۱۵ توکن غیرقابل تعویض (NFT) گران‌قیمت تاریخ

مقدمه

توکن‌های غیرقابل تعویض یا ان‌اف‌تی (NFT)، طرز فکر ما را در مورد هنر تغییر داده‌اند و سرمایه‌گذاران متوجه این موضوع شده‌اند.

در سال گذشته، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) به بحث داغ فضای کریپتو تبدیل شده‌اند. این توکن‌های کریپتوی منحصر به فرد، برای آیتم‌های دیجیتالی در دنیای واقعی ایجاد تقاضا می‌کنند و هنرمندان از این فرصتی که این تکنولوژی در دسترس قرار داده استفاده کرده‌اند.

بازار توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در سال ۲۰۲۱ بسیار داغ شد و حدود ۲۵ میلیارد دلار در آن خرید و فروش انجام گرفت. این شتاب تا کنون و در سال جاری کاهش نیافته است. در این مقاله از زرد نیوز به بررسی ۱۵ تا از گران ترین توکن‌ها غیر قابل تعویض (NFT) که تا به امروز (به دلار آمریکا) به فروش رفته‌اند را بررسی می‌کنیم. این توکن‌ها شامل آثار معروفی از هنرمند دیجیتال مطرح، بیپل، (Beeple) گرفته تا مجموعه‌ای از آواتارهای کریپتو پانکس (CryptoPunks) هستند.

۱۵ توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) گرانترین۱- هر روز: ۵۰۰۰ روز اول (Everydays: The First 5000 Days): ۶۹/۳ میلیون دلار

رکورد گران‌ترین توکن‌ غیرقابل تعویض (NFT) که تا به حال به فروش رسیده (و یکی از گران‌ترین آثار هنری فروخته‌شده تا کنون) به “EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS” می‌رسد. این اثر هنری را هنرمند مشهور هنر‌های دیجیتال، مایک “بیپل” وینکلمن خلق کرده است. این ان اف تی به قیمت ۶۹/۳ میلیون دلار در حراج کریستی فروخته شد. این اولین باری یود که خانه حراج کریستی تا به حال یک اثر هنری کاملا دیجیتالی را می‌فروشد.

این اثر را ویگنش ساندرسن  (Vignesh “Metakovan” Sundaresan) خریداری کرد که در ابتدا نامش مستعار باقی ماند، اما بعدا هویت خود را فاش کرد. او در این مورد توضیح داد: “نکته این بود که به هندی‌ها و رنگین پوستان نشان دهیم که آنها نیز می‌توانند در حراجی‌ها شرکت کنند، که رمزارز یک قدرت برابری بین غرب و بقیه دنیا است، و جنوب کره زمین در حال پیشرفت است.”

دومین پیشنهاد برتر برای این اثر، کسی نبود جز مدیر عامل و بنیانگذار  ترون (Tron)، جاستین سان، که قبل از اینکه در آخرین ثانیه ساندرسن با پول بیشتر، پیشنهادش را کنار بزند، ۶۰/۲ میلیون دلار پیشنهاد داده بود.

این توکن‌ غیرقابل تعویض (NFT) کلاژی از ۵ هزار اثر هنری قبلی بیپل را نشان می‌دهد که پیشرفت او را به عنوان یک هنرمند در طول زندگی حرفه‌ای‌اش به تصویر می‌کشد.

۲- ساعت (Clock): ۵۲/۷ میلیون دلار

در در خلق این اثر، ترکیبی از چند موضوع داغ صنعت کریپتو دخیل هستند: ان‌اف‌تی‌ها، سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (یا DAO) و جمع‌آوری سرمایه از طریق کریپتو. “ساعت” یک توکن‌ غیرقابل تعویض (NFT) است که هنرمندی به نام پاک (Pak) آن را ساخته است. این هنرمند به دلیل استفاده از مدل‌های جدید برای ساخت توکن  و تکنیک‌های گیمیفیکیشن (Gamification) برای زیبا‌سازی‌ پروژه‌های  ان‌اف‌تی خود شناخته‌شده است.

این ان‌اف‌تی متحرک در واقع یک روزشمار است که تعداد روز‌هایی که از زندانی‌شدن جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس می‌گذرد را نشان می‌دهد. صندوق “AssangeDAO” که برای جمع‌آوری سرمایه برای تامین مالی تین وکلای او تشکیل شده‌بود، در نهایت کمی بیش از ۱۶۵۹۴ اتر (۵۲/۷ میلیون دلار) برای خرید این ان‌اف‌تی (NFT) جمع‌آوری کرد و در مزایده آن پیشنهاد داد. “پاک” سپس این بودجه را به پروژه “شجاعت اخلاقی واو هلند” (Wau Holland Stiftung Moral Courage Project) برای کمک به دفاع از آسانژ اهدا کرد.

پاک همچنین در دسامبر ۲۰۲۱ با راه اندازی مرج (Merge)، یک پروژه ان اف تی که در طول دوره فروش خود ۹۱/۸ میلیون دلار درآمد داشت، سر و صدای زیادی به پا کرد؛ اگرچه این یک ان اف تی واحد نیست. تقریباً ۲۹ هزار خریدار هر کدام یک ان اف تی متحرک بر اساس تعداد «واحدهای انبوه» خریداری نمودند و می‌توانند آن‌ها را با خرید ان‌اف‌تی‌های دیگر از پروژه ترکیب کنند.

۳- آن بشر (HUMAN ONE): ۲۸/۸ میلیون دلار

بیپل در این فهرست رتبه اول را دارد، اما شهرت او محدود به یک اثر در دنیای شگفت‌انگیز ان‌اف‌تی‌ها نیست. در اواخر سال ۲۰۲۱، او از آخرین ساخته مهم خود، HUMAN ONE، مجسمه‌ای با صفحه‌نمایش دیجیتال در هر طرف که فردی را با لباس فضایی در حال قدم‌زدن در محیطی همیشه در حال تغییر به تصویر می‌کشد، رونمایی کرد.

این یک اثر ترکیبی فیزیکی/دیجیتال است که منعکس‌کننده جاه طلبی‌های هنری رو به رشد بیپل، فراتر از بوم صرفاً دیجیتالی است (اما با یک سند مالکیت ان‌اف‌تی نیز به همراه دارد). HUMAN ONE در حراج کریستی در نوامبر ۲۰۲۱ یا قیمت هنگفت ۲۵ میلیون دلار را به فروش رسید، اما پس از اضافه شدن تمام هزینه‌ها قیمتش به ۲۸/۸ میلیون دلار رسید. رایان زورر، شریک قبلی او در Polychain Capital، پیشنهاد برنده را در این حراجی داشت.

۴-  کریپتو پانک (CryptoPunk #5822)، ۲۳/۷ میلیون دلار

به دیدن این چهره‌های پیکسلی عادت کنید: کریپتوپانک‌ها تعداد زیادی از مورد‌های این فهرست را تشکیل می‌دهند. این ۱۰ هزار آواتار مبتنی بر اتریوم در سال ۲۰۱۷ ضرب (mint) شدند. توسعه‌دهنده کانادایی، لاوا لبز (Larva Labs)، به صورت رایگان این توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) را عرضه کرد.

پس از آن شروع نه چندان موفق، آنها تبدیل به  منبع اصلی از پروژه‌های ان‌اف‌تی تصویر پروفایل شدند. آن‌ها الهام بخش اغلب غول‌‌های بعدی صنعت ان‌اف‌تی (از جمله Bored Ape Yacht Club) شدند. در طول این زمان، حجم معاملات آن‌ها بیش از ۲ میلیارد دلار شد و ده‌ها فروش بیش از یک میلیون دلار را در کارنامه خود ثبت کرند (به ویژه این مورد کریپتو پانک).

کریپتو پانک (CryptoPunk #5822) در فوریه ۲۰۲۲ به ارزش ۲۳/۷ میلیون دلار اتربه فروش رسید. نوع آواتار آدم فضایی کرپتو پانک‌ها جزو کمياب ترین نوع آن است. به عبارت دیگر،  تنها ۹ عدد از آن‌ها در کل مجموعه کریپتو پانک وجود دارد، و این یکی به دسپاگ تاپیلیال (Deepak Thapliyal)، مدیر عامل شرکت زیرساخت بلاک چین ابری،  فروخته شد.

۵ – کریپتو پانک (CryptoPunk #7523)، ۱۱/۸ میلیون دلار

این توکن‌ غیرقابل تعویض (NFT) کریپتو پانک، تا همین اواخر در فهرست ما بالاتر بود و فروش کریپتو پانک بالایی آن رکورد پروژه قبلی را دو برابر کرد. مانند دیگر اثر سری کریپتو پانک در این فهرست، اثر “CryptoPunk #7523” نیز از نوع کمیاب آدم فضایی است. ویژگی ماسک پزشکی آن نیز در آن زمان‌ که دنیا تحت تاثیر کووید بود، موضوعیت منحصر به فردی به آن می‌‌داد. اتفقا این یکی از دلایلی بود که این ان‌اف‌تی را در حراجی “Sotheby’s Natively Digital” به قیمت ۱۱/۸ میلیون دلار بزرگ‌ترین سهامدار دفت کینگز (DraftKings)، شالوم مکنزی (Shalom Meckenzie)، خرید.

مکنزی در مصاحبه با سایت دیکریپت (Decrypt) گفت: “من واقعاً این کریپتو پانک خاص را می‌خواستم. این ان‌اف‌تی بخشی از کالکشن آدم فضایی‌ها (Aliens) است که کمیاب ترین نوع کریپتو پانک‌ها و تنها موجود آدم فضایی است که ماسک دارد. من معتقدم که این اثر نمادی از کووید و محبوبیت توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) است.”

۶-  تی پانک (Tpunk #3442): ۱۰/۵ میلیون دلار

موفقیت سری ان‌اف‌تی‌های کریپتو پانک‌ باعث شده تعداد زیادی از آن کپی برداری کنند و تقریباً هر پلتفرم بلاک‌ چینی که توکن‌ غیرقابل تعویض(NFT) دارد، از سولانا گرفته تا استکس (Stacks)، آلگوراند و فراتر از آن‌ها، نسخه از کریپتو پانک‌ها را دارد.

حتی ترون (Tron) هم سری ان‌اف‌تی خود را دارد که بسیار شبیه (یا حتی کپی‌شده) از کریپتو پانک است. و در حالی که ان‌اف‌تی‌های تی پانک (TPunks) معمولاً به قیمت زیادی فروخته‌نمی‌ شوند (ارزان‌ترین نوع موجود در این مقاله فقط ۱۳۰ دلار قیمت دارد) این ان‌اف‌تی به خصوص، فروش بسیار زیادی را به همراه داشت. ان‌اف‌تی Tpunk #3442 در ماه آگوست به قیمت ۱۲۰ میلیون ترون (TRX) یا به ارزش ۱۰/۵ میلیون دلار  به جاستین سان، بنیانگذار ترون رسید.

آیا او واقعاً باید مبلغ  ۱۰/۵ میلیون دلار را برای این ان‌اف‌تی تی پانک (Tpunk) پرداخت می‌کرد؟ با توجه به قیمت بقیه، احتمالا نه. اما این مرد غرق در توکن‌های ترون (TRX) است و به نظر می‌رسد که او می‌خواست در میان بازار روبه رشد ان‌اف‌تی‌ها در آن زمان خودی نشان دهد و این کار را کرد. سان گفت که او این ان‌اف‌تی را به APENFT، یک پروژه مبتنی بر ترون (Tron) که آثار هنری را در بلاک چین ثبت می‌کند، اهدا خواهد کرد‌.

۷-  کریپتو  پانک (CryptoPunk #4156): ۱۰/۲۶ میلیون دلار

فراتر از قیمت فروش عجیب و غریب ان‌اف‌تی “CryptoPunk #4156” که در دسامبر ۲۰۲۱ به فروش رسید، نکته جالب تری نیز وجود دارد: کسی که با نام مستعار خود در دنیای کریپتو معروف شده‌بود این ان‌ اف‌ تی را فروخت اما بعدا ضرب یک ان‌‌اف‌تی همنام با خود را رد کرد.

توکن‌ غیرقابل تعویض (NFT) “Punk 4156” برای اولین بار در صنعت در حال رشد ان‌اف‌تی‌ها به دلیل فروش آن به ارزش ۱/۲۵ میلیون دلار اتر در فوریه ۲۰۲۱ توجه بسیاری را به خود جلب کرد؛ چراکه این رکورد فروش یک ان‌اف‌تی تا آن موقع بود (بیپل حتی از این تصویر در قطعه‌ای از آثار هنری خود استفاده کرد). اما سپس ان‌اف‌تی “4156” با تبدیل‌شدن به یک رهبر فکری در این فضا، و در نهایت با راه اندازی نانس (Nouns)، یک پروژه ان‌اف‌تی که در حال ساخت IP منبع باز است، محبوبیت پیدا کرد.

در طول سال‌ها،  “4156” از سری کریپتو پانک، به دلیل مدیریت نه چندان خوب خالقان آن در زمینه تبلیغات و تلاش برای متوقف کردن پروژه‌های مشتق از آن، موفقیت کمی داشته است. در نهایت، این ان‌اف‌تی با فروش قیمت حدود ۸ برابر دلار در کمتر از یک سال به کار خود پایان داد.

۸- کریپتو پانک (CryptoPunk #5577): ۷/۷ میلیون دلار

دومین فروش کریپتو پانک از نوع اِیپ (ape) در فوریه ۲۰۲۲ با فروش “CryptoPunk #5577” به قیمت ۲۵۰۱ اتر به ارزش ۷/۷ میلیون دلار رقم خورد. این میمون کلاه گاوچرانی دارد و گمان می‌رود که آن را رابرت لشنر، مدیر عامل شرکت کامپوند فایننس خریداری کرده است.

۹- کریپتو پانک (CryptoPunk #7804): ۷/۵۶ میلیون دلار

دیلن فیلد، مدیر عامل شرکت نرم‌افزار طراحی فیگما (Figma)، پشت فروش پنجمین ان‌اف‌تی گران‌قیمت تاریخ، یعنی “CryptoPunk #7804” است. این ان‌اف‌تی در مارس ۲۰۲۱ به قیمت ۴۲۰۰ اتر به فروش رفت که در آن زمان چیزی بیش از ۷/۵ میلیون دلار ارزش داشت.

این ان‌اف‌تی که یکی دیگر از تنها ۹ کریپتو پانک‌های آدم فضایی است، دارای اکسسوری نیز می‌باشد: کلاه کپ، عینک آفتابی و پیپ. در واقع، این تنها کریپتو پانک آدم فضایی است که پیپ یا کلاه کپ دارد.

۱۰- کریپتو پانک (CryptoPunk #3100): ۷/۵۱ میلیون دلار

وقتی گفتیم کریپتو پانک‌های زیادی در این فهرست وجود دارد، شوخی نکردیم. این یک کریمتو پانک آدم فضایی دیگر به نام “CryptoPunk #3100” اسن که دارای هدبند می‌باشد و در مارس ۲۰۲۱ به قیمت ۴۲۰۰ اتر (۷/۵۱ میلیون دلار) فروخته‌شد.

۱۱- رینگرز (Ringers #109): ۷/۱۲ میلیون دلار

پروژه هنری که از طریق بلاک چین اتریوم ایجاد می‌شوند ( وآرت بلاکس Art Blocks نام دارند) در اواخر تابستان و اوایل پاییز ۲۰۲۱ در یک برهه زمانی بسیار داغ شدند. و جنونی از سوداگری را تجربه کرند. علت این اتفاقات فروش چند اثر هنری بود که هرکدام میلیون‌ها دلار قیمت داشتند. زیرا مردم پتانسیل هنرهای زیبا را در مجموعه آن مشاهده کرده بوند.

اثر هنری رینگرز (Ringers)، که دیمیتری چرنیاک (Dmitri Cherniak) آن را خلق کرده، یکی از با ارزش ترین پروژه‌های این نوع است. دیگر اثر با ارزش این نوع، اثر خط (Line) است که تایلر هابز فیدنزا خالق آن می‌باشد. بزرگترین فروش آرت بلاکس تا به امروز به  اثر Ringers #109 تعلق‌گرفته. که در اوایل اکتبر ۲۰۲۱ به قیمت ۲۱۰۰ اتر یا ۷/۱۳ میلیون دلار خریداری شد. این مبلغ را استاری نایت کپیتال (Starry Night Capital)، یک صندوق سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری ان‌ اف‌ تی به همراه بنیانگذارش، تری اَرو کپیتال (Three Arrows Capital) و کلکسیونری با مستعار وینسنت ون دو (Vincent Van Dough) پرداختند.

۱۲- راست کلیک کن و با اسم گای سیو کن (Right-Click and Save As Guy): ۷/۰۹ میلیون دلار

این اثر اکسکاپی (نام هنرمندی در دنیای هنر‌های کریپتو،XCOPY) “مرگ، پادآرمانشهر و بی‌تفاوتی را از طریق لوپ‌های دیستورت‌شده کاوش می‌کند”. این تعریفی بود که در پروفایل او در سایت “SuperRare” از این اثر هنری ارائه داده‌ است. اما گاهی اوقات این اثر نشانگر وضعیت صنعت ان‌اف‌تی نیز می‌باشد. این انیمیشن بسیار کوتاه (یک ثانیه) از این هنرمند، تبدیل به داغترین اثر برای کلکسیونر‌های جدی در عرص کریپتو شده‌است.

“کلیک راست کن و به اسم گای سیو کن” به انتقاد رایجی که به آثار هنری ان‌اف‌تی اشاره می‌کند. (که هر کسی می‌تواند به راحتی یک کپی از یک تصویر را سیو کند). او این مطلب را بدون یک آواتار متحرک و پر زرق و برق که فقط می‌توانید تصور کنید در بازار  ان‌اف‌تی‌ها و رسانه‌های اجتماعی چه قیمتی می‌تواند داشته باشد، بیان می‌کند. این ان‌اف‌تی در دسامبر ۲۰۲۱ نزدیک به ۷/۱میلیون دلار به فروش رسید. که از قیمت فروش قبلی ۱۷۴ هزار دلار در فوریه همان سال بیشتر بود.

نکته جالب: این ان‌اف‌تی را کوتسومو دی مدیچی  (Cozomo de’ Medici) خریداری کرد. که اسنوپ داگ، رپر معروف آمریکایی ادعا کرده است که نام مستعار کلکسیونری او در دنیای ان‌اف‌تی است. کوتسمو قبلاً یک قطعه هنری دیگر از اکس کاپی را به قیمت ۳/۹ میلیون دلار در سپتامبر ۲چ۲۱ خریداری کرده بود.

۱۳- کراس رود (CROSSROAD): ۶/۶۶ میلیون دلار

کراس رود، یک ان‌اف‌تی است که  هنرمند مشهور دیجیتال، بیپل (Beeple) آن را خلق کرده است. این توکن‌ غیرقابل تعویض (NFT) شامل پیام‌های ضد ترامپ است، و یک جسم بزرگ شبیه دونالد ترامپ که در به حالت شکست‌خورده روی زمین دراز‎کشیده و روی بدن برهنه‌ اش فحش‌ هایی نوشته‌شده را به تصویر می‌ کشد. البته این اثر  همیشه اینطور به نظر نمی‌رسید. این اثر هنری به گونه‌ ای طراحی‌شده بود که بر اساس نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا تغییر کند. اگر ترامپ پیروز می‌شد، او را در حالی به تصویر می‌کشید که تاج بر سر دارد و از میان شعله‌های آتش گام بر می‌دارد.

نیفتی گیتوی (Nifty Gateway)، یک بازار محبوب برای خرید و فروش آثار کلکسیونی دیجیتال، واسطه فروش این ان‌اف‌تی ۶/۶۶ میلیون دلاری از مالک اصلی آن (کاربر توییتر Pablorfraile) و یک خریدار ناشناس بود.

این توکن غیرقابل تعویض (NFT) تنها چهار ماه پس از خرید اولیه، تقریباً ۱۰ برابر قیمت اصلی خود به فروش رسید.

۱۴- کریپتو پانک (CryptoPunk #8857): ۶/۶۳ میلیون دلار

یک ان‌اف‌تی دیگر از کلکسیون کریپتو پانک توانست به سختی، با قیمت فروش حدود ۶/۶۳ میلیون دلار (یا ۲ هزار اتر) در سپتامبر ۲۰۲۱، به این فهرست راه یابد. این ان‌ اف‌ تی تصویر آواتار یک زامبی با عینک سه بعدی را به تصویر می‌کشد. که پیش از این و در می ۲۰۱۸ یا قیمت تنها ۱۷۱۷ دلار به فروش‌رسیده بود.

۱۵- اوج همیشگی در شهر (All Time High in The City): ۶/۲ میلیون دلار

در اینجا یکی دیگر از آثار گران قیمت اکس کاپی (XCOPY) قرار می‌گیرد که عنوانی دارد که در دنیای کریپتو معنای دقیقی پیدا می‌کند. این تصویر متحرک و تپنده در ژانویه ۲۰۲۲ به قیمت نزدیک به ۶/۲ میلیون دلار (۱۶۳۰ اتر) فروخته‌شد. این اثر تنها چند ماه پس از فروش قبلی خود با قیمت ۲/۹ میلیون دلار (در آن زمان ۱۰۰۰ اتر) توانست به یکی از گران ترین توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) تاریخ تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *