توکن‌های غیرقابل تعویض و محیط زیست

توکن‌های غیرقابل تعویض و محیط زیست

مقدمه

در چند سال اخیر شاهد افزایش محبوبیت توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) بوده‌ایم. این محبوبیت چندان زیاد است که تنها در سال ۲۰۲۰، بعضی افراد میلیون‌ها دلار برای خرید این توکن‌ها پرداخت کرده‌اند. با این حال، ایجاد توکن‌های غیرقابل تعویض فرآیندی انرژی بر است. این امر باعث شده نگرانی‌هایی در مورد ضرر این فرآیند برای محیط زیست ایجاد شود. به این ترتيب، فرآیند ضرب توکن‌های غیرقابل تعویض مخالفانی دارد و این به نوبه خود باعث می‌شود هزینه تولید این توکن حتی بیشتر هم بشود.

در این مقاله از زرد نیوز به بررسی اثری که ایجاد ان اف تی‌ها بر محیط زیست دارند خواهیم پرداخت؛ پس تا انتها ما را همراهی کنید.

آیا توکن‌های غیرقابل تعویض برای محیط زیست ضرر دارند؟

ممکن است درباره توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و نحوه تأثیر آن‌ها بر محیط چیزهایی شنیده باشید. حتی اگر ان اف تی‌ها خودشان هیچ تاثیر زیست محیطی منفی ایجاد نکنند، نحوه ایجاد آن‌ها تاثیر منفی بر آب و هوا می‌گذارد.

روشی که توکن‌های غیر قابل تعویض ایجاد می‌شوند بسیار انرژی بر است. اکثر آن‌ها با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات کار (proof-of-work)، که از مقدار زیادی برق استفاده می‌کند، ضرب شوند. هر فرآیند انرژی بر، چه مربوط به کریپتو باشد یا موارد دیگر، می‌تواند با افزودن به دی اکسید کربنی که در جو وجود دارد، تغییرات آب و هوایی را تشدید کند. با این حال، راه‌های سازگارتر با محیط‌زیست دیگری برای ضرب ان اف تی وجود دارد. به‌ویژه روش‌هایی که از الگوریتم اجماع اثبات سهام (Proof-of-Stake) استفاده می‌کنند.

نکات مهم

  • توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) بسته به نحوه تولیدشان ممکن است برای محیط زیست مضر باشند.
  • مقدار انرژی مورد نیاز برای ضرب یک عدد ان اف تی با استفاده از روش اثبات کار، برابر است با میزان مصرف برق یک خانواده معمولی آمریکایی در طول تقریباً ۹ روز.
  • خریداران و فروشندگان توکن‌های غیرقابل تعویض در تلاش‌اند تا برای کاهش یا حذف اثرات منفی زیست محیطی آن‌ها راه‌هایی نوآورانه پیدا کنند.

توکن‌های غیرقابل تعویض چگونه بر محیط زیست اثر می‌گذارند

خود توکن‌های غیر قابل تعویض بر محیط زیست تأثیر نمی‌گذارند، اما نحوه تولید آن‌ها می‌تواند پیامدهای زیست محیطی قابل توجهی داشته باشد. بیایید نگاهی به نحوه تولید ان اف تی‌ها با استفاده از اثبات کار بیندازیم تا بفهمیم که چگونه تولید آن‌ها انرژی زیادی مصرف می‌کند.

ان اف تی در فهرست یک بازار دیجیتال قرار می‌گیرد

معمولاً، قبل از تولید یک توکن غیرقابل تعويض، در بازار ان اف تی (NFT Marketplace) فهرست می‌شود. در حالی که فهرست‌کردن یک ان اف تی انرژی بر نیست، اما مکانی که ان اف تی فهرست می‌شود به طور کلی تعیین می‌کند که فرآیند ضرب‌کردن آن چقدر انرژی نیاز دارد. انتخاب یک بازار ان اف تی، مانند اوپن سی (OpenSea)، که میزبان پلتفرم اتریوم است و از اثبات کار استفاده می‌کند، به این معنی است که فرآیند ضرب‌ توکن (حداقل در حال حاضر) انرژی بر خواهد بود.

خرید توکن غیرقابل تعویض

خرید یک ان اف تی اغلب کاتالیزوری برای تولید آن است. با استفاده از الگوریتم اثبات کار، ماینرهای ارزهای دیجیتال که منابع محاسباتی گسترده‌ای را در اختیار خود دارند، ان اف تی (ضرب) استخراج می‌کنند.با توجه به اینکه سخت افزار‌های محاسباتی تخصصی  مقدار زیادی برق استفاده می‌کنند، فرآیند استخراج انرژی بر است. ماینرها برای حل سریع مسائل پیچیده ریاضی رقابت می‌کنند و در نتیجه حق استخراج ان اف تی را به دست می آورند.

انتقال یا ذخیره توکن‌های غیر قابل تعویض

پس از اینکه ان اف تی مورد نظر خود را خریداری کردید، می توانید آن را ذخیره کنید یا به شخص دیگری انتقال دهید. اگر توکن ان اف تی خود را به بازار NFT دیگری منتقل کنید که از اثبات کار استفاده می‌کند، همان فرآیند انرژی بر که برای ضرب ان اف تی استفاده شده بود برای انتقال آن تکرار می‌شود. به عبارت ساده، ذخیره ان اف تی انرژی مصرف نمی‌کند.

ماینر‌های پر مصرف چگونه کار می‌کنند

شاید برایتان سوال پیش بیاید که فرآیند استخراج چگونه برق مصرف می‌کند. در فرآیند استخراج، فقط ماینر‌هایی که سخت‌افزار محاسباتی قدرتمندی دارند می‌توانند سریع تر از بقیه ماینر‌ها معادلات پیچیده ریاضی را حل کنند. به عبارت دیگر، ماینر‌ها باید از مقدار زیادی سخت‌افزار محاسباتی استفاده کنند که این امر موجب مصرف زیاد انرژی می‌شود. در سراسر جهان، ماینرها برای تأیید یک بلاک جدید در رقبات‌ هستند و در میان این بلاک‌ها ان اف تی‌ها نیز قرار دارند. در این فرآیند ماینر‌ها باید مقدار زیادی قدرت محاسباتی به کار ببرند تا بتوانند علاوه بر رقابت با دیگر ماینر‌ها، شانسی برای تایید بلاک یک تراکنش داشته باشند. این در حالی است که از بین همه این ماینر‌ها فقط یک ماینر موفق به تایید بلاک تراکنش می‌شود.

هر تراکنش در پلتفرم اثبات کار اتریوم، از جمله هر تراکنش مربوط به ان اف تی، بیش از ۲۶۰ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند که معادل برق مصرفی متوسط یک خانواده آمریکایی در طول ۹/۰۵ روز است.

نکته

یک تراکنش ان اف تی در پلتفرم اتریوم تقریباً ۱۵۰ کیلوگرم دی اکسید کربن منتشر می‌کند که معادل ۳۳۱۰۵۶  تراکنش در سایت ویزا (.Visa Inc) یا ۲۴۸۹۵ ساعت تماشای یوتوب (YouTube) است.

آیا تولید توکن‌های غیرقابل تعویض کم مصرف می‌شود؟

ضرب یا انتقال ان اف تی معمولاً انرژی بر است، اما حتما نباید اینطور باشد. پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک چین که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کنند، می‌توانند بدون استفاده بیش از حد از الکتریسیته و تأثیر منفی بر محیط زیست، ان اف تی تولید کنند.

روش اثبات سهام انرژی کمتری نسبت به اثبات کار مصرف می‌کند؛ زیرا به استفاده از تعداد زیادی سخت افزار محاسباتی نیاز ندارد. در حالی که ماینرهایی که در شبکه بلاک چین اثبات کار شرکت می‌کنند، با انگیزه استخراج موفقیت‌آمیز یک بلاک، برق مصرف می‌کنند. اعتبارسنج‌هایی (ماینر‌ها) که در بلاک چین اثبات سهام مشارکت می‌کنند، موظف هستند دارایی‌های ارز دیجیتال خود را به وثیقه‌ (stake) بگذارند. به عبارت دیگر، اعتبار سنج‌ها موافقت می‌کنند که ارز دیجیتال خود را در شبکه قرار دهند و آن‌ها را مبادله نکنند یا نفروشند. استفاده از شرط وثیقه گذاری برای اعتبار سنج‌های بلاک چین، راهی برای ایمن سازی یک بلاک چین بدون نیاز به مصرف بیش از حد انرژی توسط مشارکت کنندگان شبکه است.

ان اف تی‌ها، به روش‌های خلاقانه دیگر، می‌توانند تأثیر منفی کمتری بر محیط زیست داشته باشند. در زیر با برخی از این روش‌ها آشنا می‌شویم.

استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر

ماینرهایی که از اثبات کار برای تولید توکن غیرقابل تعویض استفاده می‌کنند، می‌توانند از منابع تجدیدپذیر انرژی استفاده نمایند. در حالی که استخراج با اثبات کار انرژی بر است، منبع انرژی مورد نیاز آن می‌تواند بدون انتشار دی اکسید کربن باشد. انرژی خورشیدی یک انتخاب محبوب است، اما گزینه های دیگر عبارتند از تولید برق با آب و باد

سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر

با توجه به فروش برخی از ان اف تی‌ها به قیمت‌های چشمگیر، می‌توانید بخشی از این درآمد را به سرمایه گذاری در انرژی‌های تجدید پذیر اختصاص دهید. یک تغییر جهت در مقایس گسترده به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند اثرات منفی زیست محیطی تولید ان اف تی‌ها را محدود یا از بین ببرد.

اعتبار تعدیل کربن (Carbon offset credit) خریداری کنید

سرمایه‌گذاران توکن‌های غیر قابل تعویض که می‌خواهند اثرات زیست‌ محیطی خرید ان اف تی را جبران کنند، می‌توانند اعتبار تعدیل کربن (Carbon offset credit) بخرند. در حالی که خرید اعتبار کربن عملاً انتشار دی اکسید کربن را کاهش نمی‌دهد، برای دیگران انگیزه مالی ایجاد می‌کند تا مجموع انتشار دی اکسید کربن سالانه خود را به حداقل برسانند.

از کجا توکن‌های غیرقابل تعویض کم مصرف بخرم؟

اگر قصد دارید توکن‌های غیرقابل تعویضی بخرید که برای تولیدشان به محیط زیست آسیب نرسیده، چندین گزینه پیش روی شما قرار خواهد گرفت. هر یک از این پلتفرم‌هایی که معرفی خواهیم کرد از الگوریتم اثبات سهام استفاده و از ایجاد و تبادل  ان اف تی‌ها پشتیبانی می‌کند:

  • سولانا (Solana): بلاک چین سولانا از طیف گسترده ای از بازارهای ان اف تی، از جمله سولانا آرت (Solanart)، مجیک ایدن (Magic Eden) و ربیت هول (Rabbit Hole) پشتیبانی می‌کند.
  • آلگوراند (Algorand): بلاک چین آلگوراند از آئوریست (Aorist)، پشتیابی می‌کند. آئوریست، یک بلاک چین ان اف تی متمرکز بر آب و هوا برای هنرمندان می‌باشد. آلگوراند علاوه بر این، از چندین بازار ان اف تی دیگر نیز پشتیبانی می‌کند. بلاک چین آلگوراند برای پشتیبانی از ان اف تی‌ها مناسب است زیرا طراحی بلاک چین آن به گونه‌ای است که هرگز به نسخه‌های مشابه فورک (تقسیم) نمی‌شود.
  • کاردانو (Cardano): کاردانو بلاک چینی است که به دوستدار محیط زیست معروف می‌باشد. بازارهای ان اف تی که کاردانو میزبان آن‌هاست  عبارتند از CNFT و Galaxy of Art.
  • تزوس (Tezos): بلاک چین تزوس میزبان چندین بازار ان اف تی از جمله راریبل (Rarible) است که هم بازار ان اف تی را اداره و هم از ایجاد ان اف تی‌ها توسط هنرمندان پشتیبانی می‌کند.

نکته

بلاک چین اتریوم در آستانه تبدیل‌شدن به یک نسخه کم مصرف تر از خود است. اتریوم (که در حال حاضر از اکثر تراکنش‌های ان اف تی پشتیبانی می‌کند) به تدریج به استفاده از روش اجماع اثبات سهام قدم برمی‌دارد. طبق گفته وب سایت ethereum.org، تغییر رسمی یا “ادغام”  از اثبات کار به اثبات سهام قرار است در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ اعمال شود.

پس از تکمیل ادغام، انتظار می‌رود مصرف انرژی برای انجام تراکنش تحت الگوریتم اثبات سهام،  معادل ۲۰ دقیقه تماشای تلویزیون باشد.

آیا فعالان محیط زیست می‌توانند روی ان اف تی‌ها سرمایه‌گذاری کنند؟

اگر به مبارزه با تغییرات اقلیمی اهمیت می‌دهید اما می‌خواهید در ان اف تی‌ها سرمایه گذاری نمایید، ممکن است احساس کنید که این دو هدف در تضاد هستند. لازم نیست نگران باشید، چراکه می‌توانید از محیط زیست محافظت کنید و همچنان یک توکن غیر قابل تعویض نیز بخرید. اما برای جلوگیری از استفاده تقریباً ۹ روزه برق، نمی‌توانید هر ان اف تی را خریداری کنید.

اگر اصرار دارید که پرتفوی سرمایه گذاری‌تان را با موضع خود در مورد تغییرات اقلیمی همسو کنید، پس فقط در ان اف تی‌هایی سرمایه گذاری کنید که با استفاده از روش اجماع اثبات سهام ایجاد می‌شوند. اگرچه در حال حاضر این امر، گزینه‌های خرید شما را محدود می‌کند، اما این محدودیت احتمالاً موقتی خواهد بود. پس از اینکه پلتفرم اتریوم انتقال خود به اثبات سهام را تکمیل کرد، فعالان محیط زیست می‌توانند با استفاده از اتر (ETH) با وجدان راحت ان اف تی خریداری کنند.

آیا توکن‌های غیر قابل تعوض برای محیط زیست مضر هستند؟

مسئله این است که ان اف تی‌ها به خودی خود ضرری برای محیط زیست ندارند بلکه این روش تولید آن‌هاست که تعیین می‌کند آیا برای محیط زیست مضر است یا خیر. به طور مثال یک بازار ان اف تی که از روش اثبات روش (Proof-of-method) برای ایجاد ان اف تی‌ها استفاده می‌کند، روی محیط زیست اثر منفی خواهد گذاشت؛ چراکه این روش بسیار انرژی بر است. این در حالی است که توکن‌های غیر قابل تعویضی که با روش اثبات سهام ایجاد می‌شوند، ضرری برای محیط زیست ندارند.

توکن‌های غیر قابل تعویض چقدر برق مصرف می‌کنند؟

ضرب یک ان اف تی در پلتفرم اتریوم بیش از ۲۶۰ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند. این میزان انرژی برابر است با مقدار برقی که یک خانواده متوسط آمریکایی در حدود ۹/۰۵ روز مصرف می‌کند.

اما به محض اینکه اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام تغییر پیدا کند، پیش‌بینی می‌شود که مصرف انرژی این فرآیند، ۹۹/۹۵ درصد که معادل حدود ۲۰ دقیقه مصرف برق یک تلویزیون است، کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *