ارز دیجیتال جایگزین ارز ملی

تا سال 2030 حداقل سه کشور ارز دیجیتال را جایگزین ارز ملی خواهند کرد

بین سه تا پنج کشور حداقل تا سال 2030 ارز دیجیتال را به طور کامل جایگزین ارز ملی خود خواهند کرد، این نتیجه یک تحقیقات تازه است.

مرکز تحقیقات هلندی dGen که در حوزه فین‌تک فعالیت می‌کند، در تحقیقاتی جدید که منتشر کرده روند ژئوپلوتیکال (جغرافیایی-سیاسی) بازار ارز دیجیتال را بررسی کرده است.

به گزارش کوین تلگراف، نتیجه این تحقیقات که با عنوان «پیامدهای ژئوپلوتیکال  بازار ارزهای دیجیتال» در 30 صفحه منتشر شده است، ارزهای فیات جهانی مانند دلار آمریکا، یورو و یوان چین را بررسی کرده است.

این گزارش با همکاری بانک مرکزی اروپا (FCB)، استاندارد چارتر بانک و مدرسه فرانکفورت تهیه شده است و در آن پیش بینی‌های بزرگی در خصوص تأثیر ارزهای دیجیتال بر سیستم های مالی دنیا صورت گرفته است.

یکی از پیش بینی‌های تحقیق dGen این است که سه تا پنج کشور دنیا تا 10 سال آینده به طور کامل ارز دیجیتال را جایگزین ارزهای محلی خود می‌کنند و همچنین یک بانک مرکزی ارز دیجیتال نیز خواهند داشت.

با این وجود dGen نگفته که چه کشورهایی مدنظر تحقیقات آن ها هستند، اما از باهاما و سوئد به عنوان دو کشوری که توسعه زیادی را در زمینه ارز دیجیتال تجربه کرده اند یاد می‌شود.

سوئد و باهاما پیش رو در صنعت ارز دیجیتال

این تحقیقات خبر از آن می‌دهد که سوئد در نظر دارد که کرون الکترونیکی (واحد پول سوئد) نیز ایجاد کند که تا سال 2025 به طور کلی پول نقد را حذف کند.

همچنین در این تحقیقات آمده است که اگر اروپا نتواند در زمینه ارزهای دیجیتال تا سال 2025 توسعه های لازم را با تشکیل بانک مرکزی ارز دیجیتال انجام دهد، یوان دیجیتال چین جایگزین یورو خواهد شد.

dGen معتقد است اگر اروپا محیط خوبی را برای رشد ارزهای دیجیتال فراهم نکند، ریسک از دست دادن جایگاه یورو در دنیا را پذیرفته است.

فیلیپ سادنر، رئیس مدرسه و مرکز بلاکچین فرانکفورت از بانک مرکزی اروپا به خاطراینکه در این زمینه نتوانسته اقدام و عمل آشکاری انجام دهد، انتقاد کرده است:

تلاش های بانک مرکزی اروپا بسیار کند بوده است، به خصوص با توجه به سودی که در این صنعت وجود دارد، به این مسئله بی توجهی شده است. با توجه به اینکه چین به زودی یوان دیجیتال را رونمایی می‌کند، بانک مرکزی اروپا باید سریعاً برای حفظ موقعیت ژئوپلتیکال خود اقدامی انجام دهد.

اگرچه یوان دیجیتال چین به عنوان تهدیدی جدی برای یورو در نظر گرفته می‌شود، خیلی بعید است که یوان دیجیتال بتواند جای دلار آمریکا را به عنوان ارز ذخایر جهانی بگیرد و شانس اینکه یوان دیجیتال بتواند دلار آمریکا را شکست دهد پایین است.

در این گزارش آمده است که بانک مرکزی برزیل در اوایل سپتامبر اعلام کرده است که برزیلی ها با یک ارز دیجیتال ملی تا قبل از سال 2023 کار خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *