آیا اعتیاد به رابطه جنسی یا سکس واقعی است یا تنها یک بهانه است

اعتیاد به سکس – آیا اعتیاد به رابطه جنسی یا سکس واقعی است یا تنها یک بهانه است؟

اعتیاد به رابطه سکس یا همان رابطه جنسی پدیده ای است که این روزها شاید خیلی بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است. شاید از نظر خیلی از افراد اعتیاد به رابطه جنسی تنها مثل یک بهانه و یا یک شوخی باشد. چرا که از نظر خیلی از افراد این اعتیاد نسبت به اعتیادهای دیگر مثل کوکائین و مشروبات الکلی و … تنها یک توجیه برای حوس خیلی از افراد باشد. امروز در این مقاله از زردنیوز ما قصد داریم تا برسی کنیم که آیا اعتیاد به رابطه جنسی یا سکس وافعی است یا تنها یک بهانه است؟!

در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد این موضوع بیشتر بدانید و بیشتر این موضوع را با هم برسی کنیم.

اعتیاد به سکس

برای بسیاری از افراد اعتیاد به رابطه جنسی یا سکس تنها تلاشی بیهوده برای مشروعیت بخشیدن به رفتارهای غیرمسئولانه یا حریصانه و یا حوس های خود است. برخی دیگر هم بر این باورند که این بخشی از نیازهای روزمره شان مثل غذا خوردن است که هیچ کنترلی بر روی آن نمی توانند داشته باشند. این استدلال موافقان و مخالفان زیادی داشته که در این جدول استدلال برخی از این موافقان و مخالفان آمده است:

موافقانمخالفان
اعتیاد به رابطه جنسی، هیچ فرقی با سایر اعتیادها ندارد و مغز برای کارایی بهتر به آن نیاز داردبرچسب “معتاد جنسی” ممکن است یک قضاوت اخلاقی باشد
معتادان به رابطه جنسی غالباً اعتیاد دیگری نیز دارنداین ممکن است بهانه ای برای رفتارهای غیر مسئولانه جنسی مورد استفاده قرار گیرد
اعتیاد به سکس می تواند منجر به پریشانی قابل توجه و اختلال در عملکرد رفتاری و مغزی افراد  شودبرخی معتقدند اعتیاد تنها مختص مواد شیمیایی است و رفتاری نیست

پیشینه اعتیاد به سکس

اعتیاد به سکس

اعتیاد به رابطه جنسی مفهوم جدیدی نیست. این مورد پیشینه تاریخی دارد و به خیلی قبل از زمان روم باستان و یونان در قرن دوم رواج داشته باشد. جالب اینجاست که این اختلال نه تنها در مردان، بلکه در زنان نیز رواج داشته زنان زیادی نیز در طول تاریخ بوده اند که به سکس اعتیاد داشته بودند.

مفهوم مدرن اعتیاد به رابطه جنسی برای اولین بار در اواسط دهه 1980 در یک مقاله علمی منتشر شد و از آن زمان به بعد خیلی جدی مورد توجه افراد قرار گرفت.

در طول قرون گذشته علم و آگاهی مردم نسبت به این اختلال خیلی بیشتر شده و خیلی راحت پذیرش آن برای مردم راحت تر شده است. در دهه های اخیر هم صنعت داروسازی از این موضوع حمایت کردند و با تولید داروهایی مانند ویاگرا برای افرادی که این امکان را نداشتند که از رابطه جنسی خود لذت ببرند، حمایت کردند و کمک کردند که رابطه ای دلچسب تر از قبل را تجربه کنند.

اعتیاد به رابطه جنسی در سال 2009 بود که بسیار مورد توجه گسترده ای قرار گرفت. آن هم دقیقا زمانی بود که دیوید دوچوونی بازیگر معروف هالیوودی که از نظر مردم یک مرد خوشبختی که ازدواج کرده بود و صاحب فرزند هم بود، به صورت علنی اعتراف کرد که به رابطه جنسی و سکس اعتیاد دارد. این خبر کل دنیا را متحول کرد و افراد خیلی زیادی در مورد آن صحبت کردند. بعد از آن بود که افرادی مثل تایگر وودز گلف باز معرف هم اعتراف کرد که یک معتاد جنسی است.

نقش اینترنت

دسترسی آسان مردم به اینترنت منجر شده است که دسترسی افراد به سایت های پورنو و … خیلی آسان تر شود و خیلی بیشتر از قبل مردم به این عکس ها و فیلم ها دسترسی داشته باشند. جالب اینجاست که اگر شما این روزها در اینترنت به دنبال مطالب دیگری هم باشید، خیلی ناخودآگاه و ناخواسته وارد این سایت ها می شوید و تحریک می شوید که نگاهی به این سایت ها داشته باشید.

در کل این روزها دسترسی خیلی از افراد نسبت به گذشته نسبت به این محتواها زیاد شده. یکی از آسیب پذیرترین افرادی که در معرض این خطر هستند، کودکان و نوجوانان هستند که به راحتی و بدون هیچ محدودیتی می توانند به این محتواها دسترسی داشته باشند و احتمال اینکه به دیدن و انجام دادن این کارها رو بیاورند خیلی بالاتر رفته است.

علاوه بر این دسترسی ساده به این سایت ها، اپلیکیشن های اجتماهی مثل Tinder باز هم این امکان را فراهم کرده است که خیلی راحت تر از قبل مردم شرکای جنسی مختلفی پیدا کنند و کم کم به این کار اعتیاد پیدا کنند و همین مورد برای افراد مشکل ساز شود.

اعتیاد به رابطه جنسی

تحقیقات نشان داده که همان سیستم پاداش دهی در مغز در اعتیاد به سکس هم دقیقا مثل انواع دیگر اعتیاد، از جمله اعتیاد به مواد مخدر است و به همان گونه فعال می شود. از این رو از نظر بسیار از متخصصان در این حوزه، اعتیاد به رابطه جنسی، هیچ تفاوتی با سایر اعتیادها ندارد و گاهی به مراتب می تواند خیلی وخیم تر از آنچه که تصور کنید باشد.

افراد مبتلا به سکس معمولاً خیلی بیشتر از سایر افراد مستعد ابتلا به اعتیاد به مواد مخدر و الکل و … را نیز دارند. بسیاری از متخصصان برای این باورند که اگر کسی احساس کرد که به داشتن رابطه جنسی اعتیاد پیدا کرده، در کوتاه ترین زمان ممکن باید در صدد رفع این مشکل باشند، چرا که این افراد بسیار مستعد ابتلا به سایر اعتیادها نیز می باشند.

اعتیاد به سکس

عواقبت ابتلا به اعتیاد به سکس

اعتیاد به رابطه جنسی یا سکس موجب  باعث آزار و اذیت خود افراد و از همه مهمتر اطرافیان و عزیزان آنها می شود. میلی که این افراد به داشتن رابطه جنسی دارند، معمولاً خیلی غیرقابل کنترل و ناخوشایند از نظر دیگران گزارش  شده است. شناخت اعتیاد به رابطه جنسی به این معناست که این افراد می توانند برای غلبه بر اعتیاد خود، به دنبال راهی باشند که این میل را در خود کنترل کنند تا هم به خود و هم به اطرافیان خود آسیبی وارد نکنند.

متاستفانه در بسیاری از جوامع تعداد کمی از مراکزی که به افرادی که به رابطه جنسی اعتیاد دارند کمک کنند. شناخت اعتیاد به رابطه جنسی می تواند، با آموزش تخصصی مبارزه با اعتیاد به رابطه جنسی به افراد کمک کنند تا این مورد خیلی بهتر از قبل کنترل شود و عواقب آن کمتر به جامعه آسیب وارد کند.

علائم اعتیاد به سکس

اعتیاد به رابطه جنسی می تواند با خود یک سری علائمی را به همراه داشته باشد که برخی از بارزترین این علائم را در ادامه به شما خواهیم گفت:

 • روسپیگری
 • خود ارضایی وسواسی و مفرط
 • آزار جنسی و تجاوز جنسی دیگران
 • دارا بودن شریک جنسی متعدد بدون تعهد
 • اقدام به برقراری روابط جنسی مخاطره آمیز
 • کاهش معنویت و نقض مداوم سیستم ارزشی فرد
 • استفاده مداوم از تصاویر، مجلات و فیلمهای سکسی
 • تلاش بی وقفه و بی ثمر در محدود کردن افکار محرک جنسی
 • شهوت جنسی مفرط. بیش از اندازه به مسایل جنسی اندیشدن
 • رابطه جنسی بطور همزمان با چندین نفر و یا تعویض مرتب شریک جنسی
 • ارضاء جنسی از طریق مشاهده دیگران، عریان گرایی و ارتکاب بـه کودک آزاری و تجاوز جنسی
 • بی اعتنایی و یـا قربانی کردن فعالیت های مهم اجتماعی، خانوادگی، شغلی و تفریحی
 • تداوم به اعتیاد بدون توجه به عواقب منفی همچون مشکلات مالی، به خطر افتادن سلامتی و از هم گسستگی روابط فرد

عوارض اعتیاد به سکس

اعتیاد به داشتن سکس و رابطه جنسی دقیقا همانند سایر اعتیادها می تواند عواقب منفی و خیلی زیادی را با خود به همراه داشته باشد. این عواقب در برخی موارد نه تنها به خود شخص آسیب وارد می کند، بلکه در بسیاری از موارد هم زندگی افرادی که با آن شخص زندگی می کنند هم تحت تاثیر خود قرار می دهد.

در ادامه رایج ترین عوارضی که اعتیاد به سکس می تواند برای افراد به همراه داشته باشد را به شما خواهیم گفت:

 • دستگیر شدن به جرم جرایم جنسی
 • ابتلا به HIV، هپاتیت یا عفونت مقاربتی دیگر
 • مبارزه با احساس گناه، شرم و عزت نفس پایین
 • بدهی های مالی را برای خرید فیلم های مستهجن و ابزارهای جنسی
 • سایر شرایط بهداشت روان مانند افسردگی، خودکشی، پریشانی شدید و اضطراب
 • درگیر مصرف ناسالم مواد مانند استفاده از داروهای تفریحی یا نوشیدن الکل بیش از حد
 • غفلت و یا دروغ گفتن به همسر و خانواده خود را، آسیب رساندن یا از بین بردن روابط معنی دار
 • تمرکز خود را از دست داده یا درگیر فعالیت جنسی شوید و یا در جستجوی پورنوگرافی اینترنتی در محل کار

درمان اعتیاد به سکس

بسیاری از افراد مبتلا به اعتیاد به سکس می توانن از حمایت گروه های بهبودی خود یاری مانند معتادان جنسی ناشناس و Sexaholics ناشناس بهره مند شوند. درمانگران اغلب از رفتار درمانی شناختی (CBT) برای کمک به افراد مبتلا به اعتیاد جنسی استفاده می کنند.

 CBT محرک های فردی را برای رفتارهای مخرب جنسی ارزیابی می کند. با بررسی افکار فرد و تاثیر آن بر روی رفتار راه های کنترل افکار منفی را آموزش می دهد. برخی از روان شناسان نیز از روان درمانی استفاده می کنند. روان درمانی بیشتر بر مشکلات اساسی رشد عاطفی فرد که ممکن است ناشی از دوران کودکی فرد باشند، تمرکز دارد. هنگامی که اعتیادهای جنسی شدید شود، فرد مبتلا ممکن است به مراکز درمانی بستری یا برنامه های سرپایی فشرده نیاز داشته باشد.

دارو درمانی

داروهای سروتونرژیک (SSRI) که برای درمان اختلالات افسردگی و اضطراب و تثبیت کننده خلقی استفاده می شوند می تواند برای مبتلایان اعتیادهای جنسی کاربرد داشته باشد. معمولاً افراد SSRI را به خوبی تحمل می کنند و عوارض جانبی آن خفیف است. شایع ترین عوارض جانبی تهوع، اسهال، اضطراب، بی خوابی و سردرد است .

با این حال، این عوارض جانبی به طور کلی در اولین ماه استفاده SSRI از بین می رود. برخی از بیماران عوارض جانبی جنسی مانند کاهش میل جنسی، تاخیر در ارگاسم یا عدم توانایی در ارگاسم را تجربه می کنند. برخی از بیماران لرزش را تجربه می کنند.

سندرم به اصطلاح سروتونرژیک (به معنای ناشی از سروتونین) یک بیماری عصبی جدی است که با استفاده از SSRI همراه است. تب بالا، تشنج، و اختلالات ریتم قلب نشان دهنده سندرم سروتونرژیک است. این وضعیت بسیار نادر است و فقط در بیماران روانی که داروهای متعدد روانپزشکی مصرف می کنند، ظاهر می شود.

تثبیت کننده های خلقی ممکن است در کاهش رفتارهای تحریک آمیز برخی از معتادان جنسی کمک کنند. عوارض جانبی تثبیت کننده های خلقی بسته به داروی تجویز شده متفاوت است.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.