توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و محیط زیست

فهرست عناوین پنهان

آیا توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) به محیط زیست آسیب می‌رسانند؟

ممکن است در مورد توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و تأثیر آن‌ها بر محیط‌ زیست شنیده باشید. حتی اگر خود ان اف تی‌ها به خودی خود هیچ گونه تأثیر منفی زیست محیطی ایجاد نکنند، تأثیر آن‌ها بر آب و هوای ما می‌تواند به نحوه تولید آن‌ها مرتبط باشد.

روشی که ان اف تی ها ایجاد می‌شوند می‌تواند بسیار انرژی بر باشد. از زمان گذار اتریوم به اثبات سهام، اکثر ان اف تی‌ها با استفاده از بلاک چینی ساخته می‌شوند که به انرژی زیادی که یک بلاک چین اثبات کار نیاز دارد، نیازمند نیست. بلاک چین‌هایی که نیاز به یک فرآیند انرژی بر دارند (چه مرتبط با رمز ارز باشد یا موارد دیگر)، در صورت مصرف انرژی از منابع تجدیدناپذیر، می‌توانند کربن اضافی تولید کنند.

در این مطلب از زرد نیوز به آثار تولید ان اف تی‌ها بر محیط زیست خواهیم پرداخت و خواهیم دید که توسعه‌دهندگان آن‌ها چگونه سعی کرده‌اند این تکنولوژی را به سمت دوستدار محیط زیست سوق بدهند.


نکات مهم

  • توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) بر اساس نحوه تولید‌شان ممکن است برای محیط زیست مضر باشند.
  • ضرب کردن یک ان اف تی تکی با استفاده از یک بلاک چین اثبات کار، همان مقدار برقی را مصرف می‌کند که یک خانواده معمولی آمریکایی در حدود ۴۷ روز مصرف می‌کند.
  • توسعه دهندگان و طرفداران بلاک چین در حال تلاش برای یافتن راه‌هایی برای کاهش یا حذف اثرات زیست محیطی ان اف تی‌ها هستند.
  • اتریوم یک بلاک چین پیشرو است که برای ضرب  ان اف تی استفاده می‌شود. در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۲ مکانیسم اجماع این بلاک چین از اثبات کار به اثبات سهام تبدیل شد و باعث شد کاهش قابل توجهی در مصرف انرژی برای تولید ان اف تی‌ها را شاهد باشیم.

چگونه توکن‌های غیر قابل  تعویض بر محیط زیست تأثیر می‌گذارند

سرمایه‌گذاری در توکن‌های غیر قابل تعویض

ان اف تی‌ها خود بر محیط زیست تأثیر نمی‌گذارند، اما نحوه تولید آنها می‌تواند پیامدهای زیست محیطی قابل توجهی داشته باشد. در اینجا نگاهی به نحوه ساخت ان اف تی‌ها می‌اندازیم:

ضرب ان اف تی در یک بازار دیجیتال (امری بسیار معمول)

خالق یک ان اف تی از پلتفرم یک بازار (Marketplace) برای آپلود اطلاعات آن استفاده می‌کند که سپس آن داده توکنیزه و در بلاک چین ذخیره می‌شود. توکنیزه کردن فرآیند تولید کلید (key) برای یک دارایی است. ان اف تی از طریق این فرآیند “ضرب” می‌شود.

ان اف تی‌های فهرست‌شده

هنگامی که ان اف تی ساخته شد، سازنده آن می‌تواند آن را در بازار عرضه کند. ان اف تی‌ها را می توانید با قیمت تعیین شده فهرست کرد یا به حراج گذاشت.

خریداری یک ان اف تی

هنگامی که یک ان اف تی را خریداری می‌کنید، یک تراکنش بلاک چین آغاز می‌شود. شبکه بلاک چین برای اعتبارسنجی تراکنش و انتقال مالکیت ان اف تی به مالک جدید وارد کار می‌شود.

الگوریتم‌های اجماع

بلاک چین‌های مختلف، تراکنش را بر اساس برنامه ریزی خود پردازش می‌کنند. در اینجا نگاهی به دو الگوریتم اجماع پرکاربرد، اثبات کار و اثبات سهام، و نحوه پردازش یک ان اف تی را بررسی می‌کنیم.

اعتبارسنجی ان اف تی از طریق اثبات کار

هنگامی که یک ان اف تی را خریداری می‌کنید، یک تراکنش انجام می‌شود. در یک بلاک چین اثبات کار، این بدان معناست که شبکه ماینرها باید برای تایید تراکنش رقابت نموده تا بتوانند پاداش بلاک چین را دریافت کنند. این فرآیند به این صورت عمل می‌کند:

تراکنش در صف قرار می‌گیرد و در شبکه توزیع می‌شود.

هنگامی که برای کار پردازش شد، شبکه شروع به استخراج می‌کند.

استخراج یک فرآیند در واقع ارسال یک عدد هگزا دسیمال (۱۶ رقمی) طولانی از طریق یک تابع هش، مانند SHA-256، برای تولید یک عدد هگزا دسیمال دیگر است که کمتر از هش هدر بلوک اختصاص داده‌شده به ان اف تی است. اولین تلاش یک ماینر دارای یک عدد تصادفی به عدد هگزادسیمال اصلی است و هر تلاش بعد از آن مقدار یک به عدد تصادفی اضافه می‌کند. به عنوان مثال، اولین عدد تصادفی می‌تواند ۲۱ باشد. در تلاش بعدی از ۲۲، سپس ۲۲ و الی آخر استفاده می‌کند.

نکته

فرآیند استخراج برای تولید یک عدد بسیار دشوار می‌شود که یک کامپیوتر آن را تکمیل می‌کند. شانس حدس‌زدن عدد هگزا دسیمال درست ۱ در ۱۱۵ کواتوورویژنتیلیون است (۱۱۵ به دنبال آن ۷۵ صفر). ممکن است تریلیون‌ها تلاش لازم باشد تا اولین نفری باشید که عددی کمتر از هدر بلاک، یعنی عدد هگزا دسیمال اصلی تولید می‌کند.

هنگامی که عدد تولید شد، بلوک تأیید می‌شود، تراکنش بسته خواهد شد و شبکه به تعداد غیرقابل تصور بعدی تلاش‌ها برای حل یک هش حرکت می‌کند. ارسال یک عدد از طریق تابع هش و انجام آن را هشینگ (Hashing) می‌گویند. یک ماینر “هش” می‌کند یا می‌تواند با سرعت خاصی “هش” کند. یک تلاش یک هش است و یک ماینر می‌تواند میلیون‌ها هش در ثانیه انجام دهد. برای تصور بهتر، کل شبکه بیت کوین در حدود ۲۲۸ اگزا هش در ثانیه (۲۲۸ به دنبال آن ۱۸ صفر) هش می‌کند، هر بار روی یک بلاک کار می‌کند و به طور متوسط حدود ۱۰ دقیقه صرف هر بلاک می‌شود.

نیاز انرژی بالا به این دلیل وجود دارد که شبکه گسترده اثبات کار بر روی یک بلاک در یک زمان کار می‌کند و همه ماینرها سعی می‌کنند هش کمتری تولید کنند.

نکته

یک تراکنش ان اف تی در پلتفرم بیت کوین تقریباً ۷۴۸ کیلوگرم دی اکسید کربن منتشر می‌کند که معادل ۱/۷ میلیون تراکنش سایت ویزا یا ۱۲۴۷۱۴ ساعت تماشای یوتیوب است.

ان اف تی از طریق اثبات سهام

در یک بلاک چین اثبات سهام مانند اتریوم، فرآیند اعتبارسنجی ان اف تی از طریق بازار تا شروع معامله یکسان است:

تراکنش در شبکه در صف قرار می‌گیرد.

اعتبارسنجی (یا ماینر) که ۳۲ اتر خود را در شبکه وثیقه‌گذاری کرده است به طور تصادفی برای اعتبارسنجی تراکنش انتخاب  می شود.

فقط یک ماینر کار را انجام می‌دهد، بنابراین مصرف انرژی بسیار کمتر است. در واقع، اتریوم ادعا می‌کند که اکنون ۹۹/۹۶ درصد انرژی کمتری نسبت به الگوریتم اجماع اثبات کار مصرف می‌کند.

ماینر تراکنش را تأیید می‌کند و اطلاعات را برای ماینر‌های دیگر ارسال می‌کند که به تأیید بلاک و تراکنش رأی می‌دهند.

این فرآیند از تولید اعداد رقابتی استفاده نمی‌کند. بنابراین تراکنش کمتر از ۰/۰۳ کیلووات ساعت انرژی یا ۳۰ وات ساعت (معادل حدود شش باتری ۹ ولت) انرژی مصرف می‌کند.

نکته

یک تراکنش ان اف تی‌ در پلتفرم اتریوم تقریباً ۰/۰۲ کیلوگرم دی اکسید کربن تولید می‌کند که معادل ۳۳ تراکنش سایت ویزا یا ۳ ساعت تماشای یوتیوب است.

آیا ان اف تی‌ها میتوانند انرژی کمتری مصرف کنند؟

ضرب و انتقال (مالکیت) ان اف تی‌ها می‌تواند انرژی بر باشد، اما نیازی به این کار نیست. پلتفرم‌های بلاک چین با استفاده از روش اجماع اثبات سهام می‌توانند بدون استفاده بیش از حد از برق و تأثیر منفی بر محیط زیست، ان اف تی تولید کنند. متأسفانه، کاهش مصرف انرژی تحت بلاک چین‌های اثبات کار هنوز قابل دستیابی نیست.

با این حال، چند گزینه برای سازندگان و طرفداران ان اف تی وجود دارد:

از انرژی های تجدیدپذیر استفاده کنید

ماینرهایی که از بلاک چین‌های اثبات کار استفاده می‌کنند می‌توانند از منابع انرژی تجدیدپذیر برای تامین انرژی دستگاه‌های خود استفاده کنند. در حالی که استخراج با اثبات کار انرژی بر است، منبع انرژی مورد نیاز می تواند عاری از انتشار دی اکسید کربن باشد.

در انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه گذاری کنید

با توجه به فروش برخی از ان اف تی‌ها به قیمت‌های چشمگیر، می‌توان بخشی از این درآمد را به سرمایه گذاری در انرژی‌های تجدید پذیر اختصاص داد. تغییر مقیاس بزرگ به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند اثرات زیست محیطی تولید ان اف تی‌ها را محدود یا از بین ببرد.

سرمایه گذاری روی فناوری‌های تجربی

درآمد حاصل از فروش ان اف تی همچنین می‌تواند در فناوری‌های تجربی که برای کاهش یا معکوس کردن اثرات تغییرات آب و هوایی طراحی شده‌اند، سرمایه گذاری شود. جذب و ذخیره کربن، که انتشار دی اکسید کربن را جمع آوری و به داخل زمین پمپاژ می‌کند، نمونه‌ای از یک فناوری تجربی است که برخی معتقدند می تواند مشکل تغییرات آب و هوا را حل کند.

ان اف تی‌هایی را انتخاب کنید که بر روی بلاک چین های اثبات سهام ایجاد شده‌اند

بدیهی‌ترین انتخاب‌ها این است که فقط ان اف تی‌هایی را خریداری کنید که بر روی بلاک‌چین‌های اثبات سهام ضرب شده‌اند و فقط آن‌ها را بر همین بلاک چین‌ها ضرب کنید.

ان اف تی‌های کم مصرف را از کجا بخریم؟

اگر می خواهید یک ان اف تی را بدون آسیب‌رساندن به محیط زیست بخرید، چندین گزینه برای خرید دارید. انتخاب بازاری که از یک بلاک چین اثبات سهام استفاده می‌کند  یا ان اف تی‌هایی که در چنین بلاک چین‌هایی ضرب می‌شوند، می‌تواند تأثیر زیست محیطی آن‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. برخی از بلاک چین های اثبات سهام قابل توجه عبارتند از:

اتریوم

این بلاک چین برای همه چیز از تبادل توکن‌های ساده تا ان اف تی، قراردادهای هوشمند، اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (dApps) و موارد دیگر استفاده می‌ شود. بازار ان اف تی اوپن سی (OpenSea) از اتریوم استفاده می‌کند.

سولانا

بلاک چین سولانا از طیف وسیعی از بازارهای ان اف تی از جمله سولانا آرت (Solanart)، مجیک ایدن (Magic Eden) و ربیت هول (Rabbit Hole) پشتیبانی می‌کند.

آلگوراند

بلاک چین آلگوراند از آئوریست (Aorist)، یک بلاک چین ان اف تی متمرکز بر آب و هوا برای هنرمندان، علاوه بر چندین بازار ان اف تی دیگر پشتیبانی می‌کند. بلاک چین آلگوراند برای پشتیبانی از ان  اف تی‌ها مناسب است زیرا طراحی بلاک چین بدین صورت است که هرگز به نسخه‌های تکراری تقسیم نمی‌شود.

تزوس

بلاک چین تزوس میزبان چندین بازار ان اف تی از جمله رِریبِل (Rarible) است که هم بازار ان ف تی را ادار و هم از ان اف تی‌هایی هنرمندان پشتیبانی می‌کند.

آیا دوست داران محیط زیست نیز می‌توانند در ان اف تی‌ها سرمایه گذاری کنند؟

اگر به مبارزه با گرمایش زمین تغییرات اقلیمی اهمیت می‌دهید اما می‌خواهید در ان اف تی‌ها نیز  سرمایه گذاری کنید، ممکن است به نظر بیاید که این دو هدف در تضاد هستند. شما می‌توانید از محیط زیست محافظت کنید و همچنان یک ان اف تی بخرید. اما برای خرید یک ان اف تی که برای تولید آن به اندازه ۴۵ روزه برق مصرف می‌شود، نمی‌توانید هر ان اف تی را خریداری کنید.

اگر متعهد هستید که سبد سرمایه گذاری خود را با موضع خود در مورد تغییرات اقلیمی هماهنگ کنید، پس فقط در ان اف تی‌هایی سرمایه گذاری کنید که با استفاده از روش اجماع اثبات سهام ایجاد می‌شوند. پلتفرم اتریوم انتقال خود به الگوریتم اجماع اثبات سهام را تکمیل کرده است. بنابراین سرمایه‌گذاران آگاه به محیط زیست می‌توانند ان اف تی‌هایی که بر روی اتریوم (ETH) ساخته شده‌اند را با نگرانی کمتری برای محیط زیست خریداری کنند.

آیا توکن های غیر قابل تعویض (NFTS) برای محیط زیست مضر هستند؟

زمانی که یک توکن غیر قابل تعویض (NFT) در بازار ان اف تی با استفاده از روشی انرژی بر، مانند اثبات کار، ضرب می‌شود، محیط زیست می‌تواند تأثیراتی مانند افزایش تولید دی اکسید کربن را تجربه کند. برعکس، ان اف تی‌هایی که با استفاده از بلاک چین اثبات سهام ساخته می‌شوند، تأثیر منفی زیست محیطی بسیار کمتری خواهند داشت.

تولید ان اف تی‌ها چقدر انرژی مصرف می‌کند؟

ایجاد ان اف تی در پلتفرم اتریوم کمتر از ۰/۰۳ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند. این مقدار انرژی برابر است با تقریباً سه ساعت تماشای یوتیوب. ایجاد یک ان اف تی در یک بلاک چین اثبات کار، همان مقدار برق را مصرف می‌کند که یک خانوار آمریکایی در حدود ۴۷ روز مصرف می‌کنند.

آیا سرمایه‌گذاران دوست دار محیط زیست، اجتماعی و دولتی (Esg) می‌توانند ان اف تی بخرند؟

سرمایه‌گذارانی که مسائل زیست‌محیطی، اجتماعی و دولتی (ESG) را در اولویت قرار می‌دهند، می‌توانند خرید ان اف تی‌های یک بلاک چین اثبات سهام در نظر بگیرند. زیرا تأثیر زیست‌محیطی آن‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *