آیا زندگی مشترک قبل از ازدواج خوب است یا بد؟

آیا زندگی مشترک قبل از ازدواج خوب است یا بد؟

در چند سال گذشته، بسیاری از زوج‌ها به این فکر می‌کنند که آیا زندگی مشترک قبل از ازدواج کار عاقلانه‌ای است یا خیر. در گذشته، به هیچ عنوان به چنین مسئله‌ای پرداخته نمی‌شد، زیرا بسیار غیر معمول بود. با این حال امروزه روز به روز بیشتر از روز قبل رایج شده و پذیرفته می‌شود. اما قبل از اینکه دو نفر قبل از ازدواج، بخواهند وارد یک خانه شوند، باید موارد زیادی را در نظر بگیرند.

هدف از زندگی مشترک

ابتدا، هر دوی شما باید ببینید که قصدتان از اینکه می‌خواهید با هم، هم‌خانه شوید، چیست. بهتر است هر دویتان یک هدف داشته باشید. به عبارت دیگر، آیا با هم زندگی می‌کنید تا ببینید آیا در یک خانه با هم سازگاری دارید یا نه؟ آیا به این دلیل با هم زندگی می‌کنید که یکی یا هر دوی شما از ازدواج اجتناب می‌کنید (یا به تعویق می‌اندازید؟) اگر اینطور است، چرا این کار را می‌کنید؟

در حالت ایده آل، شما باید یک گفتگوی طولانی و صادقانه در این مورد داشته باشید. تا کاملاً هر دوی شما متوجه بشوید که چرا یکی یا هر دوی شما می‌خواهید بدون ازدواج با هم زندگی کنید. شاید یکی از شما فرض می‌کند که دیگری می‌خواهد ازدواج کند در صورتی که ممکن است چنین چیزی نباشد. یا یکی برای ازدواج یک جدول زمانی مشخص دارد و دیگری ندارد. یا یکی فکر می‌کند که این فقط یک رابطه جدی اما بدون هدف است و واقعاً به ازدواج فکر نکرده است.

داشتن این مکالمه بسیار مهم است زیرا اگر با نیت طرف خود هماهنگ نباشید، این امر باعث ایجاد مشکلات زیادی در مسیرتان خواهد شد. با این حال، این مقاله اینطور فرض می‌کند که هر دوی شما می‌دانید که هدف نهایی ازدواج است. با این هدف، بریم بررسی کنیم که آیا زندگی مشترک قبل از ازدواج خوب است یا بد؟

بیایید در ادامه به مزایا و معایب زندگی مشترک قبل از ازدواج بپردازیم.

جوانب مثبت

در زندگی مشترک قبل از ازدواج، مزایا و جوانب مثبت مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

به اشتراک‌گذاری امور مالی

به اشتراک‌گذاری امور مالی می‌تواند یکی از محبوب‌ترین دلایل زندگی مشترک قبل از ازدواج باشد.

فرض کنیم دو نفر که می‌خواهند با هم در آینده ازدواج کنند، هر کدام بصورت مستقل در خانه مجردی خود زندگی می‌کنند. در این صورت، هر کدام از آن‌ها، بصورت جداگانه قبض آب و برق و گاز و … می‌دهند. جداگانه پول رهن و اجاره می‌دهند. برای رفتن پیش هم، هزینه رفت و آمد می‌دهند.

در حالی که اگر این دو نفر، با یکدیگر در یک خانه زندگی کنند، می‌توانند پول‌هایی را که دارند، برای آینده و بعد از ازدواج خود، سرمایه گذاری کنند.

استرس کمتر هنگام ازدواج

زندگی با هر کسی ممکن است استرس‌زا باشد. فرقی نمی‌کند آن فرد، پدر و مادر، خواهر و برادر یا فرزندان شما باشند، همه‌ی افراد اطراف شما این توانایی را دارند که وقتی در یک فضا با هم بصورت ۲۴ساعته زندگی می‌کنید، اعصاب شما را به هم بزنند. این واقعیت زندگی است.

اما زمانی که با یک نفر قرار می‌گذارید و بیرون می‌روید، زمان خیلی کوتاهی برای شناخت عادات او دارید. وقتی تنها گاهی اوقات او را می‌بینید، در نتیجه برخی از عادات آزاردهنده‌ی فرد مورد علاقه خود را نمی‌بینید یا نادیده می‌گیرید. حتی ممکن است فکر کنید که هیچ ایرادی ندارد. اما با گذشت زمان، چیزی که فکر می‌کردید خوب است و هیچ مشکلی ندارد، گاهی اوقات اعصاب شما را خراب می‌کند.

بنابراین، تصور کنید اگر قبل از ازدواج هرگز با هم زندگی نکرده باشید، و وقتی با هم ازدواج می‌کنید و با هم زندگی می‌کنید، یک بحران در سرتان خواهد چرخید. شاید پیش خودتان فکر کنید، «این آدم مرا دیوانه می‌کند، زیرا هرگز ظرف‌ها را نمی‌شوید!»

در صورتی که اگر قبل از ازدواج با هم زندگی کنید، با چشمانی باز وارد زندگی بعد از ازدواج خواهید شد و شگفتی‌های کمتری خواهید داشت.

پیشنهاد می‌کنیم مطلب چگونه استرس را از رابطه خود دور کنیم؟ را مطالعه کنید.

نزدیک‌تر شدن و پیوند محکم‌تر برقرار کردن

 صمیمیت موضوع بسیار مهمی در هر رابطه‌ای است، به خصوص در ازدواج. اما وقتی می‌گویم «صمیمیت»، منظور فقط صمیمیت فیزیکی/جنسی یا عاطفی نیست. در واقع انواع مختلف صمیمیت وجود دارد که به اندازه‌ی صمیمیت‌های جنسی یا عاطفی مهم هستند، مانند صمیمیت فکری، معنوی، تجربی و ارادی.

بیایید در مورد صمیمیت ارادی صحبت کنیم. این نوع صمیمیت، مربوط به کارهایی است که دو نفر با یکدیگر انجام می‌دهند. برای مثال، اگر تصمیم دارید با هم خانه، ماشین یا سگ بخرید، به این معنی است که به یکدیگر تعهد می‌دهید (صرف نظر از اینکه متاهل هستید یا نه).

و زمانی‌ که بتوانید به سمت آن هدف، با هم حرکت کنید، نشان می‌دهید که این نوع صمیمیت را دارید.

وقتی زن و شوهر تمام این انواع صمیمیت را با هم دارند، آن وقت است که رابطه بینشان قوی است. بنابراین، زندگی مشترک به شما کمک می‌کند تا «آزمایش» کنید و ببینید که آیا می‌توانید این صمیمیت‌ها را قبل از ازدواج ایجاد و حفظ کنید یا خیر. و اگر چنین اتفاقی رخ دهد، پیوند شما تقویت می‌شود و اعتماد به نفس شما را در ازدواج بیشتر خواهد شد.

جوانب منفی

زندگی مشترک قبل از ازدواج در کنار تمام مزایایی که دارد، یک سری جوانب منفی نیز دارد که باعث اذیت افراد می‌شود. در ادامه این معایب و جوانب منفی را بررسی خواهیم کرد.

عدم تایید دیگران

هر کس در مورد هر چیزی نظری دارد. و بیشتر مردم دوست دارند به شما اطلاع دهند که نظرشان در این مورد چیست، چه نظر آن‌ها را بخواهید چه نه. با وجود این مسئله، انجام چنین کار بزرگی بدون تایید خانواده یا دوستان می‌تواند بسیار دشوار باشد.

در کشورهای اروپایی و آمریکایی، زندگی مشترک قبل از ازدواج رواج زیادی دارد. اما در ایران، با وجود مسائل فرهنگی و مذهبی، اکثر خانواده‌ها با این موضوع مخالف هستند. با این وجود، همچنان باز هم دختران و پسرانی که مستقل از خانواده هستند و یا خانواده‌هایی با فکر باز دارند، ممکن است چنین گزینه‌ای را داشته باشند.

اما اگر از یک خانواده سنتی ایرانی هستید و چنین تصمیمی دارید، باید بدانید که راه بسیار سخت و حتی شاید غیرممکنی را در پیش دارید.

در شرایط جدی، چنین تصمیمی می‌تواند باعث شود روابط خود با خانواده یا دوستان خود از دست بدهید. بنابراین، در این مورد، باید به طور جدی قبل از اینکه تصمیم بگیرید با هم زندگی کنید، فکرهایتان را بکنید.

امکان تضعیف رابطه

زندگی مشترک با یک فرد دیگر، تصمیم بزرگی است. حال چه قرار باشد ازدواج کنید چه نه. درست است که باعث می‌شود دیگر احساس تنهایی نکنید. اما شاید چالش‌های بزرگ‌تری نسبت به تنهایی را برای شما ایجاد کند.

زندگی با کسی غیر از خودتان، آسان نیست. بنابراین اگر شما دو نفر از نظر اجتماعی، خیلی با هم سازگار نباشید، ممکن است بسیار از این موضوع آسیب ببینید. و حتی باعث شود رابطه بین شما بهم بخورد. حتی ممکن است یک موضوع به طور خاص به شما دو نفر ربطی نداشته باشد، اما نیروهای بیرونی باعث درگیری شما شوند.

اما اگر دوست دارید با هم زندگی کنید، اما نمی‌خواهید این موضوع رابطه شما را تضعیف کند، بنابراین حتما پیش از شروع زندگی مشترک، یک سری قوانین را وضع کنید و طبق آن‌ها عمل کنید. زیرا بدون وجود یک سیستم حمایتی خوب، ممکن است رابطه خود را در معرض خطر قرار دهید.

مشکل بر سر مسائل مالی

وقتی مجرد هستید یا تنها زندگی می‌کنید، کنترل کاملی بر روی امور مالی خود دارید. هیچ کس نمی‌تواند به شما بگوید که می‌توانید یا نمی‌توانید پول خود را برای فلان چیز خرج کنید. اما زمانی که با فرد دیگری که برای شما مهم است، وارد خانه می‌شوید، ممکن است این اوضاع تغییر کند.

مطمئناً، هنوز حساب‌های بانکی جداگانه دارید، اما هزینه‌هایتان را به اشتراک خواهید گذاشت. تصمیماتی مانند نحوه پرداخت اجاره/رهن یا اینکه چه کسی برای خواربار و خدمات آب و برق، پول پرداخت خواهد کرد، باید بین شما بررسی شود. و ممکن است نظرات بسیار متفاوتی در مورد نحوه انجام آن داشته باشید.

به عنوان مثال، شاید یکی از شما فکر کند که خرید یک لباس 1 میلیون تومانی ایده خوبی است، و دیگری فکر کند این تصمیم احمقانه است. یا شاید یکی بخواهد ۳۰۰ هزار تومان برای درست کردن یک غذای لذیذ خرج کند و دیگری فکر کند این هدر دادن پول است. این نوع تفاوت‌ها در نحوه خرج کردن پول می‌تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی بین زوج‌ها شود.

آیا زندگی مشترک قبل از ازدواج به دوام یک ازدواج کمک می‌کند؟

در حالی که اکثر افراد، خواهان پاسخ قطعی برای این سوال هستند، اما چه باور کنید چه نه، تحقیقات با نتایج متفاوتی در مورد این موضوع وجود دارد. مطالعات قدیمی‌تر در دهه‌های 1960، 1970 و 80 نشان داده که زوج‌هایی که قبل از ازدواج با هم زندگی می‌کنند، به احتمال بیشتری طلاق خواهند گرفت.

اما این نکته را باید در نظر بگیریم، که در آن زمان زندگی مشترک قبل از ازدواج به اندازه امروز از نظر اجتماعی قابل قبول نبود. مطالعات جدیدتر آمار کاملاً یکسانی با مطالعات قدیمی را نشان نمی‌دهند، اگرچه تفاوت‌ها خیلی هم شگفت‌انگیز نیستند.

برخی مطالعات نیز نشان می‌دهد که میزان طلاق، به «زندگی مشترک قبل از ازدواج» ارتباط ندارد. یافته‌ها نشان می‌دهد که عوامل متعدد دیگری به جز زندگی مشترک در طلاق مؤثر هستند.

مثلا سن زندگی مشترک مهم است. به طور کلی، هر چه سن شما بیشتر باشد، احتمال دوام ازدواج شما بیشتر خواهد بود. عوامل دیگر شامل ویژگی‌های شخصیتی مانند توانایی تعهد نیز در دوام ازدواج نقش دارند. به عبارت دیگر، شاید افرادی که قبل از ازدواج با هم زندگی می‌کنند، به اندازه کسانی که با هم پیش از ازدواج زندگی نمی‌کنند، برای تعهد جدی و قانونی یا مذهبی ارزش قائل نیستند.

حرف آخر

در پایان تصمیم اینکه آیا قبل از ازدواج با هم می‌خواهید زندگی کنید یا نه، در نهایت بین شما دو نفر است. همانطور که می‌بینید، هیچ پاسخ درست یا غلط روشنی وجود ندارد. این تصمیم همانند شرایط و ویژگی‌های یک زوج، منحصر به فرد است.

بنابراین، هر تصمیمی که می‌گیرید، فقط مطمئن شوید که شما و فرد مورد علاقه‌تان صحبت‌های زیادی در مورد زندگی مشترک قبل از ازدواج کرده‌اید، و هر دوی شما در مورد مزایا و معایب آن کاملاً روشن هستید. سپس، فقط تمام تلاش خود را بکنید و اعتماد کنید که همه چیز همانطور که باید، پیش خواهد رفت.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.