احساس تنهایی در ازدواج

چرا در ازدواج خود احساس تنهایی می‌کنید و چگونه باید با آن کنار بیایید؟

وقتی با یک نفر ازدواج می‌کنید، حتما پیش خودتان فکر می‌کنید که با بهترین دوستتان ازدواج کرده‌اید و دیگر شب‌های تنهایی به پایان رسیده است. اما متاسفانه لزوماً اینطور نیست. احساس تنهایی در ازدواج یکی از مسائلی است که بسیاری از افراد درگیر آن می‌شوند. احساس تنهایی در دوران زناشویی، میلیون‌ها زوج را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد. و همین زمان، زمانی است که حداقل یکی از طرفین، معمولاً زن، احساس می‌کند که از نظر عاطفی به حال خود رها شده است. شاید تعجب کنید که چگونه چنین چیزی ممکن است؟ چرا ممکن است شما و یا شریک زندگیتان در ازدواجتان احساس تنهایی کنید؟ ازدواجی که تصور می‌کردید شما را برای همیشه از تنهایی می‌رهاند.

دلایل مختلفی برای رخ دادن چنین مسئله‌ای شود. شاید ارتباطی که زمانی داشتید از بین رفته یا حداقل آنقدر کمرنگ شده است که به سختی قابل توجه است.

فقدان صمیمیت عاطفی، که متاسفانه در برخی موارد می‌تواند منجر به روابط خارج از زناشویی شود، دلیل دیگری است که ممکن است در ازدواج خود احساس تنهایی کنید.

همچنین، ممکن است احساس کنید از جانب همسرتان به اندازه‌ای که نیاز دارید، حمایت نمی‌شوید. در مواقعی که فشار زیادی به شما وارد می‌شود، شریک زندگیتان ممکن است به اندازه کافی برای احساسات شما همدلی نشان ندهد و این موضوع باعث فرسایش آهسته ارتباط عاطفی شما شود.

در ادامه سعی می‌کنیم مواردی را که باعث رخداد احساس تنهایی در ازدواج می‌شود را بررسی کنیم.

ترسیدن از همسر

یکی از بدترین اتفاقات در یک ازدواج این است که یکی از طرفین از همسرش بترسد. این اتفاق بیشتر برای زنان می‌افتد که از همسرشان می‌ترسند. مردانی که رفتار پرخاشگرانه دارند و دست به کتک دارند، برای یک زن در ازدواج بسیار ترسناک هستند. و به مرور زن احساس تنهایی می‌کند.

ترس در زندگی زناشویی هیچ راهی ندارد. بنابراین اگر چنین مشکلی دارید، حتما به دنبال حل آن از طریق مراجعه به روانشناس یا صحبت و گفتگو باشید.

پیشنهاد ما: مطالعه مطلب احساس تحقیر شدن در یک رابطه و داشتن یک رابطه سالم

تفاوت در علایق و کارها

این برنامه‌ها، کارها و علایق شماست که شما را به یکدیگر نزدیک می‌کند. اگر ساعت کاری‌تان با هم تفاوت داشته باشد یا علایق مشترکی نداشته باشید، احساس تنهایی خواهید کرد.

عدم حمایت از یکدیگر

برای هر کسی، علاوه بر مسائل مربوط به ازدواج، ممکن است مشکلات دیگری نیز پیش بیاید. یک اتفاق ناگوار، یک مسئله‌ی کاری.

هر زن و مردی در چنین شرایطی بر روی حمایت همسرش حساب می‌کند و اگر چنین حمایتی دیده نشود، باعث احساس تنهایی می‌شود. شاید با یک بار رخ دادن این موضوع، انسان احساس تنهایی نکند، اما اگر همسرتان هیچ زمانی در کنار شما نباشد و از شما پشتیبانی نکند، احتمالا در طولانی مدت احساس تنهایی شدید خواهید کرد.

عدم هماهنگی جنسی

رابطه جنسی یکی از مهم‌ترین بخش‌های رابطه زناشویی است. زنان پیش از رابطه جنسی، نیاز به نوازش و بوسه و وقت گذرانی دارند، به همین دلیل اگر مردی این ویژگی‌ها را نداشته باشد، زن از نظر جنسی احساس تنهایی خواهد کرد.

از آن طرف، ممکن است زنان با سردمزاجی باعث احساس تنهایی در همسرانشان شوند، در این حالت نیز مرد احساس تنهایی خواهد کرد.

چیزهای زیادی وجود دارد که باعث هماهنگی و صمیمیت جنسی در ازدواج می‌شود که اگر برآورده نشوند، ممکن است منجر به احساس تنهایی در ازدواج شوند.

زمان نگذراندن با هم

در دنیای شلوغ امروز، بسیاری از زنان و مردان دائم مشغول کارهای بیرون از خانه خود هستند. بنابراین زمان زیادی ندارند که با هم بگذرانند، در اینصورت کم کم از هم دور شده و در نهایت حس تنهای بر آنان چیره می‌شود.

درست است که مسائل مختلفی از بودن شما در مدت زمان طولانی، جلوگیری می‌کند اما سعی کنید آخر هفته‌ها یا روزهای مرخصی‌تان را کاملا به یکدیگر اختصاص دهید. همچنین زمانی که در کنار یکدیگر هستید را با کیفیت بالا بگذرانید.

مشکلات قدیمی و حل نشده

گاهی اوقات مسئله‌ای بین زن و شوهر پیش میاید و هیچگاه آن را حل نمی‌کنند، بلکه تنها از آن گذر می‌کنند. این زخم‌های التیام نیافته ممکن است در طولانی مدت باعث احساس تنهایی در ازدواج در زوجین شود.

برای مثال ممکن است در اوایل ازدواج در دعوای بین زن و مادر شوهر، مرد طرفداری مادرش را کرده باشد و همسرش را رنجانده باشد. شاید از آن موضوع زمان زیادی گذشته باشد، اما ممکن است زن هیچگاه آن را فراموش نکند و کم کم از همسرش فاصله بگیرد.

در رابطه با مشکلاتی که ممکن است باعث احساس تنهایی در زندگی زناشویی شوند، صحبت کردیم. و اگر شما هم چنین مشکلی را دارید، احتمالا خودتان را در یکی از دسته‌بندی‌های بالا ببینید. اما حالا بیایید ببینیم که شما می‌توانید برای رهایی از این تنهایی چه کنید.

پیشنهاد ما: مطالعه مطلب 20 نشانه ازدواج بی‌عشق و 6 راه‌کار ساده برای کنار آمدن با آن

با هم قرار بگذارید!

همانطور که گفته شد، در این دوران، ممکن است شما و همسرتان وقت خیلی کمی را با هم بگذرانید و دائم درگیر کارهای خارج از زندگی زناشویی‌تان باشید. بنابراین خوب است که یک قرار هفتگی با هم برای بیرون رفتن داشته باشید. این کار قطعا باعث شادی بیشتر شما خواهد شد.

با هم حرف بزنید!

یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که باید در یک ازدواج، همیشه رعایت شود، با یکدیگر صحبت کردن است. صحبت و گفتگو باعث می‌شود شما بتوانید مسائل زیادی را بین هم حل کنید. گفتگوهای عمیق برای فعال و سالم نگه داشتن رابطه ضروری است.

با هم به سفر یا پیک نیک خاطره انگیز بروید!

یک سفر یا یک پیک نیکی که خاطرات دو نفره‌ی شما را یادآوری کند، می‌تواند به رابطه شما کمک ارزنده‌ای کند. برای مثال به اولین پارکی یا رستورانی که با هم رفتید، بروید. یا به شهر یا کشوری که برای ماه عسل رفته بودید، سفر کنید. چنین کاری، باعث یک جرقه در زندگی زناشویی شما می‌شود. این یک روش برای برقراری ارتباط مجدد بین شما و یا حتی حس کردن عشق روزهای اولتان است.

حتی اگر رفتن به آن مکان‌ها با شرایطی که دارید، امکان‌پذیر نباشد، شما می‌توانید فیلم‌ها یا عکس‌های مربوط به آن دوران را مرور کنید.

کارهای کوچک برای هم انجام دهید!

گاهی اوقات یک سری کارهای کوچک از خیلی از کارهای بزرگ و عاشقانه، تاثیرشان بیشتر است. زیرا جزئیات نشان می‌دهد که شما به یکدیگر توجه و علاقه دارید.

برای مثال عصر که شد برایش یک فنجان قهوه ببرید، غذای مورد علاقه‌اش را بپزید یا سفارش دهید. این کارها نشانه توجه است و توجه از عشق و دوست داشتن می‌آید و عشق است که شما را به هم نزدیک می‌کند.

یکدیگر را درک کنید و به هم احترام بگذارید!

مهربانی و احترام، باعث می‌شود یک شخص هیچگاه احساس تنها بودن و رها شدن نکند. با همسرتان همچون یک دوست که هیچوقت نمی‌خواهید او را از دست دهید، رفتار کنید. می‌توانید پای صحبت‌ها و درد دل‌هایش بنشینید. برایش بدون مناسبت کادو یا گل بخرید … .

سرگرمی‌های مشترک پیدا کنید!

بین کارهایی که علاقه دارید در اوقات فراغتتان انجام دهید، بگردید و یک کار سرگرم کننده‌ی مشترک پیدا کنید. برای مثال با هم ورزش کنید یا حتی فیلم ببینید، یک بازی انجام دهید به مهمانی بروید و … .

حرف آخر

صرف ازدواج کردن و پیمان بستن، دلیل بر یک ارتباط همیشگی بین زن و مرد نمی‌شود. زن و مرد برای ساخت و حفظ رابطه‌شان باید همچنان تلاش کنند و مشکلات را حل نمایند. بنابراین اگر به جایی رسیدید، که حس کردید دچار احساس تنهایی در ازدواج شدید، حتما مواردی که در بالا اشاره کردیم را بررسی کنید و برای رفعشان تلاش کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *