استخر استخراج

استخر استخراج (Mining Pool) چیست؟

مقدمه

فرآیند استخراج ارز‌های دیجیتال شامل چندین مرحله مختلف است؛ انتخاب ارز دیجیتال مورد نظر و تجهیزات استخراج بخشی از این فرآیند هستند و در آخر، با ایجاد یک استخر استخراج می‌توانید استخراج رمز ارز را شروع کنید.

به طور کلی، به مجموع چندین ماینر که قدرت محاسباتی خود را در یک شبکه ترکیب کرده‌اند استخراج یا استخر ماینینگ می‌گویند. این عمل باعث می‌شود تراکنش‌های شبکه بلاک چین با سرعت بیشتری پردازش شوند و در نتیجه سودآوری سیستم بالا رود. در این مقاله از زرد نیوز قصد داریم این مفهوم را به صورت ساده و کامل بررسی کنیم، پس تا انتها ما را همراهی کنید.

مطلب مرتبط: استخراج بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟

استخر استخراج چیست؟

استخر استخراج، گروه مشترکی از ماینر‌های ارزهای دیجیتال هستند که قدرت محاسباتی خود را روی یک شبکه متمرکز می‌کنند تا احتمال استخراج یک بلاک یا به عبارت دیگر استخراج موفقیت‌آمیز ارز دیجیتال را تقویت کنند.

نکات مهم

  • استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال، گروهی از ماینرها هستند که قدرت محاسباتی خود را به اشتراک می‌گذارند.
  • استخرهای ماینینگ از این منابع متمرکز، برای تقویت احتمال یافتن یک بلاک یا استخراج موفقیت آمیز ارز دیجیتال استفاده می‌کنند.
  • اگر استخر استخراج موفق باشد و پاداش (استخراج) دریافت کند، آن پاداش بین شرکت کنندگان در استخر (ماینر‌ها) تقسیم می‌شود.

یک استخر استخراج چگونه کار می‌کند؟

ماینر‌های عضو یک استخر استخراج، قدرت پردازش خود را در تلاش برای یافتن بلاک جدید به اشتراک می‌گذارند. اگر استخر در این تلاش‌ها موفق باشد، پاداشی دریافت می‌کند که معمولاً به شکل ارز دیجیتال می‌باشد.

پاداش‌ها معمولاً بین ماینر‌هایی که در این فرآیند مشارکت کرده‌اند، بر اساس نسبت قدرت پردازش یا کار آن‌ها نسبت به کل گروه، تقسیم می‌شود. در برخی موارد، ماینر‌های تکی، باید برای دریافت پاداش‌های خود، اثبات کار (proof-of-work) نشان دهند.

هرکسی که می‌خواهد از طریق استخراج ارز دیجیتال سود کسب کند، این گزینه را دارد که یا به صورت انفرادی با دستگاه‌های اختصاصی خود کار کند یا به یک استخر استخراج بپیوندد که در آن چندین ماینر و دستگاه‌هایشان ترکیب می‌شوند تا خروجی هش (Hash) خود را افزایش دهند. به عنوان مثال، اتصال شش دستگاه ماینینگ که هر کدام ۳۳۵ مگا هش در ثانیه (MH/s) قدرت پردازش ارائه می‌کنند، می‌تواند مجموعاً ۲ گیگا هش قدرت استخراج تولید کند و در نتیجه منجر به پردازش سریع‌تر تابع هش (hash function) شود.

نکته مهم

معمولاً پاداش‌ها بین ماینرها بر اساس شرایط توافق‌شده و بر اساس مشارکت آن‌ ها در فعالیت استخراج تقسیم می‌شود.

روش فعالیت استخر‌های استخراج

همه استخرهای استخراج ارز دیجیتال به یک شکل عمل نمی‌کنند. با این حال، تعدادی از پروتکل‌ (یا روش‌های کار) رایج وجود دارد که بر بسیاری از محبوب ترین استخرهای ماینینگ حاکم است.

“استخرهای استخراج پرداخت متناسب” (proportional mining pool) از رایج ترین آن‌ها هستند. در این نوع استخر، ماینرهایی که به قدرت پردازش استخر کمک می‌کنند، تا زمانی که استخر موفق به یافتن یک بلاک می‌شود سهم دریافت می‌کنند. پس از آن، ماینرها متناسب با تعداد سهمی که دارند، پاداش دریافت می‌کنند.

استخرهای پرداخت به ازای سهم (Pay-per-share) تا حدودی به طور مشابه عمل می‌کنند، زیرا هر ماینر در ازای مشارکت خود، سهام دریافت می‌کند. با این حال، این استخرها بدون توجه به زمانی که بلاک پیدا می‌شود، پرداخت‌های فوری ارائه می‌دهند. یک ماینر که در این نوع استخر مشارکت می‌کند، می‌تواند هر زمان که بخواهد سهام را با پرداختی متناسب مبادله کند.

در همین حال، استخرهای استخراج همتا به همتا (peer-to-peer mining pool)، هدفشان جلوگیری از متمرکز‌شدن ساختار استخر است. به این ترتیب، آن‌ها یک بلاک چین جداگانه مخصوص به خود استخر را ایجاد می‌کنند. هدف از ایجاد این بلاک چین، جلوگیری از تقلب اپراتورهای استخر و همچنین از شکست خود استخر به دلیل یک مشکل مرکزی می‌باشد.

مزایای استفاده از استخر استخراج

در حالی که یک ماینر تکی مالکیت کامل پاداش را خواهد داشت، اما به دلیل نیاز به قدرت و منابع بالا، شانس استخراج موفق بسیار کم است. استخراج ارز دیجیتال اغلب یک سرمایه گذاری سودآور برای افراد نیست. استخراج بسیاری از ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر به‌طور فزاینده‌ای دشوار شده است، زیرا محبوبیت این ارزها افزایش یافته و علاوه بر آن هزینه‌های مرتبط با تهیه سخت‌افزار لازم برای ماینینگ گران می‌باشد. همچنین هزینه برق استخراج، اغلب بیشتر از درآمد بالقوه آن است.

استخرهای استخراج از نظر پرداخت هزینه‌های سخت افزاری و برق کمتر به شرکت‌کنندگان نیاز دارند و شانس سودآوری را افزایش می‌دهند. در حالی که یک ماینر فردی ممکن است شانس کمی برای یافتن موفقیت آمیز یک بلاک و دریافت پاداش استخراج داشته باشد، همکاری با دیگران به طور چشمگیری میزان موفقیت را بهبود می‌بخشد.

معایب استفاده از استخر استخراج

با شرکت در یک استخر استخراج، افراد بخشی از استقلال خود را در فرآیند استخراج از دست می‌دهند. آنها معمولاً با شرایطی که توسط خود استخر تعیین می‌شود، محدود می‌شوند، که ممکن است نحوه  فرآیند استخراج را به ماینر دیکته کند. آن‌ها همچنین باید هر گونه پاداش بالقوه را تقسیم کنند، به این معنی که سهم سود برای فردی که در یک استخر شرکت می‌کند کمتر است.

به گفته blockchain.com تعداد کمی از استخرهای استخراج مانند AntPool، Poolin و F2Pool وجود دارند که کاملا بر فرآیند استخراج بیت کوین مسلط هستند.

اگرچه بسیاری از استخرها تلاش می‌کنند تا غیرمتمرکز باشند، این گروه‌ها اختیارات زیادی را برای اداره پروتکل بیت‌ کوین تثبیت می‌کنند. برای برخی از طرفداران ارزهای دیجیتال، وجود یک اقلیت از استخرهای استخراج قدرتمند (که قدرت را در دست دارند)، در تضاد با ساختار غیرمتمرکز ذاتی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.