چگونه خودتان اسکیت روی یخ را یاد بگیرید

چگونه خودتان اسکیت روی یخ را یاد بگیرید

برای تمرین اسکیت لازم نیست منتظر پارتنر مناسب باشید. خودتان می‌توانید به تنهایی به پیست یخ رفته‌ و تکنیک‌های پایه مانند سرخوردن‌ یا توقف را تمرین کنید. با پیشرفت، می‌توانید سریع‌تر پیش رفته‌ و نسبت به توانایی‌های خود اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید. به یاد داشته باشید که از قبل توقف و حتی زمین‌خوردن را تمرین کرده تا در صورت وقوع حادثه، بتوانید سالم بمانید. همراه زرد نیوز باشید تا درباره یادگیری اسکیت روی یخ به تنهایی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

فهرست عناوین پنهان

انتخاب پوشش و لباس گرم

انتخاب پوشش و لباس گرم

لباس راحت و سبک بپوشید

وقتی در حال اسکیت روی یخ هستید، برای حرکت سریع و ایمن به تحرک کامل بدن خود نیاز دارید. از پوشیدن‌ لباس‌های سنگین زمستانی خودداری کنید. به جای آن، یک ژاکت سبک، ژاکت پشمی یا کت بپوشید. لایه لایه لباس بپوشید تا اگر هنگام اسکیت بیش از حد گرمتان شد، بتوانید ژاکت خود را در بیاورید.

 • اگر روسری می‌پوشید، آن را داخل ژاکت یا کت خود فرو کنید تا از سرتان نیفتد.

جوراب میکروفایبر یا جوراب شلواری بپوشید

جوراب میکروفایبر یا جوراب شلواری بپوشید

جوراب تخصصی اسکیت یا یک جفت جوراب میکروفایبر بخرید. بدون جوراب، پاهای شما در معرض خطر تاول‌زدن یا (اگر کفش اسکیت را از زمین بازی قرض می‌گیرید) در معرض عفونت هستند. از پوشیدن‌ جوراب‌های حجیم خودداری کرده‌ چرا که می‌تواند امنیت شما را در هنگام اسکیت کمتر کند.

 • جوراب‌های میکروفایبر ترجیح داده‌ می‌شوند، زیرا برخلاف جوراب‌های نخی یا پشمی، رطوبت را جذب نکرده‌ و پا را گرم نگه می‌دارند.

برای جلوگیری از آسیب، یک جفت اسکیت با کیفیت بالا و با شرایط خوب خریداری کنید

 یک جفت اسکیت با کیفیت بالا و با شرایط خوب خریداری کنید

کفش‌های اسکیت‌ ارزان‌قیمت ممکن است به راحتی ترمز کرده و شما را در معرض پیچ‌خوردگی مچ پا قرار دهند. درباره برندهای اسکیت روی یخ به صورت آنلاین تحقیق کرده و برندی را انتخاب کنید که نظرات مثبت زیادی دارد. اگر یک کفش دست دوم می‌خرید، از مالک اصلی بپرسید چرا آن‌ها را می‌فروشد.

 • قبل از خرید کفش‌ها آن‌ها را امتحان کنید.
 • کفش‌های خود را از یک فروشگاه تخصصی ورزشی بخرید تا کارمندان بتوانند به شما در یافتن‌ کفش مناسب کمک کنند.

قبل از رفتن به روی یخ خود را گرم کنید

قبل از رفتن به روی یخ خود را گرم کنید

انجام چند حرکت گرم‌کردن در ابتدا به جلوگیری از درد یا گرفتگی بعد از اتمام تمرین کمک می‌کند، زیرا اسکیت روی یخ می‌تواند یک تمرین سخت باشد. ابتدا پاهای خود را روی موانع پیست دراز کرده و بکشید. سپس بالاتنه خود را با بالابردن بازوها به طرفین بدن و چرخاندن آن‌ها در دایره‌های کوچک بکشید. پس از پنج تا ده دقیقه گرم‌ کردن‌، شما آماده‌ اسکیت هستید.

 • قبل از اینکه اسکیت خود را بپوشید، گرم‌کردن خود را کامل کنید.

اسکیت‌های خود را محکم ببندید

اسکیت‌های خود را محکم ببندید

اگر اسکیت‌های روی یخ خیلی شل باشند، شما را در معرض خطر افتادن‌ یا پیچ‌ خوردن‌ مچ پا قرار می‌دهند. خواه اسکیت شما بند یا تسمه‌ (یا هر دو) را داشته باشد، مطمئن شوید که محکم هستند. بسیار مهم است که اسکیت خود را در اطراف ناحیه‌ای که پا و مچ پا خم می‌شود محکم کنید، بنابراین به آن ناحیه توجه ویژه داشته باشید.

 • اگر مطمئن نیستید که چگونه باید اسکیت خود را سفت کنید، از یک کارمند پیست اسکیت کمک بخواهید.

ابتدا نزدیک نرده‌ها بمانید

ابتدا نزدیک نرده‌ها بمانید

اگر در ابتدای اسکیت‌سواری، نرده‌ها را محکم می‌گیرید، نباید احساس خجالت داشته باشید. این نرده‌ها در پیست‌های اسکیت فراهم شده‌اند تا اسکیت‌بازان جدید و تازه‌کار را در حالت ایستاده نگه دارند. نرده می‌تواند به شما کمک کند تا زمانی که به سطح لغزنده عادت کنید، احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

تمرین تکنیک‌های پایه

زانوهای خود را خم کنید تا در حین اسکیت بتوانید تعادل خود را حفظ کنید

زانوهای خود را خم کنید

این کار به شما در حفظ مرکز ثقل کمک می‌کند. طوری وانمود کنید که روی یک صندلی معلق هستید و پایین بدن خود را در حالت نیمه نشسته پایین بیاورید. به جلو خم شوید تا مرکز ثقل بدن خود را یکنواخت نگه دارید و اگر احساس لرزش دارید، بازوهای خود را با زاویه 45 درجه به سمت بیرون بدن نگه دارید.

به تدریج از نرده فاصله بگیرید

به تدریج از نرده فاصله بگیرید

وقتی آماده شدید، سعی کنید دست خود را از نرده‌ جدا کنید. زانوهای خود را خم کرده‌ و در حین انجام این کار به جلو خم شوید تا احتمال افتادن‌ را به حداقل برسانید. ابتدا فقط به اندازه یک بازو از نرده دور بمانید تا در صورت لزوم، بتوانید دست خود را دوباره روی نرده برگردانید.

اسکیت رو به جلو را با سرخوردن شروع کنید

اسکیت رو به جلو را با سرخوردن شروع کنید

سرخوردن یک روش ساده برای حرکت رو به جلو بوده و می‌توان آن را به آرامی یا سریع انجام داد. بازوهایتان را به سمت بیرون بدن نگه داشته و با اسکیت‌هایتان قدم‌های کوچک بردارید. در ابتدا آهسته قدم‌ بردارید، اما با افزایش شتاب، سرعت قدم‌های خود را بیشتر کنید. یک پا و سپس پای دیگر را در حین اسکیت از زمین برداشته تا زمانی که پاهایتان با کمی تلاش به جلو حرکت کنند.

 • اگر شروع به از دست دادن‌ تعادل خود کردید، نرده‌ را بگیرید.

با خم‌کردن بیشتر زانوها سریع‌تر اسکیت کنید

با خم‌کردن بیشتر زانوها سریع‌تر اسکیت کنید

با خم‌کردن زیاد زانوها و تا قبل از زمانی که در حالت نشسته کامل قرار بگیرید، مقداری به سرعت خود اضافه کنید. و با گام‌های قوی‌تر، قدرتی را که برای سرخوردنتان لازم است، افزایش دهید. همان‌طور که سریع‌تر اسکیت می‌کنید، به جلو خم شوید تا در صورت زمین‌خوردن، کمتر به سرتان ضربه بخورد.

 • راحت باشید. شما مجبور نیستید در اولین روز به سرعت یک اسکیت‌باز حرفه‌ای روی یخ اسکیت کنید.

با استفاده از پای غالب خود بچرخید

با استفاده از پای غالب خود بچرخید

پای غالب خود را جلو گذاشته‌ و بدن خود را به سمت مرکز پیست یخ خم کنید. زانوهای خود را خم کرده تا حرکت خود را در حین چرخش حفظ کنید. این وضعیت را تا زمانی که چرخش را کامل کردید حفظ کنید، سپس هنگامی که دوباره در یک خط مستقیم اسکیت‌سواری کردید، به سرخوردن برگردید.

با استفاده از قسمت صاف تیغه‌های کفش اسکیت، خود را متوقف کنید

با استفاده از قسمت صاف تیغه‌های کفش اسکیت، خود را متوقف کنید

قسمت صاف تیغه‌های کفش اسکیت خود را به سمت یخ فشار دهید تا زمانی که بتوانید خراشیدن‌ آن را حس کنید. یک پا را به سمت بیرون بدن آورده‌ و با خم‌کردن زانوها، دوباره به قسمت صاف فشار بیاورید. این کار شما را به تدریج متوقف می‌کند.

 • این یک تکنیک توقف اولیه به نام “توقف برف‌روب” بوده و برای اسکیت‌بازان مبتدی ایده‌آل است. با پیشرفت در اسکیت، می‌توانید تکنیک‌های پیچیده‌تری را امتحان کنید.
 • توقف ایمن را تمرین کنید تا بدانید در مواقع اضطراری چه کاری باید انجام دهید.

یادگیری اقدامات احتیاطی و ایمنی

از کلاه ایمنی و محافظ مچ دست استفاده کنید

از کلاه ایمنی و محافظ مچ دست استفاده کنید

اسکیت روی یخ شما را در معرض آسیب‌های جدی سر قرار داده‌ که استفاده از کلاه ایمنی از آن جلوگیری می‌کند. اگر چه استفاده از کلاه ایمنی می‌تواند آزاردهنده یا حتی “احمقانه” به نظر برسد، اما خطر ضربه مغزی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. محافظ مچ نیز برای جلوگیری از رگ به رگ شدن‌ دست در صورت افتادن‌ ناگهانی دارای اهمیت است.

 • کودکان خردسال یا اسکیت‌بازان بی‌تجربه نیز می‌توانند برای احتیاط بیشتر از پد زانو و آرنج استفاده کنند.

روی محیط اطراف خود متمرکز بمانید

روی محیط اطراف خود متمرکز بمانید

مراقب اسکیت‌بازان دیگر باشید و به خودتان فضای زیادی برای تمرین بدهید. چشمان خود را به جلو متمرکز کرده و از دید محیطی خود برای آگاهی از آنچه در اطرافتان می‌گذرد، استفاده کنید. از بستن‌ چشمان خود بپرهیزید، به خصوص اگر در یک پیست یخ شلوغ اسکیت می‌کنید.

 • هنگام اسکیت‌کردن، به خصوص در دفعات اول از هدفون استفاده نکنید. هنگام اسکیت‌کردن، حس شنوایی به اندازه بینایی مهم است.

هنگام اسکیت‌سواری سر خود را بالا نگه دارید

هنگام اسکیت‌سواری سر خود را بالا نگه دارید

اسکیت‌بازان تازه‌کار اغلب اشتباه کرده و به پاهای خود نگاه می‌کنند. این کار نه تنها تمرکز شما را از محیط اطرافتان از بین برده‌، بلکه مرکز ثقل شما را نیز دچار مشکل می‌کند. اگر متوجه شدید که در حال نگاه‌ کردن‌ به پایین هستید، سریعا سرتان را به سمت بالا برده‌ و چشمانتان را با افق هم‌سطح نگه دارید.

خود را طوری آموزش دهید تا بتوانید با خیال راحت روی یخ بیفتید

خود را طوری آموزش دهید تا بتوانید با خیال راحت روی یخ بیفتید

شما هرگز نمی‌دانید چه زمانی روی یخ می‌افتید، پس تمرین کنید که قبل از افتادن این اتفاق چه کاری باید انجام دهید. زانوهای خود را خم کرده و به سمت جلو چمباتمه بزنید و سعی کنید به پهلو بیفتید تا به مچ دستتان آسیبی نرسد.

 • وقتی روی زمین بودید و برای بلند‌شدن به اندازه کافی احساس امنیت کردید، پاهای خود را بین دستان خود قرار داده و بلند شوید تا وزن بدنتان روی پاهایتان قرار بگیرد.
 • برای افتادن روی یخ (هم با و هم بدون اسکیت) تمرین کنید تا از قبل آن را در یک موقعیت کنترل‌شده امتحان کرده باشید.

نکات

 • در حین تمرین تکنیک‌های مختلف، مانند کودکان قدم بردارید. یادگیری اسکیت به زمان نیاز داشته و ممکن است دفعات زیادی به پیست بازی رفته تا زمانی که به طور کامل احساس کنید روی یخ هم مانند خانه خود راحت هستید.
 • اگر اسکیت خود را خریداری کرده‌اید، قبل از اسکیت‌کردن تیغه‌های اسکیت خود را به صورت حرفه‌ای تیز کنید.
 • جعبه کمک‌های اولیه را برای احتمال آسیب‌های جزئی به همراه داشته باشید.

هشدارها

 • در صورت ضربه به سر، حتما به کارمند پیست اسکیت هشدار دهید تا تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گیرید. ضربه مغزی بدون درمان تخصصی می‌تواند کشنده باشد.
 • فقط در مناطق مخصوص (مانند پیست‌های اسکیت روی یخ) اسکیت کنید تا زمانی که به تکنیک‌های اولیه اسکیت تسلط پیدا کرده و نیاز به شخص دیگری برای اسکیت‌سواری نداشته باشید.
 • خود را برای زمین‌خوردن‌های سخت آماده کنید. شما هرگز نمی‌دانید چه حوادثی ممکن است در پیست رخ دهد.

پرسش و پاسخ تخصصی

چگونه می‌توانم در هنگام سرخوردن تعادل خود را حفظ کنم؟

مطمئن شوید که کاملا صاف نمی‌ایستید. زانوهای خود را خم کرده، به جلو نگاه کرده و بسته به وزنی که نیاز دارید، جلو و عقب تنه خود را متعادل کنید.

من می‌خواهم اسکیت در سطح رقابتی انجام دهم، اما من اهل آسیا هستم و تعداد زیادی پیست روی یخ وجود ندارد. چگونه می‌توانم یک مربی در کشور دیگری پیدا کنم که در مسابقات اسکیت به من کمک کند؟

اگر مبتدی هستید، مربیان کشورهای دیگر حاضر نیستند برای آموزش به شما سفر کنند. اما اگر در حال حاضر یک اسکیت‌باز رقابتی و موفق هستید، ممکن است یک مربی برای آموزش به شما علاقه‌مند شود. با این حال، می‌توانید اسکیت رقابتی را بدون مربی نیز شروع کنید. کشورهای زیادی در آسیا دارای خانه‌های اسکیت مشهوری هستند از جمله چین، تایلند، ژاپن، کره جنوبی و فیلیپین، بنابراین مطمئن هستم که در نهایت می‌توانید یک پیست و یک مربی خوب پیدا کنید.

آیا می‌توان این اطلاعات را برای اسکیت هاکی و یا اسکیت‌های شکل دیگر استفاده کرد؟

در بیشتر موارد بله، هر چند که کفش‌های اسکیت‌ هاکی باید به گونه‌ای متفاوت بسته شده و حجیم‌تر هستند. اگر اسکیت‌کردن با اسکیت هاکی را یاد بگیرید، مدتی طول می‌کشد تا اسکیت روی یخ را بتوانید بازی کنید و بالعکس.

آیا اسکیت روی یخ آسان است؟

سختی اسکیت روی یخ بسته به تکنیک‌هایی که می‌خواهید انجام دهید و اینکه چند بار تمرین می‌کنید متفاوت است. البته برخی از افراد ممکن است به طور طبیعی نسبت به دیگران روی یخ احساس راحتی بیشتری کنند. اگر به طور مداوم اسکیت می‌کنید، به مرور زمان برایتان آسان می‌شود.

معمولا پیست‌های یخ چقدر سرد هستند؟

آن‌ها به طور معمول بسته به محیط پیست بین 5- تا ۶- درجه هستند، اگرچه برخی جاها ممکن است سردتر باشند.

من مدت‌ها پیش اسکیت روی یخ انجام می‌دادم، آیا الان یادم می‌آید که چگونه اسکیت کنم؟

ممکن است این کار در سطح مبتدی آسان‌تر از دیگران برایتان باشد، اما همچنان باید تکنیک‌هایی را آموزش دیده و دوباره یاد بگیرید تا به سطحی که قبلا در آن بودید، برسید.

آیا اسکیت روی یخ مانند اسکیت معمولی است؟

کمی تا حدودی. با این حال، سطح یخی کاملا متفاوت از سطح چوبی بوده و تفاوت در لطافت و سرعت آن نیز باید در نظر گرفته شود.

چگونه در اسکیت روی یخ حرکت کنم، مثلا چگونه پایم را روی یخ قرار دهم؟

ساده‌ترین روش یادگیری اسکیت روی یخ، دانستن روش اسکیت روی یخ است. تفاوت افراد در یادگیری اسکیت این است که آن‌ها در زمان‌های مختلف، با کفش‌های مختلف و محیط‌های مختلف این کار را انجام می‌دهند.

چگونه به راست و چپ بپیچم؟

ساده‌ترین راه این است که کمی به سمتی که می‌خواهید بچرخید، خم شوید، نه اینکه پای خود را بچرخانید.

خیلی تلاش کردم اما نمی‌توانم درست اسکیت کنم و هر بار که زمین می‌خورم زانوهایم خراشیده می‌شوند. چه کار می‌توانم بکنم؟

فقط به تمرین ادامه بده. اگر به شدت خود را زخمی کرده‌اید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

چگونه هنگام اسکیت روی یخ بپرم؟

می‌توانید با خم‌شدن و قراردادن دست‌ها روی زانوها شروع کنید، سپس یک پرش کوچک با دو پا انجام دهید.

آیا ممکن است بخشی از بدن در هنگام اسکیت روی یخ بشکند؟

بله، صدمات در هنگام اسکیت روی یخ شایع است. انجام اقدامات احتیاطی ایمنی می‌تواند خطر آسیب را کمتر کند.

چگونه جلوی افتادن خود را بگیرم؟

سر خود را بالا نگه داشته و مستقیم به جلو نگاه کنید. زانوهای خود را خم نگه دارید. برای حفظ تعادل، دستان خود را به سمت بیرون دراز کنید. تا زمانی که با یخ راحت شوید، نزدیک نرده‌ها بمانید.

اگر بخواهم اسکیت‌بازی یاد بگیرم برای شروع باید اسکیت معمولی بخرم یا اسکیت حرفه‌ای؟

اسکیت‌های تفریحی شبیه به اسکیت‌های حرفه‌ای هستند، زیرا دارای پنجه هستند، اما فاقد پشتیبانی لازم برای مهارت‌های اسکیت پیشرفته هستند. اولین کفش اسکیت شما نباید گران باشد، چون ممکن است متوجه شوید که اصلا به اسکیت روی یخ علاقه ندارید. توصیه می‌کنم برای شروع کار، اسکیت‌های تفریحی داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به فروشگاه‌‌های تخصصی منطقه خود مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *