مادربزرگ-دختر-بستنی

چگونه پدربزرگ و مادربزرگمان را خوشحال کنیم؟

پدربزرگ و مادربزرگ افراد خاصی در ساختار خانواده هستند. آنها به جایگاه خود به عنوان “پدربزرگ و مادربزرگ” و به خانواده‌ای که در زیر سایه آنها رشد کرده است افتخار می‌کنند.
روش‌های مختلفی برای خوشحال کردن پدربزرگ و مادربزرگ‌ وجود دارد. مهمترین نکته این است که بدانید پدربزرگ و مادربزرگ شما چه چیزی را دوست دارند.
صرف یک تلاش کافی است تا پدربزرگ و مادربزرگتان را خوشحال کنید و نشان دهید که به آن‌ها اهمیت می‌دهید. در این مقاله راهکارهایی را فراخواهید گرفت که شما را در این امر یاری خواهد کرد.

فهرست عناوین پنهان

بخش اول: وقت‌گذرانی با پدربزرگ و مادربزرگ خود

پدربزرگ-فرزند
پدربزرگ-فرزند

دانستن توانایی‌های پدربزرگ و مادربزرگتان

بسته به سن پدربزرگ و مادربزرگ شما ممکن است توانایی آنها از بعضی جهات محدود باشد. اگر دوست دارید با پدربزرگ و مادربزرگ خود وقت بگذرانید، حتما برای فعالیت‌هایی برنامه‌ریزی کنید که پدربزرگ و مادربزرگتان به راحتی می‌توانند آنها را انجام دهند.
به عنوان مثال، اگر پدربزرگ و مادربزرگ شما برای راه رفتن نیاز داشته باشد از عصا یا واکر استفاده کند، پس برنامه‌ پیاده‌روی در یک پارک محلی ایده مناسبی نیست. پدربزرگ و مادربزرگ شما نمی‌توانند مدت طولانی راه بروند و به استراحت مکرر نیاز دارند.

دانستن سرگرمی و عادات پدربزرگ و مادربزرگتان

اگر پدربزرگ یا مادربزرگ شما دارای مشکلات سلامتی باشد یا مثلاً از سن 80 سالگی گذشته باشد، احتمالاً محدودیت‌هایی برای پذیرش ملاقات‌ها دارد. بنابراین در این زمان‌ها از ملاقات خودداری کنید.
برای مثال دانستن اینکه آیا پدربزرگ و مادربزرگ شما هر روز صبح دیر از خواب بیدار می‌شوند یا حدود ساعت مشخصی چرت می‌زنند.
دانستن اینکه آیا پدربزرگ و مادربزرگ شما هر هفته باید به طور منظم توسط پزشک ویزیت بشود یا یک روال پزشکی برای انجام هر روز در یک زمان مشخص دارد.

برنامه‌ریزی برای یک کار جالب

با توجه به آنچه می‌دانید پدربزرگ و مادربزرگتان می‌تواند و دوست دارد انجام دهد، برنامه‌ریزی کنید که چگونه با پدربزرگ و مادربزرگ خود وقت بگذرانید.
ایده‌های زیادی برای ایجاد خاطرات جدید با پدربزرگ و مادربزرگ وجود دارد:

 • آشپزی با یکدیگر
 • صحبت درباره زندگی و خاطرات
 • خواندن یک کتاب با یکدیگر
 • پیاده‌روی در اطراف محله یا پارک
 • درست کردن یک کاردستی با یکدیگر
 • آموختن مهارتی که وی دارد مانند تراشیدن چوب یا بافندگی
 • رفتن به پیک‌نیک
 • بازدید از یک گالری هنری محلی
 • انجام بازی‌های رومیزی یا ورق
 • خرید یا مغازه‌گردی با یکدیگر
 • رفتن به ماهیگیری، قایق سواری، یا شکار

اگر در آسایشگاه زندگی می‌کنند، واقع‌بین باشید

در این حالت، پدربزرگ و مادربزرگ شما ممکن است نتواند مرکز را ترک کند. بنابراین فعالیت‌هایی را برای گذراندن وقت با هم آماده کنید که بتوانید در جایی که پدربزرگ و مادربزرگ شما است دهید:

 • صحبت درباره زندگی و خاطرات
 • انجام بازی‌های رومیزی یا ورق
 • درست کردن یک پازل با یکدیگر
 • درست کردن یک کاردستی با یکدیگر
 • خواندن یک کتاب با یکدیگر
 • نوشتن یک داستان یا شعر با یکدیگر

رفتن به موقع و با وسایل لازم در روز ملاقات

برای پدربزرگ و مادربزرگتان مهم خواهد بود که به موقع و در روز صحیح به ملاقات بروید. او مشتاقانه منتظر این روز بوده و در صورت تأخیر یا کنسل کردن ملاقات توسط شما ناامید خواهد شد.
اگر ممکن است دیر برسید، با پدربزرگ و مادربزرگ خود تماس بگیرید و به او اطلاع دهید. حتما دلیل آن را نیز توضیح دهید.
اگر نیاز شد که قرار ملاقات را به روز دیگری موکول کنید، فوراً پدربزرگ و مادربزرگ خود را در جریان بگذارید. تا آخرین لحظه صبر نکنید تا تماس بگیرید و برنامه‌ها را تغییر دهید، زیرا پدربزرگ و مادربزرگ شما احتمالاً ناامید می‌شود. برای برنامه‌ریزی مجدد حتما زمان و روزی را انتخاب کنید که مطمئن هستید کاری ندارید.

مشارکت کامل در وقت‌گذرانی

واقعاً برای پدربزرگ و مادربزرگ وقت گذراندن با نوه‌هایشان معنی زیادی دارد، بنابراین حتماً با مشارکت در فعالیت و گفتگو به هیجان او از دیدن شما احترام بگذارید.
از زمانی که در کنار پدربزرگ و مادربزرگ خود سپری می‌کنید لذت ببرید، زیرا هرگز نمی‌دانید که چه مدت قادر به انجام این کار هستید.

برنامه‌ریزی برای ملاقات بعدی

به پدربزرگ و مادربزرگ خود اطلاع دهید که چه زمانی می‌توانید دوباره با آنها وقت بگذرانید. برای دفعه بعدی که به ملاقات آنها می‌روید برنامه‌ریزی کنید.
دفعه دیگر می‌توانید فعالیت متفاوتی انجام دهید، یا می‌توانید دوباره همان کار را انجام دهید.
مطمئن شوید که پدربزرگ و مادربزرگ شما زمانی که دوباره به ملاقاتش می‌روید را در جایی نوشته است.
برنامه‌ریزی برای دفعه بعد چیزی به پدربزرگ و مادربزرگتان می‌دهد که او می‌تواند منتظر آن باشد.

مطالب مرتبط: کنترل کردن؛ تفاوت بین احترام گذاشتن یا کنترل کردن در یک رابطه چیست؟

بخش دوم: کمک کردن به پدربزرگ و مادربزرگ

مادربزرگ-دختر-بافتنی
مادربزرگ-دختر-بافتنی

گپ زدن با آنها و پیشنهاد کمک

پدربزرگ و مادربزرگ شما ممکن است هنوز به طور مستقل زندگی کنند و در این صورت، او مطمئناً از کمک در کارهای خانه استقبال می‌کند. از پدربزرگ و مادربزرگ خود سوال کنید که آیا او نیاز به کمک شما دارد یا نه.
اگر می‌دانید که پدربزرگ و مادربزرگ شما به كمك نیاز دارد، می‌توانید با حضور غیرمنتظره برای انجام كار، او را غافلگیر كنید.

پیدا کردن راهی برای کمک به آنها بدون درخواستشان

اگر پدربزرگ و مادربزرگ شما بخاطر غرور یا احساس شدید استقلال نمی‌خواهد از شما کمک بخواهد، یا در گرفتن کمک از شما تردید دارد، به روشهایی فکر کنید که می‌توانید به او کمک کنید.

 • جارو زدن خانه
 • گردگیری مبلمان
 • کندن علف‌های هرز باغ
 • کمک به برداشت سبزیجات داخلی
 • شستن دیوارها
 • تمیز کردن فرش‌ها
 • شستن لباس‌ها
 • رنگ کردن یک اتاق

کمک به آنها جهت برنامه‌ریزی

گاهی اوقات، خانه پدربزرگ و مادربزرگ شما ممکن است نیاز به کارهای حرفه‌ای داشته باشد که نمی‌توانید در تکمیل آن کمک کنید. با این حال، می‌توانید به پدربزرگ و مادربزرگ خود کمک کنید تا با شرکت‌ها یا پیمانکاران مختلف تماس بگیرید تا از هزینه آن کار اطلاع پیدا کنید و برنامه‌ریزی نهایی را انجام دهید.

 • نصب سقف جدید
 • تحویل و نصب وسیله جدید
 • ساخت ایوان
 • حل مسئله آفات
 • انجام نوعی بازسازی در داخل خانه، مانند تعویض کابینت‌ها

رفتن به خانه پدربزرگ و مادربزرگ برای انجام کار

می‌توانید یک روز و زمان را مشخص کنید که هم برای شما و هم برای آنها مناسب باشد، یا می‌توانید برای غافلگیر کردن او سرزده بروید.
مطمئن شوید که اگر منتظر شماست حتما به آنجا می‌روید. اگر حاضر نشوید، او ناامید خواهد شد و اعتماد خود را نسبت به شما از دست خواهد داد.
اگر پدربزرگ و مادربزرگتان به دلیل غرور یا احساس استقلال، در گرفتن کمک از شما تردید دارند مودب باشید و احترام بگذارید. اگرچه ممکن است او واقعاً به این کمک احتیاج داشته باشد، اما اگر اصرار کنید ممکن باعث رنجش و ناراحتی آنها شوید.
اگر پدربزرگ و مادربزرگ شما نمی‌خواهد همان اندازه که قصد داشتید کار کنید، پس وظایفی را که به شما اجازه می‌دهد انجام دهید و دفعه دیگر سعی کنید به کارهای دیگر رسیدگی کنید.

کار را به خوبی انجام دهید

شما داوطلبانه وقت خود را برای کمک به پدربزرگ و مادربزرگ خود اختصاص می‌دهید، اما هنوز هم باید مطمئن شوید که کار را به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهید.
پدربزرگ و مادربزرگ شما احتمالاً کمک زیادی به والدینتان برای بزرگ کردن شما کرده‌اند. این فرصتی است برای شما تا لطف آن‌ها را جبران کنید. همچنین زمان خوبی است تا نشان دهید چقدر از آنها قدردانی می‌کنید و به آنها اهمیت می‌دهید.
شما می‌خواهید پدربزرگ و مادربزرگتان در آسایش و سلامتی زندگی کنند، بنابراین تمام تلاش خود را بکنید تا اطمینان حاصل کنید که وقتی شخصاً به مراقبت از کارهای خانه می‌پردازید این اتفاق می‌افتد.

اطمینان از شرکت یا پیمانکار استخدام شده

اگر می‌توانید، روزی که قرار است کار به پایان برسد، در خانه پدربزرگ و مادربزرگ خود باشید تا بتوانید از انجام درست کار و اتمام آن اطمینان حاصل کنید.
بسته به نوع کارهایی که در خانه او انجام می‌شود، ممکن است لازم باشد پدربزرگ و مادربزرگ خود را به خانه خود یا مکان دیگری ببرید. در صورت لزوم زودتر از موعد مقرر به این مسائل رسیدگی کنید.

مطالب مرتبط: والدین چگونه می‌توانند بدون ترساندن فرزندان، آن‌ها را از خطرات ویروس کرونا مطلع کنند؟

بخش سوم: در تماس بودن با پدربزرگ و مادربزرگ

پدربزرگ-مادربزرگ-نوه
پدربزرگ-مادربزرگ-نوه

در صورت امکان شخصا به آنها سر بزنید

اگر نزدیک پدربزرگ و مادربزرگ خود زندگی می‌کنید، پس تصمیم بگیرید که چند بار می‌توانید شخصا به ملاقات آنها بروید.
اگر شما یک جوان هستید و هنوز نمی‌توانید رانندگی کنید، این به والدین شما بستگی دارد که شما را به خانه پدربزرگ و مادربزرگتان زمانی که وقت آزاد دارند ببرند.
در نظر بگیرید که آیا می‌توانید بعد از مدرسه یا محل کار به ملاقات آنها بروید و چند بار در هفته امکان انجام این کار برای شما وجود دارد. شاید فقط یک بار در هفته یا ممکن است هفته‌ای چند بار بتوانید به آنها سر بزنید.
اگر دور زندگی می‌کنید، همیشه سعی کنید وقتی در شهر هستید شخصاً به دیدار پدربزرگ و مادربزرگتان بروید.

با پدربزرگ و مادربزرگ خود تماس بگیرید

حتی اگر نزدیک پدربزرگ و مادربزرگ خود زندگی کنید، باز هم می‌توانید یک یا دو بار در هفته با آنها تماس بگیرید. اگر دور زندگی می‌کنید، می‌توانید مرتباً این کار را انجام دهید. اگر به / از محل کار یا مدرسه 20 دقیقه یا بیشتر رفت و آمد دارید، می‌توانید آن زمان را به راحتی با پدربزرگ و مادربزرگ خود صحبت کنید.
دستگاه‌های بلوتوث و قابلیت دسترسی بلوتوث در اتومبیل‌ها امروزه هر دو بسیار رایج هستند تا صحبت کردن در هنگام رانندگی را ایمن کنند.
هر زمان می‌دانید پدربزرگ و مادربزرگتان در دسترس است و هر وقت وقت دارید تماس بگیرید.
اگر پدربزرگ و مادربزرگ شما زود بیدار می‌شوند و صبح‌ها وقت دارید، با آن‌ها تماس بگیرید. از طرف دیگر، اگر تا عصر نمی‌توانید تماس بگیرید، در ساعتی که برای پدربزرگ و مادربزرگتان مناسب است تماس بگیرید.

آموزش تماس ویدیویی به پدربزرگ و مادربزرگتان

اگر پدربزرگ و مادربزرگ شما اهل استفاده از تکنولوژی روز دنیا هستند، ممکن است برای یادگیری نحوه استفاده از سرویس تماس ویدیویی آماده باشند.
اگر دور زندگی می‌کنید، این راهی است که می‌توانید یکدیگر را ببینید.
وقتی حضوری به دیدن پدربزرگ و مادربزرگ خود می‌روید، چند ساعت وقت بگذارید تا نحوه استفاده از این سرویس را به او بیاموزید.

ارسال کارت، یادداشت یا نامه

پدربزرگ و مادربزرگ شما عاشق گرفتن کارت یا نامه از شما هستند، و او از اینکه شما وقت گذاشتید و برای او نامه نوشتید بسیار خوشحال خواهد شد.
می‌توانید برای تولد، سالگرد یا مناسبت‌های دیگر برای او کارت ارسال کنید.
پدربزرگ و مادربزرگ شما دوست دارد اگر او عضوی از ارتش باشد، در روزهایی مانند روز جانباز به یاد او باشید.
شما همچنین می‌توانید به سادگی یادداشتی ارسال کنید “فقط به این دلیل” که پدربزرگ و مادربزرگ خود را از آنچه در زندگی شما می‌گذرد مطلع کنید.

بخش چهارم: احترام گذاشتن به پدربزرگ و مادربزرگ

پدربزرگ-مادربزرگ
پدربزرگ-مادربزرگ

گوش کردن به حرف آنها

این مرحله مهمی است که در انواع تعاملات شما با پدربزرگ و مادربزرگتان نفوذ می‌کند.
وقتی پدربزرگ و مادربزرگتان برایتان از سابقه خانوادگی یا خاطراتش تعریف می‌کند، شنونده فعال باشید. سوال کنید و نظراتی ارائه دهید که اثبات کند شما گوش می‌دهید.
به درخواستها یا دستورات او پاسخ مناسب دهید. اگر او از شما خواست کاری را انجام دهید، پس باید آن را انجام دهید.

نشان دادن رفتار مناسب در اطراف آنها

پدربزرگ و مادربزرگ شما در یک دوره زمانی دیگر بزرگ شده‌اند، جایی که هنجارها و ارزش‌های اجتماعی متفاوت بوده است. توجه داشته باشید که چه عادت‌هایی ممکن است پدربزرگ و مادربزرگ شما را اذیت کند.
هنگام گذراندن وقت با او از تلفن همراه یا تلفن هوشمند خود دور باشید. توجه شما باید به او معطوف باشد. از بحث با پدربزرگ و مادربزرگ خود اجتناب کنید. از پدربزرگ و مادربزرگتان وقتی کاری برای شما انجام می‌دهد یا به شما هدیه می‌دهد تشکر کنید. وقتی در انظار عمومی و بیرون هستید با پدربزرگ و مادربزرگ و دیگران مودب باشید. مفید باشید و هر کاری را بدون شکایت انجام دهید.

به آنها عمیقا توجه کنید

واقعیت این است که پدربزرگ و مادربزرگ شما پیرتر می‌شوند و احتمالاً از برخی مشکلات سلامتی رنج خواهند برد. متأسفانه او قرار نیست برای همیشه زنده بماند و پدربزرگ و مادربزرگ شما باید بداند که شما برای وقت صرف شده با او ارزش قائل هستید.
مرتباً به آنها بگویید که دوستشان دارید. هنگام گذراندن وقت با پدربزرگ و مادربزرگتان توجه خود را کاملا به او معطوف کنید.

پذیرفتن توصیه‌های پدربزرگ و مادربزرگتان

پدربزرگ و مادربزرگ شما سال‌های زیادی را در زندگی خود گذرانده و تجربیات بسیار بیشتری نسبت به شما دارند. حتی اگر کاملاً با توصیه‌های او موافق نباشید، پدربزرگ و مادربزرگ شما قطعاً از روی تجربه صحبت می‌کند.
اگر توصیه او را پذیرفتید، و این برای شما مفید بود، حتماً پدربزرگ و مادربزرگ خود را در جریان بگذارید و از او برای کمک به شما تشکر کنید.

دعوت کردن آنها به مراسم‌ها یا سفر

سفر-پدربزرگ-مادربزرگ-ماشین
سفر-پدربزرگ-مادربزرگ-ماشین

پدربزرگ و مادربزرگ واقعاً دوست دارند احساس کنند که به یادشان هستید و به مراسم دعوت می‌شوند.
اگر میهمانی شام می‌گیرید یا به تعطیلات خانوادگی می‌روید، حتماً پدربزرگ و مادربزرگ خود را دعوت کنید.
اگرچه پدربزرگ و مادربزرگ از نگهداری از نوه‌هایشان لذت می‌برند، اما وقتی به مراسم دعوت می شوند احساس احترام بیشتری می‌کنند.

آموزش هنجارهای اجتماعی و درک اعتقادات آنها

وقتی پدربزرگ و مادربزرگ شما بزرگ ‌میشد همه چیز متفاوت بود، بنابراین باید آن‌‌ها را درک کنید.
پدربزرگ و مادربزرگ شما احتمالاً عقاید کاملاً سفت و سختی دارد، بنابراین از بحث درباره این عقاید و تمسخر آن‌ها خودداری کنید.
اگر پدربزرگ و مادربزرگ شما علاقه‌ای به یادگیری چیز‌های جدید ندارد، سعی نکنید عقاید یا باورهای جدید را به او تحمیل کنید. این کار فقط زمینه را برای یک بحث فراهم می‌کند و باعث تنش می‌شود.
پدربزرگ و مادربزرگ شما ممکن است در مورد یک موضوع یا هنجار کنجکاو باشد، اما ممکن است او مایل به یادگیری همه چیز در مورد آن نباشد. به مرزهای تعیین شده او برای گفتگو احترام بگذارید.
برخی از هنجارهای جدید اجتماعی را با آرامش و دقت توضیح دهید، مانند روشهای تعامل مردم یا آمیخته‌ای از فرهنگ‌های موجود در جامعه.

توصیه‌ها

به پدربزرگ و مادربزرگ خود نشان دهید که به آنها اهمیت می‌دهید. هر زمان که می‌گذرانید یا هر کاری که با او انجام می‌دهید، نشانه این است که چقدر برای او ارزش قائل هستید.
خود را موظف ندانید که برای پدربزرگ و مادربزرگ خود هزینه کنید. او به احتمال زیاد تمام چیزهایی را که می‌خواهد دارد. چیزی که او ترجیح می‌دهد وقت گذراندن با شما است.
می‌توانید زود بیدار شوید و یک کیک درست کنید تا نشان دهید که او را دوست دارید!
برای او غذایی را که دوست دارد درست کنید. از او بپرسید که دوست دارد روز بعد چه چیزی بخورد و روز بعد نیز آن را درست کنید.

هشدارها

از زمان محدودی که برای پدربزرگ و مادربزرگ شما به احتمال زیاد باقی مانده است آگاه باشید. تا جایی که می‌توانید با او وقت بگذارید و به او نشان دهید که چقدر دوستش دارید و برای او احترام قائل هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *