عادت های بی فکرانه هدردهنده پول

عادت‌های بی‌فکرانه که پول شما را هدر می‌دهند!

یک واکنش نسبتاً رایج به صورت حساب ماهانه، این است: «چطور اینقدر خرج کردم؟!». کاهش هزینه‌ها ممکن است مستلزم تغییرات بزرگی در زندگی باشد، مانند نقل مکان به محله‌ای ارزان‌تر یا صرف نظر از تعطیلات سالانه. اما از طرفی، ممکن است تنها شامل بررسی مجدد چیزهای کوچک‌تر باشد، مانند هزینه‌هایی که بدون توجه زیاد انجام می‌دهیم. عادت های بی فکرانه هدردهنده پول زیادی داریم که اگر آن‌ها را بشناسیم و برطرف کنیم، احتمالا کمی به جیبمان در آخر ماه کمک کرده باشیم.

از اشتراک‌های ماهانه‌ برای برخی وب سایت و اپ‌ها که باید مدت‌ها پیش لغو می‌شد تا اشتیاق خرید وسایل صرفاً به دلیل خوب بودن قیمت، بسیاری از عادت های بی فکرانه هدردهنده پول و بی‌اهمیت وجود دارند که پول را هدر می‌دهند.

در ادامه، کارشناسان امور مالی چند مورد رایج از این موارد و نکات مربوط به آن‌ها را به اشتراک گذاشته‌اند.

خرید یک چیز تنها به دلیل آف خوردن!

همه ما عاشق یک تخفیف خوب هستیم. اما بسیاری از ما در دام این فکر گرفتار می‌شویم که باید یک چیزی بخریم صرفاً به این دلیل که قیمت آن کاهش یافته است و در اصطلاح آف خورده است، نه به این دلیل که واقعاً به آن نیاز داریم.

ژانت پاوینی (Jeanette Pavini)، نویسنده کتاب «لذت ذخیره کردن (The Joy of Saving)» می‌گوید: خرید برای چیزهایی که نیاز دارید خوب است، اما عادت به خرید صرفاً به این دلیل که یک تخفیف خوب در انتظار شما است، برای شما هزینه بی‌مورد دارد.

سفارش تحویل غذا از طریق برنامه‌ها

حتی اگر پیش از این، از آن دسته از افرادی نبودید که غذاها و سفارشات دیگرتان را به اسنپ و … بسپارید، احتمالا پس از همه گیری کرونا و قرنطینه، شما هم جزئی از همین دسته شده‌اید.

از آنجایی که سفارش دادن و دریافت آن درب منزل، بسیار راحت است، نادیده گرفتن هزینه‌های بالای سفارش برای شما بسیار آسان است. اپلکیشن‌های سفارش همیشه قیمت بالایی برای ارسال می‌گیرند. برای کاهش هزینه‌ها، تحویل مستقیم از خود رستوران داشته باشید. می‌توانید این کار را با بررسی وب سایت رستوران و تماس با آن‌ها انجام دهید.

پیگیری نکردن اشتراک‌ها

بسیاری از ما با افزایش تعداد سرویس‌های پخش و تغییر کسب و کارها به مدل‌های کسب‌وکار اشتراکی در مقابل هزینه‌های ثابت برای بسیاری از خدمات، دچار هدر رفتن هزینه زیادی می‌شویم.

معمولاً مشکل با پیشنهادات آزمایشی رایگان شروع می‌شود که ما را متقاعد می‌کنند تا یک سرویس را امتحان کنیم. سرویس جدیدی که فراموش می‌کنیم آن را لغو کنیم.

با تعداد زیادی تراکنش که از حساب‌های بانکی ما وارد و خارج می‌شود، احتمالا متوجه این هزینه‌ها نشویم. برای مثال اشتراک‌هایی که از ایرانسل و همراه اول دریافت می‌کنید را حتما بررسی کنید تا در زمانی که می‌خواهید آن‌ها را لغو نمایید.

اشتراک‌های خود را پیگیری کنید. هر ماه، شما باید تمام اشتراک‌های ماهانه خود مانند برنامه‌ها، سرویس‌های پخش و مجلات را مشاهده کنید تا مطمئن شوید که برای هیچ اشتراکی که خریداری نکرده‌اید، پرداخت پول انجام نمی‌دهید و اشتراک‌هایی را که استفاده نمی‌کنید، لغو کرده باشید.

به طور مداوم کمد لباس خود را به روز می‌کنید!

Tomeka Lynch Purcell، مشاور مالی و بنیانگذار Credit to Close می‌گوید: مشکلی که من در مصرف کنندگان و هزینه‌های بی‌فکر می‌بینم، به روزرسانی غیر ضروری کمد لباس‌های تابستانی و زمستانی در هر سال است.

دنیای مد و اینفلوئنسرها این ایده را به مردم داده است که باید مدام لباس‌های جدید بخریم و کمیت را بر کیفیت ترجیح دهیم. مصرف کنندگان نیز ارزش لوازم اصلی کمد لباس خود را فراموش می‌کنند.

خرید مواد غذایی بدون برنامه

شما نباید بدون داشتن یک فهرست از چیزهایی که در خانه به آن‌ها نیاز دارید، به خواربار فروشی بروید.

بیشتر افرادی که فقط برای خرید چند چیز کوچک به فروشگاه می‌روند، هرگز به همین چند چیز اکتفا نمی‌کنند. آن‌ها معمولاً بیشتر از آنچه در نظر داشتند، خرید خواهند کرد، که همه منجر به هدر دادن پول می‌شود. علاوه بر هزینه اضافی، این عمل بی‌فکرانه می‌تواند منجر به هدر رفتن مواد غذایی اضافی نیز شود.

بنابراین همیشه یک فهرست کاغذی یا دیجیتالی از اقلامی که به آن‌ها نیاز دارید، داشته باشید.

عادات خرید مواد غذایی خود را به خوبی تنظیم کنید و برنامه ریزی وعده‌های غذایی خود را شروع کنید تا مقدار غذایی که خریداری می‌کنید کاهش یابد و در نهایت از هدر دادن آن جلوگیری کنید.

همچنین باقیمانده غذاها را منجمد کنید و گاهی اوقات غذای گرم شده مصرف کنید تا از احتمال خراب شدن این غذاها قبل از اینکه فرصتی برای خوردن داشته باشید، جلوگیری شود.

از طرفی، ما باید زمان بیشتری را صرف آشپزی کنیم بجای اینکه بیرون غذا بخوریم. یک بودجه ماهانه معقول برای خرید مواد غذایی ایجاد کنید و برنامه ریزی کنید که در هفته چه می‌خواهید بخورید. اگرچه سفارش غذا از اسنپ و … بسیار راحت است اما قطعا برای حساب بانکی شما مناسب نیست.

عدم پرداخت قبوض و اقساط به موقع

بسیاری از مردم حتی در پرداخت به موقع اقساط، از جمله اقساط بانکی، تعلل می‌کنند. ما عادت داریم که صورت‌حساب‌ها را تا نزدیک شدن به موعد مقرر کنار بگذاریم و در نهایت فراموش می‌کنیم که به موقع پرداخت کنیم. این یکی از عادت های بی فکرانه هدردهنده پول است که منجر به تاخیر در کارمزد، سود بانکی و به طور بالقوه آسیب به امتیاز اعتباری آن‌ها می‌شود. عادت کنید وقتی صورتحساب‌هایتان را دریافت می‌کنید، آن‌ها را بپردازید. برای پرداخت به موقع، پیشنهاد می‌کنیم یک آلارم تنظیم نمایید.

۳۵ درصد از مردم گزارش می‌دهند که یک صورت‌حساب را صرفاً به این دلیل در زمان مقرر پرداخت نکرده‌اند که آن را فراموش کرده‌اند.

حتما به پرداخت آنلاین روی بیاورید تا از برخی هزینه‌هایتان جلوگیری شود. بهتر است همیشه از مرکز مورد نظر خود بپرسید که آیا تخفیفی برای پرداخت آنلاین صورتحساب دارد یا خیر.

اجازه می‌دهید خلق و خوی شما مخارج شما را تعیین کند!

مردم هنگام مواجهه با احساسات دشوار، بسیاری از کارها را بدون فکر انجام می‌دهند. یکی از این کارها، پرداختن به عادت های بی فکرانه هدردهنده پول می‌باشد. به همین دلیل است که آن را «پول‌درمانی» می‌نامند.

وقتی به محرک‌هایمان اجازه می‌دهیم کنترل اعمال ما را در دست بگیرند، آن‌ها می‌توانند ما را به سمت تصمیم‌گیری مالی سوق دهد که در لحظه، احساس خوبی داشته باشیم، اما در درازمدت ارزشی نداشته باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.