keanue-reaves

کیانو ریوز و 13 فیلمی که از او باید دید!

مقدمه

آیا نسیم مطبوعی را بر فراز کوه احساس کرده‌اید یا صرفا محو تماشای یکی از فیلم‌های کیانو ریوز شده‌اید؟ ریوز در بیروت متولد شد و در تورنتو بزرگ شده است. او در گذر سال‌ها به یکی از مشهورترین و متناقض‌ترین مردان برجسته در فضای هالیوود تبدیل شده است. ریوز مانند یک راهب بودایی صحبت می‌کند، می‌تواند ورزش‌های رزمی انجام دهد و حتی گاهی شعر می‌گوید. از سوی دیگر روی صفحه نمایشگر ما او را در نقش یک مصرف کننده مواد، گردن کلفتی چاقو کش، معشوق فیلم‌های کمدی – رمانتیک و حتی گاهی در نقش صدای سگ در یک انیمیشن مشاهده می‌کنیم.

در واقع می‌توان گفت کیانو ریوز یک شخص درست کار افسانه‌ای است که ما نمی‌خواهیم در یک کوچه تاریک با وی دیدار کنیم! بررسی کارنامه سینمایی او شایستگی حضور در یک پایان نامه دانشگاهی را دارد؛ تا آن زمان، لیستی از بهترین فیلم‌های او را در اینجا برای شما به نمایش خواهیم گذاشت.

یک پوینده تاریک (2006)

یک فیلم هیجان انگیز پویانمایی شده که مانند یک کارتون افسرده به نظر می‌رسد. در این فیلم، کیانو ریوز در نقش یک پلیس مبارزه با مواد مخدر معتاد ایفای نقش می‌کند. این فیلم گاهی مضحک و گاهی بدخلق است. یک پوینده تاریک، اقتباسی هوشمندانه از رمان فیلیپ دی دیک در سال 1977 است. سرعت زیاد و جزیی نگری بیش از حد تا حدی تماشای فیلم را برای مخاطب سنگین کرده است. ریوز در این فیلم به خوبی از عهده نقشش بر آمده و مدام در حال برانگیختن دلسوزی ما برای کاراکتر این پلیس بیچاره است!

کنستانتین (2005)

کیانو در این فیلم  فانتزی – ترسناک که در سال 2005 به روی پرده رفت شکارچی شیاطین است. او کت و شلوار می‌پوشد و جن گیری می‌کند. بگذارید فقط بگوییم که کیانو در کنستانتین جان ویک نیست!

واکنش زنجیره‌ای (1996)

این بهترین فیلم اکشن او نیست اما ارزش قرار گرفتن در این لیست را دارد. کیانو ریوز در واکنش زنجیره‌ای در نقش یک دانشمند موشک و فضاپیما ایفای نقش می‌کندکه هیچ جوره نباید از دستش بدهیم! او در نقش محققی به نام ادی بازی می‌کند که همراه با تیمش راهی برای تبدیل آب به سوخت پیدا کرده‌اند.در تریلر گفته می‌شود: “این یک راز است که در دنیا برای آن آدم می‌کشند.” شرکت‌هایی که از سوخت‌های دیگر درآمدزایی می‌کنند آزمایشگاه او را خراب کرده و کیانو باید از کشته یا زندانی شدن فرار کند. بازیگران فوق‌العاده ای مانند مورگان فریمن و راشل ویس در این فیلم هنرنمایی می‌کنند. با وجود همه این‌ها، فیلم واکنش زنجیره‌ای خیلی هم خاطره ساز نیست و با عالی بودن فاصله زیادی دارد.

نوامبر شیرین (2001)

کوتاه بگوییم، کیانو ریوز فقط یک قهرمان یا شلیک کننده گلوله نیست. او در کمدی‌های عاشقانه‌ای بازی کرده است که در آن‌ها بار سنگین عشق را به دوش می‌کشد. او با اغواگری‌های خود میلیون‌ها زن را به پای صفحه نمایش می‌کشاند. کیانو در نوامبر شیرین به نحو احسنت این مسئولیت را انجام می‌دهد. نوامبر شیرین غم انگیز و زیبا است. بهتر است چیزی نگوییم و خودتان فیلم را تماشا کنید.

گوی سخت (2001)

کیانو ریوز در این فیلم فقط با صورت خود باعث می‌شود عصبانیتش را احساس کنید، با او درد بکشید و آرزوهایش را  آرزوهای خود بدانید. او فوق العاده است. همه چیز در نگاه او اتفاق می‌افتد. این بیان چهره باعث می‌شود که تماشای کمدی ورزشی و درام گوی سخت تجربه خوبی برای بیننده باشد؛ فیلمی که اقتباسی از یک کتاب است. در گوی سخت ریوز در نقش یک قمارباز که مجبور می‌شود یک تیم کوچک بیسبال را مربیگری کند ایفای نقش می‌کند. او باید از بازیکنان جوان مراقبت کند. این فیلم داستانی واقعی است که می‌تواند تا مغز استخوان بیننده نفوذ کند.

جایگزین‌ها (2000)

جایگزین‌ها یک فیلم عمیق نیست اما بسیار سرگرم کننده است. این کمدی ورزشی سال 2000 داستان یک تیم فوتبال پر طرفدار را دنبال می‌کند که هنگام اعتصاب ستاره‌های ورزشی خود مجبور به انتخاب بازیکنان جایگزین متوسط برای تیم می‌شود. گروهی ناشی که تحت نیروی محرکه کیانو ریوز گرد هم آمده‌اند. این فیلم بر اساس اعتصاب Redskins در NFL سال 1987 ساخته شده است. کیانو باعث می‌شود ما پس از دیدن این فیلم احساس خوبی داشته باشیم.

جانی منومیک (1995)

زمانی که فیلم هکرها با ماتریکس رو به رو شود! این فیلم عالی است. فیلم علمی تخیلی جانی منومیک در سال 1995، فیلمی  سرنوشت ساز برای کیانو ریوز بود. این فیلم او را برای بازی در نقش به یاد ماندنی نئو در ماتریکس آماده کرد. در این اثر، او کاری را انجام می‌دهد که فقط بزرگان سینما از پس آن برمی‌آیند: به یاد ماندنی کردن شخصیتی که به خودی خود خاطره ساز نیست. ریوز در دنیایی آینده نگرانه، نقش آقای منومیک را بازی می‌کند. او یک تراشه رایانه‌ای در سر خود دارد و اگر اطلاعات آن را بارگیری نکند، سرش منفجر می‌شود. مجله Wired این فیلم را فیلمی فراتر از زمان خود توصیف کرده است.

آیداهوی اختصاصی خودم (1991)

فیلمی به نویسندگی و کارگردانی گاس ون سانت افسانه‌ای و مستقل. کیانو در این فیلم هم بازی ریور فونیکس می‌شود.  فیلمی که یک تفسیر مدرن از نمایشنامه هنری پنجم ویلیام شکسپیر به حساب می‌آید. فونیکس یک همجنسگرای هوس باز است که برای سفر از پورتلند به آیداهو و سپس به سمت ایتالیا با کیانو ریوز همراه می‌شود. در حالی که برخی از علاقه مندان به فیلم احساس می‌کنند که طرح و دستگاه‌های فیلمسازی به خوبی از پس کار خود برنیامده‌اند، همه به اتفاق موافقند که ریوز و فونیکس در کنار هم به اندازه کافی تماشایی هستند. پیوند بین این دو غیر قابل انکار است. آن‌ها از زمان تیراندازی در پورتلند با هم زندگی می‌کردند و دوستانی صمیمی بودند. از این فیلم غالباً به عنوان یک شاهکار یاد می‌شود و همه ما با این نظریه موافق هستیم. هرچه بیشتر وارد این طوفان بی نقص شوید، از بازیگران گرفته تا صحنه‌ها، بیشتر جذب فیلم خواهید شد. از این فیلم به عنوان یک اجرای واقعا قوی و جسورانه توسط کیانو ریوز می‌توان نام برد.

ماجراجویی بسیار عالی بیل و تد (1989)

داستان دو نوجوان تنبل مورد علاقه ما بدون حضور کیانو ریوز در نقش تد هرگز کامل نمی‌شد. این کمدی علمی-تخیلی دهه 80، دو نوجوان کله خر کالیفرنیایی را دنبال می‌کند که یک ماشین زمان را پیدا کرده‌اند. این دو برای ملاقات با شخصیت‌های تاریخی مانند آبراهام لینکلن و جوآن آرک به گذشته سفر می‌کنند. این نقش برای کیانو ریوز جوان ورود ساده‌ای به دنیای بازیگری بود. نسخه اصلی این فیلم در لیست سرگرم کننده‌ترین فیلم‌های رولینگ استون با نقل قول: “عالی!”  ذکر شده است.

جان ویک (2014)

جان ویک لیاقت قرار گرفتن در جایگاه شماره یک را هم دارد. بگذارید اینطور بگوییم، جان ویک یکی از بهترین فیلم‌های اکشن دهه 2010 و مسلماً تمام دهه 2000 تاکنون است. چگونه در جهان یک بازیگر می‌تواند با وجود فیلم های اکشن برجسته دیگری مانند ماتریکس و سرعت، آن چنان شخصیتی جدید و متمایز ایجاد کند که باعث شود بقیه موارد را فراموش کنیم؟ این جادوی کیانو ریوز است. او در این هیجان نئو-نوآر در دنیای مرگبار یک آدمکش زیرزمینی و تلاش برای گرفتن انتقام، بسیار قدرتمند عمل می‌کند. ریوز در نقش جان ویک دقیق و خاکستری است. قاتلی که توسط دیگر آدم‌کش‌ها به عنوان “مایه ترس و وحشت” شناخته می‌شود. او بی نظیر است و می‌داند چگونه خونریزی کند. ریوز قدرت بدنی خود را در صحنه‌های مبارزه خلاقانه با لباس سیاهی بر تن به رخ بیننده می‌کشد. منتظر چهارمین قسمت این مجموعه در سال 2022 باشید.

سرعت (1994)

یک فیلم سرگرم کننده.  یک بمب در یک اتوبوس مسافربری درون‌شهری کار گذاشته شده و درصورت کاهش سرعت اتوبوس از حدی معین یا توقف آن، بمب منفجر خواهد شد. مأمور پلیس، جک تراوان با بازی کیانو ریوز باید جلوی این انفجار را بگیرد و جان مسافران و علاوه بر آن‌ها ساندرا بولاک را نجات دهد. این فیلم ریوز را وارد دنیای قهرمانان اکشن کرد. بازی آرام و پرفشار او بیننده را پر از هیجان بر روی صفحه نمایش قفل می‌کند. تنها مشکل فیلم سرعت این است که استودیو می‌خواست نسخه دوم آن را بسازد؛ کیانو ریوز این پیشنهاد را رد کرد و برای همین به مدت ده سال در لیست سیاه فاکس قرار گرفت. او در این فیلم عالی است. دانستن اینکه ریوز بازی در دنباله احتمالی فیلم را رد کرده است دیدن این تک قسمت را برایمان جذاب‌تر می‌کند. تمامی این‌ها باعث می‌شود که شخصیت او را بیشتر دوست داشته باشیم.

ماتریکس  (1999)

بازی در مجموعه ماتریکس در نقش شخصیت نئو فراموش کردنی نیست. یک واقعیت جالب این است که قرار بود در این فیلم ساندرا بولاک و ویل اسمیت ایفای نقش کنند. بازی ریوز در بخشی از دنیای برنامه نویسان رایانه امروزی هم تاثیر خود را گذاشته است. ریوز یک آسیب پذیری عمیق انسانی و کنجکاوی تقریباً کودکانه را برای این نقش اکشن با خود به ارمغان ‌آورد. تصور موفقیت ماتریکس بدون حضور وی در مرکزیت فیلم واقعا دشوار است. او باعث می‌شود ماتریکس برای ما باورنکردنی شود. کیانو در این فیلم انگیزه ما است برای اینکه بخواهیم قرص قرمز را به جای قرص آبی رنگ انتخاب کنیم.

نقطه شکست (1991)

هیچ شکی در این نیست که نقطه شکست تا امروز بهترین نقش پردازی کیانو ریوز در سینما است. او در نقش جانی یوتا، یک مأمور جوان فدرال بازی می‌کند که مخفیانه به یک گروه از موج سواران سارق، به رهبری پاتریک سوویزی بی عیب و نقص نفوذ می‌کند. ریوز هنگام فیلمبرداری در این اثر در سال 1991 فقط 21 ساله بود. او ظاهراً هر روز با موتورسیکلت خود سر صحنه فیلم برداری می‌آمد. این فیلم بسیار هیجان انگیز است و تمام جذابیت‌های یک اکشن عالی را در بر دارد. ریوز با روش‌های مخصوص به خود  نقظه شکست را به فیلمی بازتابنده و اثر گذار تبدیل کرده است که باعث تغییر شما می‌شود. ریوز در مصاحبه‌ای گفته است که از بین همه فیلم‌هایش، طرفدارانش بیشتر از همه برای صحبت درباره نقطه شکست به او نزدیک می‌شوند. او در این فیلم جادوی بیل و تد را با جان ویک ترکیب کرده و از ادغام آن‌ها جانی یوتایی در اوج برای مخاطب به نمایش می‌گذارد.

دو اثر دیگر

دراکولای برام استوکر (1992)

کیانو در این فیلم کوچک است. او در این فیلم نقش اصلی‌ای ندارد اما دیدن او در یک کلاسیک ترسناک واقعا سرگرم کننده است.

حتی دختران گاوچران هم نغمه‌های بلوز را می‌فهمند ( 1994)

نقش او بسیار کمتر از یک شخصیت اصلی است. با این حال، این یک فیلم سرگرم کننده با بازی اوما تورمن است که در آن اکثر مردم متوجه حضور کیانو ریوز نمی‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.