائه ویژگی‌های اضافی مربوط به حوزه امنیت، اداره (Governance) بلاک چین، بهبود تجربه کاربر و توسعه دهنده و پودمانگی (Madularity)، اتریوم را تکمیل می‌کند.

اتریوم در حال حاضر از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند و به تدریج به استفاده از اثبات سهام روی خواهد آورد. پالی‌گان از مکانیزم اثبات سهام اصلاح‌شده استفاده می‌کند که امکان پردازش سریع و ارزان تراکنش‌ها را فراهم می‌کند.

آینده پالی‌گان

پالی گان در سال ۲۰۲۱ “Polygon Studios” را راه‌اندازی کرد. پالی‌گان استودیوز یک شرکت زیر مجموعه  پالی گان است که بر روی بازی‌های بلاک چین و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) تمرکز دارد. پالی گان استودیوز، در صورت موفقیت، می‌تواند پالی‌گان را به عنوان ارائه‌دهنده فناوری پیشرو برای بازی‌های غیرمتمرکز و ان اف تی‌ها مردم بشناساند.

در ژانویه ۲۰۲۲، پالی گان یک مدیر عامل جدید به خدمت گرفت. این مدیر جدید رایان واتس نام داشت که از یوتیوب به پالی‌گان پیوست. او در یوتوب رئیس بخش بازی بود.

پرسش‌های متداول

سکه‌های متیک چقدر ارزش دارند؟

توکن‌های متیک در بیشتر زمان وجود خود، کمتر از ۰/۰۵ دلار معامله شده‌اند. قیمت متیک به طور قابل توجهی افزایش یافته است اما زیر ۳ دلار باقی مانده است. متیک تا ۱۸ فوریه ۲۰۲۲ حدود با قیمت ۱/۶۰ دلار معامله شده است.

پالی گان چند سکه در گردش دارد؟

حداکثر میزان عرضه توکن‌های متیک ۱۰ میلیارد عدد است. مقداری زیادی از آن‌ها ( ۷/۵۲ میلیارد توکن متیک) در حال حاضر در گردش هستند.

چگونه می‌توانم متیک بخرم؟

ساده ترین راه برای خرید توکن‌های متیک اقدام از طریق یک صرافی ارزهای دیجیتال است. می‌توانید در صرافی‌هایی مانند کوین‌ بیس یا کراکن یک حساب ایجاد و سپس با ارز مورد نظر، به آن پول واریز کنید. شما همچنین به یک کیف پول دیجیتال نیاز دارید که آن را می‌تواند صرافی ارز دیجیتال در اختیار شما بگذارد یا خودتان آن را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *