10 نکته برای پیدا کردن دوستان جدید

10 نکته برای پیدا کردن دوستان جدید

پیدا‌ کردن دوستان جدید میتواند ترسناک باشد، اما قطعاً ارزشمند است. از این گذشته، دوستان بخش بزرگی از زندگی  اکثر ما تشکیل می دهند. آنها کسانی هستند که در زندگی مشترک ما قدم می زنند، در فراز و نشیب‌ها و دردها و شادی‌های ما سهیم هستند. بدون دوستان، زندگی به هیچ وجه میسرنخواهد بود. اگر آنها نبودند ما آن چیزی نبودیم که هستیم.

اگر به دنبال یافتن دوستان جدید هستید، باید مشخص کنید که چه نوع دوستانی می‌خواهید پیدا کنید. همراه زرد نیوز باشید.

به طورکلی، 3 نوع دوست وجود دارد:

1.دوستان (یا آشنایان) “سلامی” اینها کسانی هستند که در مدرسه یا محیط‌‌ کار می‌بینید زیرا موقعیت این را می طلبد که وقتی همدیگر را می‌بینید سلام کرده و درپایان روز خداحافظی می کنید، اما اگر این موضوع حذف شود، یعنی زمانی که از مدرسه فارغ التحصیل می شوید یا محل کار را ترک می کنید، رابطه هرگز دوام نمی آورد.

2.دوستان معمولی دوستانی هستند اجتماعی، که هراز چند گاهی برای معاشرت با آنها ملاقات می کنید. شما به طور کلی می توانید در مورد موضوعات معمولی زیر نور خورشید هم صحبت شوید.

3.بهترین دوستان افرادی هستند که می‌توانید با آنها درباره‌ی هر چیزی صحبت کنید. ممکن است هر روزهمدیگررا ملاقات کنید یا نبینید. اما قدرت دوستی شما به تعداد دفعات ملاقات شما تعیین نمی‌شود، بلکه بیشتر از این است. اینها دوستانی هستند که می‌توانید به آنها اعتماد کنید تا هرزمان که به آنها نیاز داشتید درکنارشما باشند و آنها تمایل بیشتری برای همکاری شما انجام خواهند داد.

بسیاری از ما به دنبال یافتن دوستان همیشگی و درصورت امکان دوستان واقعی هستیم. ما معمولا دوستان معمولی زیادی داریم، بیشتر از آن چیزی که بتوانیم حساب کنیم. نسبت دوستان سلامی، دوستان معمولی و دوستان واقعی من حدود 60-30-10 درصد است. درطول سالها که با افراد بیشتری ملاقات می‌کنم، این رقم به 75-20-5٪ رسیده است. من گمان می‌کنم که برای افراد دیگر نیز تقریباً یکسان باشد، میانگینی حدود 5-10٪.

مهم نیست که فقط می‌خواهید دوستان معمولی پیدا کنید یا دوستان واقعی، می توانید این کار را انجام دهید. شاید باورتان نشود، اما من در دوران دبستان و دبیرستان دختری بسیار آرام و گوشه‌نشین بودم. زمانی که در مدرسه راهنمایی بودم، این سبک زندگی منزوی را حفظ کردم، تا اینکه شروع به صحبت بیشتری کردم. ورود به دانشگاه و بعداً P&G (شرکت سابق من) مرا اجتماعی تر کرد. امروز وبلاگ خود را اداره می‌کنم و دیگران را از طریق مربیگری و کارگاه های آموزشی 1-1 راهنمایی می‌کنم که در آن بخش زیادی از زندگی خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارم. اگر زودتر به این فکرمی‌کردم که در آینده چگونه خواهم بود، هرگز فکرنمی‌کردم که مثل امروز انسانی برجسته وموفق باشم.

اگر نگاهی به افرادی بیندازید،که به نظرمی‌رسد به راحتی دوست می‌شوند، احتمالاً درمقطعی منزوی شده‌اند. مهارت‌های اجتماعی آن‌ها احتمالاً درطول زمان به دست آمده است. به همین دلیل، می‌توانید یاد بگیرید که با گذشت زمان و تمرین، اجتماعی ترشوید.

در اینجا 10 نکته شخصی من برای یافتن دوستان جدید آورده شده است

متوجه شوید که ترس در سر شماست

اولین قدم ایجاد یک تصویرذهنی سالم ازملاقات با افراد جدید است. برخی از ما ملاقات با افراد جدید را یک رویداد ترسناک می‌دانیم. ما نگران این هستیم که تأثیر خوبی بگذاریم، اینکه آیا طرف مقابل ما را دوست دارد، چگونه گفتگو را ادامه دهیم و … هر چه بیشتر به آن فکر کنیم، ترسناک‌تربه نظرمیرسد. این دلهره اولیه به یک ترس ذهنی تبدیل می‌شود، که زندگی خود را می‌گیرد وناآگاهانه ما را ازپیدا کردن دوستان جدید بازمی‌دارد. خجالتی بودن نسبت به دیگران درواقع نتیجه ترس است.

در‌واقع، همه این ترس ها فقط در سر ما هستند. اگر در مورد آن فکر کنید، 99٪ از مردم آنقدر مشغول هستند که خودشان به این چیزها توجه کنند و نمی‌توانند به شما فکر کنند. در حالی که شما نگران تاثیری هستید که می‌گذارید و آنها نگران تاثیری هستند که خواهند گذاشت. راستش را بخواهید آنها هم مثل شما می‌ترسند. 1% باقیمانده افرادی هستند که می‌دانند یک رابطه براساس ارزش‌هایی قوی‌ترازکلمات یا کارهای خاصی که در طی یک برخورد گفته شده ، ساخته شده است. حتی اگرافرادی هستند که شما را براساس آنچه انجام می‌دهید یا می‌گویید قضاوت می‌کنند، آیا می‌خواهید با این افراد دوست باشید؟ من فکر نمی‌کنم.

با افرادی که می‌شناسید از کم شروع کنید

اگر زیاد معاشرت نکرده‌اید، ملاقات با یک سری افراد جدید ممکن است ترسناک به نظر برسد. اگر چنین است، ابتدا از کم شروع کنید. با شروع از حلقه دوستان خود، یعنی افرادی که با آنها آشنا هستید، دشواری کار را کاهش می‌دهد. چند راه برای انجام این کار:

به سراغ آشنایان بروید. آیا دوستانی با نوع (سلامی) از سالهای قبل دارید؟ یا دوستانی که به مرور زمان ارتباط خود را با آنها از دست دادید؟ یک اس ام اس دوستانه بفرستید و سلام کنید. در صورت آزاد بودن وقتشان،درخواست ملاقات کنید. ببینید آیا فرصت‌هایی برای اتصال مجدد وجود دارد یا خیر.

ببینید آیا دسته هایی وجود دارند که می‌توانید به آنها بپیوندید. گروه‌هایی ازدوستان هستند. که ورودی خاصی ندارند. مهارت داشتن، لازمه‌‌ی بودن کناردوستان جدید است. یکی ازاعضای گروه احتمالاً رهبری مکالمات را بر عهده خواهد گرفت، بنابراین می‌توانید نقش رصدخانه را برعهده بگیرید و پویایی بین افراد دیگر را تماشا کنید.

دوستان دوستان خود را بشناسید. می‌توانید در گردش‌هایشان به آن‌ها بپیوندید یا فقط ازدوستتان بخواهید که آنها را به شما معرفی کند. اگر با دوستان خود راحت هستید، این احتمال وجود دارد که با دوستان آنها نیز راحت باشید.

دعوت ها را برای بیرون رفتن بپذیرید. دوستانی دارم که به ندرت بیرون می‌روند. وقتی از آنها دعوت می‌شود، اکثر دعوت ها را رد می‌کنند زیرا ترجیح می‌دهند در خانه بمانند. در نتیجه، حلقه های اجتماعی آنها محدود است. اگرمی‌خواهید دوستان بیشتری داشته باشید، باید از منطقه راحتی خود خارج شوید و بیشتر اوقات بیرون بروید. اگر در خانه بمانید، نمی‌توانید در زندگی واقعی دوستان بیشتری پیدا کنید!

خودتان را به آنجا برسانید

وقتی دوباره با حلقه دوستان خود ارتباط برقرار کردید، قدم بعدی ملاقات با افرادی است که نمی‌شناسید.

به گروه های ملاقات بپیوندید. Meetup.com یک سایت شبکه اجتماعی عالی است. گروه‌های علاقه‌مند زیادی وجود دارد، مانند گروه‌هایی برای کارآفرینان، نویسندگان مشتاق، گیاه‌خواران، دوستداران بازی‌های رومیزی، علاقه‌مندان به دوچرخه‌سواری و غیره. علایق خود را انتخاب کنید و به آن گروه‌ها بپیوندید. جلسات معمولاً ماهانه بسته به خود گروه است. راهی عالی برای ملاقات سریع با افراد جدید.

دردوره‌ها شرکت کنید. اینها به عنوان راه‌های مرکزی عمل می‌کنند که افراد همفکر را جمع می‌کنند. سال گذشته به یک کارگاه توسعه شخصی رفتم و با افراد بزرگ زیادی آشنا شدم که با برخی از آنها دوستان خوبی شدم.نه تنها می‌توانید مهربانی و گرما را گسترش دهید، بلکه با افراد دلسوز و با هدف ملاقات می‌کنید.

به مهمانی‌ها بروید. مهمانی‌هایی مانند جشن تولد، سال نو،جشن‌های مختلف، مراسم ها و غیره. احتمالاً جایی است که در آن تعداد زیادی دوستان جدید پیدا خواهید کرد، اما نه لزوماً روابط با کیفیت. با این وجود راه خوبی برای ملاقات با افراد بیشتری است.

ازکافه ها و کلوپ ها دیدن کنید. بسیاری از مردم برای ملاقات با دوستان بیشتری به آنها مراجعه می‌کنند، اما من آنها را توصیه نمی‌کنم زیرا دوستانی که در اینجا پیدا می‌کنید احتمالاً دوستانی سلامی بیشتری هستند تا دوستان نوع شماره ۲ یا شماره ۳. خوب است که فقط چند بار به آنجا سر بزنید و قبل از اینکه قضاوت کنید ببینید آنها برای خودتان چگونه هستند.

جامعه‌ی آنلاین اینترنت یک راه عالی برای ملاقات با افراد جدید است. برخی از بهترین دوستی‌های من، به صورت آنلاین شروع شد. من 10 سال پیش با یکی از بهترین دوستانم، از کانال IRC آشنا شدم. من حداقل 2 دوست خوب دیگر دارم که آنها را از طریق شبکه های آنلاین نیز می‌شناختم. از آن زمان ما بارها همدیگر را ملاقات کردیم و دوستان خوبی شدیم. حتی امروز، من با افرادی که هرگز ندیده‌ام (سایر وبلاگ نویسان توسعه شخصی و خوانندگان من) دوستی‌های بسیارخوبی دارم. فقط به این دلیل که (هنوز) ملاقات نکرده ایم به این معنی نیست که نمی‌توانیم دوستان خوبی باشیم. امروزه انجمن‌های آنلاین یکی از مکان‌های اصلی تجمع جوامع هستند. انجمن های آنلاین در مورد موضوعات مورد علاقه خود را بررسی کنید. مشارکت سازنده داشته باشید و به بحث ارزش بدهید. به زودی، مردم آنجا را بهتر می‌شناسید.

اولین قدم را بردارید 

هنگامی که با اطرافیان خود بیرون آمدید، کسی باید اولین حرکت را انجام دهد. اگر طرف مقابل شروع به صحبت نکرد، اولین قدم را برای سلام کردن بردارید. کمی همدیگر را بهتر بشناسید! چیزی در مورد خود به اشتراک بگذارید و سپس به طرف مقابل فرصت دهید تا در مورد خودش به اشتراک بگذارد. چیزی آسان، مانند پرسیدن اینکه امروز چگونه است، یا آنها درهفته گذشته چه کردند، شروع کننده مکالمه بسیارخوبی باشید. هنگامی که یخ شکسته شد، اتصال آسان‌تر خواهد بود.

باز باشید

ذهنی باز داشته باشید و قضاوت نکنید

گاهی اوقات ممکن است تصوری از نوع دوستی که می‌خواهید داشته باشید. که حرف‌هایتان را درک کند، خوب به صحبت‌هایتان گوش‌دهد، سرگرمی‌های یکسانی داشته باشید، فیلم‌های مشابهی را تماشا کنید، علایق تحصیلی مشابهی داشته باشید و غیره. سپس وقتی با آن فرد ملاقات کردید و متوجه شدید که او با انتظارات شما متفاوت است، از دوستی با او نا‌ امید شوید.

این کار را نکنید،به دوستی فرصتی برای شکوفا شدن بدهید. مهمتر از آن، به خودتان فرصت بدهید. من چندین دوست بسیارخوب دارم که درزمینه های کاملاً متفاوتی مشغول هستند، و هرگز فکر نمی‌کردم زمانی فرا برسد که اینقدر به هم نزدیک باشیم، صرفاً به این دلیل که ما بسیار متفاوت هستیم. تعداد زیادی از مشتریان سابق من افرادی هستند که با توجه به زندگی های متفاوتشان،هرگز آنها را در شرایط عادی ملاقات نمی‌کردم. با این حال، مانند دوستان خوب،چه بسا بسیارخوب با هم کنار می‌آییم.

قلب خود را باز کنید

 قلب خود را به روی شخص باز کنید و حسن نیت خود را نشان دهید. این ارتباط بین شما و طرف مقابل تنها زمانی شروع می‌شود که قلب شما باز باشد. این بدان معناست که به خوبی دیگران ایمان واعتماد داشته داشته باشید . اگر به دیگران بی‌اعتماد هستید یا می‌ترسید که همه چیز درست نشود، نمی‌توانید ارتباط جدیدی ایجاد کنید. این باعث می‌شود که انعکاس های اشتباهی ارسال شود و باعث شود که آنها نیز قلب خود را به روی شما ببندند.

وقتی دوستان جدیدی پیدا می‌کنم، با ایمان کامل به اینکه آن‌ها انسان‌های خوبی هستند، با قلب‌های خوب و نیت خوب، حسن نیتم را نشان میدهم متوجه می‌شوم که چون این کار را انجام دادم ،به من در داشتن یک رابطه‌ی واقعی وصمیمی کمک کرده است ودر نتیجه روابط واقعی زیادی را ایجاد کنم که براساس اعتماد، عشق و ایمان ساخته شده‌اند. اگر من در همان ابتدا حسن نیتم را نشان نداده بودم، این روابط معنادار ممکن نبود. یک مثال ساده این است که من در وبلاگم به طور کاملا شفاف،قلب ونیتم رابرای شما بازمی‌کنم و در‌عوض، خوانندگانی را جذب می‌کنم که واقعی، حمایتگر و مهربان هستند. من در مورد سایر جوامع آنلاین مطمئن نیستم، اما می‌دانم که خوانندگان خوب شخصیت، اصالت و عشق دارند. من این را تجربه کرده‌ام زیرا می‌توانم گرمای همه شما را چه در ایمیل ها، نظرات یا پیام های شما احساس کنم.

فرد را بشناسید

دوستی هم مربوط به شما و هم در مورد طرف مقابل است. دوست را به عنوان یک فرد بشناسید. در اینجا چند سوال برای بررسی وجود دارد:

او چه می‌کند؟

سرگرمی‌های او چیست؟

او اخیراً به چه کاری مشغول است؟

اولویت هاو اهداف او چیست؟

او برای چه چیزهایی بیشتر ارزش قائل است؟

ارزش های او چیست؟

چه چیزی او را برمی‌انگیزد وتحریک می کند؟

علایق او در زندگی چیست؟ اهداف؟ رویاها؟

با اصالت ارتباط برقرار کنید

اغلب اوقات ما آنقدر درگیر نگرانی‌های خود هستیم (مانند اینکه دیگران در مورد ما چه فکری می‌کنند، بعداً چه باید بگوییم، اقدام بعدی ما چیست ) که کل یک دوستی را از دست می‌دهیم. می‌توانید روی جنبه‌های ارائه مانند ظاهرتان، آنچه می‌گویید و نحوه بیان چیزها کار کنید، اما در مورد آنها وسواس نداشته باشید. این اعمال در واقع دوستی را تعریف نمی کنند. آنچه دوستی را تعریف می کند، ارتباط بین شما و دوست است.

نسبت به هر کسی که ملاقات می‌کنید گرما، عشق و احترام نشان دهید. کارها را به این دلیل انجام دهید که دوست دارید، نه به این دلیل که مجبور هستید. مثلاً خودتان از آنها مراقبت کنید. اگر با اصالت به دیگران نزدیک شوید، افرادی را جذب خواهید کرد که  واقعاً خواستار دوستی واقعی با شما هستند. و در میان آنها بهترین وصمیمی ترین دوستان  شما پیدا خواهند شد.

خودتان باشید

خودتان را برای پیدا کردن دوستان جدید تغییر ندهید. این بدترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. چرا این را می گویم؟

بگویید مثلاًبا خوش صدایی .با خوش صدایی دوستان جدید زیادی پیدا می‌کنید. با این حال، خود عادی شما ساکت و درونگرا است. آن وقت چه اتفاقی می‌افتد؟ شاید در ابتدا پیدا کردن آن دوستان جدید عالی باشد، اما این دوستی با برون گرا بودن شما برقرار شد. یعنی یا:

شما همچنان فردی خوش صدا هستید که دوستان جدیدتان شما را به این عنوان می شناسند. با این حال، این فقط یک نما خواهد بود. در دراز مدت، حفظ این تصویر خسته کننده خواهد بود. نه تنها این، دوستی در یک جبهه توخالی ساخته خواهد شد.

یا شما دوباره به درون گرا بودن تبدیل می‌شوید. با این حال، دوستان شما احساس می‌کنند که فریب خورده‌اند، زیرا این شخصی نیست که با آنها دوست شده‌اند. همچنین اگر شخصیت شما مطابقت نداشته باشد، آنها به تدریج از بین خواهند رفت.

پس فقط خودت باش به این ترتیب، دوستان جدید شما را به عنوان خودتان می‌شناسند و از آن برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا می‌خواهند این دوستی را یک قدم جلوتر ببرند، استفاده خواهند کرد. من فکر نمی‌کنم برای یافتن دوستان نیازی به ظاهر و بیان (مثل تونی رابینز) باشد. همه چیز در مورد تو بودن است. واقعی ترین دوستی‌ها با پذیرفتن هر دو طرف به همان شکلی که هستند ایجاد می شود.

در کنار آنها باشید

دوستی یک اتحاد حمایتی بین دو نفر است. تا جایی که می‌توانید در کنار دوستان خود باشید. آیا کسی از دوستان شما در حال حاضر به کمک نیاز دارد؟ آیا چیزی هست که بتوانید به آنها کمک کنید؟ چگونه می‌توانید بهتر از آنها حمایت کنید؟

وقتی به دوستان خود کمک می‌کنید، این کار را با این انتظار انجام ندهید که دفعه بعد به شما کمک شود. بلکه بدون قید و شرط کمک کنید. با آنها با سخاوت عاطفی رفتار کنید. ببخش به این دلیل که می‌خواهی، نه به این دلیل که احساس وظیفه می‌کنی. من متوجه شده ام که رضایتی که از کمک به دیگران و دانستن اینکه آنها در وضعیت بهتری هستند، لذت بخش‌تراز هر چیزی است که در ازای آن می‌توانم دریافت کنم.

برای حفظ ارتباط تلاش کنید

در پایان روز، تلاش مستمر برای حفظ دوستی لازم است. تمایل به تلاش چیزی است که دوستان عالی را از دوستان سلامی متمایز می کند. هر از چند گاهی از دوستان خود بخواهید، بسته به شدت دوستی( نیازی به ملاقات هر چند روز یا یک بار در هفته نیست )ممکن است یک بار در ماه یا هر چند ماه یک بارهمدیگرا ملاقات کنید. قدرت رابطه شما با دفعات ملاقات شما سنجیده نمی شود. برای برخی از بهترین دوستان من، ما فقط هر چند ماه یک بار ملاقات می کنیم. با این حال، هیچ شکی وجود ندارد که ما از نزدیک به هم متصل هستیم و در صورت لزوم در کنار یکدیگر خواهیم بود.

اگر هر دوی شما مجموعه‌ای از قرار ملاقات‌های مختلف خود را داشته باشید، ممکن است پیدا کردن زمان برای باهم بودن،سخت باشد. پس یک جلسه ساده ترتیب دهید، مثلاً در زمان ناهار، چای یا شام. یا همیشه می‌توانید از طریق پیام‌های متنی، چت آنلاین یا تماس‌های تلفنی تماس بگیرید.

فناوری ،ارتباطات را به قدری آسان کرده است که در تماس ماندن دشوار است.

امیدوارم این 10 نکته برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *