MASTURBATION

خودارضایی چه تاثیری بر مغز انسان دارد؟

اطلاعات متناقض زیادی وجود دارد – از جمله برخی افسانه‌ها و شایعات – در مورد اینکه آیا خودارضایی برای شما مضر است. این را بدانید: اینکه خودارضایی کنید یا نه به شما بستگی دارد و فقط به شما مربوط است. اگر این کار را می‌کنید، مطمئن باشید که انجام این کار هیچ‌گونه آسیب جسمی به همراه نخواهد داشت. اگر هم این کار را نمی‌کنید، هیچ ضرری برای شما وجود ندارد. مطلبی که در ادامه می‌آید چیزی است که باید بدانید. پس همراه ادامه این مطلب از زردنیوز باشید.

خودارضایی و ترشح هورمون‌ها

شادی - خوددوستی - رهایی
شادی – خوددوستی – رهایی

خودارضایی باعث ترشح تعدادی هورمون در بدن شما می‌شود. این هورمون‌ها عبارتند از:

 • دوپامین. این یکی از “هورمون‌های شادی” است که به سیستم پاداش مغز شما مربوط می‌شود.
 • اندورفین‌ها. مسکن طبیعی بدن، دارای اثرات ضد استرس و تقویت‌کننده خلق و خو هستند.
 • اکسی‌توسین. این هورمون اغلب هورمون عشق نامیده می‌شود و با پیوند اجتماعی ارتباط دارد.
 • تستوسترون. این هورمون در طول رابطه جنسی برای تقویت نیرو و برانگیختگی ترشح می‌شود. بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2011 انجام شد، هنگامی که شما تخیلات جنسی دارید نیز این هورمون ترشح می‌شود.
 • پرولاکتین. هورمونی که نقش مهمی در شیردهی ایفا می‌کند، پرولاکتین همچنین بر خلق و خو و سیستم ایمنی بدن شما تأثیر می‌گذارد.
 • خودارضایی می‌تواند باعث ترشح مقادیر سالم هورمون‌های فوق شود، به همین دلیل می‌تواند بر روحیه و سلامت جسمی شما تأثیر مثبت بگذارد.

مطالب مرتبط: خودارضایی و تاثیر آن بر ازدواج

تاثیر خودارضایی بر روحیه

دوپامین، اندورفین و اکسی‌توسین “هورمون‌های شادی” نامیده می‌شوند که با کاهش استرس، پیوند و رشته‌های محبت و آرامش مرتبط است. گاهی اوقات، خودارضایی می‌تواند به شما کمک کند زمانی که روحیه خوبی ندارید، احساس بهتری پیدا کنید.

تاثیر خودارضایی بر تمرکز

فکر کردن-تمرکز-کار کردن
فکر کردن-تمرکز-کار کردن

ممکن است نام “وضوح پس از ارگاسم” را شنیده باشید، وضعیتی که در آن مغز شما ناگهان بعد از ارگاسم متمرکز می‌شود. در واقع، بسیاری از مردم متوجه شده‌اند که خودارضایی به تمرکز بهتر آنها کمک می‌کند. به این ترتیب، آنها ممکن است قبل از کار، مطالعه یا امتحان خودارضایی کنند. هیچ توضیح علمی برای این مورد وجود ندارد، زیرا به طور خاص مورد مطالعه قرار نگرفته است. با این حال، این حس وضوح و تمرکز ممکن است نتیجه احساس آرامش و شادی پس از ارگاسم باشد.

کمک به کاهش استرس و اضطراب

در حالی که اکسی‌توسین معمولاً به عنوان “هورمون عشق” شناخته می‌شود و با روابط اجتماعی مرتبط است، با کاهش استرس و آرامش نیز مرتبط است. همانطور که در یک مطالعه در سال 2005 نشان داده شد، اکسی‌توسین نقش مهمی در تنظیم استرس و کاهش اضطراب دارد. این کار را با کاهش فشار خون و کاهش سطح کورتیزول انجام می‌دهد. کورتیزول یک هورمون مرتبط با استرس است. بنابراین، اگر به این فکر هستید پس از یک روز سخت در محل کار، تنش را از بین ببرید، خودارضایی ممکن است یک روش آرامش بخش خوب باشد!

کمک به خواب

خواب راحت؛ مواردی که کیفیت خوابیدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد
خواب راحت؛ مواردی که کیفیت خوابیدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد

براساس تجربه، بسیاری از مردم از خود ارضایی برای خوابیدن استفاده می‌کنند – و این عجیب نیست. اکسی‌توسین و اندورفین با آرامش همراه هستند، بنابراین منطقی است که خودارضایی می‌تواند به خوابیدن شما کمک کند، به خصوص اگر استرس و اضطراب شما را از چشم بر هم گذاشتن باز می‌دارد.

مطالب مرتبط: رویای جنسی؛ آیا شما خواب‌های سکسی دیده‌اید؟

کمک به اعتماد به نفس

برای برخی، خود ارضایی می‌تواند راهی برای تمرین عشق به خود، شناختن بدن و گذراندن وقت با کیفیت به تنهایی باشد. از آنجا که شما در حال یادگیری لذت بردن از بدن خود هستید و می‌فهمید که چه چیزی برای شما لذت بخش است، خودارضایی می‌تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.

بهبود زندگی جنسی

رابطه جنسی
رابطه جنسی

بسیاری از درمانگران جنسی پیشنهاد خودارضایی منظم را می‌دهند – خواه مجرد باشید یا متاهل. علاوه بر مزایای فیزیکی ناشی از خودارضایی، افزایش اعتماد به نفس همراه با آرامش می‌تواند برای زندگی جنسی شما عالی باشد. در مورد میل جنسی شما، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد خود ارضایی می‌تواند به شما در حفظ میل جنسی سالم کمک کند. به عنوان مثال، این مطالعه در سال 2009 استفاده مکرر از ویبراتور را به میل جنسی بالا و عملکرد جنسی مثبت و همچنین سلامت جنسی عمومی پیوند می‌دهد. خودارضایی می‌تواند به شما کمک کند بفهمید چه چیزی برای شما لذت بخش و هیجان‌انگیز است، و این به شما کمک می‌کند تا به همسرتان نشان دهید که از چه چیزی لذت می‌برید.

اما تأثیرات همیشه مثبت نیستند

در حالی که مزایای اثبات شده‌ای وجود دارد، برخی از افراد تجربه‌های منفی با خودارضایی دارند. شما ممکن است از این احساس خوشتان نیاید، یا ممکن است بر خلاف سیستم اعتقادی شما باشد یا به سادگی به آن علاقه نداشته باشید. هیچ مشکلی نیست! اینکه آیا خودارضایی را انتخاب می‌کنید یا نه، به شما بستگی دارد. اگر خودارضایی برای شما دشوار است و این مشکل شما را آزار می‌دهد، به پزشک یا مشاور مراجعه کنید.

مطالب مرتبط: تعداد دفعات انزال؛ ایده‌آل‌ترین تعداد دفعات انزال در مردان

تجربه احساسات منفی مربوط به انتظارات اجتماعی یا معنوی

خودارضایی در برخی ادیان گناه محسوب می‌شود. همچنین بسیاری از ننگ‌های اجتماعی در ارتباط با خود ارضایی وجود دارد: برخی معتقدند زنان نباید خودارضایی کنند، یا اینکه خودارضایی غیر اخلاقی است. ناگفته نماند که افسانه‌های برانگیزاننده اضطراب در مورد خودارضایی وجود دارد. بسیاری از ما شایعاتی را شنیده‌ایم مبنی بر اینکه خودارضایی باعث کور شدن شما می‌شود یا اینکه می‌تواند باعث رویش مو روی دست شود – هر دو ادعای کاملاً نادرستی هستند که به نظر می‌رسد در بین نوجوانان به طور گسترده‌ای پخش می‌شود! اگر به آن چیزها اعتقاد داشته باشید و به خودارضایی بپردازید، ممکن است بعد از آن احساس گناه، اضطراب، شرم و یا نفرت از خود را تجربه کنید. هیچ اشکالی ندارد كه از خودارضايي به دليل اعتقادات شخصي خودداري كنيد. اگر مي‌خواهيد با این احساس گناه كنار بیایید و بدون اضطراب خودارضايي كنيد، صحبت با يك متخصص مي‌تواند كمك كننده باشد.

نقش برخی از شرایط زمینه‌ای

گذشته از مشکلات اجتماعی و روحی، شرایط سلامتی زمینه‌ای می‌تواند خودارضایی را مشکل کند. به عنوان مثال خود ارضایی در شرایط زیر می‌تواند ناخوشایند باشد:

 • اختلال در نعوظ
 • میل جنسی پایین
 • خشکی واژن
 • دیسپارونیا، که شامل درد هنگام دخول به واژن می‌شود
 • سندرم بیماری پس از ارگاسم، بیماری کمی شناخته شده که در آن افرادی که آلت تناسلی دارند می‌توانند بعد از انزال بیمار شوند.

علاوه بر این، اگر شما دچار آسیب روحی جنسی شده‌اید، خودارضایی ممکن است ناراحت کننده باشد. اگر فکر می‌کنید یک بیماری زمینه‌ای دارید که خودارضایی را برای شما دشوار می‌کند و شما را آزار می‌دهد، با پزشک مورد اعتماد خود صحبت کنید. به همین ترتیب، اگر به دلیل ناراحتی عاطفی در تلاش برای خودارضایی هستید، ممکن است صحبت با یک مشاور مفید باشد.

نیازها و خواسته‌های فردی شما

آیا خودارضایی برای شما بد است؟ نه، ذاتاً نیست. این که آیا خودارضایی می‌کنید و چه احساسی نسبت به آن دارید، فردی است. اگر دوست دارید خودارضایی کنید، اما اگر از آن لذت نمی‌برید تحت فشار قرار نگیرید – واقعاً به شما بستگی دارد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *