نکات تخصصی برای دیجیتالی کردن عکس‌ها و ویدئوهای خانوادگی

نکات تخصصی برای دیجیتالی کردن عکس‌ها و ویدئوهای خانوادگی

آیا آماده‌اید تا کارتن‌های عکس‌های خانوادگی قدیمی و نوارهای ویدئویی که روی آن‌ها پر از گرد و غبار شده را مرتب کنید؟ با زرد نیوز همراه باشید تا نحوه دیجیتالی کردن آن‌ها را یاد بگیرید.

فهرست عناوین پنهان

مقدمه

آیا دلتان می‌خواهد عکس‌ها و فیلم‌های خانوادگی خود را دیجیتالی کنید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟ ما درک می‌کنیم. رسیدگی به جعبه‌های کفش پر از عکس‌ها و نوارهای قدیمی در اتاق زیرشیروانی که با یک لایه گرد و غبار پوشانده شده و مرتب‌کردن صدها خاطره گرانبها می‌تواند کار بسیار سختی باشد. اما تبدیل این عکس و فیلم‌ها به فرمت‌های دیجیتال، خاطرات شما را از گزند زمان، بلایای طبیعی و حوادث مصون نگه می‌دارد.

با اختصاص کمی زمان برای سازماندهی و دیجیتالی‌کردن عکس‌ها و فیلم‌های قدیمی، می‌توانید خاطرات ارزشمندتان را برای نسل‌های بعدی خانواده حفظ کنید تا بدون استرس از آن لذت ببرند. برای این‌که فرآیند دیجیتالی‌کردن تا حد ممکن ساده و با موفقیت باشد، ما بهترین روش‌ها را برای ایجاد آرشیو دیجیتالی عکس‌های شما بررسی کرده‌ایم. برای خواندن راهنمای دیجیتال‌سازی عکس و فیلم ما، که شامل نظرات کارشناسان می‌شود، لازم نیست متخصص فناوری باشید. مطمئن باشید، حتی مبتدیان نیز می‌توانند این مراحل را انجام دهند.

علاوه بر این، دیجیتال‌سازی می‌تواند به عنوان یک پروژه دومنظوره عمل کند. هم میراث خانوادگیتان را برای سال‌های آینده حفظ کنید و هم فضای ذخیره‌سازی خود را با مدیریت و سازماندهی مجموعه ویدئوها و عکس‌هایتان پاک‌سازی و مرتب کنید!

نکته

همیشه بادقت از عکس‌ها و فیلم‌های قدیمی مراقبت کنید! اریک نیلوف، مدیر‌عامل و بنیان‌گذار شرکت دیجیتال‌سازی عکس، ویدیو و صدا  EverPresent، به خوانندگان هشدار می‌دهد که بااحتیاط از عکس‌ها و فیلم‌های قدیمی خود استفاده کنند. برای عکس‌ها، علائمی که نشان می‌دهد ممکن است آن را پاره کنید شامل صدای چروکیده‌شدن در زمان بازکردن آلبوم یا مقاومت عکس در هنگام بیرون‌آوردن آن از قاب است. او می‌گوید: «وقتی صحبت از عکس‌ها به میان می‌آید، توصیه جدی من این است که مراقب باشید – زیرا احتمال دارد شما فردی باشید که با پرخاشگری بیش از حد در برخورد فیزیکی با چیزی، به وسایل خود آسیب برسانید.»

برای سازماندهی عکس‌ها و فیلم‌ها برنامه‌ریزی کنید

اگر برای انجام پروژه دیجیتالی‌کردن عکس و فیلم‌های خانوادگی خود به انگیزه نیاز دارید، انگیزه این‌جاست! بزرگ‌ترین دشمن کیفیت عکس‌ها و ویدیوهای شما، گذشت زمان و شیوه‌های ذخیره‌سازی نامناسب است. هنگامی که فکر دیجیتالی‌کردن عکس و فیلم‌های خانوادگی به ذهنتان خطور کرد، بدانید که بهتر است هر چه زودتر شروع کنید. عکس‌های فیزیکی و فیلم‌ها به گرما، نور و رطوبت حساس هستند. اکثر آلبوم‌ها و صندوقچه‌ها برای ایمن نگه‌داشتن آن‌ها از عوامل استاندارد کافی برخوردار نیستند. بنابراین چه در حال نگهداری تصاویر سیاه و سفید ۶۰ ساله باشید و چه چاپ‌های استاندارد در حد چاپ بسته‌بندی داروهای داروخانه، زمان شروع این کار فرا رسیده است. این نکات را برای شروع فرآیند درنظر بگیرید.

موارد شبیه به هم را کاهش دهید

قبل از شروع دیجیتال‌سازی، مجموعه خود را با خلاص‌شدن از شر موارد تکراری سبک کنید. آیندگان نیازی به ۱۰ شات از یک میهمانی خانوادگی ندارند که در آن هیچ‌کس به دوربین نگاه نمی‌کند! به تصویری که همه در آن بودند اکتفا کنید، سپس بقیه را کنار بگذارید.

“کمک! من عکس‌ها و فیلم‌های زیادی دارم!”

اریک نیلوف از EverPresent توصیه‌های بسیار خوبی برای سبک‌کردن مجموعه فیلم‌ها و عکس‌ها دارد. «اگر کسی خیلی به این خاطرات وابسته است و مجبور است انتخاب‌های سختی انجام دهد، از این افراد می‌پرسم: «آیا می‌توانید آن عکس را در تصاویر گوگل پیدا کنید یا نه؟» اگر باید بین عکسی از یک جمع خانوادگی‌تان که واقعا منحصربه‌فرد است و عکسی از یک صحنه زیبا که خاطرات باورنکردنی را از یک سفر به یادگار می‌گذارد، انتخاب کنید، من می‌گویم عکس‌ها را از روی آثار یا مکان‌ها انتخاب کنید.» همین توصیه زمانی که عکس‌ها و ویدیوهای خود را در تلفن هوشمندتان جدا می‌کنید هم کار می‌کند!

روی یک موضوع تمرکز کنید

در مرحله بعد، داستانی را که می‌خواهید با مجموعه عکس‌های خود تعریف کنید، درنظر بگیرید. آیا تصویر کاملی از خانواده بزرگ خود ترسیم می‌کنید؟ مستند زندگی حیوان خانگی محبوبتان؟ سفری که به خاطر می‌آورید یا اتفاق مهمی (مانند عروسی) را به اشتراک می‌گذارید؟ همه این سوالات به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید کدام عکس‌ها در مجموعه شما باقی بمانند و کدام یک اضافی هستند.

احساسات را در نظر بگیرید

ارزش عاطفی هر عکس یا کلیپ را سبک سنگین کنید. همه عکس‌ها یا کلیپ‌ها وزن یکسانی از لحاظ احساسی ندارند. به عنوان مثال، اگر تعداد زیادی عکس از یکی از اعضای خانواده در سن خاصی دارید، ممکن است نیازی به دیجیتالی‌کردن تک تک آ‌ن‌ها نداشته باشید.

سراغ کیفیت بروید

در مرحله آخر کیفیت را درنظر بگیرید. آیا به دنبال ذخیره عکس‌ها و فیلم‌ها برای دسترسی آسان در تلفن خود هستید یا به دنبال ایجاد رسانه‌ای با کیفیت بالا و در سطح آرشیو هستید؟ کیفیت مطلوب به شما در انتخاب نحوه ادامه این راه کمک می‌کند. به‌طور کلی، سه گزینه برای دیجیتالی‌کردن عکس‌ها و ویدئوهای قدیمی وجود دارد: استفاده از تلفن هوشمند، استفاده از یک اسکنر/مبدل ویدئو یا استفاده از یک سرویس حرفه‌ای.

چگونه عکس‌ها را دیجیتالی کنیم؟

برنامه‌های دیجیتال‌سازی عکس گوشی‌های هوشمند

امروزه ساده‌ترین راه برای عکس‌گرفتن استفاده از تلفن هوشمند است و همچنان ساده‌ترین راه برای دیجیتالی‌کردن عکس‌های قدیمی نیز می‌باشد. اگر زیاد وقت ندارید، اپلیکیشنی مانند Adobe Scan  یا Photomyne را دانلود کنید. این برنامه‌های اسکن عکس به دیجیتالی‌کردن تصاویر با استفاده از دوربین تلفن شما کمک می‌کنند. شما باید مطمئن باشید که در اتاقی هستید که نور خوبی دارد و در حین گرفتن عکس، سایه شما روی تصویر نمی‌افتد. به‌خاطر داشته باشید که اگرچه این سریع‌ترین راه برای دیجیتالی‌کردن عکس‌های قدیمی است، اما ممکن است کیفیت آن را به خطر بیندازید. اگر به چاپ، بزرگ‌کردن یا گرفتن کپی‌ باکیفیت آرشیوی از عکس‌های خانوادگی خود علاقه دارید، تلفن‌های هوشمند ممکن است برای شما ایده‌آل نباشند.

دیجیتال‌سازی عکس‌ها با آیفون

اگر آیفون دارید، می‌توانید از اپلیکیشن دوربین خود برای دیجیتالی‌کردن عکس‌های خود استفاده کنید. ریچل جنکینز، مدیرعامل و موسس شرکت دیجیتال‌سازی عکس ScrapMyPix و در حال حاضر Photo Archivers می‌گوید: در آیفون‌ها، وقتی دوربین خود را روی سوژه می‌گیرید، تلاقی های کوچکی که وجود دارد را می‌بینید. «وقتی آن دو خط هر دو به یک رنگ تغییر می‌کنند، یعنی دوربین شما در یک سطح قرار گرفته است. بعدا از‌ لحاظ حاشیه خوب خواهد بود. عکس شما نامتناسب و کج نخواهد بود.»

اسکنر عکس

برای دیجیتالی‌کردن عکس در خانه با کیفیت بالا، باید عکس‌های چا‌پ‌شده را اسکن کنید. هرچند اسکن عکس می‌تواند بسیار وقت‌گیر باشد، اما اگر هدف شما ایجاد تصاویر باکیفیت برای آرشیو است که تمام جزئیات را دقیق ثبت کند، ارزش این وقت‌گذاشتن را دارد تا بتوانید در آینده از عکس‌هایتان چاپ جدیدی ایجاد کنید. از یک اسکنر عکس خوب و از یک مارک معتبر مانند Canon یا Epson استفاده کنید – مورد دوم یک اسکنر با سرعت بالا را ارائه می‌دهد که برای چاپ عکس‌های معمولی شما به خوبی کار می‌کند. هنگام استفاده از اسکنر، مطمئن شوید که روی شیشه دوربین گرد و خاکی وجود ندارد، و از کپی بدون هیچ خط و خطوطی اطمینان حاصل کنید.

چگونه تنظیمات مناسب اسکنر عکس را انتخاب کنیم؟

ریچل جنکینز از Photo Archivers هشدار می‌دهد که انتخاب تنظیمات مناسب هنگام اسکن عکس‌ها بسیار ضروری است. در غیر این صورت، ممکن است نتوانید آن‌ها را با همان کیفیت اصلی چاپ کرده یا دوباره استفاده کنید. او می‌گوید: «در اسکنرها، شما معمولا گزینه‌هایی برای 72 PPI، 300 PPI یا 600 PPI دارید. “به‌طور معمول، توصیه می‌کنیم سعی کنید 600 PPI را انتخاب کنید، زیرا این امکان را به شما می‌دهد تا در صورت تمایل بتوانید بعدها عکس را بزرگ کنید.”

خدمات دیجیتال‌سازی حرفه‌ای

وقتی عکس‌های قدیمی را دیجیتالی می‌کنید، گاهی‌اوقات این پروژه به حدی سنگین می‌شود که نمی‌توانید به تنهایی به آن رسیدگی کنید. درصورتی که شما با فناوری مورد نیاز برای پروژه تبدیل تصاویر یا فیلم‌های حساس ناآشنا هستید، نیاز به کمک مراکز خدمات دیجیتال‌سازی حرفه‌ای عکس برای پروژه‌های بزرگ دارید. با سرویس‌هایی مانند EverPresent یا Photo Archivers  که گزینه‌هایی برای پیاده‌کردن مجموعه‌هایتان به صورت شخصی یا ارسال پستی براساس موقعیت مکانی و اولویت‌های شما ارائه می‌دهند، مشورت کنید. گزینه دیگر LegacyBox  است که یک سرویس تبدیل ارسال و اسکن است.

نحوه تبدیل ویدیوهای خانگی به دیجیتال

بسته‌های سخت‌افزار و تبدیل

گزینه‌های دیجیتالی‌کردن ویدئوهای خودساز به فرمت ویدئویی که با آن کار می‌کنید و تجهیزاتی که از پیش در دسترس دارید بستگی دارد. حداقل به یک پخش‌کننده VHS یا دوربین فیلمبرداری کارآمد نیاز دارید. در مرحله بعد باید سخت‌افزار را دانلود کنید و کابل‌های تبدیل را تهیه کنید تا بتوانید دستگاه خود را به یک کامپیوتر مدرن متصل کنید.

آمازون بسته‌های تبدیل دیجیتال کاملی را مانند VIDBOX که دارای امتیاز بالایی هستند را با کمتر از ۱۰۰ دلار ارائه می‌کند. این مجموعه شامل کابل‌های قرمز، سفید و زرد لازم برای اتصال دستگاه شما، یک مبدل، یک کابل USB برای اتصال مبدل به کامپیوتر و سخت‌افزار برای تکمیل فرآیند دیجیتالی‌شدن است. برای فرمت‌های قدیمی‌تر، مانند فیلم ۸ یا ۱۶ میلی‌متری، احتمالا باید با یک مرکز خدمات حرفه‌ای مشورت کنید.

خدمات حرفه‌ای تبدیل ویدئو

کارهایی مانند دیجیتالی‌کردن عکس و تبدیل ویدئو گاهی‌اوقات به پشتیبانی حرفه‌ای نیاز دارد. اگر در ویژگی‌های فنی مورد نیاز برای تبدیل خودکفای ویدئوی خانگی خود یا کار با فیلم‌های حساس غرق شده‌اید، خدماتی مانند EverPresent و LegacyBox  که در بالا ذکر شد را درنظر بگیرید.

نکات و ترفندهای آرشیو دیجیتال

همان‌‌طور که در حال تبدیل عکس‌ها و فیلم‌های قدیمی خود به دیجیتال یا ساخت آرشیو دیجیتال خود هستید، این نکات را از متخصص اریک نیلوف از EverPresent به یاد داشته باشید.

از آن‌چه که در حال حاضر وجود دارد، استفاده کنید

نیلوف متذکر می‌شود که بزرگ‌ترین اشتباه در مرتب‌سازی که مردم مرتکب می‌شوند، انتقال‌ندادن مطالب نوشته‌شده ارزشمند از نوارهای VHS و پشت عکس‌های چاپ شده به نسخه‌های دیجیتال است. او می‌گوید: «هیچ‌ زمانی کارآمدتر و مناسب‌تر برای بازنویسی آن نوشته‌ها و یا نام فایل‌هایتان به اندازه زمانی که در حال اسکن آن‌ها هستید، وجود نخواهد داشت.»

طبقه‌بندی‌ها را وسیع نگه دارید

ایجاد دسته‌ها و زیرمجموعه‌های پیچیده می‌تواند شما را از اتمام پروژه خود بازدارد. نیلوف می‌گوید: «وقتی نوبت به سازماندهی آرشیو دیجیتال می‌رسد، من طرفدار پروپاقرص دسته‌بندی‌های بزرگ هستم.» “اگر بیش از حد سازماندهی کنید، درگیر مسائل منحصربه‌فردبودن مضاعف می‌شوید و سازماندهی مجموعه شما غیرممکن می‌شود.”

یک حلقه از عکس و فیلم‌های برتر ایجاد کنید

نیلوف می‌گوید: “اگر ۷۰۰۰ تصویر دارید، بهترین کاری که می‌توانید برای خانواده‌تان انجام دهید این است که صد عکس برتر را مشخص کرده و آن‌ها را به اشتراک بگذارید – برخلاف افراط در علامت‌گذاری چهره‌ها و موضوع‌ها و ایجاد مجموعه‌تان در گوگل”. همین فلسفه در مورد ویدیوها نیز صدق می‌کند. او توصیه می‌کند که از هر ویدیو سه کلیپ عالی ۳۰ تا ۴۵ ثانیه‌ای پیدا کنید تا بتوانید با خانواده به اشتراک بگذارید. او اضافه می‌کند: «این کاری است که در مقایسه با کاری که سال‌ها طول می‌کشد، می‌توانید در چند ساعت انجام دهید.»

نحوه پشتیبان‌گیری از مجموعه‌های عکس و ویدئو

بهتر است از مجموعه خود به سه روش جداگانه نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز اتفاقی برای یک نسخه از ا‌من‌بودن آن در مکانی دیگر اطمینان حاصل کنید. راه‌های ذخیره فایل‌های دیجیتال شامل یک سیستم ذخیره‌سازی ابری (مانند Google Photos  یا iCloud Photo Library اپل)، یک نسخه پشتیبان فیزیکی مانند یک فلش مموری یا هارد دیسک خارجی، و مورد دیگر هم به انتخاب شما (چه خود عکس‌های فیزیکی یا یک هارد دیسک دیگر در مکانی خارج از آن موقعیت ذخیره شود.)

مطمئن شوید که عکس‌ها و نوارهای فیزیکی را حداقل تا زمانی که دوباره بررسی کنید و مطمئن شوید کار دیجیتال‌سازی به درستی انجام شده و پشتیبان‌گیری کامل شده است، نگه دارید. این‌که آیا درنهایت تصمیم می‌گیرید بعد از دیجیتالی‌کردن عکس‌ها و نوارهای فیزیکی، آن‌ها را نگه دارید یا نه، یک موضوع شخصی است. عمر عکس‌ها نیز فاکتور مهمی است — شاید بخواهید تصویر سیاه و سفید ۱۰۰ ساله را نگه دارید اما عکس با‌ چاپ CVS  را دور بیندازید.

همه چیز را دیجیتالی کردید، حالا چه؟

با به اشتراک‌گذاشتن کتابخانه دیجیتالی خود یا ایجاد هدایای ماندگار برای عزیزان، به خلاقیت خود ادامه دهید.

اشتراک‌گذاری فایل‌ها

برای مجموعه‌های بزرگی از تصاویر و ویدئوهای دیجیتال، اشتراک‌گذاری فایل‌های دیجیتال از طریق یک سیستم ابری (مانند Google Drive یا  Google Photo)، آپلود رسانه، ایجاد آلبوم یا ارسال یک لینک خصوصی برای گیرندگان مورد نظر را لحاظ کنید. گزینه دیگر فلش مموری برای اعضای خانواده است که می‌توانند با خود به خانه برده و در اوقات فراغت خود به آن دسترسی داشته باشند. همچنین می‌توانید موارد مورد علاقه‌تان را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. یک صفحه خصوصی خانوادگی در اینستاگرام یا فیس‌بوک ایجاد کنید، از عزیزانتان دعوت کنید به شما بپیوندند و عکس‌ها را با نوشتن جزئیات مهم در کپشن پست کنید.

آلبوم‌ عکس بسازید

شما به سادگی نمی‌توانید با این کار مدرن بر آلبوم‌های عکس قدیمی‌تر و ناخوشایند غلبه کنید. برای هدیه‌دادن به اعضای خانواده (یا خودتان!) از عکس‌های دیجیتالی تازه انتخاب شده‌ برای ایجاد یک آلبوم عکس چشمگیر استفاده‌ کنید. ریچل جنکینز از ScrapMyPix می‌گوید: «نگاه‌کردن به آن‌ها نیاز به فناوری خاصی ندارد. شما می‌توانید یک نسخه طراحی کرده و چهار نسخه از آن چاپ کنید. همچنین این فرصت را دارید که برای آن یک متن داستانی بگویید – حتی اگر چیزی به سادگی گفتن این‌که آن شخص چه کسی بود و همین‌طور اضافه‌کردن تاریخ باشد. شما می‌توانید چیزهای زیادی را در چنین البومی جای دهید در حالی که فضای زیادی را نیز اشغال نمی‌کند.”

نمایش قاب‌های عکس دیجیتال

قاب‌های عکس دیجیتال گزینه‌ای عالی برای لذت روزمره از مجموعه‌ای کوچک‌تر از عکس‌ها و نیز بهترین برای صرفه‌جویی درفضا هستند. جنکینز قاب عکس‌های دیجیتال را از برند Nixplay توصیه می‌کند. او می‌گوید: «من این قاب را هم در خانه مادرم و هم در خانه شوهرم دارم. چند نفر از اعضای خانواده می‌توانند از راه دور عکس‌ها را در هر فریم دیجیتال که خواستند آپلود کنند، بنابراین ما حتی مجبور نیستیم در خانه‌شان باشیم تا تصاویر را با آن‌ها به اشتراک بگذاریم.»

چه این راهنمای دیجیتال‌سازی عکس و ویدئو به شما کمک کند از شر رسانه‌های آنالوگ درهم خلاص شوید چه صرفا به یک نسخه پشتیبان دیجیتالی از عکس‌های چاپ‌‌شده و نوارهای عزیزتان منجر شود، این کار ارزشمندی است که مزایایی برای نسل‌های آینده خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *