Nocturnal_penile_tumescence

نعوظ صبحگاهی چیست و چرا اتفاق می افتد؟

” نعوظ صبحگاهی” یک اصطلاح عامیانه است که به وضعیت مردی که هنگام بیدار شدن از خواب در صبح آلت تناسلی راست دارد اشاره دارد. در اصطلاح پزشکی، به آن نعوظ شبانه آلت نیز می گویند. برخی آنرا نعوظ شبانه می نامند.

نعوظ شبانه آلت (NPT) نتیجه برانگیختگی جنسی یا داشتن رویا در رابطه با رابطه جنسی نیست. در عوض، این یک عملکرد طبیعی از سیستم تولید مثل مردان است.

در حقیقت، اتفاق افتادن منظم نعوظ در صبح نشانه سالم بودن اعصاب و خون رسانی در آلت تناسلی مرد است.

اگر یک مرد به طور مرتب NPT نداشته باشد، می تواند یک مسئله بهداشتی مانند اختلال نعوظ (ED) را نشان دهد، که شامل نادیده گرفتن یا نعوظ است. نداشتن نعوظ صبحگاهی منظم همچنین می تواند مشکلات دیگری در مورد اعصاب یا خونرسانی به اندام‌های تولید مثل مردان ایجاد کند.

عدم تعادل هورمونی، مانند کاهش تستوسترون، همچنین می تواند بر چگونگی تجربه نعوظ صبحگاهی در فرد تاثیر بگذارد. فقدان نعوظ صبحگاهی منظم گاهی اوقات می تواند ناشی از عدم کیفیت خواب باشد.

با بزرگتر شدن و افزایش سن، آن‌ها می توانند انتظار داشته باشند که NPT را کمتر تجربه کنند. با تغییر سطح هورمون، این تغییر باید به تدریج اتفاق بیفتد. هرکسی که متوجه افت ناگهانی تعداد نعوظ صبحگاهی خود شود، باید با پزشک صحبت کند تا مشکلات احتمالی پزشکی او را بررسی کند.

نعوظ صبحگاهی به چه دلایلی اتفاق می‌افتد؟

NPT یک نعوظ معمولی نیست زیرا به افکار جنسی، رویاها یا تحریک مرد مرتبط نیست. نعوظ صبحگاهی فقط نتیجه چرخه خواب، همراه با اعصاب سالم و جریان خون در بدن است.

نعوظ صبحگاهی تمایل دارد وقتی فرد در مرحله خواب همراه با حرکات سریع چشم (rapid eye movement (REM)) باشد، اتفاق بیفتد. خواب REM ممکن است چندین بار در طی یک چرخه 8 ساعته خواب اتفاق بیفتد. با وارد شدن به خواب عمیق، نعوظ ممکن است از بین برود. بنابراین، ممکن است فرد در طول شب چندین بار نعوظ داشته باشد اما ممکن است از آنها آگاهی نداشته باشد.

غالباً، فرد در پایان چرخه خواب REM از خواب بیدار می شود، که این جوابی است برای سوال چرا نعوظ صبحگاهی در صبح اتفاق می افتد. علاوه بر این، سطح تستوسترون در صبح افزایش می یابد. مردها مقادیر بالایی از این هورمون دارند، که به عملکرد جنسی آن‌ها کمک می کند.

نعوظ ناشی از نعوظ صبحگاهی ممکن است از نظر جسمی متفاوت از نعوظ ناشی از برانگیختگی باشد. در یک مطالعه مشخص شد که برخی از مردان هنگام نعوظ صبحگاهی دچار درد می شون ، اما هنگامی که نعوظ های معمولی داشتند، دردی را تجربه نکرده‌اند.

نعوظ صبحگاهی چند بار باید رخ دهد؟

مردان در سنین مختلف، از کودکی گرفته تا بزرگسالی، NPT را تجربه می کنند. معمولاً بزرگسالان جوان که بالاترین میزان تستوسترون را دارند بیشتر از کودکان یا افراد مسن تر نعوظ های شبانه را تجربه می کنند. مردان جوان بالغ ممکن است هر روز صبح و چند بار در طول شب به نعوظ صبحگاهی مبتلا شوند.

اوج بلوغ جنسی به طور کلی در مردان در اواخر نوجوانی تا اواخر دهه 30 سن آن‌ها قرار دارد، و این ممکن است با سطح تستوسترون به سنین بالاتر برسد. طبیعی است که افراد در این محدوده سنی تعداد دفعات مکرر نعوظ صبحگاهی را تجربه کنند.

با نزدیک شدن سن فرد به دهه 40 و 50، ممکن است متوجه تعداد دفعات کمتر NPT شود. این اغلب برای اکثر افراد اتفاق می افتد زیرا سطح تستوسترون به طور طبیعی رو به پایین رفتن است. با این حال، تعداد دفعات نعوظ باید به تدریج کاهش یابد، نه ناگهان. کاهش تدریجی نعوظ صبحگاهی با افزایش سن امری مرسوم است.

عدم تعادل هورمونی، به ویژه در مورادی که بر آلت تناسلی و بیضه تأثیر می گذارد، می تواند منجر به کم شدن تعداد نعوظ صبحگاهی و یا عدم وجود نعوظ صبحگاهی شود. این یکی از دلایلی است که داشتن نعوظ صبحگاهی منظم از شاخص های مهم ارگان‌های جنسی سالم مردان است.

در یک مطالعه مشخص شد، مردان مبتلا به هیپوگنادیسم، که از عملکرد کامل اندام‌های جنسی جلوگیری می کند، بعد از اینکه تستوسترون درمانی دریافت کرده بودند، افزایش در تعداد نعوظ صبحگاهی را تجربه کرده‌اند.

برخی تحقیقات می گویند کیفیت خواب شخص می تواند بر فراوانی نعوظ صبحگاهی تأثیر بگذارد. اگر فردی خواب خوبی نداشته باشد و وارد چرخه REM شود، ممکن است نعوظ های شبانه را تجربه نکند.

یک مطالعه بر روی 61 مرد مبتلا به وقفه تنفسی در خواب وED (اختلال عملکرد نعوظ) نشان داد که خواب با کیفیت بهتر منجر به نعوظ صبحگاهی به تعداد مکرر می شود. شرکت کنندگانی که از دستگاه‌های فشار هواوی پیوسته به طور مداوم استفاده می کردند، نسبت به افرادی که نکردند، نعوظ شبانه بیشتر داشتند.

نعوظ در صبح نشانه ای از سلامت هورمونی یا جنسی

در مطالعات دیگر از نعوظ صبحگاهی به عنوان نشانه ای از سلامت هورمونی یا جنسی استفاده می کنند  به خصوص هنگام درمان اختلال عملکرد نعوظ.

به عنوان مثال، اگر فرد مبتلا به نعوظ صبحگاهی باشد اما نتواند در طول فعالیت جنسی نعوظ را دریافت یا حفظ کند، پزشکان می توانند مواردی از قبیل جریان خون کافی یا پاسخ های عصبی در آلت تناسلی را بررسی کنند. در صورت بروز این موارد ، اختلال عملکرد نعوظ ممکن است یک مسئله روانشناختی باشد و یک متخصص بهداشت و درمان می تواند براساس آن فرد را درمان کند.

اما اگر فردی نعوظ شبانه نداشته باشد و در گرفتن یا نگه داشتن نعوظ مربوط به رابطه جنسی مشکلی داشته باشد، پزشکان ممکن است تشخیص دهند که اختلال عملکرد نعوظ در فرد وجود دارد.

چه زمانی برای نعوظ صبحگاهی به پزشک مراجعه کنیم؟

از آنجا که نعوظ صبحگاهی نشانه ای از خواب با کیفیت و سلامت اندام‌های جنسی است، توجه به اینکه هر چند وقت یکبار NPT اتفاق می‌افتد، مفید است.

اگر NPT به طور ناگهانی متوقف شد یا تعداد دفعات اتفاق افتادن آن کمتر شود، با پزشک صحبت کنید. آنها ممکن است نیاز به بحث و بررسی در مورد شرایط سلامتی، مانند اختلالات خواب، عدم تعادل هورمونی، اضطراب و اختلال عملکرد نعوظ در شما داشته باشند.

مراجعه به پزشک در مورد کم شدن تعداد دفعات نعوظ در صبح بسیار مهم است، زیرا می تواند نشانه ای از اختلال عملکرد نعوظ باشد. این وضعیت می تواند موارد جدی جسمانی مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا یا دیابت را ، به خصوص در مردان جوان نشان دهد. یک متخصص بهداشت و درمان می تواند به درمان این شرایط از جمله اختلال عملکرد نعوظ کمک کند.

داروهای مشکل ساز برای NPT

برخی از داروهای خاص مانند داروهای ضد افسردگی می توانند نعوظ یا حفظ نعوظ را برای فرد دشوار سازند. همچنین این داروها می توانند باعث کاهش یا توقف ناگهانی نعوظ در صبح شوند. برخی از این داروها عبارتند از:

دارو برای درمان فشار خون بالا

نرم کننده های عضلانی

داروهای هورمونی

داروهای تشنج

داروهای ضد افسردگی

آگونیست های هیستامین H2 (که می تواند به درمان برخی از انواع زخم ها کمک کند)

داروهای شیمی درمانی

داروها برای درمان آریتمی قلب

دیورتیک ها

اگر فردی اخیراً داروی جدیدی را شروع کرده و متوجه تغییر در تعداد دفعات و یا افزایش نعوظ در صبح شود، ممکن است بخواهد با پزشک خود صحبت کند. بعضی اوقات، پزشک می تواند یک داروی متفاوت برای کمک به رفع این عارضه تجویز کند.

اگر نعوظ صبحگاهی به طور کلی دردناک است، به پزشک مراجعه کنید.

برای نعوظی که بعد از 4 ساعت از بین نرفت، فورا به پزشک مراجعه کنید. اگر چنین اتفاقی بیفتد، می تواند باعث آسیب بافتی به آلت تناسلی و بوجود آمدن مشکل در عملکرد جنسی شود.

خلاصه

نعوظ در صبح عملکردی است که نشان دهنده سلامت جنس مذکر است.

اگر فردی متوجه تغییر ناگهانی در تعداد دفعات نعوظ شبانه شود، باید با پزشک خود صحبت کند. از این طریق فرد می تواند اطمینان حاصل كند كه در صورت بروز هرگونه شرایط بد جسمانی، درمان سریع را دریافت می كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *