اوپن سی (OpenSea) چیست؟

مقدمه

اوپن سی (OpenSea) یک بازار توکن غیرقابل تعویض (NFT) است که به کاربران امکان خرید، فروش، ایجاد  و خرید و فروش ان اف تی‌ها را می‌دهد. این بازار (Marketplace) با بیش از ۲/۴ میلیون کاربر فعال و حجم معاملات روزانه ۶/۰۳ میلیون دلار، تا نوامبر ۲۰۲۲ بزرگترین پلتفرم معاملاتی ان اف تی می‌باشد. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید تا بیشتر با این پلتفرم محبوب ان اف نی آشنا شوید.

نکات مهم

 • اوپن سی یک بازار توکن غیرقابل تعویض (NFT) است که در آن کاربران می‌توانند به  خرید و فروش یا ایجاد ان اف تی بپردازند.
 • این بازار یک پلتفرم غیر حضانتی (noncustodial) است که به کاربران امکان کنترل کامل و دسترسی به کیف پول ارزهای دیجیتال خود را می‌دهد.
 • کاربران برای خرید یا فروش ان اف تی یا مجموعه‌ای از ان اف تی‌ها مستقیماً با سایر کاربران تعامل دارند.

آشنایی با بازار اوپن سی

این پلتفرم خود را به عنوان اولین و بزرگترین پلتفرم ان اف تیِ ارائه دهنده خدمات کاربری ان اف تی معرفی می‌کند. قبل از ایجاد آن در سال ۲۰۱۷، هیچ پلتفرمی برای کاربران وجود نداشت که بتوانند به راحتی ان اف تی‌های مختلف را معامله کنند. اوپن سی به‌عنوان راه‌حلی ایجاد شد تا به کاربران اجازه دهد تا کلکسیون‌های کریپتو و سایر ان اف تی‌ها را با یکدیگر مبادله کنند.

منوی دسکتاپ و تلفن همراه شامل دو قسمت برای سرچ ان اف تی یا ایجاد یک کیف پول کریپتو جدید باز می‌باشد. یا اگر از قبل یک کیف پول کریپتو داشته‌اید، می‌توانید آن را به پلتفرم متصل کنید. شما می‌توانید به مجموعه گسترده‌ای شامل بیش از ۲ میلیون کالکشن ان اف تی دسترسی داشته باشید و حتی کالکشن  ان اف تی خود را ایجاد کنید.

اوپن سی از دسته‌های مختلف ان اف تی، از هنر، موسیقی، کلکسیون‌ها، زمین‌های مجازی، دارایی‌های ورزشی و نام‌های دامنه گرفته تا ان اف تی‌های کاربردی مانند مجوزهای عضویت پشتیبانی می‌کند.

شما به راحتی می‌توانید برترین و داغ ترین کالکشن‌ها را در هر دسته پیدا کنید. کاربران می‌توانند نتایج جستجوی خود را با بازه‌های زمانی مانند ۲۵ ساعت، هفت روز، ۳۰ روز و هر زمان محدود کنند. همچنین گزینه‌ای وجود دارد که طبق آن می‌توانید نتايج خود را به یک بلاک چین خاص محدود نمایید.

نحوه استفاده از اوپن سی

این پلتفرم یک رابط کاربری بصری و آسان را ارائه می‌دهد که استفاده و پیمایش آن را راحت می‌کند. ابتدا یک کیف پول ارز دیجیتال را به اوپن سی متصل کنید تا بتوانید تراکنش را آغاز کنید. کیف پول شما چیزی است که برای تعامل با بلاک چین برای پرداخت یا دریافت سپرده استفاده می‌کنید. از آنجایی که اوپن سی غیر حضانتی است، وقتی کیف پول خود را به پلتفرم متصل می‌کنید، ان اف تی‌های شما در پلتفرم ذخیره نمی‌شوند. در عوض، آنها به آدرس کیف پول شما ارسال می‌شوند.

در اینجا لیستی از کیف پول‌های کریپتو که اوپن سی پشتیبانی می کند را می‌بینید:

 • متامسک
 • کیف پول کوین بیس
 • کیف پول تراست
 • آتوریوم (Authereum)
 • پورتیس
 • ونلی
 • داپر
 • فورت ماتیک (Fortmatic/Magic)
 • بیتسکی
 • فانتوم
 • گلو (Glow)
 • توروس
 • اوپرا تاچ (فقط برای موبایل)
 • کایکا

اتصال به پلتفرم اوپن سی

چه کیف پول کریپتو شما متا مسک، کوین بیس یا هر کدام از مواردی که در بالا گفتیم باشد، فرآیند اتصال به اوپن سی یکسان است.
وارد سایت OpenSea.io شوید، به بخش “My Wallet” در تب منو بروید و روی نوع کیف پول خود کلیک کنید. دستگاه شما پیامی را نشان می‌دهد که در آن باید کلیدهای خصوصی خود را برای اتصال به پلتفرم وارد کنید. برای اتصال موفقیت آمیز کیف پول خود باید مقداری اتریوم (ETH) داشته باشید.


پس از اتصال به پلتفرم، می توانید تمام ان اف تی‌هایی را که در اختیار دارید در صفحه حساب خود مشاهده کنید. شما می‌توانید ان اف تی‌های خود را به دلخواه در بازار معامله کنید یا بفروشید. بخش پروفایل به شما امکان می‌دهد نام کاربری، بیوگرافی، آدرس ایمیل، تصاویر و لینک‌های اجتماعی خود را وارد کنید.

نکته

کلیدهای خصوصی کیف پول کریپتو خود را در مکانی امن نگهداری کنید که به راحتی فقط برای شما قابل دسترسی باشد. اگر رمزهای عبور خود را گم کنید، نمی‌توانید به ان اف تی و سایر ارزهای دیجیتال موجود در کیف پول خود دسترسی پیدا کنید.

جستجوی ان اف تی در اوپن سی

صفحه “Explore” مسیر شما برای مرور طیف گسترده ای از ان اف تی های موجود در اوپن سی است. می‌توانید با کلیک بر روی دسته مورد علاقه یا جستجوی یک ان اف تی خاص که قبلاً درباره آن می‌دانید، مجموعه‌ها را کاوش کنید.

صفحه با مجموعه‌های برتر ان اف تی، برخی با آرم‌های متحرک و برخی دیگر با آرم‌های ثابت متمایز روشن می‌شود. مجموعه‌های محبوبی مانند Decentraland و Bored Ape Yacht Club از جمله ورودی‌های دسته “Trending” هستند.

همچنین می‌توانید ان اف تی‌ها را در صفحه “Stats” جستجو کنید. این شامل ویژگی‌های تجزیه و تحلیل بیشتری است، از جمله نمایش ان اف تی‌های برتر در ۲۴ ساعت گذشته که به طور پیش فرض فعال می‌باشد. می‌توانید نتایج را با استفاده از تب‌های حجم، زمان، دسته و بلاک چین فیلتر کنید.

ویژگی‌های کالکشن‌های ان اف تی

پس از انتخاب یک کالکشن ان اف تی، صفحه جدیدی با اطلاعاتی درباره آن کالکشن باز می شود، از جمله نام سازنده، تعداد آیتم‌های موجود در مجموعه، تعداد مالکان، حجم کل معاملات، قیمت کف و بهترین پیشنهاد. این صفحه همچنین پیوندهایی به کانال های رسانه‌های اجتماعی آن ان اف تی را نمایش می‌دهد.

می‌توانید برای مرور مجموعه، بخش “Items” را پیمایش کنید یا بخش Activity را کاوش کنید تا اطلاعاتی درباره فروش، فهرست‌بندی، پیشنهادات، پیشنهادات مجموعه و نقل و انتقالات به دست آورید. بخش Items شامل چهار فیلتر کاربردی است (دسته‌هایی برای مرتب‌سازی از طریق انواع ان اف تی). این فیلترها به شما کمک می‌کنند تا جستجوی خود را برای خرید عالی محدود کنید. این فیلترها را در زیر خواهید دید.

فیلتر Buy Now

فیلتر “Buy Now” ان اف تی های موجود برای فروش را نمایش می‌دهد و برای تمایز بین اکثر آیتم‌هایی که قبلاً خریداری شده یا برای فروش موجود نیستند و مواردی که در فروش هستند مفید است.

فلیتر Has Offers

فیلتر “Has Offers” ان اف تی‌ها را با آخرین پیشنهادات نشان می دهد.

فِیلتر On Sale

فیلتر “On Sale” ان اف تی‌ها و پیشنهادهای مربوط به آنها را نشان می‌دهد.

فِیلتر New

فیلتر “New” ان اف تی‌هایی که اخیرا ثبت شده‌اند را از قدیمی تر‌ها متمایز می‌کند.

نکته

 همچنین می‌توانید با تعیین محدوده قیمت دلخواه خود برای کالکشن‌های ان اف تی، یک دسته یا بلاک چین، و انتخاب بین آیتم‌های منفرد یا همراه آن ان اف تی، جستجوهای خود را محدود کنید.

نحوه خرید ان اف تی در اوپن سی

برای خرید ان اف تی در اوپن سی، باید در کیف پول خود اتریوم (ETH) داشته باشید و آن را به راپد اتر (WETH)، یک توکن اتریوم با قابلیت همکاری بهبود یافته تبدیل کنید. اکثر ان اف تی‌ها از اتر و راپد اتر پشتیبانی می‌کنند، اما برخی دیگر ارزهای دیجیتال مانند DAI، APE، ASH، CUBE، BAT و GALA را می‌پذیرند.

برای خرید ان اف تی، از نوار جستجو استفاده کنید تا ان اف مورد علاقه خود را بیابید و با استفاده از طیف وسیعی از فیلترهای موجود بهترین گزینه را برای خود بیابید. پس از انتخاب ان اف تی مورد نظر خود، یا تب Buy Now را برای خرید ان اف تی با قیمت کنونی آن یا تب Make Offer را برای پیشنهاد قیمت دلخواه خود انتخاب کنید.

سپس صفحه‌ای برای شما باز می‌شود تا تراکنش را برای تکمیل پرداخت خود امضا کنید. در صورت ارائه پیشنهاد، باید منتظر بمانید تا فروشنده آن را بپذیرد یا رد کند. اگر تراکنش شما موفقیت آمیز باشد، ان اف تی شما به کیف پول شما ارسال می‌شود. می‌توانید تمام ان اف تی‌هایی را که خریداری کرده‌اید در تب My Collections در پروفایل خود مشاهده کنید.

نحوه ایجاد ان اف تی در اوپن سی

می‌توانید یک کالکشن ان اف تی حاوی آیتم‌های دیجیتالی مانند آثار هنری و موسیقی در اوپن سی ایجاد کنید. روی تب Create کلیک کنید تا به صفحه ایجاد آیتم ان اف تی هدایت شوید. در این جا می توانید فایل‌های ان اف تی خود، از جمله نام و توضیحات آن‌ها را اضافه کنید. ان اف تی خود را با افزودن ویژگی‌ها، لول (Level)، آمار و غیره خاص و سفارشی کنید.

نکته

بلاک چین پیش‌فرض در اوپن سی اتریوم است، اما می‌توانید انتخاب کنید که ان اف تی خود را بر روی بلاک چین دیگری اضافه کنید. هنگامی که سفارشی سازی ان اف تی‌های خود را تمام کردید، روی Create کلیک کنید و حالا کالکشن شما برای فروش آماده است.

نحوه فروش ان اف تی در اوپن سی

می‌توانید ان اف تی‌های خود را در اوپن سی با انتخاب یک مورد یا ایجاد باندل از ان اف تی‌های مختلف و فهرست‌کردن آن‌ها برای فروش آماده کنید

به پروفایل خود بروید

ان اف تی‌هایی را که می‌خواهید برای فروش فهرست کنید را از کیف پول خود انتخاب کنید. در صفحه آیتم، دو گزینه در بالا سمت راست وجود دارد: تب “Edit” و تب “Sell”. روی Sell کلیک کنید. صفحه‌ فهرست باز می‌شود تا گزینه‌هایی در مورد قیمت و نوع فروش که می‌خواهید داشته باشید را به کاربران نشان دهید. لیست فروش شامل فروش با قیمت ثابت و فروش فروش با زمان محدود است.

فروش با قیمت ثابت

در یک فروش با قیمت ثابت، شما قیمت خاصی را برای ان اف تی خود با گزینه‌ای برای تعیین مدت فروش تعیین می‌کنید.

فروش با زمان محدود

در این نوع فروش، می‌توانید ان اف تی خود را به بالاترین قیمت پیشنهادی بفروشید، جایی که خریدار با بالاترین پیشنهاد برنده و ان اف  تیرا می‌خرد، یا با قیمت کاهشی بفروشید، جایی که قیمت کاهش می‌یابد تا زمانی که شخصی خرید کند.

نکته مهم

اوپن سی در حال حاضر از فروش زمان‌دار در سولانا پشتیبانی نمی‌کند.

نحوه ذخیره ایمن ان اف تی‌ها در اوپن سی

اخبار مربوط به فعالیت‌های کلاهبرداری در بازار کریپتو همچنان به گوش می‌رسد. کلاهبرداران همیشه کاربران رمزارز را هدف قرار می‌دهند، خواه صرافی ارز دیجیتال باشد یا یک بازار ان اف تی. در اینجا هفت نکته برای ایمن سازی ان اف تی‌های خود در اوپن سی را بررسی می‌کنیم.

۱- عبارت بازیابی مخفی خود را با کسی به اشتراک نگذارید، حتی کسی که خود را به عنوان یک مسئول پشتیبانی اوپن سی نشان معرفی می‌کند.

۲- مطمئن شوید که به وب‌سایت رسمی پیوند می‌دهید، نه وب‌سایتی با نام مشابه، اما با دامنه‌ای متفاوت.

۳- گاهی اوقات این نکته به راحتی فراموش شود، بنابراین مراقب باشید قبل از شروع معامله، آدرس سایت را بررسی کنید.

۴- هنگامی که کیف پول شما به یک مرورگر لینک شده است، از کلیک بر روی لینک های شکسته، ناشناخته و مشکوک برای جلوگیری از هک‌شدن خودداری کنید.

۵- پسورد‌های شما باید منحصربه‌فرد و متفاوت از پسورد‌هایی باشد که برای سایت‌های دیگر استفاده می‌کنید.

۶- احراز هویت دو مرحله ای (2FA) را فعال کنید تا از خود در برابر حملات احتمالی محافظت کنید.

۷- استفاده از کیف پول سخت افزاری را برای ذخیره ان اف تی‌های خود برای بهبود امنیت در نظر بگیرید.

۸- پیوست‌ها را از ایمیل اوپن سی دانلود نکنید. اوپن سی هیچ فایلی را برای کاربران خود ارسال نمی‌کند، بنابراین مراقب ایمیل‌های فیشینگ باشید.

توکن‌ غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFTs) دارایی‌های کریپتو روی یک بلاک چین با کدها و ابرداده‌های منحصربه‌فرد هستند که آن‌ها را از یکدیگر تعریف و متمایز می‌کند. ان اف تی‌ها برای تضمین مالکیت یک دارایی مجازی منحصر به فرد توسعه یافته‌اند. سازندگان ان اف تی می‌توانند حقوق ایجاد ان اف تی را دریافت نموده و حفظ کنند، اگرچه مالکیت آن می‌تواند به شخص دیگری منتقل شود. ان اف تی‌ها می‌توانند دارایی های دیجیتالی مختلفی از جمله آثار هنری، املاک و مستغلات، کلکسیون‌ها، موسیقی، عکس، آیتم‌های درون یک بازی و آواتارها را شامل شوند.

اوپن سی بر روی چه چیزی ساخته شده است؟

پلتفرم اوپن سی بر اساس پروتکل وایورِن (Wyvern( ساخته شده است. این یک پروتکل اوپن سورس (open source) است که تبادل همتا به همتا (peer to peer) دارایی‌های مجازی را ممکن می‌کند. این پروتکل به عنوان مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم عمل می‌کند. این قراردادهای هوشمند اساس پردازش تراکنش‌های محافظت از ان اف تی‌های کاربران را تشکیل می‌دهند. اوپن سی بر روی تطبیق با بلاک چین‌های با قابلیت تعامل بیشتر تمرکز دارد تا امکان تراکنش‌های آسان‌تر، سریع‌تر و انعطاف‌پذیرتر را فراهم کند. علاوه بر استانداردهای ERC-721 و ERC-1155 Ethereum، اوپن سی پروتکل هایی را برای سایر بلاک چین ها مانند سولانا، پالی‌ گان و کلایتن (Klaytn) یکپارچه کرده است. در یک پست وبلاگی در ژوئن ۲۰۲۲، این پلتفرم خرید و فروش ان اف تی گفت که در تلاش برای کاهش هزینه های تراکنش، اوپن سی به یک پروتکل متعلق به خود (به نام seaport) منتقل می‌شود.

سخن آخر

اوپن سی بزرگترین بازار ان اف تی است که محلی را برای تعامل هزاران سازنده، معامله‌گر و خریدار ان اف تی ارائه می‌کند. کاربران می‌توانند در صفحه خرید و فروش اوپن سی دارایی‌های هنری، کلکسیونی، املاک و مستغلات، آیتم‌های درون بازی و ورزشی تولید، بفروشند یا بخرند.

پلتفرم های جدید ان اف تی مانند Rarible، LooksRare، Magic Eden، Binance NFT و Nifty Gateway در حال تبدیل شدن به رقیبی برای اوپن سی هستند. اما تا اواخر سال ۲۰۲۲، اوپن سی با حجم بازار بیش از ۲۰ میلیارد دلار، پلتفرم پیشرو بازار ان اف تی باقی ماند و انتظار می‌رود که در آینده نیز سهم قابل توجهی از بازار را حفظ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *