انجام دادن-عمل کردن-نایک

7 نکته برای عملی کردن دانش: چگونه آموخته‌های خود را اجرا کنیم؟

دانش یک چیز است، اما عملی کردن آن دانش چیز دیگری است. انبوهی از کتاب‌های خودیاری خوانده نشده در کنار تختی که مرتب نشده‌اند یا لباس‌هایی که گوشه‌ای از اتاق انباشته شده‌اند، سرنخ‌های مفیدی هستند – «جاده جهنم با نیت خوب هموار شده است».دانستن آنچه “به نفع خود ماست” بخش آسان است. اگر به طور منظم ورزش کنید و یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید، سالم‌تر خواهید بود. این دانش است، اما فایده چندانی ندارد مگر اینکه با خرد، تعهد، عزت نفس، عمل و مسئولیت‌پذیری همراه باشد. آن‌ها می‌گویند “دانش قدرت است”، اما تنها با به کار بردن دانش می‌توانید از این پتانسیل استفاده کنید. بهترین مکان برای شروع با خودتان است. تنها راه برای تحقق پتانسیل خود استفاده از آنچه در مورد خود می‌دانید است. بنابراین، در اینجا هفت نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند دانسته‌های خود را عملی کنید. پس همراه ادامه این مقاله از زردنیوز باشید.

افکار خود را بررسی کنید

تفکر خلاق-نابغه
تفکر خلاق-نابغه

دانش ابزار مفیدی است، اما اینکه چقدر مؤثر عمل می‌کند به نحوه به کارگیری آن بستگی دارد. شما باید به دانش خود معنا ببخشید و تفاوت آن‌ها را تشخیص دهید تا بتوانید از آن استفاده کنید. همانطور که اطلاعات صرفاً برای اطلاعات بودن ارزش محدودی دارد، دانش به تنهایی می‌تواند گاهی اوقات با محدود کردن بینش و عقل سلیم شما را عقب نگه دارد. مغز بسیار توسعه یافته انسان می‌تواند قضاوت شما را مختل کند و رفتار شما را با نتایج مخرب منطقی کند. چندین دهه تقویت باورهایی را ایجاد می‌کند که چنان در آگاهی شما نقش می‌بندد که کاملاً غیرقابل تردید می‌شوند. عزت نفس که به وضعیت موجود وابسته است، هدفش حفظ این «قطعیت‌ها» است تا از دیدگاه‌ها و انتخاب‌های جدید اجتناب کند. نفس از از تغییر وحشت دارد – حتی تغییر برای بهتر شدن – زیرا حریم آسایش آن بر اساس آشنایی است، هرچند تضعیف کننده باشد.

برای خودت ارزش قائل باش

در اعماق وجود، می‌دانید چه چیزی برای خودتان بهترین است. اما چقدر برای خودت ارزش قائل هستی؟ میزان سازگاری اعمال شما با آنچه می‌دانید برای شما خوب است، میزان ارزشی است که برای خودتان قائل هستید. فرقی نمی‌کند با کار یا سبک زندگی تعادل داشته باشید، این قطب‌نمای ارزشمندی شماست که شما را به مسیر درست باز می‌گرداند – اما تنها در صورتی که آن را آزاد کنید. اغلب اوقات، احساسات منفی قدیمی از بی‌لیاقتی مانع از مراقبت از خود و سرمایه‌گذاری برای رفاه خود می‌شود. اگر به اندازه کافی برای خود ارزش قائل باشید، می‌توانید از این باورها رها شوید، انتخاب‌های بهتری داشته باشید و بر اساس دانش به جای افسانه عمل کنید.

استخدام یک مربی زندگی

نقش یک مربی زندگی این نیست که حال شما را بهتر کند. او به شما کمک می‌کند تا دید بهتری به مسائل داشته باشید. بیشتر پیشرفت‌ها در طول یک جلسه آموزش این است که مشتری تفکر خود را دقیقاً همان چیزی که هست می‌بیند: کاملاً غیرمنطقی و ناقص. افکار مثبت و راه حل‌های بالقوه اغلب نادیده گرفته می‌شوند زیرا پنداشت‌های بی چون و چرای شما مسیر شما را به سمت راه بهتر مسدود می‌کند. عزت نفس، نفس راحتی می‌کشد: نیازی به تغییر، برای به چالش کشیدن خرد دریافتی، و استفاده از فرصت، حتی برای حل یک مسئله مزمن نیست. خیلی سخت است. در واقع غیر ممکن است، بنابراین شما می‌توانید دقیقاً همان جایی که هستید بمانید: گیر افتاده، زندانی افکار و عقاید خود – باورهایی که می‌توانند بهانه‌ای برای هیچ کاری نکردن شوند.

اما اگر این باور درست نباشد یا حداقل دیگر درست نباشد، چه؟اگر راه دیگری برای نگاه کردن به این موضوع وجود داشته باشد چه؟ شما باید این چرخه مزمن را که مانع از انجام بهترین کار برای خودتان است، بشکنید. اما تلاش برای دیدن باور موجود از منظری جدید می‌تواند مانند تلاش برای قلقلک دادن خود باشد. نقش مربی تحول آفرین – در اصل – این است که اعمال بازتاب منفی تفکر شما را مختل کند، به شما کمک کند چرخه‌ای را که مانع از انجام بهترین کار برای خودتان می‌شود، بشکنید و دانش خود را عملی کند. “من نمی‌توانم کاری در مورد آن انجام دهم.” “چرا؟” “خب، چون…” “آیا حقیقت دارد؟” “البته که اینطور است.” “بر اساس چه چیزی؟” مکث…

مکث و تفکر

مکث دریچه‌ای از نور است که ممکن است دری را به سوی موفقیت باز کند. یعنی یک یقین زیر سوال می‌رود و یک دیدگاه جدید به یک امکان تبدیل می‌شود. فقط از طریق اختلال می‌توان الگوهای فکری قدیمی را شکست. سد محو می‌شود و در باز می‌شود. “بله چرا که نه؟ من حداقل می‌توانستم به جای آن این را امتحان کنم. نمی‌توانست بدتر از الان شود. چه چیزی برای از دست دادن دارم؟» اینگونه است که می‌توانید عجز و اهمال کاری را به هدف تبدیل کنید، با خودتوانمندسازی، تعهد و تبدیل دانش به اقدام مثبت پیش بروید. در عرض چند هفته، کار با یک مربی به عنوان شریک تفکر شما می‌تواند تغییرات بزرگ و تغییرات زیر و رو کننده را در زندگی شما تسهیل کند.

“مشکلات فقط در سطحی پایین‌تر از سطحی که خود را نشان می‌دهند قابل حل هستند.” – جان ویتمور، مربیگری برای عملکرد.
“اگر می‌خواهید تغییرات جزئی در زندگی خود ایجاد کنید، روی رفتار خود کار کنید. اگر می‌خواهید پیشرفت‌های مهم و بزرگ داشته باشید، روی باورهای خود کار کنید.” (استفان آر. کاوی)

مطالب مرتبط: 11 مهارت شناختی موثر برای سرعت بخشیدن به فرآیند یادگیری

تعلل را متوقف کنید

دختر - فکر کردن
دختر – فکر کردن

به تعویق انداختن کار می‌تواند از خفیف آزاردهنده تا مخرب فلج‌کننده متفاوت باشد. موتوری که باعث تعلل می‌شود ترس از ناشناخته است: “اگر این گزینه را انتخاب کنم، اگر …؟” یکی دیگر از عوامل نیاز محسوس به کنترل است – به ویژه برای کنترل آینده، از جمله احساسات و اعمال دیگران. به تعویق انداختن تصمیم‌گیری بر اساس ناتوانی در پیش‌بینی یا کنترل آینده تقریباً به همان اندازه که به نظر می‌رسد غیرمنطقی است. اما پس از آن، انسان‌ها منطقی نیستند. سپس، ترس از پشیمانی وجود دارد: «اگر این اشتباه را انجام دهم، احساس وحشتناکی خواهم کرد. خودم را سرزنش خواهم کرد.» این همیشه بر اساس تجربه است و به چرخه خطرناک احساسات منفی می‌افزاید: انتظار > ناامیدی > قضاوت > خود قضاوتی
یک راه حل وجود دارد: از خود بپرسید بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد چیست؟ در اندام‌های اصلی خود – ذهن، قلب و دل و روده- آن احساس کنید و کاری انجام دهید.

 به خود اعتماد کنید

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که تمایل دارند روی تصمیمات قبلی تمرکز کنند که نتیجه‌ای کمتر از ایده‌آل داشته است، یک تکه کاغذ بردارید و شروع به نوشتن لیستی از آن‌هایی کنید که به خوبی جواب داده‌اند. ممکن است با طولانی‌تر شدن فهرست شگفت‌زده شوید. بپذیرید که به دلیل متغیرهایی که کاملاً خارج از کنترل شما هستند، گاهی اوقات همه چیز دقیقاً طبق برنامه پیش نمی‌رود. با این حال، وقتی بر اساس دانش خود به اقدامات گذشته خود نگاه می‌کنید، از میزان موفقیت خود شگفت‌زده خواهید شد. بنابراین، به پشت خود بزنید، دستاوردهای گذشته خود را بشناسید، و به توانایی خود در تبدیل دانش به عمل ایمان داشته باشید. “در مرکز وجود خود، شما پاسخ را دارید. شما می‌دانید که هستید و می‌دانید چه می‌خواهید.» – لائو تزو

مدیریت زمان خود را بهبود بخشید

مدیریت زمان-ساعت شنی
مدیریت زمان-ساعت شنی

مدیریت‌زمان خسته‌کننده است. پیش پا‌افتاده و تکراری است. این برای دیگران است، نه شما. شما خلاق هستید. شما در لحظه زندگی می‌کنید. بدتر از همه، مدیریت زمان کنترل‌کننده و محدودکننده است. شما نیاز به فضایی دارید تا بتوانید خود را به روش منحصر به فرد خود بیان کنید. از سوی دیگر، از اینکه همه چیز را به لحظه آخر رها می‌کنید متنفر هستید – چیزی پیش می‌آید، سپس عجله دارید و احساس می‌کنید آمادگی ندارید. این باعث ایجاد استرس می‌شود و ده دقیقه از ارائه شما می‌گذرد تا اینکه واقعاً در جریان شرایط قرار بگیرید. بیایید به آن فکر کنید، دانستن این که آن کارهای خسته‌کننده مدیریت هنوز انجام نشده است، مانند یک ابر روی شما آویزان است و از لذت چیزهایی که واقعاً از آن‌ها لذت می‌برید کم می‌کند. آیا مدیریت زمان کنترل‌کننده است؟ یا ممکن است رهایی‌بخش باشد؟

مطالب مرتبط: چگونه مهارت‌ خود در مدیریت زمان را ارتقا ببخشیم؟

با یک شریک مسئولیت‌پذیر کار کنید

چه ذهن‌آگاهی باشد و چه در باشگاه، متعهد شدن به رفاه خود می‌تواند سخت باشد، و در واقع انجام این تعهد اغلب چالش برانگیزتر است. داشتن یک شریک مسئولیت‌پذیر راهی عالی برای ادامه مسیر است. حتی ممکن است رقابت سالمی را ایجاد کند. مهم این است که کار را انجام دهد. نه تنها به اهداف رفاهی خود خواهید رسید، بلکه ارزش خود را نیز افزایش خواهید داد و در نتیجه شانس موفقیت خود را با فعالیت بعدی که انتخاب می‌کنید افزایش می‌دهید.

مطالب مرتبط: چگونه یک نوجوان مسئولیت پذیر باشیم؟

نتیجه

با آگاهی از دانش خود، خواه از آموزش رسمی، کار یا تجربه زندگی ناشی شده‌باشد، در موقعیت بهتری برای استفاده از آن در شرایط لازم هستید. شما می‌توانید از آنچه می‌دانید نه تنها برای تصمیم‌گیری و اقدام مطلق، بلکه برای سنجش احتمال نتایج نیز استفاده کنید. با اطمینان از این آگاهی، عملی کردن دانش را نیرومند، لذت‌بخش و ارزشمند خواهید یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *