12 روش علمی برای مطالعه مؤثر و یادگیری کارآمد

ممکن است شما این مقاله را بخوانید زیرا در تلاش برای یادگیری چیزی هستید. شاید مطالعه را برای امتحانتان به تعویق می‌اندازید یا از اینکه چقدر کند زبان جدید را یاد می‌گیرید ناامید شده‌اید. من در انبوهی از تحقیقات علمی جستجو کرده‌ام تا به شما کمک کنم راه‌هایی برای یادگیری کارآمد و مؤثر پیدا کنید. ممکن است شما حافظه تصویری نداشته باشید، اما حداقل می‌توانید برای سرعت بخشیدن به یادگیری خود و حفظ بهتر اطلاعات، اقدامات عملی انجام دهید.

این 12 روش علمی مفید و کاربردی را امتحان کنید تا یادگیری شما متحول شود. ادامه این مقاله از زردنیوز را از دست ندهید.

ذهن‌آگاهی را امتحان کنید

ذهن‌آگاهی فقط نشستن روی یک بالشتک یوگا با چشمان بسته و تکرار واژه “اوم” نیست. در واقع شواهد علمی وجود دارد که مدیتیشن نتایج یادگیری را بهبود می‌بخشد. سطح اضطراب را کاهش می‌دهد و به افراد کمک می‌کند تا نوعی از خالی بودن ذهنی لازم برای یادگیری موثر را تجربه کنند. اما راه‌های دیگری نیز برای تجربه ذهن‌آگاهی وجود دارد. همچنین می‌توانید تمرین‌های ذهن‌آگاهی‌ای را امتحان کنید که شما را تشویق می‌کند چشمانتان را باز کنید و دنیا را به روشی بدون قضاوت ببینید و بشنوید. یکی از تمرین‌های ذهن‌آگاهی مورد علاقه‌ من، «آن را طوری صدا کن که می‌بینی» نام دارد از بازی خود را آگاهانه بازی کنید: 120 تمرین الهام گرفته از پیشرفت به شما کمک می‌کند آرام شوید، سرگردانی را متوقف کنید و عدم اطمینان را در آغوش بگیرید.

همانطور که در حال پیاده‌روی هستید، به سادگی به چیزهایی که از کنار آن‌ها می‌گذرید اشاره کنید و آن‌ها را صدا کنید: “درخت، علف، قورباغه، پیاده‌رو.” با انجام این کار، به جای اینکه تحت فشار، مضطرب یا خود شیفته باشید، بی‌پرده بودن و حضور در دنیای اطراف خود را تمرین می‌کنید. شما همچنین می‌توانید فقط چشمان خود را ببندید و با دقت گوش دهید تا سعی کنید تا آنجا که ممکن است صداها را شناسایی کنید. نفس کشیدن خود را آهسته و عمیق‌تر کنید تا به جای این که در نشخوار فکری غرق شوید، سعی کنید تا جایی که می‌توانید بشنوید.

خوابیدن

خواب راحت؛ مواردی که کیفیت خوابیدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد
خواب-استراحت

مطالعات همچنین نشان می‌دهد که بین کمبود خواب و عملکرد تحصیلی رابطه وجود دارد. به عبارت ساده، اگر به اندازه کافی نخوابید، یادگیری و حافظه شما آسیب خواهد دید. بنابراین مشخص کنید که هر شب به چه مقدار خواب نیاز دارید و به یک ساعت خواب و بیدار شدن ثابت در هر روز پایبند باشید. نمرات و عملکرد شغلی شما از من تشکر خواهند کرد.

تغذیه مناسب

اگر از رژیم غذایی سرشار از چربی اشباع شده و قند تصفیه شده استفاده می‌کنید، به جای میوه‌ها و سبزیجات تازه به غذاهای فرآوری شده فکر می‌کنید، هیچ لطفی به مغز خود نمی‌کنید. رژیم‌های غذایی سرشار از غذاهای فرآوری‌شده با نتایج ضعیف‌تر یادگیری مرتبط هستند. محققان دریافتند که رژیم‌های غذایی ناسالم پر از چربی‌های اشباع شده و شکر تصفیه شده بر هیپوکامپ و شکل‌گیری حافظه تاثیر منفی می‌گذارد که برای یادگیری سریع و موثر ضروری است. بنابراین، اگر به‌دنبال راه‌هایی برای یادگیری سریع‌تر و هوشمندانه‌تر هستید، خوردن هله هوله را کنار بگذارید و به یک رژیم‌غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات تازه، غلات کامل و گوشت‌های بدون چربی-تازه به جای منجمد، خوراکی‌های طبیعی به جای محصولات کارخانه‌ای روی آورید.

ورزش

انگیزه برای ورزش
انگیزه برای ورزش

راه دیگر برای یادگیری بهتر و سریعتر این است که مطمئن شوید در طول هفته کمی ورزش می‌کنید. درست مانند خواب کافی، ورزش نیز یک تقویت کننده هیپوکامپ است. این بدان معناست که مغز شما بهتر می‌تواند اطلاعات را حفظ کند. یک مطالعه روی موش‌ها نشان داد که اضافه کردن ورزش پس از بیش از یک سال کم تحرکی، انحطاط هیپوکامپ را تا حدود 50 درصد تغییر داد. این بدان معناست که حتی اگر اخیراً ورزش نکرده‌اید، هنوز دیر نشده است. حداقل سه جلسه ورزش هوازی در هفته را هدف قرار دهید که حداقل 30 دقیقه در هر جلسه طول بکشد تا هیپوکامپ خود را سالم نگه دارید.

مطالب مرتبط: 7 راهکاری که انگیزه شما را برای ورزش بالا می برد!

تمرکز روی یک چیز در یک زمان

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که در انجام چند کار خوب هستند. من این را زیاد می‌شنوم. مردم فکر می‌کنند می‌توانند هنگام گوش دادن به یک سخنرانی آنلاین درباره ژنتیک، به موسیقی گوش دهند و در تیک‌تاک (TikTok) بگردند. معلوم است، این یک تفکر آرزویی است. اگر به دنبال راه‌هایی برای یادگیری سریع‌تر و هوشمندتر هستید، یکی از ساده‌ترین راه‌ها این است که همه کارهای دیگر خود را کنار بگذارید و هر بار یک کار را انجام دهید. یکی از راه‌های فکر کردن به این موضوع، نظریه‌ای است که به آن نظریه تنگنای شناختی می‌گویند، که بیان می‌کند که ما نمی‌توانیم به یکباره به همه ورودی‌های حسی خود توجه کنیم.

تمرکز
تمرکز

ممکن است تلویزیون را روشن باشد و یک سخنرانی آنلاین داشته باشیم و در حین صحبت با یک دوست به موسیقی گوش دهیم، اما نمی‌توان آگاهانه به همه این ورودی‌ها توجه کرد. تنگنایی وجود دارد که در آن برخی از ورودی‌ها به فکر آگاهانه نمی‌رسند. در یک مطالعه، نظریه تنگنای شناختی تأیید شد، به این معنی که دانش‌آموزان زمانی که تلاش می‌کردند چند کار را همزمان انجام دهند، نمی‌توانستند به همان اندازه اطلاعات را حفظ کنند یا به همان اندازه موثر یاد بگیرند. بنابراین، آن را ساده نگه دارید، حواس‌پرتی را محدود کنید و هر بار یک چیز را یاد بگیرید.

مطالب مرتبط: تمرکز بر تنفس؛ بزرگترین کمک برای یک خواب خوب و با کیفیت

نگران سبک‌های یادگیری نباشید

ممکن است در مورد سبک‌های یادگیری و اینکه چگونه دانستن سبک یادگیری شما می‌تواند به یادگیری بهتر شما کمک کند مطالعه کرده باشید. خب، معلوم شد که در واقع هیچ مدرک علمی وجود ندارد که تأیید کند سبک‌های یادگیری نتایج یادگیری را بهبود می‌بخشند. سبک‌های یادگیری از نیل فلمینگ در دهه 1990 سرچشمه می‌گیرد و در دهه‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است، اما این بدان معنا نیست که این نظریه واقعا یادگیری را بهبود می‌بخشد. خوب است بدانید که چه ورودی‌های بصری، صوتی، حرکتی، یا خواندن/نوشتن را ترجیح دهید، فراموش نکنید که سبک‌های یادگیری فقط همین هستند – ترجیحات.

به جای اینکه خودتان را مجبور کنید همه چیز را با سبک دلخواهتان یاد بگیرید، باید بیشتر روی تطبیق چالش با سبک یادگیری تمرکز کنید. اگر می‌خواهید واژگان را برای یک امتحان کتبی حفظ کنید، ترکیب خواندن/نوشتن با یادگیری بصری منطقی‌تر است. اگر می‌خواهید یاد بگیرید که چگونه به یک زبان جدید مکالمه کنید، ممکن است بخواهید از سبک‌های صوتی و حرکتی استفاده کنید. زیاد نگران سبک‌های یادگیری نباشید. در عوض، آن‌ها را با هم ترکیب کنید و همه سبک‌های مختلف را امتحان کنید.

تکرار فاصله‌دار را امتحان کنید

تکرار فاصله‌دار می‌تواند به شما کمک کند بهتر یاد بگیرید. تکرارفاصله‌دار سیستمی است که در آن شما خودتان را امتحان می‌کنید تا ببینید آیا چیزی را می‌دانید یا نه. این مانند یک مجموعه فیزیکی یا دیجیتالی از فلش کارت‌ها عالی عمل می‌کند – زمانی که شما نیاز به یادگیری اطلاعات کوچک زیادی دارید. تمام اطلاعاتی که به درستی به دست می‌آورید در یک دسته قرار می‌گیرند و اطلاعاتی که نمی‌دانید در دسته دیگری قرار می‌گیرند. شما خود را در مورد اطلاعاتی که اشتباه دریافته‌اید بیشتر از آنچه که درست دریافت کرده‌اید سؤال و جواب می‌کنید. در آن مرحله، شما واقعا آن را یاد گرفته‌اید.

تکرار فاصله‌دار در مطالعات علمی موثر بوده است. به حافظه و مهارت‌های حل مسئله کمک می‌کند و منجر به پیشرفت‌های گسترده در یادگیری طولانی مدت می‌شود. یک سیستم تکرار فاصله‌دار Anki نام دارد و شما می‌توانید اطلاعاتی را به صورت آنلاین در مورد نحوه ساختن سیستم فلش کارت فیزیکی Anki خود پیدا کنید یا برنامه‌ای را دانلود کنید که یک سیستم دیجیتال Anki برای شما ایجاد می‌کند.

شیوه یادیار را امتحان کنید

یکی دیگر از ترفندها برای یادگیری سریعتر و هوشمندانه‌تر این است که شیوه یادیار را امتحان کنید. شیوه یادیار به فرآیند تکه تکه کردن اطلاعات با استفاده از حروف اول یا مخفف گفته می‌شود. یک یادیار کلاسیک ROYGBIV است. اگر بتوانید یادیار ROYGBIV را به خاطر بیاورید، یادآوری رنگ‌های رنگین کمان را بسیار آسان‌تر می‌کند: قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش. گمان بر این است که به خاطر سپردن یک چیز آسان‌تر از هفت تا است، و با استفاده از حرف اول همه رنگ‌ها، به خود سرنخی می‌دهید که بعدا رنگ‌ها را به خاطر بیاورید. تحقیقات تأیید می‌کند که شیوه یادیار به تسریع حفظ و حتی بهبود استدلال تفصیلی کمک می‌کند – هرگز چیز بدی نیست.

یادگیری بازی‌گونه

دانش آموز-یادگیری-آموزش
دانش آموز-یادگیری-آموزش

بازی‌گونه سازی (Gamification) زمانی است که با افزودن عناصر بازی مانند امتیاز، رقابت، و پاداش یا گل، چیزی را که یک بازی نیست به چیزی شبیه بازی تبدیل می‌کنید. یکی از نمونه‌های بازی‌گونه سازی تبدیل یک کار خانگی به یک بازی است. اینگونه که با ساعت مسابقه دهید یا رقابت با شخصی دیگر که ببینید چه کسی می‌تواند اتاق را سریع‌تر تمیز کند. شما همچنین می‌توانید یادگیری را بازی‌گونه سازی کنید. آن را به یک مسابقه تبدیل کنید. با اضافه کردن یک سیستم امتیازدهی یا محدودیت زمانی به خود انگیزه دهید. مطالعات نشان می‌دهد که بازی‌گونه سازی یادگیری انگیزه و مشارکت، پیشرفت تحصیلی و ارتباط اجتماعی را افزایش می‌دهد.

بداهه کاری

نکته بعدی بداهه کاری است. در حال حاضر، منظور من فقط این نیست که در حین پیش رفتن چیزها را سر هم کنید. بداهه کاری در واقع اصولی دارد که باید از آن‌ها پیروی کرد که به همه کمک می‌کند با هم توافق داشته باشند. بداهه‌کاران با توافق با ایده‌های یکدیگر و افزودن به واقعیتی که در حال شکل‌گیری است، سطحی از اعتماد را با یکدیگر ایجاد می‌کنند که مزایای باورنکردنی دارد. بداهه سازی یا فقط اضافه کردن اصول بداهه به زندگی روزمره به کاهش اضطراب و افزایش خلاقیت و همکاری کمک می‌کند. در یک مطالعه، دانش‌آموزان دبیرستانی پس از شرکت در یک کارگاه بداهه سازی مطالب بیشتری نوشتند. بنابراین، ممکن است بخواهید برای تقویت یادگیری خود، تفکر بداهه را امتحان کنید، که به معنای پذیرش اشتباهات، موافقت و اضافه کردن ایده‌ها، و منفی‌نگری یا قضاوت است.

بازنگری کردن

استراتژی دیگر برای یادگیری سریعتر و هوشمندانه‌تر این است که بازنگری را بخشی از فرآیند خود کنید. در یک مطالعه، دانش‌آموزانی که از آن‌ها خواسته شد تا در مورد پیشرفت خود بازنگری کنند، از دانش‌آموزانی که تفکر خود را بازنگری نمی‌کردند، عملکرد بهتری داشتند. بنابراین، اگر می‌خواهید سریع‌تر و موثرتر یاد بگیرید، حتماً به طور دوره‌ای پیشرفت خود را بازنگری کنید. چند سوال از خود بپرسید و اهداف قابل دستیابی را تعیین کنید. آیا برنامه فعلی شما کار می‌کند؟ چرا و چرا نه؟ هنوز با چه چیزی دست و پنجه نرم می‌کنید؟ به این ترتیب شما فقط به تکرار همان عادت‌های ناکارآمد یا غیر موثر ادامه نمی‌دهید. در عوض، می‌توانید تغییراتی ایجاد کنید، در نتیجه می‌توانید نتایج یادگیری خود را بهبود بخشید.

تفکر-کار-کامپیوتر
تفکر-کار-کامپیوتر

به دنبال بازخورد باشید

اگر می‌خواهید مزایای یادگیری‌تان را بیشتر کنید، بازخورد دیگران را به بازنگری خود اضافه کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی بازخورد با بازنگری ترکیب می‌شود، دانش‌آموزان به مزایای بارزتری برای یادگیری خود دست می‌یابند. بنابراین، به دنبال مربی یا مشاوری باشید که بتواند به شما بازخورد صادقانه و سازنده بدهد تا بتوانید بهترین برنامه را برای بهبود یادگیری خود ایجاد کنید.

افکار نهایی

یادگیری فرآیند پیچیده‌ای است که شما را ملزم می‌کند استرس خود را مدیریت کنید، از سلامت جسمانی خود مراقبت کنید و برنامه‌های یادگیری را ایجاد و اصلاح کنید تا به میزان مطلوبی از موفقیت دست یابید. البته، ترفندهایی وجود دارد که به شما کمک می کند تا سرعت یادگیری خود را افزایش دهید، مانند استفاده از شیوه یادیار و تکرار فاصله‌دار. اما در نهایت، یک رویکرد جامع‌تر به سلامت و تندرستی کلی نتیجه موثرتری نسبت به استفاده از تمام این ترفندها دارد.

مطالب مرتبط: 11 مهارت شناختی موثر برای سرعت بخشیدن به فرآیند یادگیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *