آیا داشتن اورال سکس بی خطر است؟

اورال سکس؛ آیا داشتن اورال سکس بی خطر است؟

سوالی که خیلی ها ممکن است از خود در مورد داشتن اورال سکس یا سکس دهانی بپرسند این است که آیا داشتن اورال سکس بی خطر است یا نه! اگر کلی بخواهیم در مورد این موضوع صحبت کنیم این است که رابطه جنسی دهانی یا اورال سکس ذاتاً رابطه جنسی ایمنی نیست. از این لحاظ ایمن نیست که اگر اقدامات احتیاطی مناسبی انجام نشود، احتمال بروز عفونت های مقاربتی در افراد بالا خواهد رفت.

در ادامه این مقاله از زردنیوز با ما همراه باشید تا در مورد اینکه داشتن اورال سکس بی خطر است یا نیست بیشتر بدانید.

HIV  یا ایدز

HIV  یا ایدز

رابطه جنسی دهانی یا اورال سکس یک فعالیت نسبتاً کم خطر برای انتقال ویروس اچ آی وی است. به این معنا که انتقال این بیماری از این روش احتمال خیلی کمی نسبت به مقاربت واژن یا مقعد دارد. اگرچه ممکن است باز هم امکان انتقال این ویروس از این روش وجود داشته باشد ولی احتمالش شاید 1 به 1000 باشد!

خطر ابتلا به HIV تا حد زیادی به شخصی که رابطه جنسی دهانی انجام می دهد بستگی دارد. ولی احتمال بروز و انتقال این بیماری بین مردان همجنسگرا و دوجنسگرای شاید خیلی بیشتر از افراد دیگر باشد.

استفاده از کاندوم های لاتکس یا پلی اورتان، کاندوم های زنانه از جمله روش های ایمن جهت جلوگیری از انتقال این بیماری می باشد و می تواند تا حدودی رابطه جنسی شما را ایمن نگه دارد.

  • اگر دوست دارید که از این روش به بیماری ایدز مبتلا نشوید، این موارد را حتما در نظر داشته باشید:
  • اگر شخصی که این عمل را انجام می دهد در دهان خود بریدگی یا زخم داشته باشد.
  • اگر انزال در دهان انجام شود.
  • اگر فردی که رابطه جنسی دهانی را تجربه می کند، به بیماری های مقاربتی دیگری مبتلا باشد.

 تبخال

تبخال و اورال سکس

گرچه تبخال دستگاه تناسلی و تبخال دهانی معمولاً هر دو از یک ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شوند و امکان آلوده شدن هر یک از ویروس ها به هر دو محل وجود دارد. بنابراین انتقال تبخال در داخل دهان نیز وجود دارد. بر خلاف ویروس ایدز یا HIV که شاید از این طریق انتقال پیدا نکند، شخصی که مبتلا به تبخال باشد، به راحتی می تواند این ویروس را به آلت تناسلی شما منتقل کند و شما را به دردسر بیندازد.

طبق مطالعه ای که در سال 2019 در مجله BMC Medicine منتشر شد، بیشتر عفونت های HSV بیشتر از رابطه جنسی بین دستگاه تناسلی به رابطه جنسی دهانی یا اورال سکس است.

خطر ابتلا به تبخال در حین رابطه دهانی یا همان اورال سکس خیلی بالاست و حتی اگر فردی تبخال نداشته باشد ولی مستعدش باشد، احتمال بروز این مشکل خیلی بالاست و می تواند به راحتی فرد را گرفتار کند. استفاده از کاندوم می تواند تا حد زیادی خطر انتقال تبخال در حین رابطه دهانی را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. با این حال شاید کاندوم ها هم خیلی کارساز نباشند، چرا که ویرسو تبهال ویروسی است که به راحتی می تواند از هر پوستی به پوست دیگر انتقال پیدا کند.

استفاده از داروهای پیشگیری کننده مثل Zovirax  یا آسیکلوویر، می توانند احتمال شیوع و انتقال ویروس تبخال را به شریک جنسی شما کم کند و ولی شاید نتواند به طور کامل این خطر را از بین ببرد.

ویروس پاپیلوم یا HPV

ویروس پاپیلوم یا HPV و اورال سکس

انتقال ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV از طریق رابطه جنسی دهانی نیز امکان پذیر است. در حقیقت اعتقاد بر این است که HPV حین انجام رابطه جنسی دهانی، یک عامل خطرناک و عمده برای سرطان های دهان و گلو نیز به شمار می رود. چرا که این ویروس مستقیما با دستگاه تنفسی افراد در ارتباط است. ویروس HPV همچنین می تواند از طریق مادر به کودک در هنگام تولد منتقل شود و خیلی ناخواسته نوزاد را گرفتار این ویروس کند.

همانند تبخال استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی دهانی می تواند تا حد زیادی خطر ابتلا به این عفونت را کاهش دهد، اما لزوماً آن را به طور کامل از بین نمی برد!

دلیلش هم این است که این ویروس هم دقیقا مانند ویروس تبخال، به راحتی از طریق تماس پوست به پوست گسترش پیدا می کند و خیلی راحت تر از آنچه که تصور کنید، انتقال پیدا می کند.

سوزاک

سوزاک و اورال سکس

در سال های اخیر بسیاری از نوجوانان مبتلا به عفونت گلو ناشی از سوزاک بسیار دیده شده است. هنگامی که رابطه جنسی دهانی روی آلت تناسلی مرد انجام می شود، ویروس سوزاک به راحتی می تواند انتقال پیدا کند. لازم به ذکر است که درمان عفونت های گلو با سوزاک بسیار سخت و دشوار است و پروسه ای بسیار پیچیده ای دارد.

استفاده از کاندوم های دهانی در هنگام اورال سکس برای جلوگیری از ابتلا شدن به این بیماری خیلی مهم است و تا حد زیادی می تواند از انتقال این بیماری جلوگیری کند.

میزان ابتلا به سوزاک دهانی به خصوص در مردان همجنسگرا و دوجنسگرایان زیاد است. به طوری که برخی از کلینیک های تحقیقاتی گزارش داده اند که تا 6.5٪ از مردانی که با مردان دیگر رابطه جنسی دارند، به سوزاک حنجره یا (سوزاک گلو) مبتلا هستند.

کلامیدیا

کلامیدیا و اورال سکس

انتقال کلامیدیا در هنگام بیماری فلاتیو امکان پذیر است. هم گیرنده و هم فردی که اورال سکس را انجام می دهد، می توانند در معرض خطر و ابتلا به این بیماری باشند. کلامیدیا یک نوع عفونت باکتریایی است که با داروی آنتی بیوتیک به راحتى قابل درمان است. كلاميديا یکی از شایع ترین انواع عفونت هاى مقاربتى  یا STD  است و اكثر بيمارانى که به کلامیدیا مبتلا هستند هيچ علائم خاصى ندارند. کلامیدیا می تواند آلت تناسلی مردان، واژن، گردن رحم، مقعد، مجارى ادرارى، چشم ها و گلو را آلوده کند.

عفونت کلامیدیا به راحتى با آنتی بیوتیک قابل درمان است.اما اگر کلامیدیا را درمان نكنيد، ممکن است در آینده باعث بروز مشکلات اساسی در سلامتی شما شود.

سفلیس

سفلیس و اورال سکس

انتقال سفلیس از طریق اورال سکس خیلی راحت تر از آنچه که تصور کنید صورت می گیرد. در ایالات متحده خطر ابتلا به سفلیس در هر بار اورال سکس حدود 1٪ است.

سفلیس بیماری‌ای مقاربتی (STD) است که بر اثر نوعی باکتری به نام Treponema pallidum ایجاد می‌شود. آمار این بیماری در زنان در حال کاهش اما در مردان رو به افزایش است. اولین نشانه‌ی سفلیس یک زخم کوچک بدون درد است. این زخم ممکن است روی اندام جنسی، مقعد یا داخل دهان ایجاد شود. این زخم شانکره (Chancre) نامیده می‌شود و بیشتر افراد متوجه آن نمی‌شوند. تشخیص سفلیس می‌تواند سخت باشد. افراد می‌توانند سال‌ها بدون بروز هیچ علائمی حامل این بیماری باشند. هر چه زودتر این بیماری تشخیص داده شود بهتر است. اگر این بیماری مدت زیادی در بدن بماند و درمان نشود می‌تواند منجر به آسیب اساسی به اندام‌هایی مانند قلب و مغز شود.

سفلیس فقط از راه تماس مستقیم با شانکر منتقل می‌شود. این بیماری از طریق استفاده از توالت مشترک، پوشیدن لباس افراد بیمار یا غذا خوردن در ظرف مشترک منتقل نمی‌شود.

هپاتیت B

هپاتیت B و اورال سکس

این تحقیق در مورد اینکه آیا هپاتیت B می تواند از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل شود یا خیر هنوز به طور کامل مشخص نشده است. ولی بر اساس آخرین تحقیقات صورت گرفته،  اورال سکس و آنال سکس قطعاً یک عامل خطر برای عفونت هپاتیت A است و  همچنین ممکن است یک عامل خطرساز برای هپاتیت B باشد.

خوشبختانه هپاتیت A و B با واکسن قابل پیشگیری است.

حتمال انتقال ویروس از طریق بوسیدن عمیق ناشناخته است زیرا هیچ گونه سرایتی پس از تماس با بزاق فرد مبتلا قطعا مستند نشده‎ است. با این‎ وجود زمانی‎که ویروس ایدز در بزاق یافت شود، احتمالا خطر انتقال از طریق بوسیدن عمیق وجود دارد و در صورتی‎که یکی از شرکای ‎جنسی براکت‎ ارتوندسی یا بریدگی یا زخم باز در دهان داشته باشد، خطر انتقال افزایش می ‎یابد. احتمال مبتلا شدن به این ویروس با تعداد شرکای‎ جنسی که یک فرد دارد، افزایش می‏ یابد. بنابراین افراد بی ‎قید در روابط‎ جنسی به‎ میزان بیش ‎تری در معرض دریافت این ویروس هستند.

جمع بندی

کاهش خطر ابتلا به بیماری مقاربتی جنسی دهانی یا همان اورال سکس با استفاده از کاندوم های دهانی امکان پذیر است. با این کار خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سفلیس و تبخال که از طریق پوست به پوست انتقال پیدا می کند را خیلی کمتر می کنید ولی باز هم ممکن است در خطر ابتلا باشید. با داشتن یک رابطه جنسی ایمن می توانید خطر ابتلا به بیماریهای مقاربتی جنسی دهانی را تا حد زیادی کاهش دهید.

در پایان رابطه دهانی بدون محافظت شما را در معرض ابتلا به بیماریهای مقاربتی متعدد قرار می دهد. اگر شما با شرکای جنسی خود رابطه جنسی دهانی محافظت نشده دارید، حتما باید در مورد این موضوع با پزشک خود مشورت کنید. انجام یک سری غربالگری های خاص و آزمایشات برای اینکه مشخص کند که شما در سلامت کامل هستید یا نه بسیار اهمیت دارد.

زرد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *