جان ویک

بررسی بازی John Wick Hex

مشخصات کلی

پلتفرمPC, PlayStation 4, Xbox One
توسعه دهندهBithell Games
ناشرGood Shepherd Entertainment
ژانر:اکشن، استراتژیک
تاریخ انتشارMay 5, 2020
نمره Metacritic74%
دانلود بازیدانلود بازی John Wick Hex

مقدمه

مجموعه فیلم های جان ویک، یکی از جذاب ترین مجموعه ها در ژانر اکشن است. نه تنها دو باره ژانر اکشن را زنده کرده اند، بلکه باعث بازگشت شکوه مندانه کیانو ریوز به پرده های سینما شدند. سکانس های مبارزات تن به تن که مانند تماشای باله خشونت است ،موسیقی جذاب و سحنه های تیراندازی بدون توقف و نمایش خیره کننده کیانو ریوز، هر بیننده ای را جذب این سه گانه مهیج می کند. تصور یک بازی ویدیویی که باید در نقش آقای ویک ظاهر شوید باعث می شود به اثری پر فروش و موفق فکر کنید، اما وقتی این عنوان در ابتدا برای PC و در ژانر اکشنِ استراتژیک منتشر شد، باعث شد به موفقیت آن شک کنم. اما وقتی آن را بر روی PS4 تجربه کردم، تمام شکِ من بر طرف شد. این بازی را در سلسله مطالب معرفی بازی ها مورد بررسی قرار داده ایم.

بررسی بازی

در John Wick Hex، شما راه خود را از طریق سطوح مختلف در یک شبکه ای ماتریکس وار طی می کنید. هر کاری که می کنید باید زمانِ آن را در نظر بگیرید. از راه رفتن از نقطه ای به نقطه دیگر تا خشاب گذاری اسلحه، حتی می توان مرگ و زندگی شما نیز به زمان بستگی دارد. از کلوپ های شبانه تا کوهستان برفی، همه جا پر از مکان های مخفی-هم برای شما و هم برای دشمنان تان- است. حتی می توان گفت شما بیشتر وقت بازی را در حال سنگر گرفتن هستید. این یک رویکرد بسیار هوشمندانه است، و هنگامی که شما با نحوه عملکرد خود و محیط اطراف آشنا شوید، همه چیز در جای خود قرار می گیرد. اقدامات شما با انتخاب سرعت مناسب کارآمد تر می شوند، و می توانید حرکات دشمن را پیش بینی کنید.

جان ویک
جان ویک

هر عملی درصد موفقیتی دارد، و دانستن نحوه حمله، به بازی در عناصر استراتژیک John Wick Hex کمک می کند. بعضی از دشمنان از نیروی بی رحمانه یا هنر های رزمی برای حمله به شما استفاده می کنند، بنابراین بالا نگه داشتن تمرکز خود به شما این امکان را می دهد تا آن ها را بدون دیده شدن از پای درآورید. شما می توانید موضع خود را به خزیدن و نشستن تغییر دهید، اما این ها از تمرکز شما استفاده می کنند، و زمانی که تمرکز شما خالی شود، باید رو در رو با دشمنان مبارزه کنید. اگر با اراذل و اوباش مسلح روبرو شوید به دلیل اینکه نمی توانید به سرعت از دست آنها فرار کنید، به مشکل تبدیل می شود، به همین دلیل احتمالاً باید پذیرای صد ها گلوله شوید.

طیف وسیعی از اسلحه ها در اختیار شما هستند که هر کدام مزایا و معایبی دارند. تپانچه 9 میلی متری قابل اعتماد شما سرعت شلیک بالایی دارد و از شانس بالایی برای هدف قرار دادن دشمن دارد، اما به اندازه یک شات گان آسیب نمی رساند. شات گان قدرتمند است اما به زمان زیادی برای بارگذاری مجدد نیاز دارد. Smg ها سرعت شلیک بالایی دارند، اما دقت آن ها در فواصل طولانی بسیار ضعیف است. با توجه به مزایا و معایب هر اسلحه، باید بدانید از هر اسلحه در چه موقعیتی استفاده کنید. دامنه دشمنان فقط به وخیم تر شدن وضعیت شما اضافه می کند. استفاده از جلیقه ضد گلوله، اسلحه های بزرگ و آیتم های سلامتی، بر سرعت شما اثر منفی می گذارد. با گذشت بازی یاد می گیرید که بی محابا وارد محوطه هایی که “خیلی ساکت” هستند نشوید، و هیچ وقت سوار آسانسور نشوید چرا که Hex نقشه های بی نقصی برای سقوط شما کشیده است.

خشاب گذاری مجدد، بهبود سلامتی و پر کردن تمرکز خود بخشی از وقتِ شما را می گیرند. در حالی که شما همیشه نمی توانید دشمنان را در شبکه ببینید، مکان آنها با یک فلش سفید بر روی نقشه مشخص می شود، بنابراین اطمینان حاصل کنید که می توانید قبل از ظاهر شدن دشمنانِ تا بنِ دندان مسلح، یکی از این سه کار را به موقع انجام دهید. هر لحظه ممکن است غافلگیر شوید و با دشمنان زیادی رو به رو شوید. هر بار که دشمن جدید ظاهر می شود، یا بعد از اتمام عملی، زمان متوقف می شود و به شما زمان می دهد تا حرکت بعدی خود را بر این اساس برنامه ریزی کنید. البته حس و حالِ فیلم ها را به شما منتقل نمی کند، اما یکی از جالب ترین ویژگی های John Wick Hex است.

John Wick Hex حسِ سبک و سیاق فیلم ها را به خوبی به شما منتقل می کند. همه چیز در بازی اصیل و دوست داشتنی است.Ian McShane  و  Lance Reddickنقش های خود را به عنوان چارون و وینستون تکرار می کنند، و اسطوره صدا پیشگی تروی بیکر در نقش شرورِ بازی یعنی Hex حضور دارد. بازی ویدیویی این اجازه را می دهد تا مایک بیتل داستان جالبی را بدون هیچ محدودیتی که ممکن است در فیلم ها اعمال شده باشند، بازگو کند، و باید گفت در کل این یک داستان جالب است. با ربوده شدن وینستون و چارون و منتق شدن به یک مکان نا مشخص، جان ویک قراردادی را از بالا قبول می کند تا آنها را پیدا کند و هگز را به زانو درآورد.

در مدت زیادی از بازی تلاش خواهید کرد تا با ساز و کار محیط اطراف آشنا شوید، اما پس از مدتی یاد می گیرید که چگونه از زمان به نفع خودتان استفاده کنید. با این حال، دشواری بازی در چند سطح نهایی به شدت افزایش پیدا می کند، و شما با دشمنان بسیار بیشتری نسبت به گذشته مواجه خواهید شد. با توجه اینکه توانستم John Wick Hex را به پایان برسانم، اما باید بگویم شیب افزایش سختی بازی در مراحل آخر به شدت اضافه می شود که شاید گاهی از حد و مرز های توانایی بازیکنان بیشتر شود. تکمیل آن ها حس فوق العاده ای به من داد اما بعضی وقت ها من را به شدت نا امید می کرد.

John Wick Hex یکی از بهترین بازی هایی است که تا به حال از روی فیلم های سینمایی ساخته شده است، اگرچه از سبک و شیوه متفاوتی برای عملی کردن آن استفاده کرده است. برنامه ریزی برای هر مرحله، سپس انجام حملات خود با برنامه و به صورت محاسبه شده، پیروزی را حتی شیرین تر نیز می کند. موسیقی فوق العاده است، تصویر سازی ها در عین سادگی بسیار جذاب هستند و بازی بسیار چالش برانگیز اما با ارزش است. شاید خیلی ها دوست داشتند این بازی را در سبک سوم شخص تجربه کنند اما از نظر من، این بهترین سبک و روش برای به تصویر کشیدن فیلم است.

نکات مثبت

  • طراحی مراحل عالی
  • به شدت چالش برانگیز
  • صدا گذاری و موسیقی متن فوق العاده
  • جلوه های بصری عالی
  • ارائه محتوای زیاد در مقابل 20 دلار

نکات منفی

  • افزایش بسیار زیاد سختی در مراحل پایانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.