9 رمان روسی که باید قبل از مرگ بخوانید

9 رمان روسی که باید قبل از مرگ بخوانید

مقدمه

داستان نویسی در روسیه همیشه یک تجارت جدی بوده است. در جامعه‌ای بدون آزادی، نویسندگان بزرگ حقیقت گویان ، صدای بی‌صدا و وجدان یک ملت بودند. در این مقاله به معرفی نه رمان روسی معاصر که قبل از مرگ باید بخوانید می‌پردازیم. همانطور که الکساندر سولژنیتسین گفته بود “یک دولت دوم”. هر یک از نه اثر داستانی زیر یک کلاسیک معتبر ادبیات روسیه است. به استثنای احتمالی تدفین پارتی اثر اولیتسکایا. که اخیراً منتشر شده است همه این کتاب‌ها آزمایش زمان را از سر گذرانده‌اند.

آنچه که میان آن‌ها مشترک است یک داستان عالی ، قدرت هنری و اصالت و توانایی جذب خوانندگان در یک تأمل عمیق و شخصی در مورد مهم‌ترین سوالات زندگی است. این کتاب‌ها باعث می‌شود شما به عنوان یک انسان فکر و احساس کنید و رشد کنید. یک بار هانری دیوید تورو هشدار داد: “ابتدا بهترین کتاب‌ها را بخوانید ، یا ممکن است اصلا فرصتی برای خواندنشان نداشته باشید. پس برخی از بهترین کتاب‌های روسی که من پیشنهاد می‌کنم ابتدا بخوانید اینجا هستند.” . با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

یوجین اونگین، اثر الكساندر پوشكین

یوجین اونگین

الكساندر پوشكین در این شاهكار رمان روسی كه كمتر شناخته شده است. یك داستان عاشقانه جذاب ، دائرۀالمعارفی از زندگی روسیه در اوایل قرن نوزدهم. و یكی از شوخ طبع‌ترین هجوهای اجتماعی را كه تاكنون نوشته شده است ، تركیب می‌كند. و او این کار را کاملاً در شعر انجام می دهد! هم‌زمان بازیگوش و جدی ، کنایه‌آمیز و پرشور ، این نقطه شروع بسیاری از کلاس‌های نظرسنجی کالج در مورد ادبیات مدرن روسیه است ، زیرا پوشکین الگویی را برای تقریباً همه مضامین ، انواع شخصیت‌ها و تکنیک‌های ادبی ایجاد می‌کند که نویسندگان آینده روسیه بر اساس آن بنا می‌کنند . تصادفی نیست که غالباً پوشکین را پدر ادبیات مدرن روسیه می‌نامند و یوجین اونگین نماینده‌ترین اثر وی در نظر گرفته می‌شود

قهرمان عصر ما، اثر میخائیل لرمونتوف

قهرمان عصر ما

یک قهرمان از زمان ما که اغلب اوقات به عنوان “اولین رمان روانشناختی” روسیه شناخته می‌شود. این رمان روسی، داستان یک شورشی جوان ، کاریزماتیک ، زن‌باز بدون علت را بیان می‌کند. او بیش از یک قرن و نیم خوانندگان را مجذوب و آشفته کرده است. این رمان متشکل از پنج داستان به هم پیوسته است که از چندین منظر در روح پیچیده پچورین کاوش می‌کنند. نتیجه این تصویری فراموش‌نشدنی از اولین ضدقهرمان ادبیات روسیه است. که ویرانی را در پی خود به جا می‌گذارد ، حتی وقتی شخصیت‌ها و خوانندگان را به خود مجذوب و شیفته خود می‌کند.

پدران و پسران، اثر ایوان تورگنیف

پدران و پسران

این رمان روسی عمیقاً احساس شده. و شاعرانه درگیری‌های اجتماعی و خانوادگی را که در اوایل دهه 1860 ، دوران آشفتگی اجتماعی بزرگ در روسیه ، درحال ظهور بود ، به طرز نامحسوس به تصویر می‌کشد. این کتاب با به تصویر کشیدن قدرتمندانه بازاروف ، یک نیهیلیست جوان پولادین و پرشور که امروز به اندازه زمان تورگنیف قابل شناسایی است. آتش‌سوزی ژورنالیستی به راه انداخت.

برادران کارامازوف، اثر فیودور داستایوسکی

برادران کارامازوف

داستایوسکی در این داستان شدید از لحاظ عاطفی و فلسفی درباره پدر‌کشی و رقابت خانوادگی. این رمان روسی به کاوش عمیق مانند هر نویسنده روس در مضامین ایمان ، شر و معنا می‌پردازد. این رمان ، دیدگاه‌های مختلف جهانی سه برادر کارامازوف – آلیوشا راهب ، دیمیتری هوس‌ران و ایوان روشنفکر – و همچنین پدر شهوت‌پرست آن‌ها را توصیف می‌کند. که قتل مرموز و تحقیقات آن به نقطه مرکزی جذاب یک سوم پایانی رمان تبدیل می‌شود.

دکتر ژیواگو، اثر بوریس پاسترناک

دکتر ژیواگو

این رمان تاریخی با الهام از جنگ و صلح ، داستان یوری ژیواگو ، پزشک شاعر را روایت می‌کند که در میان آشفتگی‌های انقلاب روسیه برای یافتن جایگاه ، حرفه و صدای هنری خود تلاش می‌کند. شاهکار نثر خاطره‌انگیز به زیبایی روستاهای روسیه که در آن به تصویر کشیده شده است. دکتر ژیواگو خوانندگان را به سفری از عشق، درد و رستگاری در سخت ترین سال‌های قرن بیستم می‌برد.

دن آرام، اثر میخائیل شولوخوف

دن آرام

این رمان تاریخی حماسی که اغلب با جنگ و صلح مقایسه می‌شود. سرنوشت یک خانواده معمولی قزاق را در طی یک دوره ده ساله پرآشوب ، از درست قبل از آغاز جنگ جهانی اول تا جنگ داخلی خونین پس از انقلاب روسیه در 1917 ترسیم می‌کند. اوایل قرن بیستم تاریخ روسیه در شخصیت‌های رشد یافته شولوخوف زنده می‌شود. که باید نه تنها با یک جامعه تحت محاصره ، بلکه عاشقانه‌های بد سرنوشت ، اختلافات خانوادگی و گذشته‌ای مخفی که امروز را درگیر خود می‌کند ، مبارزه کنند.

زندگی و سرنوشت، اثر واسیلی گروسمن

زندگی و سرنوشت

این حماسه گسترده برای جامعه شوروی میانه قرن بیستم همان کاری است که جنگ و صلح برای روسیه قرن نوزدهم انجام داد: داستان یک واقعه تاریخی ، محاصره وحشتناک استالینگراد در طول جنگ جهانی دوم ، با داستان‌های خصوصی شخصیت‌های مختلف از همه لایه‌های جامعه‌ای که نیروهای جنگ ، ترور و تمامیت‌خواهی شوروی زندگی آن‌ها را با خشونت ریشه‌کن می‌کنند.

یک روز در زندگی ایوان دنیسوویچ، اثر الكساندر سولژنیتسین

یک روز در زندگی ایوان دنیسوویچ

این شاهکار کوتاه ، دلخراش و در عین حال به طرز عجیبی امیدوارکننده، داستان یک روز زندگی یک زندانی معمولی در اردوگاه کارگری شوروی را روایت می‌کند که ده ها میلیون از آن در اتحاد جماهیر شوروی وجود داشت. بر اساس تجربه شخصی سولژنیتسین به عنوان یکی از این زندانیان ، این کتاب معتبر ، پر از جزئیات غنی و عاری از احساسات است که قدرت تأثیر عاطفی آن را تشدید می‌کند.

تدفین پارتی، اثر لودمیلا اولیتسکایا

تدفین پارتی

این اولین کتاب به انگلیسی از یکی از مهم‌ترین رمان‌نویسان معاصر روسیه ، تعاملات عجیب و غریب و دلگرم‌کننده میان بازیگران رنگارنگ مهاجران روسی ساکن نیویورک که در بستر مرگ آلیک ، یک نقاش شکست خورده ، اما بسیار دوست‌داشتنی شرکت می‌کنند ، توصیف می‌کند. تدفین پارتی هم‌زمان دمدمی‌مزاج و نافذ ، دو مورد از بزرگترین “سوالات نفرین شده” ادبیات روسیه را بررسی می‌کند – چگونه زندگی کنیم؟ چگونه بمیریم؟ – در حالی که در اوایل دهه 1990 در یک آپارتمان کوچک و خفه منهتن به پایان می‌رسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *