مونا کوین

مونا کوین (Monacoin) چیست؟

مقدمه

مونا کوین (Monacoin) یک ارز دیجیتال ژاپنی است که برای استفاده در تراکنش ‌های همتا به همتا (peer-to-peer) کاربرد دارد. مونا کوین اولین رمز ارز کشور ژاپن است و تقریبا در حال جایگزینی بیت کوین، لایت کوین در این کشور می‌باشد.

این ارز دیجیتال، مانند دوج کوین، بر اساس بلاک چین لایت کوین ساخته شده و یک هارد فورک این بلاک چین محسوب می‌شود. گفتنی است که طرح این رمز ارز بر اساس یک شوخی اینترنتی یا میم (meme) می‌باشد که آن را تا حدی به یک میم کوین تبدیل می‌کند. نام این پروژه که در سال ۲۰۱۳ شکل گرفته، از یک شخصیت شبیه به گربه به نام مونا (Mona) گرفته شده است. شخصیت مونا در سال ۱۹۹۰ در ژاپن ایجاد شد و در آن جا شهرت یافت. در این مقاله از زرد نیوز به بررسی این رمز ارز خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

مطلب مرتبط: شت کوین (Shitcoin) چیست؟

مونا کوین (Monacoin) چیست؟

مونا کوین (Monacoin) یا مونا (MONA) یک ارز دیجیتال است که عمدتاً در ژاپن استفاده می‌شود. این ارز دیجیتال از کد بلاک چینی مبتنی بر لایت کوین دارد. لایت کوین نیز یک ارز دیجیتال معتبر و بزرگ است. با این حال، بر خلاف لایت کوین، از الگوریتم اسکریپت (Scrypt) استفاده نمی‌کند. در عوض، از الگوریتم Lyra2REv2 استفاده می‌کند که انرژی کمتری مصرف می‌کند و برای استخراج، به ماشین‌های آسیک (ASIC) وابسته نیست.

مونا کوین (Monacoin) در سال 2013 راه‌اندازی شد و نام آن برگرفته از یک میم اینترنتی می‌باشد (شکلی شبیه گربه که با استفاده از کاراکترهای ASCII ایجاد‌شده است). این ارز دیجیتال زاییده فکر فردی ناشناس به نام آقای واتانابه است که هویت او هرگز تأیید‌ نشد. مجموع عرضه مونا کوین، بر اساس وب سایت آن معادل ۱۰۵،۱۲۰،۰۰۰ توکن می‌باشد. برای این رمز ارز در سال ۲۰۱۴ بنیادی تاسیس شد که هدف آن ترویج موارد استفاده و توسعه ارز دیجیتال مونا کوین بود.

نکات مهم

  • مونا کوین یک ارز دیجیتال است که عمدتاً در ژاپن استفاده می‌شود.
  • مونا کوین مانند بیت کوین از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند.
  • بلاک چین مونا کوین معمولاً می تواند تراکنش‌ها را سریعتر از بیت کوین پردازش کند.
  • این رمز ارز را مقامات نظارتی ژاپن برای استفاده در معاملات روزانه تایید کرده‌اند.

مونا کوین چگونه کار می‌کند؟

تصور کنید که می خواهید مونا کوین بخرید. این روند به صورت زیر عمل می‌کند:

۱- تراکنش آغاز و به بلاک چین مونا کوین ارسال می‌شود: با استفاده از یک صرافی ارزهای دیجیتال مانند بیترکس (Bittrex) که از مونا کوین پشتیبانی می‌کند، می‌توانید تراکنش را برای خرید این رمز ارز آغاز کنید. برای خرید مونا (MONA) به ین ژاپن یا یک ارز دیجیتال از جمله بیت کوین نیاز دارید.

۲-بلاک چین مونا کوین تراکنش را پردازش می‌کند: تراکنش مونا کوین شما با استفاده از مکانیزم اجماع اثبات کار پردازش می‌شود، که به ماینر‌هایی با شبکه‌های گسترده از رایانه‌ها نیاز دارد تا به سرعت، توابع پیچیده ریاضی را حل کنند. همزمان با پردازش تراکنش‌های مونا کوین توسط ماینرها، توکن‌های جدید مونا ضرب و به عنوان پاداش به ماینرها پرداخت می‌شود.

۳- بلاک چین مونا کوین به‌روزرسانی می‌شود: طی میانگین ۱/۵ دقیقه از شروع خرید رمز ارز، تراکنش کامل می‌شود و طول بلاک چین مونا کوین به اندازه یک بلاک، افزایش می‌‌یابد.

۴-مونا کوین در کیف پول دیجیتال شما ذخیره می‌شود: مونا کوین تازه خریداری شده شما از طریق یک کیف پول دیجیتال قابل دسترسی است. این کیف پول ممکن است توسط صرافی‌ای که مونا را از آن خریداری کرده‌اید میزبانی شود، یا می‌تواند یک کیف پول غیر حضانتی مانند یک دستگاه سخت افزاری باشد که امکان ذخیره‌سازی به صورت به آفلاین را فراهم می‌‌کند.

هاوینگ مونا کوین

 ماینر‌های مونا کوین در ازای پردازش بلاک‌های جدید تراکنش‌های این رمز ارز، توکن مونا دریافت می‌کنند. این توکن مونا که به عنوان پاداش بلاک پرداخت می‌شود، بر اساس طراحی شبکه، در هر ۱،۰۵۱،۰۰۰ بلاک، به نصف کاهش می‌یابد. پاداش فعلی این رمز ارز (تا ژانویه ۲۰۲۲) به ازای هر بلاک ۱۲/۵ مونا است.

با نصف‌شدن پاداش بلاک مونا بعد از تقریبا هر ۱ میلیون بلاک، پاداش بلاک حدودا هر سه سال یکبار تغییر می‌کند. آخرین هاوینگ (halving) در اکتبر ۲۰۲۰ رخ داد.

مونا کوین (Monacoin) چگونه استفاده می‌شود؟

مونا کوین یکی از اولین سکه‌هایی بود که تکنولوژی سگویت یا Segregated Witness را در بلاک چین خود پیاده‌سازی کرد. بنابراین، در مقایسه با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، زمان پردازش تراکنش سریع تری دارد. وقتی آقای واتانابه مونا کوین را در یک انجمن آنلاین معرفی کرد، اظهار داشت که این ارز دیجیتال یک اوراق قرضه نیست. او گفت که این سکه بخشی از یک بازی بود که هدف آن یافتن هش در شبکه مونا کوین است. به گفته وی، این رمز ارز قرار بود شبیه به امتیازات صرف‌شده در شبکه Monacoin باشد. این ارز دیجیتال معمولاً برای چند هدف مختلف استفاده می‌شود:

انعام دهی: مونا کوین اغلب از طریق برنامه‌های تلفن همراه شخص ثالث برای پرداخت انعام استفاده می‌شود، مانند بازی‌های آنلاین.

پرداخت: مونا کوین توسط برخی از فروشگاه‌های ژاپنی، از جمله فروشگاه‌های آنلاین و کنار خیابانی، به‌عنوان پرداخت پذیرفته می‌شود. موناپِی (Monappy) یک پلتفرم آنلاین است که دارندگان این رمز ارز می‌توانند مونا را با دارایی‌های دیجیتالی مانند کوپن، لوازم الکترونیکی و سایر موارد مبادله کنند.

مونا کوین (Monacoin) در ژاپن

مونا کوین، اولین ارز دیجیتال ژاپنی به حساب می‌آید که عمدتاً در ژاپن استفاده می‌شود. در سراسر ژاپن، بسیاری از دستگاه‌های عابر بانک “هوشمند” از معاملات ارزهای دیجیتال، از جمله خرید و فروش مونا، پشتیبانی می‌کنند.

در حالی که پلتفرم موناپی مرکز غیر رسمی جامعه مونا کوین است، مونا همچنین در چندین صرافی ارز دیجیتال مستقر در ژاپن معامله می‌شود. این رمز ارز را موسسه خدمات مالی ژاپن تأیید می‌کند. به طور کلی، این موسسه ارزهای دیجیتال را یک روش قانونی پرداخت می‌داند.

گمانه زنی در مورد اینکه چرا مونا کوین ایجاد شد اغلب بر تمایل فرهنگی در ژاپن برای ایجاد نسخه‌های ملی از محصولات شناخته‌شده متمرکز است. این تمایل، ناشی از تقاضا برای محصولات و خدماتی است که هم در ژاپن ایجاد شده‌اند و هم ریشه ژاپنی دارند و همچنین محتواهای آن به زبان ژاپنی باشد. اما علیرغم ارتباط قوی آن با (فرهنگ) ژاپن، مونا کوین به عنوان یک ارز دیجیتال ملی، مانند آرورا کوین (Auroracoin) ایسلند طراحی نشده است.

حمله‌های سایبری به مونا کوین

هکرها با هک کردن صرافی‌ها و استفاده از آسیب‌پذیری‌های موجود در اپلیکیشن ذخیره‌سازی مونا کوین، یعنی موناپی، توانسته‌اند توکن مونا به سرقت ببرند. اولین هک در سال ۲۰۱۸ رخ داد. در این هک، معادل ۶۰ میلیون دلار مونا، از یک صرافی مجازی در ژاپن به سرقت رفت. در دومین هک که یک سال بعد رخ داد، یک هکر ۱۸ ساله معادل ۱۵ میلیون ین، مونا کوین را از ۷۷۰۰ کاربر موناپی سرقت کرد.

از کجا می‌توانم مونا کوین بخرم؟

شما می‌توانید مونا کوین را از طریق صرافی‌های ارزهای دیجیتال از جمله بیترکس و زَیف (Zaif) که در ژاپن مستقر هستند، خریداری کنید. همچنین در ژاپن می‌توانید علاوه بر استفاده از پلتفرم موناپی، از یک دستگاه خودپرداز هوشمند که از خرید مونا پشتیبانی می‌کند، استفاده کنید.

آیا مونا کوین یک سرمایه گذاری خوب است؟

مونا کوین عمدتاً برای پاداش در بازی‌های آنلاین استفاده می‌شود و استفاده از آن تا حدودی به ژاپن منحصر است. ممکن است تصمیم به خرید و استفاده از مونا داشته باشید، به خصوص برای استفاده در اقتصاد ژاپن، اما باید قبل از خرید از محدودیت‌های آن آگاه باشید.

با مونا کوین چه چیزی می‌توانم بخرم؟

می‌توانید از مونا کوین برای پرداخت پاداش به گیمرها استفاده کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از بخشی از اپلیکیشن موناپی که مانند یک سایت حراج آنلاین عمل می‌کند، دارایی‌های دیجیتال و سایر کالاها را خریداری کنید. دارندگان مونا کوین می‌توانند برای خرید برخی از کالاها و خدمات در ژاپن از توکن مونا  استفاده کنند.

سخن آخر

مونا کوین یک ارز دیجیتال است که برای استفاده در ژاپن توسط یک مخترع ناشناس به نام آقای واتانابه توسعه یافته است. این رمز ارز یک فورک از لایت کوین می‌باشد اما از الگوریتم یکسانی استفاده نمی‌کند. ارز مونا، یکی از اولین کوین‌هایی بود که سگویت را در بلاک چین خود پیاده سازی کرد. بنابراین، ترکانش‌های سکه‌ها در مقایسه با بیت کوین بسیار سریعتر است.

مونا کوین را می‌توان با استفاده از ین ژاپن یا بیت کوین در صرافی‌های ارزهای دیجیتال یا در “خودپردازهای هوشمند” در ژاپن خریداری کرد. این سکه عمدتا برای پاداش در بازی‌های آنلاین استفاده می‌شود. برخی از فروشگاه ها در ژاپن نیز امکان خرید با استفاده از این رمز ارز را فراهم می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.