الگوریتم اجماع ابلیسک

الگوریتم اجماع ابلیسک (Obelisk) چیست؟

مقدمه

ابلیسک (Obelisk) یک الگوریتم اجماع بلاک چین است که در ارز دیجیتال اسکای‌ کوین استفاده می‌شود. هدف این الگوریتم از بین بردن کاستی‌های الگوریتم‌های اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) است. به گفته سازندگان آن، ابلیسک نیاز به ماینینگ را کاهش می‌دهد، سرعت تراکنش را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد و امنیت را افزایش می‌دهد. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

نکات مهم

  • ابلیسک الگوریتم اجماع بلاک چین اختصاصی اسکای کوین است.
  • ابلیسک، طبق مفهومی به نام “شبکه‌‌ای از اعتماد”،  تلاش می‌کند تا با توزیع نفوذ بر روی شبکه، مشکلات اثبات کار و اثبات سهام را دور بزند.
  • اسکای کوین هنوز وجود دارد، اما نتوانسته با اقبال عمومی روبرو شود و اعتماد کاربران یا سرمایه گذاری خارجی را به دست آورد.

آشنایی با مکانیزم اجماع ابلیسک

بلاک چین‌ها در سطح جهانی به عنوان پلتفرم‌های خود مختار و غیرمتمرکز بدون دخالت هیچ مرجع قانونی عمل می‌کنند. برای اطمینان از صحت تراکنش‌هایی که در شبکه انجام می‌شوند و همچنین توافق بر سر وضعیت دفتر کل، به یک مکانیزم شبکهِ بی‌درنگ، قابل اعتماد و ایمن نیاز است. این نقش توسط الگوریتم اجماع ایفا می‌شود. الگوریتم اجماع روشی است که از طریق آن همه شرکت‌کنندگان در شبکه بلاک چین به یک توافق مشترک درباره وضعیت فعلی دفتر کل توزیع شده می‌رسند.

با اینکه سیستم اثبات کار (که بیت کوین و لایت کوین آن را استفاده می‌‌کنند) و سیستم اثبات سهام (که دَش از آن بهره می‌برد) دو الگوریتم اجماع رایج هستند، هر دو دارای اشکالاتی هستند. الگوریتم اثبات کار انرژی بر است و اثبات سهام می‌تواند به جای هزینه کردن، احتکار ارزهای دیجیتال را ترویج کند.

فرآیند استخراج ابلیسک

ابلیسک طبق مفهومی به نام “شبکه‌ای از اعتماد”،  تلاش می‌کند تا با توزیع نفوذ بر روی شبکه، مشکلات اثبات کار و اثبات سهام را دور بزند. این مفهوم، نفوذ را بر روی گره‌های مختلف شبکه توزیع و وابسته به امتیاز نفوذ (influence score) هر گره، تصمیم‌های جمعی را اتخاذ می‌کند. هر گره به تعداد معینی از گره‌های دیگر شبکه ملحق می‌شود.تعداد گره‌های داخل این گروه، میزان نفوذش بر شبکه را تعیین می‌کند.

انواع گره در ابلیسک

در ابلیسک دو نوع گره از نظر نقش‌ و فعالیت‌ وجود دارد: گره‌های مولد بلاک و گره‌های اجماع. گره‌ها می‌توانند هر دو نقش را همزمان ایفا کنند. همچنین می‌توانند این نقش‌ها را عوض کنند. گره‌های مولد بلاک تراکنش‌های جدید را جمع‌آوری می‌کنند. سپس آن‌ها را احراز هویت کرده و پس از تأیید، تراکنش‌ها جدید را در یک بلاک جدید قرار می‌دهند. در آخر، ایجاد بلاک جدید را به شبکه اطلاع می‌دهند.

گره‌های اجماع، بلاک‌های تولید‌شده توسط گره‌های مولد بلاک را جمع آوری می‌کنند و آن‌ها را در یک محل جدا (به غیر از بلاک چین) قرار می‌دهند. سپس بلاکی که بیشترین تعداد بلاک مولد آن را ساخته است را شناسایی می‌کنند. این بلاک برنده محلی (local winner) نامیده می‌شود و واجد شرایط اضافه شدن به بلاک چین است. هر یک از این گره‌های اجماع، آمار لازم را در مورد برندگان محلی (به علاوه گزارش گره‌های دیگر در مورد آن‌ها) حفظ می‌کنند.

هنگامی که اگثر گره‌های اجماع، گزارش مربوط به برندگان محلی را ارسال کردند، به عنوان یک برنده جهانی (global winner) واجد شرایط می‌شوند و همچنان بخشی از بلاک چین باقی می‌مانند. با این حال، اگر گره‌ها تصمیم دیگری بگیرند، یکی از اقدامات زیر را بر اساس داده‌های موجود و گزارش‌های محلی انجام می‌دهند:

۱- خود را مجدداً با شبکه همگام سازی می‌کنند‌.

۲- از شرکت در اجماع یا فرآیند ایجاد بلاک کنار می‌روند.

۳- بلاک چین خود را حفظ می‌کنند و درخواست توقف اضطراری می‌دهند.

پروژه اسکای کوین

ارز دیجیتال اسکای کوین که تحت پروژه‌ای با همین نام فعالیت می‌ کند، از مکانیزم اجماع ابلیسک استفاده می‌‌کند. پروژه اسکای کوین یک اکوسیستم کامل از تکنولوژی بلاک چین است که به منظور ترویج استفاده کاربردی از ارز دیجیتال و فناوری دفتر کل عمومی (public ledger) راه‌اندازی‌شده است. این پلتفرم بیش از شش سال است که در حال توسعه است، اگرچه به طور رسمی در سال ۲۰۱۷ فعالیت خود را آغاز کرد. این پلتفرم توسط گروهی از توسعه دهندگان ایجاد شد که در بیت کوین و اتریوم نیز مشارکت داشتند.

اسکای کوین که با نماد SKY در بازار ارزهای دیجیتال معامله می‌شود، می‌تواند با ارزهای دیجیتال محبوب مانند بیت کوین، لایت کوین و دوج کوین به همراه دلار آمریکا معامله شود.

اکوسیستم اسکای کوین از پروژه‌های دیگر از جمله پروژه اسکای‌وایر (Skywire) نیز پشتیبانی می‌کند. اسکای‌وایر یک برنامه بلاک چین که قصد دارد اینترنت و پهنای باند را سطح سخت افزار غیرمتمرکز کند. علاوه بر این اسکای‌وایر فضای ذخیره سازی و محاسباتی را به صورت غیرمتمرکز فراهم می‌کند.

توسعه دهندگان اسکای‌وایر، آن را به عنوان “اینترنت کنترل‌شده توسط کاربر” توصیف می‌ کنند. کاربران اسکای‌وایر برای ارائه پهنای باند به سایر کاربران پاداش دریافت می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.