تاثیر خنده در کاهش استرس

تاثیر خنده در کاهش استرس ناشی از ویروس کرونا

مقدمه

مطالعات نشان می دهد که خنده دارای قدرت زیادی در کاهش ترس و اضطراب، برطرف کردن درگیری های ذهنی و کمک به ناامیدی است. روش های زیادی برای پیدا کردن فرصت‌هایی برای خندیدن و حفظ روحیه در چنین مواقع چالش برانگیز و سختی وجود دارد. در ادامه مطلب سعی می‌کنیم بیشتر به تاثیر خنده در کاهش استرس ناشی از ویروس کرونا بپردازیم.

همه ما این جمله محبوب را شنیده ایم: “خنده بر هر درد بی درمانی دواست”. اما آیا این نوع طرز تفکر برای یک رویداد و مشکل با جدیت همه گیری یک ویروس در کل جهان هم صدق می کند؟ بیشتر روانشناسان می گویند بله. خنده به مردم کمک می کند تا احساس قدرت را در شرایط خسته کننده به خود برگردانند و به آن‌ها کمک می کند تا با دیگران ارتباط برقرار کنند.

اگرچه در چنین شرایطی احتمالا هیچ چیزی جالب به نظر نرسد، اما علم نشان می دهد که آن دسته از خاطرات خنده دار، فیلم های جالب مشابه فیلم‌های موجود در TikTok و لطیفه‌های بامزه احتمالا برای رفع ترس، اضطراب و اندوه فراوان به ما کمک کنند.

حتی تنهایی به اندازه خود ویروس کرونا همه گیر شده است. شاید اگر همین طور پیش برود تنهایی هم همچون کرونا زندگی مردم را تحت الشعاع قرار دهد. در چنین شرایطی واضح است، ما (جامعه) به چیزی نیاز داشته باشیم تا فشار استرس را که همه ما تجربه می کنیم، سبک کند. و خنده می تواند تجویز پزشک برای حال و احوال این روزهای‌مان باشد.

تاثیر خنده در کاهش استرس

تاثیر خنده در کاهش استرس

بدیهی است که جدی بودن COVID-19 موضوع خنده‌داری نیست که بخواهیم به آن بخندیم. هر روزه اشخاص زیادی در حال مرگ و کشیده شدن به سمت تخت‌های بیمارستان در بخش‌های ICU و CCU هستند. کادر درمان و فعالین حوزه پزشکی فراتر از آنچه یک فرد می‌تواند تحمل کند، در حال سختی کشیدن هستند. اما، همه ما باید راهی برای مقابله با خطرات و محدودیت هایی که با آن روبرو هستیم پیدا کنیم و یا با عواقب جدی برای سلامت روان روبرو خواهیم بود.

برای برخی از افراد ممکن است پاسخ، خنده باشد. در حقیقت، خنده باعث ترشح هورمون‌های مهم برای داشتن احساس خوب در مغز می شود و در عین حال هورمون‌های مرتبط با استرس مانند کورتیزول (cortisol) را نیز کاهش می دهد.

همچنین خنده تعداد سلول‌های تولیدکننده آنتی بادی را که در بدن ما کار می کنند، افزایش می دهد. سلول‌های T (لنفوسیت تی) ما را که تشکیل دهنده هسته اصلی ایمنی هستند تقویت و به پاسخ ایمنی بدن کمک می کنند. همه این کارها در نهایت باعث سیستم ایمنی قوی تر برای بدن در برابر هر ویروسی از جمله کرونا ویروس می‌شوند.

همچنین تحقیقات حاکی از آن است که فرد با خندیدن، هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی سود می برد. در حقیقت، مطالعات نشان می دهد که خندیدن توانایی تسکین درد، افزایش احساسات مثبت، تنظیم استرس، دور شدن از پریشانی و بهبود ارتباطات فردی را دارد. جالب است بدانید طبق نظر انجمن خنده درمانی، حتی اگر افراد انتظار خندیدن هم داشته باشند، میزان استرس آن‌ها 39% کاهش می‌یابد. یعنی اگر شما یک فیلم طنز خریداری کنید و ببینید، حتی اگر آن فیلم خنده‌دار نباشد، باز هم میزان استرس شما 39 % کاهش خواهد یافت.

یک حالت آزادی جسمی هم همراه با خنده در بدن به وجود می‌آید. این احساس یک احساس تطهیرکننده و پاک‌کننده برای جسم و روح است که بر روی عواطف ما تاثیر زیادی می‌گذارد. اکثر افراد بعد از اینکه به یک ماجرا یا فیلم می‌خندند، احساس خوبی پیدا خواهند کرد. در حقیقت، افراد زیادی می‌گویند، وقتی می‌خندند گویا یک وزنه سنگین از دوش آن‌ها برداشته شده است.

راه‌هایی برای افزودن چاشنی خنده به زندگی

خنده را میتوان یک ابزار رایگان و سهل‌الاستفاده برای مدیریت استرس دانست. هر فردی می‌تواند از این ابزار استفاده کند تا روحش را سبک‌تر و روانش را سلامت کند. پس بهتر است راه‌هایی پیدا کنیم که خنده را بصورت منظم در زندگی خود داشته باشیم. چون قطعا خندیدن بدون دلیل کمی سخت است. در ادامه با ما باشید تا چند کار را که باعث می‌شوند شما در طول روز خنده را مهمان لب‌های‌تان کنید، به شما معرفی کنیم.

کانا‌ل‌های یوتیوب

کانا‌ل‌های یوتیوب

در کانال‌های یوتیوب که کلیپ‌های بامزه پخش می‌کنند مشترک (Subscribe) شوید. در چنین کانا‌ل‌هایی هیچ چیزی به بامزه بودن حیوانات خانگی همچون سگ و گربه نمی‌رسد. حتی تماشای فیلم کودکانی که کارهای بامزه انجام می‌دهند هم می‌تواند تا حد زیادی سرگرم‌کننده باشد. بنابراین هر زمانی که احساس خستگی و ناراحتی کردید، فقط لازم است وارد یوتیوب شوید و در قسمت سرچ آن، جستجو کنید “کمدی پرطرفدار” یا “کلیپ خنده‌دار”؛ بدین شکل شما با تعداد زیادی کلیپ روبرو خواهید شد که می‌توانید با خندیدن از آن لذت ببرید. البته در ایران استفاده از آپارات بجای یوتیوب بدلیل بحث فیلترینگ، راحت‌تر است. ابتدا شما باید حتما خودتان اقدام به یافتن ویدئوهای خنده‌دار کنید. سپس پس از آن به راحتی این ویدئو‌ها به سراغ شما خواهند آمد. زیرا یوتیوب و آپارات ویدئوهایی را با توجه به سابقه‌ جستجوی شما همیشه به شما پیشنهاد می‌کنند. گزینه‌ دیگر برای جستجو در یوتیوب، استنداپ کمدی است. استنداپ کمدی‌هایی که اخیرا در ایران ساخته می‌شوند واقعا بامزه و فان هستند.

تماشای کمدی آنلاین

تماشای کمدی آنلاین

تعداد بیشماری از کمدین‌ها، روال کمدی خود را بصورت آنلاین ارائه می‌دهند. با وجود اینکه این روزها به دلیل شیوع کرونا، فاصله گذاری اجتماعی در بسیاری از کارها وقفه ایجاد کرده است، اما کارهای آنلاین از جمله کمدی آنلاین با قدرت به کار خود ادامه می‌دهند. برای تماشای کمدی‌های آنلاین فقط لازم است در سایت‌هایی همچون آپارات، تماشا، نماشا، فیلیمو عضو شوید و به جستجو بپردازید. البته همین که در گوگل عبارت “کمدی آنلاین” را سرچ کنید، گوگل تعداد زیادی وبسایت با این محتوا به شما معرفی خواهد کرد.

استوری کردن خاطرات قدیمی

استوری کردن خاطرات قدیمی

خاطرات و داستان‌های قدیمی که با دوستان‌تان داشته‌اید را در اینستاگرام، اسکایپ، واتس اپ و یا زوم با دیگران و دوستان‌تان به اشتراک بگذارید. هیچ چیزی بهتر از این کار نمی‌تواند اوقات خوش را برای شما و دوستان‌تان به ارمغان بیاورد. اگر خاطره‌ای به ذهنتان نمی‌رسد، بد نیست به گروه‌های دبیرستان یا آلبوم عکس‌های دوران مدرسه سری بزنید، تا ایده‌ها و عکس‌های بامزه زیادی که با حال حاضر شما و دوستان‌تان کاملا متفاوت است را پیدا کنید. روزهای قدیم را یادآوری کنید و به دغدغه‌ها، کارها، خاطرات احمقانه‌تان در آن روزها بخندید. بعلاوه، به اشتراک گذاشتن چنین خاطراتی باعث می‌شود به یاد آورید که چقدر باید سپاس‌گذار این روزهای‌تان باشید. البته حتما لازم نیست این خاطرات را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید، شما می‌توانید در فرصت بعدی که آن‌ها را دیدید، این خاطرات را یادآوری کنید و از روزهایی که با هم داشتید، صحبت کنید. مطمئن باشید این کار، لبخند را به صورت هر دوی شما می‌نشاند.

لطیفه گفتن

هیچ لطیفه و جوکی به خوبی جوک‌های بی مزه نیست. این مدل جوک‌ها آنقدر احمقانه و فاقد ارزشند که موظفند شما را بخندانند. بنابراین اگر می‌خواهید در بین این همه مشکلی که این روزها بر سر همه ما فرود آمده، کمی بخندید، جوک بی مزه را در گوگل سرچ کنید تا انبوهی از جوک‌های بی مزه، که از بی مزگی شما را می‌خندانند، به دست آورید. یک ایده جالب دیگر برای خندیدن به لطیفه‌ها، این است که وقتی با خانواده‌ دور هم جمع شده‌اید، قرار بگذارید تا هر یک از شما، یک جوک بگوید. گفتن جوک از زبان اعضای خانواده خیلی بامزه است و حتما لبخند به لب شما خواهد آورد.

بازی کردن

بازی کردن

اگر با اعضای خانواده، روزهای‌تان را در خانه به سر می‌برید، سعی کنید بازی‌های سرگرم کننده انتخاب کنید و خودتان را مشغول بازی نگه دارید. زمان زیادی طول نمی‌کشد که خواهید دید به بازی‌هایی که می‌کنید با صدای بلند در حال خندیدن هستید. بازی کردن باعث می‌شود حواس شما به این کار پرت شده و استرس‌های روزمره خود را فراموش کنید. به دلیل شیوع کرونا، اوضاع خیلی از کسب و کارها وخیم است و این وخامت استرس را مهمان دل مردم کرده است. با بازی کردن سعی کنید میزبان خوبی برای استرس نباشید و با لبخندهای‌تان هورمون ضد استرس ترشح کنید. بازی‌هایی همچون مونوپولی، اسم فامیل، مافیا، دوز، نقطه بازی، شاه دزد وزیر، مشاعره، بله نه معکوس، گل یا پوچ، ماروپله، دبلنا، حدس زدن، پانتومیم از جمله بازی‌های سرگرم‌کننده هستند که در دورهمی‌های خانوادگی طرفداران زیادی دارند. اگر در منزل‌تان حیاط دارید، بازی‌های وسطی، هفت سنگ و توپ در هوا هم می‌توانند پیشنهادات خوبی برای شما باشند. البته از کسانی که تنها هستند هم نباید بگذریم. اگر در خانه تنها هستید و اعضای خانواده‌تان با شما نیستند تا بازی‌های دسته جمعی را انجام دهید، نگران نباشید. با پیشرفت تکنولوژی شما دیگر تنها نیستید، بازی‌های آنلاین زیادی وجود دارد که می‌توانید از اپ استورها خریداری و دانلود کرده و اوقات خوشی را برای خودتان رقم بزنید. اکثر بازی‌هایی که بصورت دسته جمعی برگزار می‌شوند، یک نسخه آنلاین هم دارند که با دوستان‌تان از راه دور می‌توانید بازی کنید.

خندیدن به خود

تعداد زیادی از کارهایی که ما بصورت روزانه انجام می‌دهیم، اگر خوب به آن‌ها دقت کنیم، واقعا خنده‌دار هستند. برای مثال اینکه ماسک شما باعث می‌شود کرم پودرتان بر روی لب‌هایتان ریخته شود، یک موضوع خنده داری است که این روزها برای کمتر کسی بین خانم‌ها اتفاق نیفتاده است. یا اگر مشغول دورکاری هستید، اقرار کنید که در ویدئو کنفرانس شلوار خانگی به پا داشته اید. این موضوع در روزهای عادی زندگی خیلی خنده دار بود. الان هم خنده دار است. به آن فکر کنید و بخندید. همه کارهای احمقانه انجام می دهند. نکته مهم این است که خودتان به این کارها بخندید. زیرا وقتی می خندید، دیگران آن را به عنوان یک نشانه برای خندیدن در نظر می گیرند و همراه شما می‌خندند.

تیک تاک (TikTok)

تیک تاک (TikTok)

تیک تاک یکی از محبوب ترین اپلیکیشن‌های رسانه اجتماعی است. و در طی این دوران همه گیری کوید 19، مردم با استفاده از وسایلی که دارند، همه چیز را از ماندن در خانه گرفته تا کمبود کاغذ توالت به سخره می گیرند.

در عین حال، TikTok برچسب‌های اهدایی ایجاد کرده است که به سازندگان آنلاین امکان این را می دهد که برای تلاش های امدادی کرونا ویروس پول جمع کنند. و حتی کسانی که در زمینه پزشکی هستند از این برنامه استفاده می کنند تا اطلاعات مهم را برای کاربران جوان تر به اشتراک بگذارند. بنابراین، اگر فرصت دارید و یک خنده خوب می خواهید، برنامه تیک تاک را دانلود کنید و از آن لذت ببرید.

تماشای سریال

سریال فرندز

تماشای سریال‌های کمدی، یکی از بهترین و تاثیرگذارترین کارها برای خندیدن است. اگر به سریال‌های آمریکایی علاقه دارید و هنوز فرندز (friends) را ندیده‌اید، دوران قرنطینه بهترین فرصت برای تماشای آن است. زیرا با شروع تماشای این سریال قطعا آن را رها نخواهید کرد و هر 10 فصل آن را که هر فصل از 25 قسمت تشکیل شده را از دست نخواهید داد. اگر هم این سریال را دیده‌اید و آن را دوست داشتید به شما تاکید می کنیم که سریال آشنایی با مادر (How I met your mother) و خانواده مدرن (modern family) را از دست ندهید. اگر می‌خواهید یک لیست کامل از سریال‌های جذاب را که هر کسی باید در طول عمرش تماشا کند را داشته باشید تا در فرصت قرنطینه از آن استفاده کنید، به هیچ عنوان لیست 17 سریال که همه باید آن را تماشا کنند در وبسایت زردنیوز را از دست ندهید. اگر هم علاقه‌مند به سریال‌های ایرانی هستید، سریال‌های هیولا (با کارگردانی مهران مدیری) و شاهرگ را از دست ندهید.

سریال آشنایی با مادر

 سخن آخر

خوب یا بد، در هر صورت کرونا مهمان ناخوانده این روزهای کل کشورهای جهان است. قطعا همه می‌دانیم این ویروس منحوس تا چه حد بر زندگی کاری و عاطفی ما و دوستان و اعضای خانواده‌مان تاثیر گذاشته است. اما چه باید کرد؟ آیا می‌توان زندگی را مختل کرد؟ قطعا نه. در چنین شرایطی فقط صبر و از دست ندادن روحیه به جسم و روح ما برای پایداری در برابر کرونا کمک خواهد کرد. همان طور که در ابتدا گفته شد، خنده یکی از ابزارهای رایگان برای تقویت قوای روحی و جسمی است. پس خنده را نادیده نگیرید. از هر فرصتی برای خندیدن استفاده کنید. اطمینان داشته باشید در زمانی بسیار نزدیک واکسن کرونا تولید خواهد شود و ما را از شر این ویروس خلاص خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.