leito

مصاحبه بهزاد لیتو با مجله پل

اخیرا لیتو، خواننده رپ معروف ایرانی با مجله پل مصاحبه‌ای داشته و در این مصاحبه در رابطه با بیوگرافی خود و چشم‌اندازش در موسیقی و مراحلی که طی کرده تا به اینجا رسیده صحبت کرده است. ما در ادامه این مصاحبه را بصورت کامل برای شما آورده‌ایم.

موزیک ویدیو بهزاد لیتو – خدا رو شکر

چرا لیتو؟

توی موزیک همه اغلب یک لقبی دارن، من هم بچه که بودم میخواستم شروع کنم دنبال یک لقب بودم برای خودم و اینکه از یک فیلم فرانسوی به اسم B13 لیتو اومد. شخصیت اصلی فیلم اسمش لیتو بود. البته لتو بود من یه خورده عوضش کردم کردم لیتو. و لیتو از اینجا شروع شد.

بزرگ ترین ریسک لیتو در زندگی چی بوده؟

خب بزرگترین ریسکی که در زندگیم کردم، فک میکنم همین که موزیک رو به عنوان شغل انتخاب کردم یک ریسک بزرگ بود چون اصلا نمی دونستم که قراره چی بشه و چه اتفاق‌هایی قراره برام توی موزیک بیفته.

یه بیوی کلی از لیتو به ما میدی؟

خب من بهزاد داورپناه، متولد 5 اسفند سال 1370 در تهران هستم. 12 سال پیش به همراه خانواده به دبی رفتم. تقریبا 10 سال آنجا زندگی کردم. الان تقریبا یک سال هست که به تورنتو نقل مکان کردم و آنجا زندگی می‌کنم. 10 سال هم هست که کار رپ انجام می‌دهم. درسم رو در رشته مهندسی صدا در دانشگاه SAE دبی خوندم که یک دانشگاه استرالیایی هست. از یک خانواده 2 فرزندی هستم؛ من و خواهرم. خواهرم تقریبا 6 سال از من کوچکتره. خیلی هم موفقه. برعکس من درس خونه. برعکس من خجالتیه. و همین.

اولین باری که شعر گفتی و آهنگ ساختی، چند سالت بود؟ اصلا چی شد که وارد این کار شدی و رپر بودن رو ادامه دادی؟

اولین باری که شعر نوشتم و ضبط کردم، همون تقریبا 15-16 سالم بود. یک چیزی حدود 10-12 سال پیش از تهران اومده بودم دبی، یه لپتاپ داشتم و یه وب کم و یه سری میکروفون درب و داغون و قدیمی. یک software (برنامه) دانلود کرده بودم که اصلا یادم نیست اسمش چی بود. یه بیتی هم از اینترنت دانلود کرده بودم گذاشته بودم روی آهنگ. خلاصه با اون میکروفون یک چیز چرت و پرت که اصلا یادم نیست چی بود، ضبط کردم. بعد اونو اکسپورت گرفتم و بردم برای مامانم گفتم بیا ببین آهنگ خوندم. گفت چی میگی؟ این چی هست اصلا؟ این اولین باری بود که یک چیزی نوشتم و یک چیزی ضبط کردم و اولین بار صدای خودم را روی بیت شنیدم.

بزرگترین موفقیتت توی دهه گذشته به نظر خودت چی بوده؟

نمیشه گفت یدونه چیز بوده، فکر کنم 4 آلبومی که ضبط کردم و 70-80 آهنگی که بیرون دادم و اون تقریبا 30-40 کنسرتی که گذاشتم، کل این 10 سال کار زیاد کردم و خداروشکر میتونم بگم 10 سال خیلی خوبی بود و نمیتونم یدونه از اینها رو بعنوان بزرگترین موفقیتم انتخاب کنم.

بعد از کار “بگو بازم” قصد داری دوباره با خواننده‌های خارجی کار کنی؟ و اینکه دوست داری بیشتر از همه با کی کار کنی؟

100 درصد. بزرگترین آرزم اینه که بتونم موزیک خودم رو با یک آدم موفق خارجی کنم. بیشترین کسی که دوست دارم باهاش کار کنم خب معلومه دریک هستش، چون الان بزرگترینه و همیشه الگوی من بوده. ولی برنامه دارم برای مثال با خواننده های رپر فرانسوی تو فکرم بوده کار کنم و الان هم داریم صحبت می کنیم. دوباره شاید با یک رپر آلمانی کار بکنم. و بله توی برنامه‌هام هستش و جزء آرزوهامه که امیدوارم برآورده بشه.

اگر فرصت داشتی که یدونه از ترک‌هاتو دوباره بخونی میتونستی تغییرش بدی، آهنگی رو انتخاب می‌کنی؟

آره 100 درصد. یدونه هم نه، سه یا چهارتا از آهنگ‌های قدیمی من هستن، که خودم اصلا دوسشون ندارم ولی اینکه دوباره بخونم نه شاید کلا بیرون نمیدادم اون چند تا رو.

از بین تکست‌هایی که گفتی کدومش تکیه کلام خودته؟

ناب، مث خودته: در طول  روز 1000 بار استفاده می‌کنم.

خودت کار کدوم رپر رو گوش میدی؟

بین ایرانی‌ها؟

هر دو، هم ایرانی‌ها هم خارجی‌ها

ایرانی‌ها وانتونز، پوبون، خلسه رو دوست دارم. بین خارجی‌ها خب اونایی که الان روی بورسن؛ دریک و تراویس اسکات (Travis Scott) و کانیه وست (Kanye West)

توی حرفه‌ات هدفی داری که این روزها روش متمرکز باشی و صبح به عشق اون از خواب بیدار شی؟

خود حرفه‌ام همون هدفی هست که دارم، من شب تا صبح در مورد رپ فکر می‌کنم. حتی شده وقتی میخوابم، خواب رپ وکنسرت و آرزهایی که دارم رو میبینم. یک شب در میون حتما خواب این آرزوهامو میبینم. استودیو و ضبط کردن و بیت و … ؛ کلا همیشه توی فکرشون هستم.

برای سال 2020 برنامه‌ای داری؟ کنسرتی قراره داشته باشی؟

کنسرت که بله زیاد. برنامه کاری هم، خیلی میخواهم امسال رو بترکونم. خیلی با انرژی زیاد میخواهم شروع کنم. توی برنامه‌ام بود 20 تا آهنگ بیرون بدم توی این یک سال؛ ولی به بچه‌های رادیو جوان که گفتم، نه اینکه موافق نباشن ولی گفتن یه خورده آروم بگیر. ولی خب میخوام سعی کنم 20 تا آهنگ رو بیرون بدم. خیلی میخوام پرکار باشم. میخوام سال 2020 قشنگ بترکونم.

با شایعات چیکار میکنی؟

خیلی شایعی در مورد من نیست. یک شایعه سردار آزمون بود که 2-3 سال پیش بود و خیلی چرت و پرت بود. در واقع خیلی شایعه در مورد من نیست و اگر هم باشه خیلی اذیتم نمیکنه. چون الان 10 سال هست که در زمینه موسیقی کار می‌کنم. دو-سه سال اول اذیتم میکرد و وقتی کامنت‌ها رو میدیدم ناراحتم می‌کرد. ولی الان انگار نه انگار.

آخرین شایعه‌ای که شنیدی چی بوده؟

شایعه سردار آزمون.

بیشترین دایرکتی که میگیری در مورد چیه؟

عاشقتم بهزاد و از این داستانا :))))))

تعریفت از فلو چیه؟

فلو (flow) اون مدلیه که تو در اصطلاح روی بیت سوار میشی. شبیه موج سواری میمونه. اگر بیت یک موج هست، تو اون مدلی هستی که روی موج سوار میشی  و به قولی مکث‌هایی که انجام میدی و کجای بیت شروع میکنی و کجای ضبط تموم میکنی.

علت علاقه‌ات به رونالدو؟ دقیقا کدوم ویژگی رونالدو رو دوست داری؟

خب رونالدو به نظرم آدم خیلی قوی هستش، هیتر (کسانی که ازش متنفرند) هم زیاد داره ولی با رونالدو با بازی که داخل زمین داره، جواب همه رو میده. خیلی به کارش عشق و علاقه داره، وقت زیادی صرف کارش میکنه. کلا با مدلی که هست خیلی حال می‌کنم.

دوستیت با سردار آزمون چگونه شروع شد؟

دوستیم با سردار از طریق یکی از دوستانم به نام سردار فرهاد شروع شد. فرهاد دوست مشترک ما دوتا بود. فکر کنم اومد دوبی و با سردار رفیق شدیم. بعد همین هم بود که شایعه‌های الکی اومد بیرون. به دلیل همین شایعات بین دوستی ما دوتا جدایی اتفاق افتاد. ولی باز هم در تماس هستیم، البت نه مثل قدیم ولی گاه‌گداری تماس میگیریم.

توی چه کاری استعداد بیشتری داره؟

به قدری وقت روی موزیک صرف کردم، که دیگه نمیدونم به غیر از موزیک کجا استعداد دارم؛ شاید توی ورزش. چون ورزش کردن رو دوست دارم. ولی باز هم فکر می‌کنم فقط توی موزیک استعداد دارم.

این موضوع صحت داره که خانوادت خیلی سخت گیرن و اصلا با رپر شدنت موافق نبودن؟

اصلا. اتفاقا مامان و بابام خیلی با رپر بودنم موافقن و خیلی منو ساپورت میکنن. حتی مامانم روی دستش bezilei تتو کرده. به قولی همیشه مشوقم بودند و خیلی ساپورتم کردند و هوامو داشتند.

میگن لیتو بچه پولداره که رپر معروفی شده. خانوادت چقدر کمکت کردند؟

قبلا، قدیم‌ترها هم جواب این سوال را دادم که پدر من حول 10 سال پیش ورشکست شده بود. خب قبلش وضعمون بد نبود، خوب بود. ولی از وقتی که ورشکست شد، خب همه خرج‌هام افتاد روی شونه‌های خودم و مجبور بود کار کنم و خرجم رو دربیارم. از همون موقع تا الان پدر من شاید 1000 تومن هم برای از نظر مالی برای موزیک من خرج نکرده باشه. از نظر احساسی هوامو داشته ولی اینکه بخواد به من پول بده که یک کاری رو انجام بدم، هیچ موقع این اتفاق نیفتاده. تقریبا 10-12 سال هست که من روی پاهای خودم وایسادم و همه درآمدم از کاری بوده که خودم انجام دادم. ولی خب همیشه فکری و حسی، مامان و بابام هوامو داشتن؛ ولی مالی توی عرصه موسیقی صفر.

یه آهنگی که لیتو بخواد خودشو با اون آهنگ معرفی کنه، کدوم آهنگه؟

آهنگ “دوستام هستن”

با مخاطب‌هات و طرفدارهات اگه صحبتی داری، بفرما!

صحبتم با طرفدارها اینه که دمتون گرم پشت من بودین، هوامو داشتین؛ چه وقتی که بالا بودم، چه وقتی که پایین بودم. واقعا دوستون دارم و امیدوارم بتونم آهنگ‌هایی تولید کنم که شما بتونین باهاش ارتباط برقرار کنین و کلی خاطره بسازین.

مرسی از اینکه باهامون مصاحبه داشتی.

ممنون از شما!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *