آیا استخراج بیت کوین هنوز سودآور است؟

آیا استخراج بیت کوین هنوز سودآور است؟

مقدمه

استخراج بیت کوین، عمل کسب بیت کوین در ازای تایید تراکنش‌های شبکه بیت کوین است. این تراکنش‌ها امنیت شبکه بیت‌ کوین را تامین می‌کند‌. ماینر‌ها نیز در ازای تلاش خود (تایید تراکنش)، بیت کوین دریافت می‌کند. اگر قیمت بیت کوین از هزینه استخراج آنها بیشتر شود، ماینرها می توانند سود ببرند. اما اخیرا در دستگاه‌ها و تکنولوژی استخراج و ایجاد مراکز استخراج حرفه‌ای با قدرت محاسباتی بسیار زیاد و همچنین قیمت بیت کوین تغییراتی ایجاد شده. این امر باعث شده تا انگیزه‌ها و چشم انداز استخراج بیت کوین نیز تغییر کند. بسیاری از ماینرهای فردی اکنون از خود می‌پرسند: آیا استخراج بیت کوین همچنان سودآور است؟

عوامل متعددی وجود دارد که تعیین می‌کند آیا استخراج بیت کوین یک سرمایه گذاری سودآور است یا خیر. این عومل شامل هزینه برق برای تامین انرژی ماشین‌های استخراج، موجودی و قیمت ماشین‌ها، و سختی استخراج است. دشواری استخراج با میزان  هش در ثانیه‌ای که ماینرها تراکنش را اعتبارسنجی می‌کنند، اندازه گیری می‌شود. نرخ هش، سرعت حل مسئله را اندازه گیری می‌کند. با ورود ماینرهای بیشتر، دشواری تغییر می‌کند زیرا شبکه طوری طراحی‌شده است که هر ۱۰ دقیقه تعداد معینی بیت کوین تولید کند. هنگامی که ماینرهای بیشتری وارد بازار می شوند، مشکل برای اطمینان از ثابت ماندن تعداد بیت کوین های تولید شده افزایش می یابد.

آخرین عامل برای تعیین سودآوری، قیمت بیت کوین در مقایسه با ارز‌های استاندارد و پر مبادله است.

مطلب مرتبط: چگونه لایت کوین استخراج کنیم؟

نکات مهم

  • بیت کوین با استفاده از ریگ‌های (Rig) محاسباتی استخراج می‌شود که شامل سخت افزارهای گران قیمت می‌شود.
  • ماینرها برای تأیید بلاک‌های تراکنش‌‌های شبکه بلاک چین، بیت کوین پاداش می‌گیرند.
  • همانطور که ماینرهای بیشتری برای پاداش بیت کوین رقابت می‌کنند، این روند دشوارتر می‌شود.
  • برای تعیین اینکه آیا استخراج بیت کوین برای شما سودآور است یا خیر، هزینه تجهیزات و برق و همچنین دشواری استخراج بیت کوین و اینکه چگونه قیمت بیت کوین بر پاداش‌های بالقوه تأثیر می‌گذارد را در نظر بگیرید.

استخراج بیت کوین چه اجزایی دارد

قبل از ظهور نرم افزار‌های جدید استخراج بیت کوین در سال ۲۰۱۳، استخراج به طور کلی بر روی رایانه‌های شخصی انجام می‌شد. در این زمان، تراشه‌های مدار مجتمع ویژه برنامه (آسیک یا ASIC) معرفی شدند که توانایی آن‌ها تا ۱۰۰ میلیارد برابر از ماینرهای شخصی قدیمی‌تر بیشتر بود. پس از این، استفاده از رایانه‌ها شخصی برای استخراج بیت‌کوین ناکارآمد و منسوخ شد. اگرچه استخراج بیت کوین از نظر تئوری هنوز با سخت افزارهای قدیمی امکان پذیر است، اما تردیدی وجود ندارد که این یک سرمایه گذاری سودآور نیست.

این به دلیل شیوه‌ای است که استخراج بیت کوین عمل می‌کند. ماینرها برای حل مسئله‌های هش در سریع‌ترین زمان ممکن، با یکدیگر رقابت می‌کنند، بنابراین آن دسته از ماینرهایی که از نظر محاسباتی ضعیف هستند، اساساً هیچ شانسی برای حل یک مسئله ندارند. بنابراین بیت‌ کوینی به عنوان پاداش دریافت نمی‌کنند. زمانی که ماینرها از دستگاه‌های قدیمی استفاده می‌کردند، سختی استخراج بیت کوین تقریباً با قیمت بیت کوین همخوانی داشت. اما با این دستگاه‌ها جدید، مسائل مربوط به هزینه‌های بالای تهیه و راه‌اندازی تجهیزات جدید در دستر‌س‌نبودن آ‌ن‌ها به وجود آمد.

سودآوری قبل و بعد از آسیک

قدیمی‌ها (مثلاً در سال ۲۰۰۹) که بیت کوین را فقط با استفاده از رایانه شخصی خود استخراج می‌کردند، به دلایل مختلفی توانستند سود ببرند. اولاً، این ماینرها قبلاً مالک سیستم‌های خود بودند، بنابراین هزینه‌های تجهیزات عملاً صفر بود. آن‌ها می‌توانستند تنظیمات رایانه‌هایشان را تغییر دهند تا با استرس کمتر کارآیی بیشتری داشته باشند. دوم، این برای روزهای قبل از ورود مراکز حرفه‌ای استخراج بیت کوین با قدرت محاسباتی عظیم بود. ماینرهای قدیمی فقط باید با سایر ماینرهای منفرد در سیستم‌های کامپیوتری خانگی رقابت می‌کردند. رقابت به صورت مساوی بود. حتی زمانی که هزینه‌های برق بر اساس منطقه جغرافیایی متفاوت بود، این تفاوت برای منصر‌ف‌کردن افراد از استخراج بیت کوین کافی نبود.

پس از ورود آسیک‌ها، استخراج بیت کوین سودآور تر و به مراتب رقابتی تر شد. اکنون افراد در حال رقابت با ریگ‌های (Rig) قدرتمندی بودند که قدرت محاسباتی بیشتری داشتند. سود استخراج با هزینه‌هایی مانند خرید تجهیزات محاسباتی جدید، پرداخت هزینه‌های برق بیشتر برای راه اندازی تجهیزات جدید و افزایش دشواری مداوم استخراج از بین می‌رفت.

دشواری استخراج بیت کوین

همانطور که در بالا توضیح دادیم، میزان دشواری مرتبط با استخراج بیت کوین متغیر است و تقریبا هر دو هفته یکبار تغییر می‌کند. هدف از این اقدام این است که تولید پایدار بلاک‌های تایید‌شده برای بلاک چین (و البته، بیت کوین هایی که عرضه می‌شوند) حفظ شود. هر چه میزان سختی بالاتر باشد، کمتر احتمال دارد که یک ماینر فردی بتواند مسئله هش را با موفقیت حل کند و بیت کوین به دست آورد.

در سال‌های اخیر، میزان دشواری استخراج به طور سرسام آوری افزایش یافته است. زمانی که بیت کوین برای اولین بار راه اندازی شد، دشواری آن ۱ بود. تا ژوئن ۲۰۲۲، این میزان بیش از ۳۰ تریلیون است. این امر به خوبی نشان  می‌دهد که در حال حاضر استخراج  بیت کوین چند برابر دشوارتر از یک دهه پیش است.

پاداش‌های متغیر

شبکه بیت کوین در مجموع به ۲۱ میلیون سکه محدود خواهد شد. این یک شرط کلیدی برای کل اکوسیستم آن از زمان تأسیس بوده است. مشخصا، همانطور که احتمالا می‌دانید، محدودیت‌هایی برای کنترل عرضه این ارز دیجیتال وجود دارد. لازم به ذکر است که در حال حاضر بیش از ۱۸ میلیون بیت کوین استخراج شده است. به عنوان راهی برای کنترل ورود بیت کوین‌های جدید به بازار، پروتکل شبکه، میزان بیت کوینی که در ازای تایید یک بلاک جدید به عنوان پاداش دریافت می‌شد را هر چهار سال یک بار نصف می‌‌‌کند. این فرآیند هاوینگ (Halving) نام دارد.

گفتنی است در ابتدا مقدار بیت کوینی که یک ماینر دریافت کرد ۵۰ عدد بود. در سال ۲۰۱۲ این عدد نصف شد و پاداش تایید تراکنش  به ۲۵ بیت کوین رسید. و در سال ۲۰۱۶ دوباره این میزان به نصف کاهش یافت و به ۱۲/۵ رسید. دَر ماه مه ۲۰۲۰، پاداش یک بار دیگر به نصف کاهش یافت و به ۶/۲۵ بیت کوین، یعنی پاداش فعلی رسید.

نکته

السالوادور در ۸ ژوئن ۲۰۲۱ بیت کوین را به عنوان یک ارز قانونی معرفی کرد. السالوادور اولین کشوری است که این کار را انجام می‌دهد. در این کشور ارز دیجیتال می‌تواند برای هر معامله‌ای، در صورت پذیرش آن کسب و کار استفاده شود. دلار آمریکا همچنان ارز اصلی السالوادور است.

آیا استخراج بیت کوین با شرایط کنونی سودآور است؟

استخراج بیت کوین هنوز هم می‌تواند برای برخی افراد، یک سرمایه‌گذاری منطقی و سودآور باشد. تجهیزات راحت تر به دست می‌آیند، اگرچه آسیک‌های پرقدرت از چند صد دلار تا حدود ده هزار دلار هزینه دارند. برای ماندن در رقابت با دیگر ماینرها برخی از دستگاه‌ها با وضع موجود سازگار شده‌اند. به عنوان مثال، برخی از سخت‌افزارها به کاربران اجازه می‌دهند تنظیمات ماینر خود را به شکلی تغییر دهند که برق کمتری مصرف و در نتیجه هزینه‌های کمتری ایجاد کند.

این ماینرهای مدرن باید قبل از خرید تجهیزات با هزینه ثابت، هزینه و فایده را برای درک قیمت سربه سر خود تحلیل کنند. متغیرهای مورد نیاز برای انجام این محاسبه عبارتند از:

هزینه برق: میزان مصرف برق شما چقدر است؟ به خاطر داشته باشید که قیمت برق بر اساس فصل، زمان روز و سایر عوامل تغییر می‌کند. شما می‌توانید این اطلاعات را در قبض برق خود (برحسب کیلووات ساعت) بیابید. برق نه تنها برای اجرای محاسبات روی سیستم‌های استخراج، بلکه برای خنک‌کردن آن‌ها و جلوگیری از گرم‌شدن بیش از حد آن‌ها مورد نیاز است.

کارایی: این مقدار، تابعی است از سختی محاسباتی که ماینر شما با کارآمدی آن را حل می‌کند. به طور خلاصه، می‌توانید آن را به عنوان مقدار توانی که سیستم شما مصرف می‌کند (بر حسب وات) فرمول بندی کنید.

زمان: مدت زمان پیش‌بینی‌شده برای استخراج چقدر است؟ برای اینکه شانس خود را برای یافتن‌بلاک به حداکثر برسانید، اکثر ماینرها برای مدت طولانی از سیستم خود استفاده می‌کنند. البته به شرطی که که توانایی پرداخت قبض‌ها را داشته باشند.

ارزش بیت کوین: ارزش فعلی بیت کوین، در واقع همان بازگشت سرمایه هزینه‌های شما برای استخراج ارز دیجیتال است. ارزش بیت کوین به دلار آمریکا یا ارز رسمی دیگر چقدر است؟

آیا می‌توانم محاسبه کنم استخراج بیت کوین چقدر سودآور است؟

چندین وب سایت محاسبه سودآوری وجود دارند. سایت CryptoCompare یکی از آن‌ها می‌باشد و ماینرهای بالقوه می‌توانند از آن برای تجزیه معادله هزینه-فایده (Cost-Benefit) استخراج بیت کوین استفاده کنند.  محاسبه‌گر‌های سودآوری کمی متفاوت هستند و برخی از آنها پیچیده تر از بقیه کار می‌کنند.

تجزیه و تحلیل خود را چندین بار با استفاده از  قیمت‌های مختلف برای هزینه برق و قیمت بیت کوین انجام دهید. همچنین، میزان دشواری استخراج را تغییر دهید تا ببینید که چگونه بر تجزیه و تحلیل تأثیر می‌گذارد. تعیین کنید استخراج بیت کوین در چه سطحی برای شما سودآور می‌شود (یعنی قیمت سربه سر شما).

به عنوان مثال، در ژوئن ۲۰۲۲، قیمت یک بیت کوین در حدود ۳۰ هزار دلار بود. با توجه به پاداش فعلی ۶/۲۵ بیت کوین برای یک بلاک کامل، ماینرها برای تکمیل یک هش حدود ۱۸۷ هزار و ۵۰۰ دلار پاداش دریافت می‌کنند. البته از آنجایی که قیمت بیت کوین بسیار متغیر است، این رقم پاداش احتمالاً تغییر خواهد کرد.

استخرهای استخراج

برای رقابت با مراکز بزرگ استخراج، افراد می‌توانند به یک استخر استخراج بپیوندند. یک استخر استخراج گروهی از ماینرها هستند که با هم کار می‌کنند و پاداش استخراج را بین هم به اشتراک می‌گذارند. این می‌تواند سرعت استخر را افزایش و دشواری استخراج را کاهش دهد. و در نتیجه استخراج بیت کوین را به یک سرمایه سودآور تبدیل کند. با افزایش سختی و هزینه استخراج، تعداد بیشتری از ماینرهای انفرادی شرکت در یک استخر را انتخاب کرده‌اند. پاداش کلی استخراج کاهش می‌یابد زیرا بین چندین ماینر تقسیم می‌شود، اما قدرت محاسباتی ترکیبی یک استخر استخراج شانس بسیار بیشتری برای تکمیل یک مسئله هش و دریافت پاداش در وهله اول را دارند.

مطلب مرتبط: چگونه یک استخر استخراج ارز دیجیتال انتخاب کنیم

دو روش پرداخت رایج مورد استفاده در استخرهای استخراج بیت کوین را به طور خلاصه در زیر توضیح می‌دهیم.

استخراج با پرداخت نسبی

در استخراخ با پرداخت نسبی (Proportional)، ماینرها متناسب با میزان تلاشی که برای یافتن‌یک بلوک صرف می کنند، پاداش دریافت خواهند گرفت. مقدار پرداخت همچنین به این بستگی دارد که استخر، بلاک پیدا کند یا خیر. بنابراین، ماینرها تا زمانی که یک بلاک را پیدا نکنند، چیزی کسب نخواهند کرد. در سناریوی برعکس، یعنی اگر ماینر‌ها چندین بلاک پیدا کنند، سود خود را به حداکثر می‌رسانند. این روش پرداخت در مواقعی که قیمت بیت کوین افزایش می‌یابد سودآور است. حتی اگر سطح دشواری به همان نسبت افزایش یابد، پرداخت حاصل از افزایش قیمت بیت کوین تضمین می‌کند که ماینر سود می‌برد.

پرداخت به ازای سهم

همانطور که از نام آن مشخص است، روش پرداخت به ازای سهم (pay per share)، پرداخت‌ها را بر اساس قدرت استخراج کل استخر تعیین می‌کند. این برعکس سیستم استخراج پرداخت نسبی است. سهم یک ماینر نه با تلاش آن‌، بلکه با تقسیم عادلانه پاداش‌های دریافتی توسط استخر تعیین می‌شود. یک ماینر صرف نظر از اینکه استخر بلاکی پیدا کند یا خیر، پاداش خود را دریافت می‌کند. از آنجایی که این نوع روش، کارمزد ثابتی را تضمین می‌کند، این مدل پرداخت برای دوره‌هایی که قیمت بیت‌کوین پایین است مناسب‌تر است، زیرا به معنای درآمد پایدار برای ماینرها در زمان‌های رکود است.

مثال

همانطور که اکوسیستم بیت کوین توسعه می‌یابد، شکل جدیدی از روش پرداخت برای غلبه بر اشکالات کلی، در هر دو نوع روش پرداخت ایجاد شده است. به عنوان مثال، یک مدل “پرداخت به ازای سهم” می‌تواند انگیزه ماینرها را از یافتن بلوک‌ها به طور کلی حذف کند، زیرا پرداخت تضمین شده است. روش استخراج با پرداخت نسبی نیز در بازارهای نزولی یا با کاهش پاداش بیت کوین مشکل ساز است.

در پاسخ به این مشکلات، بسیاری از ماینرها بر اساس روش پرداخت و قیمت بیت کوین، منابع خود را بین استخرهای استخراج مختلف پخش کرده‌اند. برخی از استخرهای استخراج نیز روش پاداش دهی خود را با این دو روش پرداخت، در پاسخ به کاهش پاداش بیت کوین، تطبیق داده‌اند.

آیا استخراج بیت کوین برای ماینر فردی سودآور است؟

برای پاسخ به این سوال که آیا استخراج بیت کوین هنوز هم سودآور است، از یک وب سایت محاسبه‌گر سودآوری استفاده کنید. این وب سایت‌ها تحلیل هزینه-فایده را برای سرمایه‌گذاری شما انجام می‌دهند. تعیین کنید که آیا مایلید سرمایه اولیه لازم را برای تهیه سخت افزار اختصاص دهید یا خیر و ارزش آینده بیت کوین و همچنین سطح دشواری استخراج را تخمین بزنید. زمانی که هم قیمت بیت کوین و هم دشواری استخراج کاهش می‌یابد، معمولاً نشان‌دهنده تعداد ماینرهای کمتر و سهولت بیشتر در دریافت بیت کوین است. وقتی قیمت بیت کوین و سختی استخراج افزایش می‌یابد، انتظار عکس این را داشته باشید ( به عبارت دیگر ماینرهای بیشتری برای بیت کوین کمتر رقابت کنند).

بر اساس تحقیقات اخیر، استخراج بیت کوین یک تجارت بسیار متمرکز است، به طوری که ۱۰ درصد از ماینرهای بیت کوین، ۹۰ درصد از ظرفیت استخراج در شبکه بیت کوین را کنترل می‌کنند. حتی گویاتر، آمار دیگری از این تحقیق است: ۰/۱ درصد از تمام ماینرها ۵۰ درصد از ظرفیت استخراج شبکه را در اختیار دارند. این بدان معناست که پاداش‌های بیت کوین به طور نامتناسب در شبکه بیت کوین توزیع می‌شود. هنگامی که تصمیم دارید به طور مستقل  بیت کوین استخراج کنید، به خاطر داشته باشید که در حال رقابت با نام‌های معتبری هستید که ظرفیت عظیمی در اختیار دارند که به مگاوات می‌رسد.

پرسش‌های متداول در مورد استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟

استخراج بیت کوین عمل کسب بیت کوین از طریق تایید تراکنش‌های شبکه آن است. فرآیند تأیید مستلزم حل مسائل پیچیده ریاضی و رقابت با سایر ماینرها برای حل سریع تر این محاسبات است.

آیا استخراج بیت کوین برای ماینرها فردی سودآور است؟

در روزهای اولیه راه‌اندازی بیت کوین، زمانی که بیت کوین با استفاده از سی‌پی‌یو استخراج می‌شد و سطح دشواری الگوریتم آن آسان بود، افزایش قیمت ارز دیجیتال تضمین می‌کرد که استخراج برای ماینر‌های فردی سودآور است. افزایش سطح دشواری الگوریتم این ارز دیجیتال، هزینه‌های برق برای عملیات استخراج را افزایش داده و این فعالیت را برای ماینرهای فردی غیراقتصادی کرده است.

برای تحلیل “هزینه و فایده” بیت کوین چه تکاتی را باید در نظر بگیرید؟

برای محاسبه سودآوری بیت کوین سه متغیر مورد نیاز است.

  • هزینه‌های برق
  • کارایی دستگاه‌ها استخراج
  • قیمت بیت کوین

دو عامل دیگر که بر سوددهی استخراج بیت کوین تأثیر می‌گذارد، سطح دشواری الگوریتم استخراج  آن و قیمت بیت کوین است.

کدام دستگاه‌ها استخراج معمولا برای استخراج بیت کوین استفاده می شوند؟

مدارهای مجتمع ویژه برنامه (آسیک، ASIC) دستگاه‌های استخراج ویژه هستند که برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌شوند.

روش پرداختی استخرهای استخراج به ماینرها چگونه است؟

دو روش رایج پرداخت برای استخرهای استخر، پرداخت به ازای سهم و استخراج نسبی است. روش سوم پرداخت ترکیبی از این دو است.

سخن آخر

استخراج بیت کوین فرآیندی است که طی آن ماینرها در ازای تایید تراکنش‌های شبکه بیت کوین، توکن بیت کوین به دست می‌آورند. این فرآیند شامل حل مسائل پیچیده ریاضی می‌شود و برای حل آن‌ها نیاز به استفاده از نیروی بشدت قدرتمد محاسباتی می‌باشد.

در روزهای اولیه راه‌اندازی بیت کوین، استخراج آن یک فعالیت سودآور برای ماینرهای فردی بود. با افزایش سطح دشواری الگوریتم بیت کوین و ورود بازیگران نهادی بزرگ به اکوسیستم استخراج بیت کوین، اقتصاد آن تغییر کرده است. اکنون این حوزه تحت سلطه استخرهای استخراج قرار دارد. ماینرهای فردی باید قبل از انجام فعالیت، تجزیه و تحلیل هزینه و فایده را با در نظر گرفتن‌متغیر هایی مانند هزینه برق، کارایی و قیمت بیت کوین انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.