5 افسانه در مورد اعتیاد به گل و ماری‌جوانا

5 افسانه در مورد اعتیاد به گل و ماری‌جوانا

اعتیاد به ماری‌جوانا یک تشخیص واقعی است، نه یک افسانه یا تقصیر شخصی.

ماری‌جوانا همچنان یکی از محبوب‌ترین مواد مخدر تفریحی است. همانطور که ایالت‌ها مقررات ماری‌جوانا را کاهش می‌دهند، مصرف ماری‌جوانا در حال افزایش است. در سال 2018، مصرف این دارو توسط دانشجویان به بالاترین میزان خود در 35 سال گذشته رسید.

بحث در مورد استفاده از ماری‌جوانا‌ همچنان سیاسی است، با افرادی که در هر دو انتهای زنجیره اعتقادی مواضع افراطی و بدون پشتیبانی دارند. در حالی که این یک افسانه است که ماری‌جوانا‌ کاربرد پزشکی معتبری ندارد، همچنین این یک افسانه است که ماری‌جوانا‌ بی‌ضرر است. اعتیاد به ماری‌جوانا‌ واقعی است و می‌تواند اثرات فاجعه باری بر زندگی شما داشته باشد.

در این مقاله از پنج افسانه در خصوص گل پرده برداری می‌کنیم. پس همراه زردنیوز باشید.

اعتیاد به ماری‌جوانا واقعی نیست

هر دارویی که مغز را تغییر دهد می‌تواند اعتیادآور باشد و ماری‌جوانا‌ نیز از این قاعده مستثنی نیست. برخی از افراد علائم ترک جسمانی مانند سردرد، سرگیجه و مشکل خواب دارند. هوس‌های روانی می‌تواند شدید باشد و ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد. علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است مشکلات سلامت روانی داشته باشند که از ماری‌جوانا برای پنهان کردن آن استفاده می‌کنند. بدون ماری‌جوانا‌، علائم افسردگی، اضطراب یا بی‌خوابی شدید ممکن است بدتر شود – به خصوص اگر به دنبال درمان مناسب برای سلامت روان نباشید.

نمی‌توانید ترک ماری‌جوانا‌ را پشت سر بگذارید

ماری‌جوانا و اعتیاد
ماری‌جوانا و اعتیاد

مروری بر مطالعات مشاهده‌ای در سال 2020 در مجله JAMA Network Open نشان می‌دهد که حدود 47 درصد از افرادی که به طور منظم ماری‌جوانا‌ مصرف می‌کنند یا به آن اعتیاد دارند، علائم ترک جسمانی را تجربه می‌کنند.

راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی سندرم ترک ماری‌جوانا‌ را به عنوان یک مشکل سلامت روان فهرست می‌کند. شایع‌ترین علائم عبارتند از:

  • عصبانیت، پرخاشگری و زودرنجی
  • اضطراب یا احساسات پریشان
  • مشکل خواب
  • تغییر در اشتها یا وزن
  • احساس بی‌قراری
  • افسردگی
  • سردرد و دردهای دیگر
  • حالت تهوع، استفراغ یا مشکلات معده
  • تعریق

ماری‌جوانا همیشه بی‌خطر است

اوردوز (مصرف بیش از حد) ماری‌جوانا‌ بسیار بعید است. به همین دلیل است که برخی از طرفداران ماری‌جوانا‌ دارویی ادعا کرده‌اند که ماری‌جوانا همیشه بی‌خطر است. این در مورد اثرات مسمومیت با ماری‌جوانا‌ گمراه کننده است.

آیرین لیتل، روان درمانگر، می‌گوید: «توجه رسانه‌ها به تصادفات رانندگی و مرگ و میر ناشی از مصرف ماری‌جوانا کم شده است، اگرچه این ماده مخدر شماره یک به جز الکل است که در تمام تصادفات رانندگی مرگبار در تگزاس یافت می‌شود.» لیتل تأکید می‌کند که ماری‌جوانا همچنین در هنگام استفاده زنان باردار خطر نقص مادرزادی را افزایش می‌دهد.

اعتیاد به ماری‌جوانا‌ بسیار نادر استماری‌جوانا

ماری‌جوانا و گل
ماری‌جوانا و گل

اعتیاد به ماری‌جوانا‌ نادر نیست. در عوض، ممکن است کمتر قابل مشاهده باشد زیرا ماری‌جوانا‌ در بسیاری از ایالت‌ها قانونی است و ماری‌جوانا‌ کمتر از سایر مواد مخدر‌ موجب اوردوز خطرناک می‌شود. تخمین زده می‌شود که 30 درصد از مصرف‌کنندگان ماری‌جوانا‌ درجاتی از آنچه به عنوان اختلال مصرف شناخته می‌شود، دارند.

ماری‌جوانا‌ یک جایگزین بی‌خطر برای برخی داروها در دوران بارداری یا شیردهی است

زنان باردار و شیرده ممکن است نگران تأثیر داروهای مسکن، داروهای ضد افسردگی و سایر داروها بر روی نوزاد در حال رشد باشند. اما شواهدی وجود ندارد که نشان دهد ماری‌جوانا‌ جایگزین ایمن‌تری است. ماری‌جوانا‌ از جفت عبور می‌کند، به این معنی که کودک دوز دارو را دریافت می‌کند. چندین مطالعه مصرف ماری‌جوانا‌ در دوران بارداری را با خطر بالاتر نقایص مادرزادی و پیامدهای بد بارداری مرتبط دانسته‌اند.

ماری‌جوانا‌ همچنین وارد شیر مادر می‌شود. دانشمندان اطلاعات کافی در مورد ماری‌جوانا‌ و تغذیه با شیر مادر ندارند تا بدانند آیا ماری‌جوانا بی‌خطر است یا خیر، بنابراین دلیلی وجود ندارد که باور کنیم ماری‌جوانا‌ از داروهای به خوبی آزمایش شده بی‌خطرتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *