مصاحبه شغلی

چگونه در یک مصاحبه شغلی فوق‌العاده را داشته باشیم؟

هنگام شرکت در مصاحبه شغلی چه موارد مهمی را باید به خاطر بسپارید؟ برای دستیابی به جایگاه برنده در چنین رقابتی چه کارهایی می‌توان انجام داد؟ داشتن یک مصاحبه شغلی موفق، صرف نظر از شرایط و ویژگی‌های شما، می‌تواند رمز استخدام شما باشد. در این مقاله رویکردی برای داشتن بهترین تاثیر در یک مصاحبه شغلی آورده شده است.

پیش از مصاحبه

مکان مصاحبه را پیدا کنید

سرچ-جستجو-لپ تاپ
سرچ-جستجو-لپ تاپ

اگر مکان مصاحبه در منطقه‌ای است که با آن آشنایی ندارید لازم است بفهمید چگونه به آنجا بروید. شما باید بدانید کجا پارک کنید و ترافیک پیش رویتان چگونه خواهد بود. ندانستن این موارد ممکن است باعث تأخیر شما بشود. تاخیر داشتن اتفاقی است که ممکن است پذیرش شما را به سرعت غیر قابل قبول کند. کار از محکم کاری عیب نمیکند!
چند روز پیش از مصاحبه محدوده مورد نظر را بررسی کنید. پارکینگ و درب مکان مورد نظرتان را پیدا کنید. اگر در ساعت‌های شلوغ و پر ترافیک به آنجا می‌روید مسیرهای جایگزین را در نظر بگیرید تا سریع‌تر به مقصد برسید. دانستن مقصد و اطمینان از چگونگی رسیدن به آنجا به شما کمک می‌کند تا آرام باشید. علاوه بر این شما دیگر می‌توانید تمرکز خود را بر روی آن چه که واقعاً باید درباره آن فکر کنید بگذارید.

در مورد شرکت تحقیق کنید

وب سایت، اخبار و صحبت‌های دیگران را درباره شرکت مد نظرتان بررسی کنید. این دانش در طول مصاحبه برای شما مفید واقع خواهد شد. اگر با سیاست و دیدگاه آن‌ها آشنا باشید می‌توانید تصویر خود را مطابق آن چه آن‌ها به دنبال آن هستند، پردازش کنید.
اگر بدانید که در شرکت درگیر چه چیزی هستید، راحت‌تر می‌فهمید متناسب با شغل مورد نظرتان هستید یا خیر. علاوه بر این، می‌توانید مصاحبه را به یک مکالمه طولانی‌تر تبدیل کنید. مصاحبه کننده با شما ممکن است در شرایط راحت‌تری قرار بگیرد و شما با این کار یک احساس دوستانه و آگاهانه از خود به جای خواهید گذاشت. وقتی مصاحبه کننده نکته‌ای در مورد شرکتش ذکر می‌کند می‌توانید با وجود دانش پایه‌ای که دارید سوالات بیشتری بپرسید.

یک لباس مناسب آماده کنید

ایده این است که تا حد ممکن آماده باشید. این آمادگی شامل وضعیت ظاهری شما هم خواهد بود. اگر لباس مصاحبه خود را آماده کرده‌اید جای نگرانی وجود ندارد. علاوه بر این، حرفه‌ای به نظر رسیدن درصورتی که صبح مجبور به عجله کردن در انجام امور نباشید کار راحت‌تریست.
از شلوار جین بپرهیزید. بسته به شغلی که برای آن مصاحبه می کنید ممکن است حتی لازم باشد کت و شلوار بپوشید. موقعیت و مقام شما هرچه که باشد، شیک بودن و پوشش مناسب امری ضروریست.
جواهرات اضافی و لباس‌های پر زرق و برق را در خانه بگذارید. بهداشت مناسب نیز مهم است. به اندازه عطر بزنید. به یاد داشته باشید که ظاهر شما منجر به اولین برداشت از شخصیت شما خواهد شد. پیش از این که حتی دهان خود را باز کنید مصاحبه کننده ظاهر شما را بررسی می‌کند.

مطالب مرتبط: چگونه شغل رویایی خود را پیدا کنیم؟

برای مصاحبه ده دقیقه زودتر برسید

زود رسیدن به شما آزادی عمل می‌دهد که خود منجر به داشتن احساس خوب خواهد شد. شاید در مکان مورد نظرتان پله‌هایی برای بالا رفتن وجود داشته باشند؛ شاید دری قفل شده پیش رویتان باشد. لازم است که شما وجود هر مانعی را در نظر بگیرید.
کسی که راس ساعت مورد نظر می‌رسد لزوما وقت شناس نیست. برخی از شرکت‌ها ممکن است راس ساعت رسیدن را دیر رسیدن معنی کنند. برای مصاحبه، سر ساعت بودن نشان دهنده کلاس بالا و وقت شناسی شما نیست. وقت شناسی همیشه و همواره بهترین گزینه است.

در حین مصاحبه

مصاحبه
مصاحبه

انرژی خوبی داشته باشید

با مصاحبه کننده دست بدهید و لبخند بزنید. یک برخورد محکم و قاطع نشانگر اعتماد به نفس شماست. همراه با لبخند، شما یک نگرش مثبت و سازنده بر روی طرف مقابلتان خواهید گذاشت.
تا جایی که ممکن است تلاش کنید لبخندتان واقعی باشد. لبخند ساختگی را می‌توان از فاصله یک مایلی هم تشخیص داد. به این فکر کنید که چه قدر از داشتن فرصت این مصاحبه خوشحال هستید و کار کردن در این مکان تا چه حد عالیست.

در کل مصاحبه ارتباط چشمی خود را حفظ کنید

حفظ کردن ارتباط چشمی امری کاملاً حیاتی است. اگر از برقراری ارتباط پرهیز کنید، مصاحبه کننده ممکن است احساس ناخوشایندی کند. او ممکن است احساس کند که شما برای برنده شدن در آن مکان حضور پیدا نکرده‌اید.
اگر بیش از حد عصبی به نظر برسید مصاحبه کننده ممکن است در مورد توانایی شما در انجام کار نتیجه گیری نادرستی انجام دهد. این نکته به ویژه اگر شغل مورد نظرتان در تعامل با افراد باشد، حائز اهمیت است. حفظ ارتباط چشمی راهی مطمئن برای انتقال اعتماد به نفس و اثبات این که شما فرد مناسبی برای کار هستید، است.

به سوالات پاسخ دهید و سوال بپرسید

در صورتی که کمی تمرین کرده باشید این بخش به آسانی پیش خواهد رفت. خودتان را به خوبی عرضه کنید. درباره مهارت‌ها و تجربیات خود صحبت کنید. با پاسخ سوالات رایجی مانند ” چرا تیم ما با حضور شما بهتر می‌شود؟ “، ” چگونه با موانع پیش روی کارفرمایان قبلی برخورد کرده‌اید؟ ” و غیره آماده باشید. با این نحوه پاسخگویی خود را فردی متعهد و فداکار به نمایش خواهید گذاشت.

به طور کلی، مسیری که مصاحبه کننده قصد هدایت جلسه به سمتش را دارد دنبال کنید.اگر فرد مقابلتان چیزی را ذکر کرد که سوالی در ذهن شما ایجاد می‌کند، از پرسیدن دریغ نکنید. این کار ممکن است شما را علاقه مند، متفکر و آگاه به وضعیت نشان دهد.
از پرسیدن آن چه که می‌خواهید بدانید خجالت نکشید. پرسیدن موقعیت، شرایط و انتظارات، میزان علاقه شما را بیان می‌کند. پاسخ این سوالات به شما اطلاع می‌دهد که با چه چیزهایی درگیر خواهید شد.

زبان بدن خود را کنترل کنید

حتی اگر همه چیز را به خوبی بیان کنید، زبان بدن شما می‌تواند باعث شود بازی را ببازید. زبان بدن می‌توان نشان دهد که شما به گفته‌های خود اعتقاد ندارید یا این که احساس راحتی نمی‌کنید.
بازوهای خود را بغل نگیرید. سر خود را بالا نگه دارید و با مصاحبه کننده رو به رو شوید. شما قصد دارید ظاهری گشاده، پذیرا  و با اعتماد به نفس داشته باشید. تقلید از زبان بدن طرف مقابلتان باعث می‌شود که وی ناخودآگاه ” آشنا پنداری ” کند. این باعث می‌شود طرف رو به رویتان احساس راحتی کرده و به شما علاقه مند شود.

آرام باشید

هرچه بیشتر بتوانید آرامش خود را حفظ کنید بیشتر می‌توانید خودتان باشید. شما قادر خواهید بود بامزه، باهوش و دوست داشتنی باشید. اگر عصبی و خجالتی هستید مصاحبه کننده در تایید صلاحیت شما مردد خواهد شد. آمادگی کامل راحت ترین راه برای آرامش داشتن است.
تمرین شب قبل، چیدن لباس‌ها، دانستن محل ملاقات، انجام تحقیقات و طرح سوالات، خیال شما را راحت می‌کند. برای اطمینان از داشتن یک مصاحبه شغلی موفق، هر کاری که باعث احساس راحتیتان می‌شود را انجام دهید.

آمادگی کامل داشته باشید

اگرچه ممکن است به صراحت گفته نشود اما به همراه داشتن مدارکتان ایده خوبی است؛ این کار آینده نگری و حرفه‌ای بودن شما را به نمایش خواهد گذاشت. پوشه‌ای بگیرید و تا حد امکان مدارکتان را به طور سازمان یافته در آن طبقه بندی کنید.
آوردن منابع، کپی دوم از رزومه، مدارک اقامت و شناسایی و یا نمونه کارهای خود را در نظر بگیرید. مطمئن شوید که آن‌ها مرتب و بدون لکه چای و قهوه هستند!

مطالب مرتبط: چگونه سرگرمی‌ خود را به شغل تبدیل کنید؟

پس از مصاحبه شغلی

تشکر-قدردانی
تشکر-قدردانی

با یک یادداشت تشکر پیگیری کنید

قدردانی خود را از مصاحبه کننده نسبت به وقتی که در اختیارتان گذاشته است نشان دهید. بلافاصله پس از مصاحبه با ارسال یادداشتی که نشان از علاقه مندی شما دارد، آداب دانی خود را ثابت کنید. این کار باعث می‌شود اسم شما بار دیگر به چشم بیاید. با این کار شما علاوه بر خصوصیاتی که در مصاحبه شغلی از خود نشان داده‌اید، حرفه‌ای و مودب هم به نظر خواهید رسید.
در موارد خاص یک تماس تلفنی ممکن است کار قابل قبولی باشد.

از منابع خود استفاده کنید

اگر کسی را در شرکت می‌شناسید که می‌توانید به او اعتماد کنید، از او بخواهید که از شما تعریف کند. در مورد روند فرآیند استخدام و کارهایی که می‌توانید برای تقویت موقعیت خود انجام دهید از وی اطلاعات کسب کنید.
شبکه داشتن و ارتباط برقرار کردن هرگز نباید متوقف شود. همیشه به دنبال فرصت‌های بهتر و گسترش شبکه ارتباطات خود باشید.

نکات

منفی نباشید و از کلمات رکیک استفاده نکنید. وقتی صحبت از کارفرمایان قبلی می‌شود منفی نگر نشوید. همیشه بهتر است که مثبت باقی بمانید.
سعی کنید اولین یا آخرین نفری باشید که در روز مقرر مصاحبه شغلی کرده‌اید. مصاحبه کنندگان نفرات اول و آخر را بیشتر به یاد می‌آورند.
مشتاق باشید. به خودتان یادآور شوید  که شما به عنوان یک فرد در حال مصاحبه هستید، نه فقط به عنوان یک کارمند ساده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.