7 تقویت‌کننده خلق و خو که هیچ هزینه‌ای ندارند

7 تقویت‌کننده خلق و خو که هیچ هزینه‌ای ندارند

پس از دریافت اخبار ناخوشایند کمی احساس ناراحتی می‌کنید؟ یا تلاش می‌کنید ترس‌های یکشنبه (ترس های یکشنبه احساس اضطراب یا حتی ترس در مورد کار هستند که معمولاً از بعدازظهر یکشنبه شروع می شوند و تا عصر افزایش می یابند) را شکست دهید؟ یا یک روز وحشناک، نه چندان خوب، خیلی بد داشته‌اید؟
نادیده گرفتن منبع خلق و خو بد شما باعث ناپدید شدن آن نمی‌شود، اما ایرادی ندارد که آن را به طور موقت کنار بگذارید و به جای آن روی چیزی تمرکز کنید که به شما احساس خوبی می‌دهد.

حتی ناامیدی‌های جزئی هم می‌توانند فعالیت‌های روزانه‌تان را از مسیر خارج کنند و شما را بدخلق و ناراحت و افسرده و کاملاً بی‌علاقه نسبت به چیزهایی که نیاز دارید یا می‌خواهید به آن‌ها رسیدگی کنید، از انجام آن‌ها باز دارند. شما می‌دانید که برای گذراندن یکنواخت روز به کمی کمک نیاز دارید، اما کمتر مطمئن هستید که دقیقاً چه کاری انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید. این کاملاً طبیعی است، پریشانی عاطفی نباید شدید باشد تا راه حل‌های تشخیص را دشوار کند. اما حالت بدی که برای عصبانیت می‌ماند، اغلب به جوش می‌آید و حال شما را بدتر می‌کند.

در زیر، هفت ایده را پیدا خواهید کرد که زمانی که می‌خواهید به خلق و خوی خود کمی جهش بدهید، امتحان کنید. پاداش: شما مجبور نیستید برای هیچ یک از آن‌ها پول بپردازید. همراه زرد نیوز باشید.

در پارک قدم بزنید

یک گشت و گذار کوتاه در نزدیک‌ترین پارک یا هر فضای سبز دیگری می‌تواند کمک زیادی به کاهش خلق و خوی کند. پیاده روی در طبیعت، در واقع، رویکرد 3 به 1 را برای افزایش تولید “هورمون‌های شادی”، پیام رسان‌های شیمیایی که به تنظیم خلق و خوی کمک می‌کنند، انجام می‌دهد.

اگر کسلی نیمه بعد از ظهر است یا یک شب طولانی که شما را کمی غمگین می‌کند، یک پیاده روی سریع 10 دقیقه‌ای می‌تواند جریان خون را در مغز شما افزایش دهد و به شما انرژی دهد و احساس خستگی و سستی را کاهش دهد. پیاده‌روی همچنین می‌تواند به کاهش سطح هورمون‌های استرس در بدن شما کمک کند و باعث ترشح اندورفین شود، هورمون‌هایی که می توانند استرس، درد و ناراحتی را کاهش دهند.

البته نور خورشید فوایدی هم دارد. گذراندن تنها 10 یا 15 دقیقه زیر نور خورشید می‌تواند باعث تولید سروتونین، همراه با اندورفین بیشتر شود و دوز زیادی از مواد شیمیایی بهبود دهنده خلق و خو را ایجاد کند. علاوه بر این، نور طبیعی ممکن است به شما کمک کند احساس انرژی و هوشیاری بیشتری داشته باشید، به خصوص اگر در یک اتاق کم نور نشسته باشید.

و طبیعت را فراموش نکنیم.

تحقیقات به طور گسترده‌ای نشان می‌دهد که افرادی که به طور منظم زمانی را در خارج از منزل می‌گذرانند، یا به تصاویر یا فیلم های طبیعت نگاه می‌کنند، زمانی که بیرون رفتن امکان پذیر نیست، معمولاً روحیه بهتری دارند.

خندیدن

دلیل خوبی وجود دارد که چرا بسیاری از معلمان و سایر سخنرانان عمومی تمایل دارند که با یک شوخی یا سخنان شوخ‌آمیز همه چیز را حل کنند. خندیدن در یک گروه می‌تواند به کاهش تنش کمک کند و باعث شود همه احساس انرژی بیشتری کنند و اغلب، کمی بیشتر با هم پیوند بخورند.

خنده در سطح فردی نیز کار می‌کند. اگر در مورد چیزی کمی مضطرب یا استرس دارید ، مثلاً یک سخنرانی بزرگ در محل کار یا یک بحث سنگین با یکی از عزیزانتان، طنز می‌تواند به شما کمک کند تا حدی از تنش خلاص شوید و خود را در ذهنی سبک تر رها کنید.

زمانی که احساس خوشحالی نمی‌کنید، قهروناراحتی واقعی و عمیق می‌تواند چیزی چالش برانگیز باشد. اگر منابع شوخ طبعی شما باعث شادی زیادی نمی‌شود، این موارد را امتحان کنید:  ویدیوهای خنده دار.

 مطمئن نیستید چه چیزی را تماشا کنید؟ برای بررسی ده‌ها مجموعه از Vine به YouTube سر بزنید ، این ویدیوهای کوتاه برای اینکه شما را سریع بخندانند طراحی شده‌اند.

ویدیوهای حیوانات ،وقتی صحبت از غلبه بر خلق و خوی بد به میان می‌آید، حیوانات خانگی می‌توانند تاثیردو چندانی داشته باشند، شیطنت‌‌های آنها می‌تواند خنده دار باشد، اما آنها بسیارارزشمند نیز هستند. همه ویدیوهای سگ و گربه را دیده اید؟ پرندگان نیز می‌توانند به طرز شگفت آوری خنده‌دار باشند.

به دنبال نویسندگان کمدی باشید. اگر کلام نوشتاری را به محتوای بصری ترجیح می‌دهید، ممکن است کتاب های طنز را به ویدیوهای خنده دار ترجیح دهید. با لیست 100 کتاب خنده دار NPR شروع کنید.

آنلاین شو. می‌توانید در وب‌سایت‌هایی مانند Reductress، The Onion یا r/funny، subreddit Reddit که به همه چیزهای طنز اختصاص داده شده، خنده‌های آنلاین را سریع پیدا کنید.

جوک ها را به اشتراک بگذارید در محل کار یا با دوستان؟ بپرسید که آیا کسی جوک‌های خوبی می‌داند یا یکی دو مورد متناسب با علاقه خود را به اشتراک بگذارید.

کمی رایحه درمانی (آروماتراپی) را امتحان کنید

حس بویایی شما می‌تواند به طور مستقیم با آمیگدال یا همان (بادامه‌ی مغز)شما، بخشی از مغز که به تنظیم احساسات کمک می‌کند، ارتباط برقرارکند. به همین دلیل است که عطرهایی که خاطرات مثبت یا نوستالژیک را تحریک می‌کنند اغلب به کاهش تنش و اضطراب کمک می‌کنند. ارتباط بین مغز و حس بویایی ممکن است به توضیح اینکه چرا چیزهایی که بوی خوبی دارند می‌توانند احساس خوبی در شما ایجاد کنند نیز کمک کند.

رایحه درمانی به طور کلی به استفاده از روغن‌های ضروری برای بهبود خلق و خو یا سلامت روان اشاره دارد، اما برای دریافت این فواید لزوماً نیازی به خرید روغن‌های ضروری نیست. ممکن است از قبل برخی از عطرهای تقویت کننده خلق و خو را در اطراف خانه یا محل کار خود داشته باشید:

صابون یا لوسیون معطر مورد علاقه دارید؟ چند لحظه وقت بگذارید و با دقت دست‌های خود را بشویید یا بازوها و شانه های خود را سریع بمالید.

به خاطر اینکه دلت برای کسی که دوستش داری تنگ می‌شود؟ چیزی را بو کنید که شما را به یاد آنها می‌اندازد.

همسایه‌هایی با باغ های چشمگیر دارید؟ کمی پیاده روی کنید تا (به معنای واقعی کلمه) گل رز را بو کنید. سایر گیاهان معطری که ممکن است در طبیعت با آنها روبرو شوید عبارتند از: اسطوخودوس، یاس، پیچ امین الدوله، رزماری و مریم گلی.

به آشپزخانه بروید تا عطری از وانیل، دارچین یا ادویه پای کدو تنبل را مشوش کنید. روش دیگر، یک لیمو را برش دهید و عطر آن را استشمام کنید.

یک فنجان چای نعناع فلفلی یا بابونه درست کنید. ارل گری که حاوی ترنج است نیز گزینه خوبی است. همچنین می‌توانید آب جوشیده را روی لیمو بریزید، بخار آن را در حالی که خنک می‌شود استنشاق کنید و سپس از یک نوشیدنی آب‌رسان و گرم‌کننده لذت ببرید.

البته یک بوی لوسیون یا چای کاملاً شبیه یک اسانس غلیظ نیست، اما منبع معتمد عطر هنوز یک ابزار قدرتمند است. هر رایحه ای که به نظر شما جذاب یا آرامش بخش است می‌تواند تاثیر مثبتی بر خلق و خوی شما داشته باشد.

خودت را در آغوش بگیر

این کاملاً طبیعی است که در هنگام مواجهه با بد خلقی و سایر ناامیدی ها به افراد زندگی خود برای حمایت فیزیکی و عاطفی مراجعه کنید. حتی ممکن است از قبل بدانید که در آغوش گرفتن و سایر محبت‌های فیزیکی می‌تواند بدن شما را به ترشح اکسی توسین تحریک کند و به شما کمک کند تا با عزیزان خود نزدیک‌تر شوید.

اما چه اتفاقی می‌افتد وقتی خلق و خوی شما در شرایطی که نمی‌توانید به راحتی به آن دسترسی پیدا کنید، به شدت کاهش می‌یابد؟

ممکن است ناگهان در محل کار یا در جمع افرادی که نمی‌شناسید احساس غمگینی، غریبی، یا تهی شدن کنید. به نظر می‌رسد که یک آغوش حمایتی دقیقاً همان چیزی است که برای تغییر روحیه خود به آن نیاز دارید، اما اگر کسی در اطراف شما نیست که این افتخارات را انجام دهد وهیچ کس غیر از شما نیست،

در حالی که در آغوش گرفتن خود ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد، اما در واقع می‌تواند این کار را انجام دهد. لمس کردن وبغل کردن خودتان می تواند احساس استرس را کاهش دهد و به شما کمک کند احساس امنیت و آرامش داشته باشید. همچنین می‌تواند شفقت و مهربانی به خود را تقویت کند، که هر دو می‌توانند راه را برای خلق و خوی مثبت تر هموار کنند.

در آغوش گرفتن خود می‌تواند به همین سادگی باشد که بازوهای خود را به دور خود بپیچید و برای یک یا دو لحظه نگه دارید، درست مانند زمانی که فرد دیگری را در آغوش می‌گیرید. اما می‌توانید راهنمای ما برای در آغوش گرفتن خود را نیز بررسی کنید.

آهنگ‌ها رو زیاد کن

این را تصور کنید: خانه خود را تمیز می‌کنید، اسناد را مرتب می‌کنید یا کارهای دیگری را انجام می‌دهید که از آن لذت خاصی نمی‌برید. ایستگاه رادیویی یا سرویس پخش موسیقی مورد نظر شما در پس‌زمینه پخش می‌شود.

وقتی آهنگ عوض می‌شود، وقتی اولین نوت‌های یکی از آهنگ‌های مورد علاقه‌تان را تشخیص می‌دهید، گوش‌هایتان بالا می‌رود. ملودی شاد و سرزنده انرژی جدیدی به شما القا می‌کند. هنگامی که توجه خود را با اشتیاق جدید به کار خود برمی‌گیرید، پای خود را با موسیقی هماهنگ می‌کنید و زیر لب آواز می‌خوانید.

شما آن جهش آنی را در خلق و خوی خود تصور نمی‌کردید. در واقع موسیقی می‌تواند فواید زیادی ارائه دهد.

می‌تواند کمک کند:

  • بهبود خلق و خو و توانایی در کنترل احساسات
  • کاهش استرس و تنش
  • کاهش اضطراب
  • ارتقاء عملکرد سالم مغز، از جمله یادآوری بهتر حافظه
  • در برخی موارد تمرکز خود را بهبود بخشید

به طور خلاصه، اگر آماده هستید که خلق و خوی خود را به حد اعلاء برسانید، یک لیست پخش از آهنگ‌های مورد علاقه یک ابزار عالی همه جانبه برای این کار ارائه می‌دهد.

یک عمل محبت آمیز تصادفی را امتحان کنید

شاید احساس می‌کنید در دام افتاده‌اید یا گیر افتاده‌اید زیرا نمی‌توانید کاری برای تغییر وضعیت فعلی خود در لحظه انجام دهید. به جای گرفتار شدن در یک مارپیچ نزولی از نگرانی و استرس، سعی کنید انرژی خود را روی شخص دیگری متمرکز کنید.

انجام یک کار خوب برای شخص دیگری می‌تواند روز او را کمی بهتر کند و لبخندی را به لبان او بیاورد و به نوبه خود خلق و خوی شما را بهبود بخشد. صرف دانستن اینکه روز شخص دیگری را بهتر کرده‌اید، می‌تواند شما را در مسیری مثبت قرار دهد.

چند ایده برای بررسی:

  • از یک همکار بپرسید که آیا به کمک نیاز دارد.
  • برای فرزند، هم اتاقی یا شریک زندگی خود کارهایی را انجام دهید.
  • به حیوان خانگی خود هدیه بدهید ، احتمالاً به عنوان پاداش، مقداری نوازش دریافت خواهید کرد.
  • یک بررسی مثبت دقیق  بر روی مغازه ها یا رستوران های مورد علاقه خود انجام دهید.

به یکی از عزیزان (نزدیکان) زنگ بزن

اگر به تازگی یک روز طولانی و خسته کننده را پشت سر گذاشته باشید یا یک رویداد استرس زا در شما رخ دهد، یک پیام سریع از عشق و حمایت می‌تواند کمک زیادی به ارتقای روحیه شما کند.

حتی یک گپ 5 دقیقه‌ای با شریک عاشقانه خود،دوست، یا خواهر یا برادر مورد علاقه‌تان می‌تواند روحیه شما را بالا ببرد و به شما کمک کند تا از حالت غم‌انگیز، عصبی بودن یا نگرانی و تنش های عاطفی دیگر خلاص شوید.

در حالی که ناراحتی خود را تخلیه می‌کنید گوش کنید.

کلمات تشویق کننده ارائه کنید.

آنها شما را بخنداند وبالعکس.

وشما یادآوری کنید که همیشه از حمایت آنها برخوردار هستید.

اگر نمی‌توانید تماس تلفنی برقرار کنید؟ حتی اتصال کوتاه از طریق متن یا چت می‌تواند در خلق و خوی شما تفاوت ایجاد کند. مطمئناً می‌دانید که آنها در کنار شما هستند، اما گاهی اوقات فقط به آن زنجیره شکلک، GIF خنده‌دار یا جوک داخلی به عنوان یادآوری نیاز دارید.

نتیجه نهایی

اگر خلق و خوی شما هر از چند گاهی به کمی تقویت نیاز دارد، نگران نباشید،این کاملا طبیعی است. بیشتر حالت‌های بد معمولا زود از بین می‌روند، و کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید تا آن را به آرامش برگردانید.

از طرف دیگر، خلق و خوی ضعیفی که روز به روز ادامه دارد، می‌‌تواند نشان دهنده چیز جدی‌تری باشد. هنگامی که متوجه تغییرات طولانی مدت در خلق و خوی و رفاه خود می‌شوید و به نظر می‌رسد استراتژی‌هایی مانند موارد بالا تأثیر کمی دارند، صحبت با یک دکتر روانشناس و درمانگر همیشه راه حل خوبی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *