احساسات مردان

احساسات مردان و آنچه شما و تقریبا همه نمی‌دانید!

احساسات مردان در جامعه همواره به یک سری نیازها و رفتارهای سطحی ارجاع داده می‌شود. با این حال آنچه تصور می‌شود با آنچه در واقعیت وجود دارد تفاوت زیادی را شامل می‌شود. در این مقاله از زردنیوز در مورد احساسات آقایان و مردان بیشتر و عمیقتر بدانید.

مقدمه

یکی از بزرگترین مشکلاتی که مردهای مدرن (و همسرانشان) با آن مواجه هستند بی‌حسی و تلقیح در برابر احساس احساسات واقعی است. برای برخی، حتی زمانی که آن‌ها احساس واضح و روشنی دارند، بیان آن احساس به روشی درست و مناسب به همان اندازه چالش برانگیز است.

ما اغلب نیازهای مردانه را در یک رابطه به محبت جسمانی ربط می‌دهیم و بیش از حد آن را ساده می‌کنیم و آن را همانجا رها می‌کنیم. زنان جنبه لطیف‌تر ازدواج هستند، درست است؟ مردها همه سرسخت، ورزشی و ریش و ماشین و گوشت قرمز و چیزهای دیگر هستند، یک ران سوانسون واقعی، اگر متوجه منظورم بشوید. ما نباید فراموش کنیم که مردها می‌توانند بسیار احساساتی باشند؛ حتی به شدت احساسی. من می‌خواهم به سه چیز در اینجا بپردازم: 1) فرضیات بی‌فایده و گستاخانه‌ای را که جامعه در مورد مردان مطرح می‌کند، 2) کمک به همسران برای درک و تشویق شوهرانشان، و 3) تشویق مردان به احساس شدید نسبت به چیزهای مهم. این کمی از موضوع معمولی من فاصله دارد، اما امیدوارم ارزش خواندن را داشته باشد.

مرد فرهنگی

فرهنگ ما تمایل دارد نقش‌های زن و شوهر را دوقطبی کند – مثل اینکه آن‌ها قرار است نیروهایی برابر اما متضاد، کاملا مغایر در یک رابطه زناشویی باشند. این یک جمع‌بندی خوب است:

  • خانم‌ها فقط ارتباط عاشقانه و وابستگی می‌خواهند، مردها فقط سکس می‌خواهند.
  • خانم‌ها دوست دارند حرف بزنند، مرد‌ها دوست دارند تنها باشند.
  • خانم‌ها بیش از حد با احساسات خود ارتباط برقرار می‌کنند، مردها از نظر عاطفی ضعیف هستند.
  • خانم‌ها کانال Hallmark را دوست دارند، مردها ESPN.

از آنجایی که تعمیم‌هایی مانند این‌ها از احساسات اکثریت می‌آیند، به طور کلی حداقل کمی حقیقت در آن‌ها وجود دارد. من تمایل دارم همانطور که در بالا نشان داده شد به سمت مردان متمایل شوم (به جز مورد ESPN) اما نه برای مدت طولانی. در واقع، من مردهای زیادی را نمی‌شناسم که با چنین تعمیم‌هایی بتوانند تعریف شوند. این فراخوانی است به مردان برای دور شدن از تعمیم خاص در مورد احساسات – و در عوض، به شدت در مورد چیزهایی که مهم هستند احساس خود را نشان دهند و از آن احساسات برای تبدیل شدن به ماموران تغییر خدایی در دنیای ما استفاده کنند.

مردان بزرگ احساس زیادی دارند

سردی و بی‌تفاوتی بزدلانه‌ترین موضعی است که یک مرد می‌تواند اتخاذ کند. برای مردی که عواطف خود را کنار بگذارد – بخشی از او که به شدت احساس می‌کند – این است که او بخشی از شباهت خدا را در خود کنار بگذارد. خدا خودش هم تحت تاثیر عشق زیادش به ما قرار گرفت. “زیرا خدا جهان را چنان دوست داشت، که داد…” (یوحنا 3:16). او جهان را به گونه‌ای دوست داشت و چنان احساس شدیدی داشت که مجبور شد پسر یگانه خود را بفرستد.

با داشتن فرزندانی از خودم، نمی‌توانم تصور کنم کسی را آنقدر شدید دوست داشته باشم که بچه‌هایم را به خاطر آن رها کنم. به قدرتمندترین مردان کتاب مقدس نگاه کنید. حتی سرسخت‌ترین رزمندگان هم از شدت احساسات گریه می‌کردند. بررسی سریع شخصیت چند نفر می‌تواند نظر من را روشن کند (درباره داوود، سامسون، شائول، یوشع، دانیال، و مهمتر از همه، عیسی بخوانید). مردان بزرگ واقعاً احساس زیادی دارند.

بدترین جملات یک مرد به همسرش
مرد و زن – بحث و مشاجره

همسرانمان به ما انرژی می‌دهند

چند سال پیش وقتی می‌خواستم به قله کوه رینیر بروم، متوجه شدم که تشویق و تایید همسرم سلنا چقدر برای من اهمیت دارد. متوجه شدم که وقتی او پشت من است، عملاً احساس می‌کنم شکست ناپذیر هستم. کارهای بسیار کمی وجود دارد که شاید برای او انجام ندهم یا تلاش نکنم، زیرا او را به شدت دوست دارم. بیش از 15 سال زندگی مشترک ما به من نشان داده است که در واقع در سطوح مختلف به او نیاز دارم. نه، او من را کامل نمی‌کند، و منبع اهمیت یا هویت من نیست، اما من به او نیاز دارم، و این اشکالی ندارد.

قرار نبود انسان تنها باشد؛ خداوند این موجود شگفت انگیز را به نام “زن” آفرید. و او باورنکردنی است. جان الدریج شگفتی زن را به خوبی خلاصه می‌کند: «او اوج، آخرین و شگفت‌انگیزترین کار خداست. زن. در یک شکوفایی نهایی، خلقت با حوا به پایان می‌رسد. او آخرین لمس استاد است.»

در پیدایش 2، خدا خود گفت: «خوب نیست که انسان تنها باشد. من یاری مناسب برای او خواهم ساخت» (پیدایش 2:18). من نمی‌توانستم بیشتر از این موافق باشم (نه اینکه توافق من سخنان خدا را بیش از پیش واقعی و درست می‌کند). سلنا حالم را بهتر می‌کند. او مرا به گونه‌ای انسانی می‌کند که بدون او امکان پذیر نیست. او‌ من را از کار بیش از حد یا استرس بیش از حد در مورد زندگی باز می‌دارد.

او سطل عاطفی مرا پر می‌کند و به من یادآوری می‌کند که چگونه باید احساس کنم. حتی مهمتر از آن، او من را دوست دارد و من را سرشار از  اعتماد به نفس می‌کند (و من تمام تلاشم را می‌کنم که این امر متقابل باشد). در تجربه من، همسرم اغلب نقش یک نقطه شارژ عاطفی را ایفا می‌کند که در آن می‌توانم دوباره خود را تنظیم کنم، و با چیزهایی که واقعاً مهم هستند درگیر شوم. من به او نیاز دارم و او را می‌خواهم.

مرد - احساسات
مرد – احساسات

مردان باید احساسات خود را نشان دهند

ما باید اشتیاق و احساسات خود را درگیر تغییر مسائل اجتماعی عصر خود کنیم. همین چند نسل پیش بردگی قابل قبول بود. اکنون ملت ما با شرم به آنچه ما اجازه دادیم نگاه می‌کند. برده داری تاریخ آمریکا را برای همیشه لکه‌دار کرده است. پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ من در مواجهه با چنین اتفاقی وحشیانه چه کردند؟

من شنیدم که مت چندلر (یک کشیش در تگزاس) این موضوع را در یک خطبه به عنوان وسیله‌ای برای جلب توجه و کنش ما به مسائل اجتماعی عصرمان مطرح کرد. او پرسید، 50 سال بعد، به چه مسائلی نگاه خواهیم کرد و می‌گوییم “چگونه می‌توانستیم اجازه چنین بی‌عدالتی‌هایی را بدهیم؟” این در درجه اول یک متن زناشویی است، بنابراین من از جزئیات صرفه نظر می‌کنم. اما من معتقدم که (حداقل) سه موضوع بزرگ انسانی وجود دارد که مردان باید به آن‌ها توجه داشته باشند:

  • سقط جنین – لگد زدن، احساس کردن، کودکانی که واکنش دارند برای راحتی کشته می‌شوند.
  • تجارت جنسی – پورنوگرافی، فحشا، و مسائل پیرامونی.
  • قاچاق انسان – سواستفاده مدرن از کودکان و بزرگسالان.

اینها سه موضوعی هستند که من را چنان احساساتی (عصبانی، در واقع) می‌کنند، که گلویم را می‌فشرد و قلبم به معنای واقعی کلمه شروع به تپیدن می‌کند. من به شدت برای کسانی که از گناه و بی‌عدالتی آسیب دیده‌اند، اما نمی‌توانند به خودشان کمک کنند احساس ناراحتی می‌کنم. خداوند می‌تواند و آن خشم عادلانه را خواهد گرفت و برای اهداف خوب و درست خود به کار خواهد گرفت. ازدواج نیز برای من (و سلنا) یکی از این مسائل است. از این رو، ما سال‌ها پیش این زندگی زناشویی قوی را شروع کردیم.

مردها باید به شدت احساس کنند

اگر قرار است مردان بزرگی شویم، باید با شدت زیاد احساس کنیم. یک نفر آن را اینگونه بیان کرد: “اگر عصبانی نیستی، توجه نمی‌کنی.” درست است، من نمی‌دانم که آن شخص از چه مسائلی عصبانی شده است، اما این احساسات قوی است – ما باید احساس کنیم. به خاطر داشته باشید که احساسات شما باید جهتی خداپسندانه داشته باشد. من منظورم به هیچ وجه این نیست که از کاه کوه بسازید.

اگر چیزی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، باشد که لطف باورنکردنی خداوند و تمایل به تقسیم خوبی، عدالت و عشق او با کسانی باشد که به آن نیاز دارند. باشد که ما مردانی باشیم که نسبت به همسران و خانواده‌هایمان محبت زیادی داشته باشیم. باشد‌ که ما نسبت به خدا و نگرانی‌های او قبل از نگرانی‌های خود توجه داشته باشیم. باشد که هر چیزی جز مطیع و ساکت باشیم. باشد که ما همان عشق شدیدی را که خدا نسبت به ما احساس می‌کند، نسبت به دیگران احساس کنیم.

مطالب مرتبط: چگونه مردی با رفتارهای واقعا مردانه باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.