کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی (Paper Wallet) چیست؟

مقدمه

کیف پول کاغذی در حوزه ارزهای دیجیتال، روشی برای ذخیره رمز‌ ارز‌ها به صورت امن است. به طور کلی ۲ نوع کیف پول برای ذخیره رمز ارز‌ها وجود دارد: کیف پول داغ (Hot Wallet) و کیف پول سرد (Cold Wallet). کیف پول کاغذی ارز دیجیتال نیز از نوع کیف پول سرد می‌باشد چراکه برای استفاده از آن نیازی به اتصال به اینترنت وجود ندارد. در ادامه این مقاله از زرد نیوز با کیف پول‌های کاغذی بیشتر آشنا می‌شویم،  پس تا انتها با ما همراه باشید.

مطلب مرتبط: معرفی بهترین کیف پول‌های بیت کوین در سال ۲۰۲۲

کیف پول کاغذی چیست؟

کیف پول کاغذی، یک تکه کاغذ است که کلیدهای خصوصی (private keys) و عمومی (public keys) یک کیف پول‌ روی آن چاپ می‌شود. برخی از کیف پول‌های کاغذی نیز ممکن است دارای بارکد قابل اسکن باشند که معمولا یک اپلیکیشن آن را ایجاد می‌کند.  کیف پول کاغدی راهی برای ذخیره‌سازی و دسترسی آفلاین به ارز دیجیتال شماست. وقتی کلیدهای خود را چاپ می‌کنید، از شبکه آن ارز دیجیتال حذف می‌شوند، اما توکن‌ها باقی می‌مانند. با این حال، آنها بدون کلید شما غیر قابل دسترسی هستند.

قبل از رایج شدن ارزهای دیجیتال به طور معمول از کیف پول‌های کاغذی استفاده می‌شد. با این حال، از زمانی که این روش رایج بود، تکنولوژی ذخیره‌سازی بهبود یافته است. اما همچنان روشی معتبر برای ذخیره کلیدهای شما در “شرایط خاص” باقی می‌ماند.

ممکن است با زمانی مواجه شوید که نیاز دارید ارز دیجیتال خود را روی کاغذ ذخیره کنید. بنابراین، درک این نکته ضروری است که کیف پول کاغذی چیست، چگونه کار می‌کند و اگر شرایط شما ایجاب می‌کند که یک کیف پول کاغذی بسازید چه خطرات متحملی دارد.

نکات مهم

  • کیف پول کاغذی یک تکه کاغذ است که حاوی کلیدها و کدهای QR است که برای تسهیل تراکنش‌های ارز دیجیتال شما استفاده می‌شود.
  • از آنجایی که کیف پول کاغذی نیازی به اینترنت ندارد، در یک برهه زمانی آن ها امن تر از سایر اشکال ذخیره ارزهای دیجیتال محسوب می‌شدند.
  • در حالی که بسیاری از مردم بر این باورند که خطرات ناشی از گم شدن، خواندن نادرست یا آسیب رساندن به کیف پول کاغذی از مزایای امنیتی احتمالی آن بیشتر است، اما همچنان گزینه‌ای برای ذخیره کلیدهای شماست.

آشنایی با کیف پول کاغذی

کیف پول ارز دیجیتال مکانی است که کلیدهای عمومی و خصوصی خود را در آن ذخیره می‌کنید. کیف پول کاغذی یک تکه کاغذ است که کلیدهای شما روی آن چاپ شده است. هنگامی که کلیدهای خود را چاپ می‌کنید، به طور کلی از کیف پول دیجیتال شما و شبکه (آن ارز دیجیتال) حذف می‌شوند. هیچ‌کس نمی‌تواند کیف پول کاغذی شما را هک کند یا کلیدهای شما را بازیابی کند، مگر اینکه کاغذی را که روی آن کلیدها را مکتوب کرده‌اید، به صورت فیزیکی از شما بگیرد.

حذف کلیدهای خصوصی و عمومی از کیف پول دیجیتال خود همچنین به این معنی است که اگر کیف پول کاغذی خود را گم کنید، دیگر نمی‌توانید به آن ارزهای دیجیتال دسترسی پیدا کنید.

کیف پول‌های کاغذی را معمولاً اپلیکیشن‌های ویژه آن ایجاد می‌کنند. این اپلیکیشن‌ها معمولا زمانی که اتصال شما به اینترنت قطع شده است نیز قابل استفاده هستند. در حالت ایده‌آل، همچنین می‌توانید این اپلیکیشن را در دستگاهی که نرم‌افزار آنتی‌ویروس و بدافزار آن بروز است، استفاده کنید. این امر همیشه امکان‌پذیر نخواهد بود، اما حداقل باید قبل از ایجاد کلیدها، رایانه خود را برای یافتن بدافزار‌ها بررسی کنید.

کیف پول کاغذی شامل کلیدهای عمومی و خصوص و یک کد کیو آر (QR) است. برای استفاده از کد کیو آر، اپلیکیشن کیف پولِ روی دستگاه شما باید بتواند کد کیف پول کاغذی را اسکن کند تا بتواند سکه‌ها را به کیف پول نرم افزاری “انتقال” دهد.

توصیه‌هایی برای انتخاب کیف پول کاغذی

کیف پول‌های کاغذی برای چندین سال به عنوان یکی از امن ترین راه‌ها برای ذخیره ارزهای دیجیتال محسوب می‌شدند. با این حال، آن‌ها مورد توجه بسیاری از طرفداران ارزهای دیجیتال قرار نگرفته‌اند، زیرا در برابر عوامل محیطی آسیب پذیر هستند و ممکن است با گذشت زمان از بین بروند، گم شوند، یا به هر صورت آسیب ببینند.

اگر کیف پول‌های کاغذی به وضوح چاپ و ایمن ذخیره شوند و از آسیب در امان باشند، همچنان می‌توانند مفید واقع شوند. با این حال، قبل از تصمیم به استفاده از کیف پول کاغذی، باید چندین فاکتور را در نظر بگیرید.

امنیت دستگاه

 از یک نرم‌افزار امنیتی برای اسکن کیو آر کد استفاده کنید تا مطمئن شوید که دستگاه شما در برابر حملات سایبری، بدافزارها و ویروس‌ها  ایمن است. هنگامی که کلیدهای خود را چاپ می‌کنید، خلع امنیتی در دستگاه‌هایی است که برای چاپ از آن‌ها استفاده می‌کنید. رایانه‌ها، موبایل‌ها و تبلت‌ها همگی می‌توانند به بدافزار، باج‌افزار، ویروس یا دیگر اشکال حملات سایبری آلوده شوند.

اغلب، این اپلیکیشن‌ها می‌توانند فعالیت خاصی مانند استفاده از ارزهای دیجیتال را جستجو و نظارت کنند. آن‌ها می‌توانند تاریخچه مرورگر و حافظه‌های پنهان (cache) را در سیستمی که اطلاعات موقتی در آن ذخیره می‌شود اسکن کنند یا حتی صفحه نمایش شما را در حین تولید کلیدها مشاهده کنند.

همچنین اطمینان از خاموش بودن ویژگی‌‌های بی سیم و بلوتوث دستگاه شما ضروری است، زیرا هکرها می‌توانند از این سیگنال‌ها برای دسترسی به دستگاه و کیف پول شما استفاده کنند.

اگر از تلفن هوشمند یا تبلت خود استفاده می‌کنید، می‌توانید آن را در حالت هواپیما قرار دهید تا قبل از تولید کلیدها، همه سیگنال‌ها را به طور موقت غیرفعال کنید. اگر می‌توانید، از دستگاهی که از طریق اتصال سیمی و غیر شبکه‌ای به چاپگر متصل می‌شود، برای چاپ استفاده کنید. وقتی کارتان تمام شد، مطمئن شوید که ریسایکل بین (recycle bin)، فایل‌های موقت و کش‌ها را خالی کرده‌اید و بک آپ‌های دیجیتالی را حذف می‌کنید.

چاپگرهای متصل به شبکه‌های بزرگتر اغلب اطلاعات را ذخیره می‌کنند. هکرها ممکن است بتوانند به این فضای ذخیره سازی دسترسی پیدا کنند و کلیدها را در طول یا بعد از فرآیند تولید کیف پول کاغذی پیدا کنند.

مهم

توجه‌ داشته باشید که تصاویر دیجیتال یا اسکن کیف پول خود را نگه ندارید، زیرا هکرها می‌توانند آن تصاویر را بدست آورند.

کیفیت چاپ

چاپگرها همیشه قابل اعتماد نیستند و هر مشکلی در حین چاپ می‌تواند منجر به از دست دادن کلیدها و ارز دیجیتال شما شود. گیر کردن کاغذ، پراکنده شدن لکه‌های جوهر، یا تراز نامناسب سر چاپگر، همگی می‌توانند باعث ایجاد مشکلات جدی در هنگام ایجاد کیفِ پول کاغذی شما شوند.

این امکان وجود دارد که کیف پول یا اپلیکیشنی که استفاده می‌کنید به شما امکان چاپ کلیدهای خود را قبل از حذف آن‌ها از دستگاه شما بدهد، اما باید مطمئن شوید که قبل از چاپ این امکان وجود دارد تا از ضرر ناشی از چاپگر معیوب جلوگیری کنید.

انواع خاصی از جوهر چاپگر ممکن است با گذشت زمان از بین برود، و انواع مختلف کاغذ جوهر را متفاوت می‌پذیرند و نگه می‌دارند. اگر می‌خواهید از کلیدهای خود  پرینت بگیرید، مطمئن شوید که از چاپگری استفاده می‌کنید که می‌دانید خوب کار می‌کند. همچنین بهتر است از کاغذی استفاده کنید که برای مدت طولانی دوام می‌آورد و رنگ جوهر آن رنگ نمی‌رود یا رنگ نمی‌گیرد.

نگهداری فیزیکی کاغذ

هنگامی که کیفِ پول کاغذی خود را ایجاد کردید، باید نحوه نگهداری آن را در نظر بگیرید. برای نگهداری آن به مکانی امن مانند گاوصندوق ضد حریق و ضد آب نیاز دارید. بسته به ارزش بازار ارز دیجیتالی که در یک کیفِ پول کاغذی قرار می‌دهید، ممکن است صندوق‌های امانات را در بانک یا موسسه مالی خود در نظر بگیرید. .

آیا استفاده از کیف پول کاغذی ایده خوبی است؟

کیف پول کاغذی یک زمان امن ترین روش برای ذخیره ارزهای دیجیتال بود. اگر روش ذخیره‌سازی دیگری در دسترس شما نیست، کیف پول کاغدی همچنان یک روش معتبر برای ذخیره توکن‌هایتان است. با این حال، تا زمانی که بتوانید به روش دیگری برای ذخیره آن‌ها دسترسی پیدا کنید، باید آن را یک روش موقت در نظر بگیرید.

آیا کیف پول کاغذی، یک کیف پول سرد است؟

بله. کیف پول کاغذی نوعی ذخیره سازی سرد محسوب می‌شود زیرا دسترسی به اینترنت نیاز ندارد.

چگونه می‌توان یک کیف پول کاغذی برای ارز دیجیتال دریافت کرد؟

ایجاد یک کیفِ پول کاغذی می‌تواند به سادگی نوشتن کلیدها روی کاغذ، تا استفاده از یک برنامه برای تولید کد کیو آر و چاپ کلید و آن کد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.