جو بایدن؛ تاثیراتی که ریاست جمهوری بایدن بر روی ایران خواهد گذاشت

جو بایدن؛ تاثیراتی که ریاست جمهوری بایدن بر روی ایران خواهد گذاشت

جدیدا بحث ریاست جمهوری آمریکا یکی از داغ‌ترین خبرها در بین رسانه‌های داخلی و خارجی شده است. هر کشوری بسته به موقعیت و جایگاه سیاسی که دارد تاثیراتی که جو بایدن رئیس جمهور آینده آمریکا بر روی خود می گذارد را مد نظر قرار می دهد. امروز در این مقاله از زردنیوز ما قصد داریم تا در مورد این موضوع که جو بایدن کیست. همین طور تاثییری که ریاسیت جمهوری بایدن برروی ایران خواهد گذاشت را مورد بررسی قرار دهیم.

 پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا همه چیز را در مورد این مرد 77 ساله بدانید.

جو بایدن کیست؟

جو بایدن 77 ساله؛ متولد اسكرانتون است و در حال حاظر در ویلمینگتون زندگی می کند. او شش دوره سناتور ایالت دلاور بوده است. اولین دوره ای که به این مقام رسید، در سال 1972 بود. علاوه بر آن او در سال های 1988 و 2008 هم نامزد ریاست جمهوری دموکرات در آمریکا نیز شده بود.

به جرات می توان گفت که جو بایدن حدود نیم قرن از زندگی خود را صرف خدمت رسانی به مردم آمریکا کرده است. طبق گفته هایش، او تصمیم دارد که جامعه ای آرمانی و بی نظیر برای آمریکا و مردمانش بسازد.

یکی از اصلی ترین شعارهای انتخاباتی او در انتخابات 2020 آمریکا، در مورد راه حل‌های اساسی برای از بین بردن ویروس کرونا در حل دنیا بود. او ادعا کردکه می تواند تست هایی که از این بیماران گرفته می‌شود، 100 درصد رایگان شود. هیچ هزینه ای از بیماران برای دریافت واکسن احتمالی نباید گرفته شود. جالب ابنجاست که جو بایدن انقاد شدیدی به واکنشی که رئیس جمهور ترامپ به ویروس کرونا داشت متهم کرد. او معتقد بود که خیلی واکنش و عملکرد خوبی برای کنترل هر چه بیشتر این بیماری نداشت!

اوباما و بایدن

اوباما و بایدن
اوباما و بایدن

جو بایدن در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما به عنوان معاون رئیس جمهور خدمت کرده بود. او پیشینه ای بسیار خوب از خود در این دوران به جای گذاشته بود. بایدن در سال ۲۰۰۸ برای نامزدی حزب دموکرات وارد فعالیت های انتخاباتی شد. اما بعد از نامزدی کنار کشید و به تیم باراک اوباما پیوست.

حضور هشت‌ساله ی او در کاخ سفید در دوران اوباما به او امکان را داد تا از دستاوردهای دوران اوباما، ادعای سهم داشته باشد. از جمله مهم‌ترین این دستاوردها تصویب طرح درمان همگانی، مشوق‌های اقتصادی و اصلاح نظام مالی بوده است.

در دوره مقدماتی تبلیغت ریاست جمهوری، اوباما بارها بایدن را مورد حمایت خود قرار داده بود. همین امر موجب شده بود که طرفدران سیاه پوست اوباما علاقه زیادی به او نشان دهند و طرفدار جو بایدن شوند.

تاثیرات ریاست جمهوری جو بایدن بر روی ایران

بالطبع ایران که با مشکلات سیاسی و اقتصادی زیادی رو به رو است. ارزش پول ایران هم به شدت کاهش پیدا کرده و تحریم ها بیشتر از هر زمان دیگری شده است. در مورد به ریاست جمهوری رسیدن جو بایدن پیش بینی شده است. جو بایدن در قبال ایران در دوره آینده، بازگشت به توافق نامه (1 + 5) در مورد برنامه هسته ای ایران تصمیمات جدیدی دارد. ممکن است همه چیز یا برای ما بهتر باشد یا بدتر!

برداشته شدن تحریم ها علیه ایران

پیش بینی شده است که اگر جو بایدن پس از به ریاست رسیدن، تحریم های اقتصادی آمریکا را علیه ایران  تا حدی لغو خواهد کرد. او اجازه صادرات نفت را به ایران خواهد داد. این موضوع می تواند تا حد زیادی به رفع مشکلات اقتصادی ایران کمک کند. طبق نظریات کارشناسی این امر، برای کشور ایران که از هر طرف در فشار است. تحریم های خیلی زیادی علیه آن انجام شده. به ریاست جمهوری بایدن می تواند کمک زیادی به ایران بکند. در آینده پیش بینی می شود که شرکت های آمریکایی هم از این موضوع استقبال کنند. این استقبال به معنای صادرات هواپیما، ماشین آلات و برخی تجهیزات به ایران صورت بگیرد. از هر لحاظ برای ایران ایده ال خواهد بود.

یکی از شعارهای تبلیغاتی که جو بایدن برای به ریاست جمهوری رسیدن داشت. در مورد برقراری روابط آرام اقتصادی و تجاری با جهان خارج و بازیابی نقش آمریکا در رهبری اقتصاد جهانی بود.  انتظار می رود آینده ای روشن برای مردم ایران به همراه داشته باشد.

مذاکره با ایران

یکی از مواردی که ترامپ در مصاحبه ها و کمپین ‌های انتخاباتی ‌اش بارها عنوان کرده بود، این بود که اگر در انتخابات پیروز میدان شود، مذاکره با ایران را جزو یکی از اولین کارهایی که قرار است انجام دهد گفته بود. چرا که معتقد بود که ایران به هیچ وجه در شرایط عادی قرار ندارد. او باید در مورد ایران یک فکر اساسی کرد و این کشور را به مذاکره دعوت کند.

حالا سوالی که در این مورد مطرح شده است که آیا بایدن هم به این موضوع اعتقاد دارد. اینکه آیا بعد از به قدرت رسیدن به رفع این مشکلات کمکی خواهد کرد؟ آیا مذاکره ای با ایران می کند؟ و اینکه آیا مقامات ایرانی مایل به مذاکره کردن هستند یا خیر!

جنگ های داخلی سوریه، افغانستان و عراق

طبق نظر جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا، جنگ های داخلی در سوریه، افغانستان و عراق که آنها را جنگ های ابدی می دانست. باید خیلی سریع تر پایان پیدا کنند. او خیلی صریحا حمایت خود را از سربازان این کشورها و همین طور ابراز نگرانی در مورد تروریسم و داعش اعلام کرد. او معتقد بود که خیلی سریع این گروهک ها باید از بین برود.

او معتقد است که شرایط در سوریه و افغانستان و عراق به قدری در هم پیچیده شده است. خیلی راحت نمی تواند مدعی شود که سربازان آمریکایی را خیلی راحت از این مناطق دور کند. او حداقل مدتی زمان نیاز دارد. ولی حمایت کامل خود را در مورد ماموریت اصلی تسهیل عملیات های ویژه علیه داعش و دیگر سازمانهای تروریستی اعلام کرد. ولی با این وجود معتقد است که همیشه باید حداکثر بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نیرو،  در میدان های این کشورها داشته باشند.

بایدن و اسرائیل

دولت آمریکا یکی از اصلی ترین  متحدان اسرائیل است. کاملا واضح است که بدون حمایت آمریکا، دولت اسرائیل از همیشه ضعیف‌ تراست. آنها نیاز دارند که کسی آنها را حمایت کند. دونالد ترامپ یکی از اصلی ترین متعهدان این کشور بود و شاید مردم اسرائیل احساس می کنند که با به قدرت رسیدن بایدن، آینده ی خیلی خوبی نخواهند داشت و به اندازه ترامپ مورد حمایت قرار نگیرند.

اسرائیلی‌ها بیش از هر کشور دیکری نگران انتخابات آمریکا بوند، چرا که مطمئن بودند که ترامپ رای کافی را کسب نخواهد کرد. به دلایل زیادی اسرائیل یکی از معدود دولت‌ ها در جهان است که ترامپ یکی از محبوب ترین شخصیت های سیاسی در آن است.  جالب است که بدانید که در یک نظر سنجی، ۵۶ درصد اسرائیلی‌ها ترامپ را در انتخابات آتی آمریکا ترجیح می‌داند و فقط 16 درصد از مردم موافق به قدرت رسیدن بایدن بودند.

از نظر مردم اسرائیل بایدن به این خاطر گزینه ی خوبی نبود که هم دموکرات است و هم این که او رئیس جمهوری نخواهد بود که خیلی مورد حمایت مردم این کشور باشند و حزبی که او طرفدارش است، خیلی مورد پسند مردم این کشور نیست و حتی به آن تا حد زیادی بی‌اعتماد هستند!

 در سال‌های اخیر، یک جریان آهسته و مداوم بین  طرفداران  دموکرات و برخی از سیاستمداران دموکرات برای دوری از اسرائیل وجود داشته است. احتمال اینکه آنها بگویند ایالات متحده باید یک میانجی بی‌طرف در خاورمیانه باشد، به جای اینکه طرف اسرائیل را بگیرد، زیاد است و آنها به مخالفت با به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل مایل هستند. بنابراین نگرانی اسرائیلی‌ها غیر قابل توجیه نیست!

واقعیت های جالب در مورد جو بایدن

واقعیت های جالب در مورد جو بایدن
واقعیت های جالب در مورد جو بایدن
  • شاید شنیده باشید که جو بایدن مسن ترین رئیس جمهور تاریخ آمریکاست! وی در مراسم تحلیف خود که کمتر از دو ماه دیگر برگزار می‌شود، با 78 سال سن، مسن ترین رئیس جمهور تاریخ خواهد بود. آقای ترامپ که هم اکنون 74 سال دارد بعد از جو بایدن مسن ترین رئیس جمهور آمریکا بوده و برای همیشه نامش ثبت شده است.
  • آقای بایدن در سال 1942 در اسكرانتون پنسیلوانیا به دنیا آمد ولی در ایالت دلاور بزرگ شده است. جالب اینجاست که او به عنوان یک سیاستمدار، روابط سیاسی نزدیکی با هر دو ایالت پسنیلوانیا و دلور داشته است. هرچند که ترامپ، بایدن را به “پناهندگی” در پنسیلوانیا متهم کرده بود.
  • جو بایدن از سال ۱۹۷۲ شش دوره سناتور منتخب ایالت دلاور بود. اولین بار در سال ۱۹۸۸ برای ریاست جمهوری وارد میدان رقابت شد اما وقتی متهم شد که متن یکی از سخنرانی ‌هایش کپی‌ برداری از سخنرانی نیل کیناک، رهبر وقت حزب کارگر بریتانیا بوده،این اتهام را پذیرفت و از انتخابات کنار کشید.
  • در سال ۱۹۷۲ وقتی که به تازگی وارد سنا شده بود،  همسر اولش نیلیا و دختر کوچکش نائومی را در تصادف رانندگی از دست داد. او در اتاق بیمارستان و در کنار دو پسر خردسالش هانتر و بو  بود که از این تصادف جان سالم به دربرد. همان موقع بود که قسم خورد به جایگاه خوبی در سنا دست پیدا کند.
  • جو بایدن با همسر اول خود نیلیا در ساحلی در باهاما آشنا شد. به او قول داده بود که تا سن ۳۰ سالگی به عنوان سناتور انتخاب و یک روز رئیس جمهور ایالات متحده شود.

همه چیز در مورد بایدن

  • او به خاطر اصالت ایرلندی که دارد،  پیرو مذهب کاتولیک است. اما اجداد او نیز پروتستان فرانسوی هستند، همانطور که بخشی از نام او جوزف روبینت بایدن نشان می دهد. در ژانویه ۲۰۲۰، وی پس از جان کندی، دومین رئیس جمهور کاتولیک در تاریخ ایالات متحده خواهد شد.
  • او در دوران کودکی خود به دلیل لکنت زبان، بسیار مورد تمسخر قرار می گرفت. ولی  نهایتا وی با حفظ کردن شعرهای ویلیام باتلر یتس ایرلندی و رالف والدو امرسون آمریکایی توانست این مشکل را برطرف کند.
  • وقتی که جو بایدن برای اولین بار در سال ۱۹۷۲ برای مجلس سنا نامزد شد، تیم او از دوستان و خانواده اش تشکیل شده بود و خواهرش والری مدیر ستاد انتخاباتی او بود.
  • او به دلیل اینکه توان مالی برنامه های تبلیغاتی – انتخاباتی تلویزیونی را نداشت، در خانه ها را می زد و از آنها می خواست که او را در انتخابات حمایت کنند.
  • او نمی خواست بعد از انتخاب به سنا در واشنگتن زندگی کند و به همین خاطر بیش از ۳۰ سال هر روز با قطار از دلاور به کنگره رفت و آمد می کرد و همین امر موجب شده بود که به او به لقب “Amtrak Joe”، نام شرکت ریلی عمومی ایالات متحده را بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.