روتین صبحگاهی

روتین صبحگاهی خود را با 10 مرحله تکمیل کنید!

روتین صبحگاهی از اهمیت بالایی برخوردار است و شما را برای موفقیت در کل روز کمک می‌کند. اگر تاکنون صبح‌های زیادی را هدر داده‌اید، اکنون زمانش فرا رسیده است که روال صبحگاهی خود را تکمیل کنید و گامی به سوی زندگی بهتر بردارید.

روتین صبحگاهی آدم‌های مهم دنیا

برای اینکه صبح خود را با بهترین روتین ممکن شروع کنیم، بیایید به علمی که در پشت روتین‌ها قرار دارد یک نگاه بیندازیم و چند مثال از آدم‌های معروف را برای الهام گرفتن ببینیم.

جین آستن، نویسنده‌ی کتاب معروف غرور و تعصب، از خواب بیدار می‌شد و بلافاصله پیانو می‌نواخت، با خانواده‌اش صبحانه درست می‌کرد و می‌خورد، سپس شروع به نوشتن می‌کرد.

اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، صبح‌ها که بیدار می‌شد همیشه تمرینات کاردیو خود را ابتدا انجام می‌داد سپس صبحانه را با دخترانش میل می‌کرد.

استیو جابز می‌گوید صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شود به این سوال فلسفی فکر می‌کند: «اگر امروز آخرین روز من روی زمین بود، چه کار متفاوتی را انجام می‌دادم؟»

می‌بینید که اکثر آدم‌های معروف و مهم دنیا یک روتین صبحگاهی دارند و از همان زمان بیدار شدن می‌دانند که باید چه کاری انجام دهند.

10 راه برای عالی کردن برنامه روتین صبحگاهی

حال اگر شما هم قصد دارید که یک روتین صبحگاهی عالی داشته باشید، ابتدا باید یک سری موارد مهم را در نظر بگیرید. برویم و با هم این موارد را بررسی کنیم.

هدف شما از روتین صبحگاهی چیست؟

تمامی برنامه‌ها برای روتین‌های صبحگاهی یکسان با هم نیستند. قرار نیست شما و خواهرتان و دوستتان همگی صبح که بیدار می‌شوید یک کار یکسان را انجام دهید. مقالات زیادی در مورد روتین روزانه صبحگاهی در وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف وجود دارد. خیلی از آن‌ها می‌گویند صبح که بیدار می‌شوید ورزش کنید، آب لیمو بخورید و … . شاید چنین روتینی ایده‌آل‌ترین روتین ممکن باشد. اما شاید مناسب برخی افراد نباشد.

برای اینکه شما بتوانید روتین آیده آل صبحگاهی خود را پیدا کنید، ابتدا باید هدف خود را مشخص کنید.

چه چیزی را بیشتر می‌خواهید؟ بهره وری بیشتر؟ سلامتی بیشتر؟ خوشبختی؟ اهداف خود را مشخص کنید و سپس روتین صبحگاهی‌تان را پیدا کنید.

زمانی را برای بیدار شدن در صبح‌ها انتخاب کنید. این کار به بدن شما کمک می‌کند تا ریتم خواب خود را تنظیم کند تا صبح راحت‌تر از خواب بیدار شوید.

چند گزینه ساده و آسان برای صبحانه‌تان داشته باشید تا فکر نکنید چه بخورید.

یک سلسله مراتب برای حاضر شدن صبحگاهی ایجاد کنید. برای مثال ابتدا مسواک بزنید، سپس موهایتان را شانه کنید، بعد لباس‌هایتان را بپوشید و … . این کار به روتین صبحگاهی شما یک چارچوب زمانی مشخص می‌دهد.

اگر بیرون از خانه کار می‌کنید، هر روز در ساعت معینی خانه را ترک کنید. اگر در خانه کار می‌کنید، هر روز در ساعت معینی کار خود را شروع کنید.

چه کاری را نباید صبح‌ها انجام دهید؟

ممکن است این سوال را خیلی خوب درک نکنید. اما شما باید یک لیست از کارهایی که نباید انجام دهید، درست کنید. شاید شما بدانید صبح‌ها باید چه کاری را انجام دهید، اما باید بدانید چه کاری را نیز نباید انجام دهید.

برای مثال شاید بخواهید برای خودتان قانون کنید که صبح‌ها نباید اینستاگرام خود را چک کنید. نباید شروع به صحبت کردن با دوستتان کنید.

موانع داشته باشید!

حالا شما یک لیست از کارهایی که باید انجام دهید و یک لیست از کارهایی که نباید انجام دهید دارید.

زمان آن رسیده است که کارهایی را که نباید انجام ‌دهید، تقویت کنید. برای این کار باید موانع زمانی یا مکانی برای خود ایجاد کنید.

برای مثال اگر یکی از کارهایی که صبح که بیدار می‌شوید نباید انجام دهید این است که گوشی را چک نکنید، پس قبل از خواب گوشی را در یک اتاق دیگر به شارژ بزنید. بنابراین دیگر پس از بیرون آمدن از تخت گرم و نرمتان، به سراغ کارهایتان می‌روید و گوشی را چک نمی‌کنید.

جایگزین‌ داشته باشید!

بیایید کارهای بد، خسته کننده و مضری را که دیگر نمی‌خواهید انجام دهید را با چیزهایی جایگزین کنیم که می‌توانند راه‌های مفیدی برای شروع روز شما باشند!

برای مثال حرکات کششی یوگا در رختخواب یا خواندن یک فصل از یک کتاب را جایگزین چک کردن گوشی در رختخواب کنید.

فهرستی از چیزهایی که دوست دارید امتحان کنید تهیه کنید و به آرامی شروع به گنجاندن آن‌ها در برنامه صبحگاهی خود کنید!

اگر به قهوه معتاد هستید و برای گذراندن روزتان به افزایش کافئین متکی هستید، باید فنجان صبحگاهی خود را به بعد از رسیدن به سر کار موکول کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که سطح کورتیزول شما به طور طبیعی یک تا دو ساعت اول پس از بیدار شدن از بالا است. سطوح بالای کورتیزول هوشیاری شما را افزایش می‌دهد و برخی از اثرات کافئین را به حداقل می‌رساند. زمانی که به سر کار می‌روید، کورتیزول شما معمولاً به سطح طبیعی کاهش می‌یابد و زمان مناسبی برای افزایش انرژی است.

آلارمتان را به تعویق نیندازید!

دبلیو کریستوفر وینتر، پزشک متخصص خواب، می‌گوید که هر بار که از خواب بیدار می‌شوید و گزینه چرت زدن را بر روی گوشی‌تان فشار می‌دهید و می‌خوابید و دوباره آلارم زنگ می‌خورد و بیدار می‌شوید، وارد یک چرخه خواب کاملاً جدید می‌شوید. و خواب اضافی که از چرت زدن دریافت می‌کنید سبک و تکه تکه است که در واقع می‌تواند احساس خستگی بیشتری در شما ایجاد کند.

اگر فقط با اولین زنگ ساعت از خواب بیدار شوید، احساس آرامش بیشتری خواهید داشت. بنابراین یا ساعتتان را روی ساعتی دیرتر کوک کنید یا وقتی زنگ خورد دیگر آن را قطع نکنید.

به جای زدن دکمه چرت زدن، سعی کنید در رختخواب خود دراز بکشید. سپس هنگامی که از رختخواب بیرون می‌آیید، بدن خود را با حرکات کششی در وضعیتی مناسب قرار دهید.

ذهن خود را سر و سامان دهید!

3 چیز وجود دارد که شما صبح که بیدار می‌شوید باید سعی کنید ابتدا آن‌ها را دریافت نمایید. تنفس، نور خورشید، آب.

چرا باید این‌ها را به روتین صبحگاهی خود اضافه کنید؟ زیرا علم می‌گوید.

تنفس: محققان الگوهای تنفسی را بررسی کرده‌اند و دریافته‌اند که بدن ما در واقع در اول صبح با کمبود اکسیژن مواجه است. بنابراین، اگر چند نفس عمیق بکشید، همچون یک لیوان قهوه برای روح شما عمل می‌کند. شما را بیشتر بیدار نگه می‌دارد و به خون شما اکسیژن بیشتری می‌دهد.

خورشید: آسما در تمام زمستان تقریباً تحت پوشش ابری دائمی قرار داد. بنابراین این مرحله همیشه امکان‌پذیر نیست، اما وقتی خورشید می‌درخشد، از مزایای آن استفاده کنید. پیش از اینکه ساعت زنگدار و … اختراع شوند، نور خورشید آلارم بیدار شدن انسان‌ها بوده است. فقط پانزده دقیقه تابش نور خورشید بر روی پوست شما در صبح می‌تواند هورمون‌های خواب شما را از بین ببرد و احساس بیداری و شادابی به شما بدهد.

آب: ما معمولاً تا اواخر روز به نوشیدن آب فکر نمی‌کنیم، اما یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که اول صبح آب بنوشید!

کمر خود را درست بگیرید!

به سمت راست بپیچید! پزشکان کایروپراکتیک دریافتند که وقتی افراد بدون غلت زدن از رختخواب بیرون می‌آیند، خود را در خطر فشار به گردن یا کمر قرار می‌دهند.

برای جلوگیری از فشار به گردن یا کمرتان، روی پهلوی راست خود بغلتید، سپس قبل از ایستادن با پشت صاف (بدون قوز کردن) خود را به حالت نشسته فشار دهید. این ملایم‌ترین راه برای بلند شدن است. فشار را از روی قلب و پشت شما می‌کاهد، و یک شروع عالی و آسان برای صبحتان است.

چشم‌هایتان را به نور عادت دهید!

با چشمان خود ملایم رفتار کنید. آیا تا به حال سعی کرده‌اید اول صبح به تلفن خود نگاه کنید و سپس متوجه شوید که چشمانتان از درد چشمک می‌زند؟ در ساعات اولیه که از خواب بیدار می‌شویم، چشم‌های ما هنوز با نور سازگار نشده‌اند و صفحه ‌نمایش تلفن بسیار روشن است. بنابراین نمی‌توان در اوایل بیدار شدن از خواب به آن خیره شد. توصیه می‌شود قبل از قرار دادن چشمان خود در معرض نمایشگر، ۲۰ دقیقه صبر کنید.

همچنین سعی کنید پس از بیرون آمدن از رختخواب، پرده‌ها را کنار بزنید تا مقداری نور طبیعی و آرام بخش وارد اتاق شما شود.

آماده کردن وسایل از شب قبل

تحقیقات نشان می‌دهد که استرس برای بهره‌وری و رفاه کلی شما مضر است. داشتن صبح‌های پر استرس بدترین راه برای شروع روز شماست. ساده‌ترین راه برای داشتن صبح‌های بدون استرس این است که همه چیز را از شب قبل حاضر کنید. وقتی تمامی لوازم روزتان را حاضر کردید و ناهار را درست کردید، می‌توانید حاضر شوید و سریع روتین صبحگاهی خود را انجام دهید و خانه را ترک کنید.

حفظ کردن روتین صبحگاهی

شما باید یک روتین صبحگاهی داشته باشید که برای تعطیلات آخر هفته نیز کارآمد باشد. روتین خود را برای ۷ روز در هفته تنظیم کنید تا بتوانید بیشترین بهره را از آن ببرید و آن را ادامه دهید!

جمع بندی

دیگر لازم نیست در وب سایت‌ها به دنبال یک برنامه برای روتین صبحگاهی باشید، بلکه دیگر می‌توانید خودتان یک روتین صبحگاهی شخصی برای خود بسازید. تمامی این 10 مرحله‌ای را که عنوان کردیم در نوشتن برنامه روتین صبحگاهی رعایت نمایید. سپس از روز بعد سعی کنید آن را انجام دهید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.