بلاک چین نئو (NEO) چیست؟

مقدمه

نئو یک بلاک چین است که برای دیجیتالی کردن کامل دارایی‌ها و هویت‌ها از طریق قراردادهای هوشمند برای هدف کلی دستیابی به اقتصاد هوشمند توسعه یافته است. در تئوری پشت اقتصاد هوشمند، دارایی‌ها و هویت‌های دیجیتال برای بهبود کیفیت زندگی برای همه ضروری است.

هدف نئو خودکارسازی مدیریت دارایی‌های دیجیتال از طریق قراردادهای هوشمند است. به عبارت دیگر طراحی نئو با این هدف انجام می‌گیرد که یک سیستم توزیع‌شده و مبتنی بر شبکه را برای یک اقتصاد هوشمند، با استفاده از برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز (DeFi) ایجاد کند.

نکات مهم

  • نئو یک اکوسیستم بلاک چین است که هدف از طراحی آن، ایجاد یک اقتصاد هوشمند می‌باشد.
  • نِئو دو توکن بومی دارد. توکن نئو (NEO) برای ثبت مالکیت و مدیریت در بلاک چین استفاده می‌شود. و نئو گاز (NEO Gas) برای پرداخت تراکنش‌های روی بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • بلاک چین نئو اقتصاد هوشمند را به عنوان اقتصادی تعریف می‌کند که از قراردادهای هوشمند برای مدیریت و ایمن سازی هویت‌ها و دارایی‌های دیجیتال استفاده می‌کند.

آشنایی با نئو

نئو را دا هونگفی (Da Hongfei) و اریک ژنگ Erik) Zhang) با نام آنت شیرز (AntShares) در سال ۲۰۱۴ تاسیس کردند. در ژوئن 2017 به NEO تغییر نام داد. آن‌ها نئو را به عنوان یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین ساختند که از دو توکن بومی نئو (NEO) و نئو گاز (NEO Gas) پشتیبانی می‌کند. این بلاک چین توسعه دارایی دیجیتال و قرارداد هوشمند را امکان پذیر می‌کند.

نئو در ابتدا سیستم اقتصاد هوشمند خود را اینگونه توصیف می‌کند:

دارایی‌های دیجیتال + هویت دیجیتال + قرارداد هوشمند = اقتصاد هوشمند.

تعریف دارایی‌های دیجیتال

دارایی‌های دیجیتال نه تنها شامل اموال دیجیتال می‌شوند، بلکه دارایی‌های فیزیکی نیز هستند که با انتقال ارزش خود به بلاک چین و ایجاد توکن برای هر دارایی، توکنیزه می‌شوند. توکنیزه سازی روشی غیرمتمرکز، قابل اعتماد، قابل ردیابی و شفاف را برای مدیریت هر دارایی ایجاد می‌کند. این روش به  واسطه و هزینه‌های مرتبط نیازی ندارد.

کاربران می‌توانند دارایی‌های مختلف را ثبت، خرید، فروش، مبادله کنند یا به گردش بیاندازند. نئو همچنین قادر به محافظت از دارایی‌ها می‌باشد زیرا دارایی‌ها در پلتفرم آن ثبت شده‌اند و به آن‌ها یک هویت دیجیتال معتبر و امن می‌دهد.

هویت دیجیتال

هویت دیجیتال، تایید یکسری اطلاعات کلیدی در مورد افراد، سازمان‌ها و سایر نهادهایی که در فضای دیجیتال وجود دارند را قادر می‌سازد. هر چه زندگی ما دیجیتالی تر شود، امنیت اطلاعات فردی از طریق بلاک چین، مکانیسم‌های اجماع، و روش‌های رمزگذاری ضروری است.

نئو از استاندارد زیرساخت کلید عمومی (public key) به عنوان راهنمایی برای مدیریت هویت‌ها استفاده می‌کند. به عبارت دقیق تر، نئو کلیدهای خصوصی و عمومی رمزگذاری‌شده را ایجاد و از آن‌ها برای تأیید هویت استفاده می‌کند.  در این پلتفرم هویت دیجیتال را می‌توانیم با استفاده از روش‌هایی مانند تشخیص چهره، اثر انگشت، صدا، پیام کوتاه و شناسایی چند مرحله تایید کنیم.

مطلب مرتبط: کلید خصوصی (Private Key) چیست؟

نکته

نئو و نئو گاز  ارزهای دیجیتال قابل استخراج نیستند. تنها ۱۰۰ میلیون توکن نئو وجود خواهد داشت که ۵۰ میلیون آن به شرکت‌کنندگان در جمع‌آوری سرمایه اختصاص می‌یابد و ۵۰ میلیون باقی‌مانده برای توسعه‌دهندگان، سرمایه‌گذاری‌های متقابل و موارد احتمالی است.

توکن نئو گاز به عنوان کارمزد کار و پاداش انجام تراکنش بلاک چین نیز ارائه می‌شود. با این حال، می‌توانید آن را در صرافی‌ها نیز خریداری کنید.

قراردادهای هوشمند

قَراردادهای هوشمند کدهایی هستند که به طور خودکار تراکنش‌ها و توافقات را بین طرف های مختلف اجرا می‌کنند. قراردادهای هوشمند نیاز به مشارکت شخص ثالث را حذف می‌کنند زیرا نقل و انتقالات به طور خودکار تکمیل می‌شوند. آن ها همچنین امکان ردیابی، شفافیت و برگشت ناپذیری معاملات را نیز فراهم می‌کنند.

نئو چه تفاوتی با بیت کوین و اتریوم دارد؟

بلاک چین نئو از نظر تمرکز بر سازگاری با مقررات و ایجاد یک پلتفرم قابل توسعه برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، تمایز واضحی با سایر پلتفرم‌های استاندارد بلاک چین دارد. این پلتفرم همچنین از مکانیزم اجماع متفاوتی نسبت به بیت‌کوین و اتریوم استفاده می‌کند که به آن تحمل خطای بیزانسی میانجی (dBFT) می‌گویند.

تحمل خطای بیزانسی میانجی

تحمل خطای بیزانسی یک ورژن جدیدتر د  مکانیسم‌های اجماع است. این مکانیسم به جای استفاده از سیستمی مانند اثبات کار که در آن اعداد تصادفی در یک پروسه رقابتی برای بازکردن یک بلاک جدید در بلاک چین تولید می‌شوند، برای ایجاد یک بلاک جدید، گره‌ها را در دورهای اجماع با استفاده از روش “وثیقه گذاری” شبیه به روش اجماع اثبات سهام تعیین می‌کند تا به توافق اکثریت دو سوم گره‌ها دست یابد.

برای حل مشکل اعتبارسنج‌های (ماینر) غیرقابل اعتماد (مشکل عمومی بیزانس)، گره‌های اجماع که توکن نئو گاز را در سیستم وثیقه گذاشته‌اند، به طور تصادفی برای رای گیری با هدف اعتبارسنجی تراکنش‌ها و باز‌کردن بلوک‌های جدید انتخاب می‌شوند.

نکته

مکانیزم اجماع بلاک چین نئو قادر است به عدد ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه دست یابد. این سرعت پردازش نسبت به ۳ تا ۷ تراکنش در ثانیه بیت کوین بسیار سریع تر است.

اتریوم

در حالی که دارایی‌ های دیجیتال و قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم محبوب هستند، سومین ویژگی کلیدی آنچه که اتریوم آن را “هویت دیجیتال” می‌نامد، نئو را از بقیه جدا می کند. هر شرکت کننده‌ای (کاربر معمولی گرفته تا سازمان‌ها) که بر روی پلتفرم نئو کار می‌کند باید یک هویت دیجیتال منحصر به فرد داشته باشد که بتوان آن را تأیید کرد.

اتریوم به گونه‌ای طراحی شده است که برای هر برنامه‌ای که فرد فکرش را بکند، مقیاس‌پذیر باشد، خواه ارزهای جدید، توکن‌های غیرقابل تعویض، برنامه‌های غیرمتمرکز یا چیزی که هنوز اختراع نشده است. نِئو بر مفهوم اقتصاد هوشمند تمرکز دارد.

بیت کوین

بیت کوین یک  یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است و از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند. بلاک چین بیت کوین یک ارز دیجیتال دارد که به عنوان پاداش برای استخراج آم استفاده می‌شود (فرآیند اعتبارسنجی تراکنش‌ها و باز‌کردن بلاک‌های جدید در بلاک چین). شبکه نِئو برای اعتبارسنجی، کمتر به قدرت پردازش وابسته است، بنابراین هزینه‌ها و زمان‌های تراکنش بسیار کمتر است.

پرسش‌های متداول

آیا نئو یک دارایی کریپتو خوبی است؟

اینکه نِئو یک کریپتو خوب است یا خیر، به میزان تحمل ریسک شما، آینده ارزهای دیجیتال و آنچه که قصد دارید نِئو را برای آن استفاده کنید، بستگی دارد. همچنین ارزش نِئو ممکن است بالا برود و یا پایین نیز برود. نِئو برای اعطای حق مالکیت و رای در شبکه طراحی‌شده است، اما ارزش بازار نیز دارد.

چند سکه نئو باقی مانده است؟

۵۰ میلیون سکه برای حامیان پروژه ایجاد شد و ۱۵ میلیون آن برای موارد احتمالی نگهداری می‌شود. علاوه بر این، ۲۰ میلیون برای ایجاد انگیزه برای توسعه دهندگان و ۱۵ میلیون برای سرمایه گذاری متقابل در پروژه‌های دیگر استفاده می‌شود. هیچ سکه دیگری ایجاد نخواهد شد، اما نِئو استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *