زندگی در لحظه

34 راه طلایی برای زندگی و رشد در لحظه

زمان، واحد پول زندگی است. ما مقدار مشخصی ضربان قلب داریم که می‌توانیم آن را بچشیم. در دنیای پر هیاهوی امروزی، این مساله حتی کمیاب‌تر از همیشه است. ما در یک جلسه درحالی که منتظریم عقربه‌ها حرکت کنند، به ساعت نگاه میکنیم تا بتوانیم به خانه برگردیم. وقتی یک ضرب‌الاجل نزدیک می‌شود، آرزو می‌کنیم که ای‌کاش ساعات بیشتری در روز داشتیم. وقت خود را صرف کارهای بیهوده‌ای می‌کنیم، مانند تماشای افراطی آخرین برنامه در نتفلیکس، گشتن در توییتر، سپس احساس گناه می‌کنیم یا وقت کافی را با بچه‌هایمان نمی‌گذرانیم. وقتی ارتباطی با جریان زمان نداریم، بی‌هدف هستیم. بی‌هدف روزهایمان را طی می‌کنیم. احساس بدتری داریم و زندگی شخصی و حرفه‌ای ما آسیب می‌بیند. اما زمانی که رابطه خود را با زمان تنظیم کنیم و جای خود را پیدا کنیم، می‌توانیم تعهدات و زندگی خود را به سلطه خود دربیاوریم.

در ادامه می‌گوییم که چطور زمان را متوقف کنید و در لحظه زندگی کنید. پس همراه این مقاله جذاب و کاربردی از زردنیوز باشید.

فهرست عناوین پنهان

قدردانی واقعی زمان می‌برد

تشکر-قدردانی
تشکر-قدردانی

شکرگزاری داروی خوبی است و همیشه ارزش زمانی که صرف آن می‌کنیم را دارد. این به تسکین استرس و ایجاد انرژی مثبت کمک می‌کند و به ما چشم‌اندازی عالی از زندگی می‌دهد. هر روز باید کمی وقت بگذارید و برای چیزهایی که دارید سپاسگزار باشید.

طبیعت چراغ راهنمای ماست

در طبیعت، اشیا با نور خورشید و فصول حرکت می‌کنند. جامعه به طور مصنوعی زمان را فشرده می‌کند. همراه شدن با ریتم‌های طبیعت ما را با زندگی اطرافمان پیوند می‌دهد و در نتیجه احساس می‌کنیم انرژی بیش‌تری داریم و مولدتر هستیم.

زمانی برای شلوغی و زمانی برای آرامش وجود دارد

اگر 24 ساعت هفته در شلوغی به سر می‌برید، این مساله سلامت روحی و جسمی شما را خراب می‌کند. تعیین زمان برای کاهش سرعت و تنفس بسیار مهم است. یک پتو و یک کتاب به پارک ببرید یا بدون تلفن‌همراه خود به یک پیاده‌روی طولانی بروید.

اضطراب، بیشتر اتلاف وقت و انرژی است

قهوه-ناراحتی-اضطراب-افسردگی-استرس
قهوه-ناراحتی-اضطراب-افسردگی-استرس

نگرانی شادی را می‌دزدد و بر تصمیم‌گیری تأثیر منفی می‌گذارد. این قابل درک است که غالباً تحت تأثیر ناشناخته‌های زندگی قرار بگیرید، اما گذراندن تمام روز با نگرانی در مورد چیزی که «ممکن است اتفاق بیفتد» اتلاف وقت و انرژی است. افکار ترسناک را بپذیرید و به دنبال کارتان بروید.

آنچه که می‌خواهید را کشف کنید

فهرستی از تمام کارهایی که می‌خواهید انجام دهید، از جمله ورزش، وقت مسائل شخصی، خانوادگی، رسیدن به هدف‌هایتان، یوگا و غیره تهیه کنید. نگاهی بیندازید و مطمئن شوید که آن کار منعکس کننده خواسته‌های شما برای مراقبت از خودتان است. اگر این کارها را انجام می‌دادید، احساس آرامش و شادی بیشتری می‌کردید؟ اگر این‌چنین است، آنها را به تقویم خود اضافه و اولویت‌بندی کنید.

لزومی ندارد که ورزش کار سختی باشد

دختر ورزشکار - ورزش - پلانک
دختر ورزشکار – ورزش – پلانک

در مورد ورزش کمیت مطرح نیست، بلکه کیفیت مطرح است.

آیا تمرکز دارید؟ آیا می‌توانید نفس بکشید و سرعت تمرین عضله بازو (bicep curl) را کاهش دهید؟ اگر چنین است، پس چند بار حرکت را تکرار کنید. بعد می‌توانید به زندگی خود ادامه دهید و از زمان اضافی برای خواندن کتاب یا چرت زدن استفاده کنید.

مطالب مرتبط: 7 راهکاری که انگیزه شما را برای ورزش بالا می برد!

ما به فضایی برای هضم افکار و احساسات نیاز داریم.

وقتی افکار خود را هضم نمی‌کنید، رنج‌های ذهنی پشت سر هم ایجاد می‌کنید که شما را از حضور در کنار دوستان و خانواده خود باز می‌دارد.

برای رفع این مشکل، زمانی را به پردازش احساسات خود اختصاص دهید. پیاده‌روی در طبیعت زمان بسیار خوبی برای مقابله با این آشفتگی عاطفی است و به نوبه خود به شما امکان می‌دهد در بقیه زندگی خود حضور پررنگ‌تری داشته باشد.

نشستن، سیگار کشیدن جدید است

مطالعات متعددی سبک زندگی راکد را با میزان بالای مرگ و میر مرتبط می‌دانند. برای بهبود عملکرد بدن و احساس سلامتی، مرتباً در طول روز بلند شوید و حرکت کنید.

زمان صرف غذا باید زمانی تشریفاتی باشد

اجداد ما ساعت‌ها صرف تهیه غذا و لذت بردن از آن در کنار عزیزانشان کردند. امروز، ما بین جلسات یا در ماشین‌هایمان غذا را سریعا و بدون حوصله می‌خوریم.

ما باید به زمان صرف غذا به عنوان فرصتی برای کاهش سرعت زندگی، تغذیه بدن، جذب مواد مغذی و کسب آرامش در پروسه هضم و جذب نگاه‌ کنیم.

از شر اضافه‌ها خلاص شوید

همه ما افرادی را در زندگی خود داریم که انرژی ما را بدون هیچ بازدهی مثبتی تلف می‌کنند. مرزهایی ترسیم کنید و وقت خود را پس بگیرید.

زمانی که به خانواده اختصاص می‌دهید باید بدون حواس پرتی باشد

آماده سازی خانواده خود
آماده سازی خانواده خود

به جای انجام چند کار همزمان روی ایمیل‌های کاری، هنگامی که با خانواده خود هستید تمام زمان خود را به آن‌ها اختصاص بدهید.

سگ‌ها را با هم به گردش ببرید یا بدون وسایل الکترونیکی شام بخورید. سعی کنید هر روز زمان باکیفیتی را در کنار خانواده خود باشید، حتی اگر فقط چند دقیقه باشد.

ارتباطات آن ‌طور که قبلا بودند نیستند

امروزه حجم وسیعی از ارتباطات ما الکترونیکی هستند. اما تعامل چهره به چهره برای ارتباط واقعی مهم است.

از خواب بیدار شوید و به ارتباطات حضوری خود بیش‌تر توجه کنید و بر مواردی مانند زبان بدن و تماس چشمی تمرکز کنید. ببینید چقدر احساس بهتری دارید.

تا تنور داغ است نان را بچسبانید

همه زمان‌ها برابر آفریده نشده‌اند. زمان‌هایی از روز، زمان‌هایی از هفته، فصول سال و حتی دوره‌هایی در زندگی شما وجود دارند که باید به چیزهایی، بیش‌تر توجه کنید و ساعات بیشتری را به شغل یا پروژه‌های خود اختصاص دهید. بنابراین روز خود را برای حداکثر بهره‌وری و فراغت برنامه‌ریزی کنید.

فضای کاری خود را مخلوط کنید

میز مشترک - کارکنان شرکت - جلسه - کار کردن - بحث
میز مشترک – کارکنان شرکت – جلسه – کار کردن – بحث

کار می‌تواند وقت ما را بگیرد و ما را از مراقبت درست از خودمان باز دارد. اگر فضای کاری خود را کمی تغییر دهید، فضای بیش‌تری برای فکر کردن خارج از چارچوب به خود می‌دهید. آگاهی فضایی، بدن ما را برای بیدار ماندن بیشتر راهنمایی می‌کند و مغز ما را برای کارآمدتر بودن تنظیم می‌کند.

رویاپردازی به شما بینش جدیدی می‌دهد

رویاپردازی کار خوبی است، اما همچنین می‌تواند مخل باشد. عقب افتادن از زمان ما را وادار می‌کند که دائماً افکار دیروز را دنبال کنیم. برای فکر کردن به سفری که می‌خواهید انجام دهید، وقت بگذارید و مناظر، صداها و بافت‌ها را تصور کنید.

ایجاد رویاپردازی مثبت و سازنده در زندگی شما می‌تواند التیام دهنده و الهام بخش باشد.

معامله کردن زمان با پول محدود کننده است، اما درواقع یک بدبختی اجتناب ناپذیر است

جامعه مدرن روی زمان ما قیمت می‌گذارد. آیا می‌توانید پروژه‌ای را به صورت آنلاین انجام دهید تا از طرف دیگر پول بیش‌تری کسب کنید و مقداری از آن زمان را صرفه جویی کنید؟

در حالت ایده‌آل، یک کار دوم برای خود ایجاد می‌کنید که آن درآمد جانبی شما را تامین می‌کند و در نتیجه درآمدتان از خرج‌هایتان بیشتر می‌شود. می‌توانید این درآمد را پس‌انداز کنید و آینده بهتری برای خود بخرید، یا می‌توانید تمام روز را استراحت کنید و باغبانی کنید.

موسیقی فاصله بین نت‌ها است

موزیک‌های سکسی؛ اهمیت موسیقی در سکس + معرفی بهترین موزیک‌ها
موسیقی

اگر بین صداها فاصله نباشد، موسیقی ما را دیوانه خواهد کرد. با این حال ما زندگی خود را اینگونه می‌گذرانیم: حرکت بی‌وقفه‌ای که هرگز کند نمی‌شود.

آهنگی را که دوست دارید انتخاب کنید و فضایی برای انس گرفتن با آن ایجاد کنید. سپس ببینید آیا می‌توانید تنفس خود را با آهنگ همگام کنید یا خیر. اگر به این امر مسلط باشید، می‌توانید یاد بگیرید که در زندگی عادی خود از سرعت خود کم کنید.

وسایل صرفه‌ جویی در زمان ما، در واقع آن را هدر می‌دهند

ما فناوری را ایجاد کردیم تا به ما در صرفه‌جویی در زمان و انرژی کمک کند، اما هشدارها، یادآور‌ها و اعلان‌های مداوم ما را از زمان حال خارج می‌کنند. به رابطه خود با فناوری نگاهی دقیق بیندازید و ببینید کجا می‌توانید آن‌را کاهش دهید.

اجازه ندهید رسانه‌های اجتماعی تبدیل به یک تیک شوند

می‌فهمم. رسانه‌های اجتماعی راهی برای احساس ارتباط با دنیای اطراف و در جریان مسائل بودن است. اما چک کردن آن می‌تواند تبدیل به یک تیک اجتماعی شود که شما را به طور کامل از دنیای اطرافتان دور می‌کند. زمان آن رسیده که این عادت را ترک کنید.

یک روز شبکه‌های اجتماعی را به طور کلی خاموش کنید تا خود را مجددا تنظیم کنید.

پنج نفس عمیق می‌تواند به شما کمک کند واضح‌تر فکر کنید

برای هر 30 دقیقه یک تایمر تنظیم کنید. هر زمان که هشدار داد، کاری را که انجام می‌دهید متوقف کنید و پنج نفس عمیق تا پایین شکم خود بکشید.

روی آهسته کردن دم تمرکز کنید و نفس خود را برای یک ثانیه در اوج تنفس نگه دارید. سپس یک بازدم طولانی و عمیق انجام دهید. وقتی بدن و ذهن خود را برای قطع کردن و غنی کردن منظم تنفس خود آموزش می‌دهید، احساس آرامش بیشتری خواهید داشت.

بسیاری از تصمیمات بزرگ زندگی تحت فشار گرفته می‌شوند، سرعتتان را کم کنید و واکنش نشان ندهید.

اگر به تاریخچه تصمیمات بزرگ خود فکر کنید، متوجه خواهید شد که چه تعداد از تصمیمات خود را در زمان استرس و زمانی که اسلحه‌ای روی شقیقه‌تان بوده است گرفته‌اید.

وقتی آرام وخاطرجمع باشید تصمیمات بهتری می‌گیرید. اگر عمیقا تا عمق وجودتان نفس بکشید و انرژی خود را روی ماندن در لحظه متمرکز کنید، واقعیت را سریعتر خواهید دید و انتخاب هوشمندانه‌تری خواهید داشت.

خورشید دشمن شما نیست

با توجه به اثرات منفی قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، اخیراً خورشید جلوه بدی پیدا کرده است. اما همه ما برای تحریک سنتز ویتامین D و تعادل انتقال‌دهنده‌های عصبی خود به نور خورشید نیاز داریم. تلاشی برای گذراندن زمان زیر نور خورشید انجام دهید تا از مزایای آن بهره‌مند شوید.

به خود استراحت دهید

استراحت و لم دادن روی کاناپه
استراحت و لم دادن روی کاناپه

هر 25 دقیقه یک بار 5 دقیقه استراحت کنید. بلند شوید و حرکات کششی انجام دهید، یا اسکات انجام دهید. یا هر چیزی که خون شما را به جریان می‌اندازد. به بدن خود گوش دهید و اجازه دهید از فشار خارج شود. تمرین این کار در طول روز باعث پمپاژ اکسیژن می‌شود تا انرژی بیش‌تری به شما بدهد.

خواب بسیار حیاتی است

در دنیای شلوغ امروزی، زمان کمتری برای گنجاندن ریکاوری در برنامه وجود دارد. اما بی‌خوابی، ما را خسته، بد خلق، بی‌اشتیاق و بی‌تمرکز می‌کند. اگر برای مدت طولانی در این حالت بمانید، اثرات منفی آن را روی شغل، روابط، سلامت و خلق و خوی خود خواهید دید. سعی کنید کافئین را کنار بگذارید تا خواب خود را بهبود ببخشید.

زمان خواب، مقدس است

تخت باید فقط برای خواب و عشق‌بازی باشد، اما ما اغلب از آن برای چیزهای دیگری مانند غذا خوردن، تماشای تلویزیون و کار کردن استفاده می‌کنیم. تمام آن فعالیت ها را بردارید و ببرید به یک جای دیگر. وقتی در رختخواب به یک صفحه نمایش خیره می‌شوید، برنامه خواب خود را به خطر می‌اندازید.

مطالب مرتبط: بی ‌‌خوابی چیست؛ چه عواملی در این موضوع می‌تواند دخیل باشد؟

لحظاتی با آرامش را در نور کم سپری کردن

وقتی خورشید غروب می‌کرد، اجداد ما با نور شمع انس می‌گرفتند و یا دور آتش جمع می‌شدند. تاریکی به مغز ما سیگنال می‌دهد که شروع به خاموش شدن کند و برای خواب آماده شود. برای تنظیم مجددمان به تاریکی نیاز داریم. هر شب چند دقیقه قبل از خواب وقت بگذارید و در تاریکی خود را آرام کنید.

اگر به کمک نیاز دارید، درخواست کمک کنید

کمک گرفتن آسان نیست.  بسیاری از ما آدم‌های به شدت کنترلی‌ای هستیم که باید روی تمام مسائل تسلط و احاطه کامل داشته باشیم. اما عدم توانایی کمک خواستن از دیگران خسته کننده است و منجر به فرسودگی می‌شود. به روز خود نگاه کنید و ببینید کجا برای کارهای ساده‌ای که نیازی به انجام آنها نیست وقت می‌گذارید. بگذارید مردم به شما کمک کنند.

ما روزانه به طور متوسط ​​یک ساعت را در اتومبیل خود می‌گذرانیم

ماشین-بوق-رانندگی
ماشین-بوق-رانندگی

زمانی که در اتومبیل می‌گذرانیم، ستون فقرات ما را آزرده می‌کند، باسن ما را سفت می‌کند، وضعیت بدنی ما را به هم می‌زند و متابولیسم ما را کاهش می‌دهد. برای مقابله با اثرات منفی، بدن خود را درگیر و عضلات وضعیتی را فعال نگه‌دارید. از زمان حضور خود در ماشین به نحوی سازنده استفاده کنید، مثلاً با گوش دادن به یک کتاب صوتی یا تماس تلفنی با مادرتان.

روزه سکوت درمانگر است

ما در دنیایی پر از سر و صدا زندگی می‌کنیم. ما انرژی بی‌پایانی را به پای کلمات بیهوده می‌ریزیم. چند روز وقت بگذارید تا مراقب مکالمات خود باشید و از گفتن هر چیز غیرضروری خودداری کنید. ازینکه که چقدر زمان بیشتری دارید شوکه خواهید شد.

کتاب‌ها می‌توانند ما را از زمان و مکان خارج کنند

کتاب‌ها به ما اطلاعات، بینش و دانش می‌دهند و ما را به مکان‌های جدید می‌برند. موفق‌ترین افرادی که من می‌شناسم، همه‌شان خوانندگانی مشتاق هستند. امروز کتابی که قصد خواندن آن را داشتید بردارید و حداقل 30 صفحه از آن را بخوانید. در این مسیر آرامش بگیرید و بدانید که آن زمان به خوبی سپری شده است.

لحظه‌ای را با همسایه‌ای لذت ببرید

در گذشته ما با افرادی که در نزدیکی ما زندگی می‌کردند، نزدیک بودیم. امروز، وقتی از خیابان عبور می‌کنیم، ارتباطمان فقط یک لبخند سریع یا دست تکان دادن است. تلاش برای برقراری ارتباط با اطرافیانتان باعث می‌شود کمتر احساس تنهایی کنید و خلق و خویتان را بهبود ببخشید.

رویدادهای آسیب‌زا وزنه سنگینی در جدول زمانی ذهن ما هستند

تروماها و ضربات روی سلول‌های ما نقش می‌بندند و در طول زندگی همراه ما می‌مانند. وقتی احساس ناخوشایندی را تجربه می‌کنید که با یک خاطره خشن همراه است، چشمان خود را ببندید و احساسات خود را دنبال کنید. ممکن است ناراحت کننده باشد، اما وقتی در آن ناحیه نفس می‌کشید، گذشته خود را التیام می‌دهید.

شما نمی‌توانید زمان از دست رفته را بازگردانید

اگرچه گریه کردن برای شیری که روی زمین ریخته شده فایده‌ای ندارد، اما مطمئناً فرصتی وجود دارد که فکر کنید و ببینید که چگونه می‌توانستید از آن اتفاق در آینده جلوگیری کنید. همیشه در اشتباهات شما درسی وجود دارد که می‌توانید از آن عبرت بگیرید.

خلاقیت ذهن ما را فوق العاده فعال می‌کند

افزایش خلاقیت با بازی با لگو
افزایش خلاقیت با بازی با لگو

گاهی اوقات به نظر می‌رسد که شما کنترلی روی زمان الهام شدن مسائل به ذهنتان ندارید. اما این کاملاً درست نیست. از طریق مدیتیشن و تنفس دیافراگمی، می‌توانید نیمکره راست مغز خود را درگیر کنید و تفکر خلاق را تقویت کنید. به این ترتیب، عصاره‌های خلاقیت شما به طور طبیعی به وجود می‌آیند و خیلی زود در یک وضعیت جریان بی‌انتها قرار می‌گیرید.

مطالب مرتبط: 13 روش طلایی برای یک زندگی ساده و شاد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *