عشق واقعی

عشق واقعی است یا یک توهم؟ تمام آنچه که در مورد عشق واقعی باید بدانید

مقدمه

آیا عشق واقعی است؟ آیا همه آن اشعار و نقل قول‌های عاشقانه ناشی از احساسی که افراد واقعا تجربه کرده‌اند یا فقط ناشی از توهم آن‌ها است؟

آیا ما می‌توانیم همان عشقی که در کتاب‌ها یا فیلم‌ها است را تجربه کنیم یا این نوع عشق فقط یک دروغ بزرگ است که به تماشاگر نشان داده می‌شود تا کمتر احساس بدبختی کند. اصلا عشق به چه معناست؟

عشق چیست؟

عشق واقعی
داشتن احساس خوب در عشق واقعی

عشق مفهومی پیچیده است که در واقع با کلمات قابل تعریف نیست. عشق احساسی است که وقتی بی صبرانه منتظر جواب عزیز خود هستید به شما دست می‌دهد. یا وقتی پیشانی شما را می‌بوسد احساس می‌کنید پروانه‌ها در وجودتان پرواز می‌کنند. عشق همان احساس گیجی است که نمی‌دانید منشا آن چیست.

عشق چنان قدرتمند است که هیچ چیزی در جهان وجود ندارد که ماهیت آن را بتواند کاملا مشخص کنند. امروز در این مطلب سعی می‌کنیم حداقل بخشی از ابعاد آن را توضیح دهیم.

آیا عشق واقعی است یا یک توهم؟

عشق واقعی، قابل تعریف نیست. افراد دو دسته هستند یا آن را تجربه می‌کنند یا نمی‌کنند. در عشق هیچ بخش وسطی وجود ندارد. همه چیز در واقع بسیار ساده است. یا عاشق می‌شویم و می‌فهیم عشق چیست یا نمی‌شویم و هیچ گاه معنا آن را درک نمی‌کنیم.

عشق یک احساس واقعی است. فقط به این دلیل که نمی‌توانیم آن را ببینیم یا لمس کنیم دلیل برای واقعی نبودن آن نیست.

عشق یک احساس قدرتمند و زیبا است. این حس می‌تواند شما را فریب دهد و باعث شود کارهایی را انجام دهید که هرگز به آن فکر هم نمی‌کردید. می‌تواند منطق شما را زیر سوال ببرد. عشق واقعی است اگر به آن اعتقاد داشته باشید.

آیا عشق در نگاه اول وجود دارد؟

عشق واقعی
عشق واقعی در نگاه اول

همانطور که در بخش قبل گفتیم عشق واقعی وجود دارد. اما آیا عشق در نگاه اول ممکن است رخ دهد؟

هر وقت سعی می‌کنم مفهوم عشق در نگاه اول را تصور کنم، به این می‌اندیشم یک زن و مرد در خیابان به چشم‌های یکدیگر نگاه می‌کنند و می‌فهمند که آن‌ها حتی با اولین برخوردشان یکدیگر را می‌شناسند.

زمان متوقف می‌شود. همه افراد دیگر که در آنجا وجود دارند نامرئی می‌شوند. اما آیا واقعا این موضوع در واقعیت رخ می‌دهد.

مطالعات زیادی در مورد عشق در نگاه اول انجام نشده است. اما یک تحقیق جالب توسط دانشگاه هلند انجام شد. فلوریان زوک و همکارانش متوجه شدند عشق در نگاه اول به ندرت اتفاق می‌افتد.

در مطالعه آن‌ها، چنین عشقی اساسا مبتنی بر جذابیت جسمی است. اساسا آنچه دو نفر در این حالت تجربه می‌کنند هوس است و عشق نیست. با این حال، با گذشت زمان، این هوس به چیز معنادارتری تبدیل می‌شود و آن زمانی است که می‌توانیم رسما آن را عشق در نگاه اول بگویم. بنابراین آیا عشق در نگاه اول واقعی است؟ بله واقعی است. اما این عشق براساس جاذبه‌های جسمی است و هر یک از افراد آن را متفاوت تجربه می‌کنند.

اگر مطمئن نیستید آنچه در نگاه اول تجربه کردید عشق است یا نه، باید به چند نشانه توجه کنید:

  • تمایل فوری به اینکه شخص مقابل را بیشتر بشناسید
  • هوس همراه با احساس راحتی، کنجکاوی و امیدواری
  • تماس مستقیم چشمی
  • ناتوانی در توقف فکر کردن درباره آن شخص خاص

آیا عشق از نظر علمی اثبات شده است؟

عشق واقعی
تغییرات بیوشیمی در مغز

بله، علم عشق را از نظر علمی تایید می‌کند. زیرا وقتی عاشق می‌شویم، تغییراتی در بیوشیمی مغز ما رخ می‌دهد.

بسیار از مطالعات در زمینه علوم اعصاب نشان می‌دهد که وقتی مردم عاشق می‌شوند، سه مرحله تغییرات در روان آن‌ها رخ می‌دهد. هر یک از این مراحل توسط ترکیبی منحصر به فرد از مواد شیمیایی در مغز هدایت می‌شود.

  • هوس: هوس باعث ترشح هورمن تستوسترون (مردان) و استروژن (زنان) در بدن ما می‌شود.
  • جاذبه: جاذبه باعث ترش هورمون آدرنالین، نوراپی نفرین (هوشیاری)، دوپامین (لذت) و سورتونین (خوشبختی) در بدن می‌شود. هنگامی که این مواد شیمیایی بایکدیگر ترکیب می‌شوند باعث می‌گردد فرد احساس سرخوشی و گرگرفتگی کند. همچنین کف دستش عرق می‌کند و ضربان قلبش افزایش می‌یابد.
  • ارتباط: ارتباط باعث ترشح هورمن اکسی توسین و وازوپرسین می‌شود. اکسی توسین به عنوان هورمون نوازش شناخته می‌شود. به همین خاطر است که مردم احساس می‌کنند یک پیوند نزدیک بایکدیگر دارند. همچنین، این هورمونی که پیوند بین مادر و کودک را پیش می‌برد.

اگر هنوز از خود می‌پرسید آیا عشق واقعی است؟ مطمئنا با توجه به این توضیحات علمی متقاعد شدید که این حس وجود دارد.

شاید بعضی از شما هنوز هم فکر کنید عشق وجود ندارد. بلکه این مغز است که ما را فریب می‌دهد. خوب شاید نظر شما نیز درست باشد.

شما می‌توانید آن را عشق یا ترفند بازی مغز بنامید. اما همه ما می‌دانیم که این موضوع فراتر از نورن‌های ساده و واکنش‌های شیمیایی مغز است.

تغییرات این مواد شیمیایی فقط می‌توانند توضیح دهند که چرا قطع یک رابطه عاشقانه به خصوص یک رابطه طولانی مدت دردناک است.

آیا عشق همیشه ماندگار است؟

عشق واقعی
احساس آرامش در عشق واقعی

این سوال سختی است. حتی می‌توان گفت پیچیده‌تر از سوال عشق واقعی است، می‌باشد. خوب زندگی متفاوت با پایان فیلم‌های است که می‌بینید.

عشق می‌تواند برای همیشه ادامه داشته باشد، اما حتما لازم نیست که ماندگار باشد. همه اینها به نگاه خودمان بستگی دارد. عشق به عنوان یک احساس قدرتمند که توسط مواد شیمیایی مغز نیز پشتیبانی می‌شود، می‌تواند دوام داشته باشد. این زمانی است که بین دو نفر ارتباط عمیقی ایجاد می‌کند که سال‌ها ادامه می‌یابد.

هر چه زمان بیشتری افراد باهم بگذرانند، ارتباط محکمتری بین آن‌ها ایجاد می‌شود. با این حال، این احساس همیشه ماندگار نیست.

اگر یکی از طرفین ناگهان متوجه شود دیگر شخص مهم زندگی طرف مقابل که قبلا عاشقش شده بود نیست، ممکن است اوضاع تغییر کند.

هنوز هم تغییرات شیمیایی در مغز وجود دارد، اما ممکن است میزان این مواد تغییر کند. عشق برای همیشه ادامه دارد، اما شدت آن تغییر می‌کند. همه این‌ها به عوامل بیرونی و درونی فرد عاشق بستگی دارد.

عشق واقعی چیست؟

آیا عشق واقعی است؟ اگر بله، عشق واقعی چیست؟ فارغ از اینکه قبلا این حس را تجربه کرده‌اید یا هنوز تجربه نکرده‌اید، باید بدانید عشق واقعی وجود دارد.

البته عشق واقعی این نیست که فقط با شخصی سلفی بگیرید و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. این عشق بی قید و شرط است که شامل پذیرفتن کامل فرد مقابل با تمام نواقص و توانایی‌های او است. این نوع عشق روحیه بخش و الهام بخش می‌باشد.

اگر تا به حال شخصی را خیلی دوست داشتید اما نتوانسته‌اید با کلمات دلیل این امر را بیان کنید. پس بدانید این عشق واقعی است. حسی که در قلبتان ایجاد شده است و اما نمی‌توانید نه با گفتار و نه با عمل این را به هیچکس نشان دهید.

این نوع عشق شامل عشق به اعضا خانواده، عشق به دوستان، عشق به جهان و غیره می‌شود.

عشق واقعی سخت‌گیر نیست

عشق واقعی
شادی در عشق واقعی

عشقی که واقعی باشد باعث می‌شود طرفین از خوبی‌های یکدیگر تعریف کنند و هرگز قصد تغییر طرف مقابل را نداشته باشند. در چنین عشقی، هر دو طرف نقایص و عیب‌های یکدیگر را می‌پذیرند و به پارتنر خود فضای کافی برای ابراز وجود و آنچه در حقیقت هستند می‌دهند.

بیدار شدن از خواب بدون آرایش، نتراشیدن ریش برای مدتی و به اشتراک گذاشتن لحظات ناراحتی همه عواملی هستند که باعث می‌شود پیوندتان مستحکم‌تر شود.

اگر در مورد رابطه با شریک زندگی و آینده مشترکی که دارید بیش از اندازه از خود سوال می‌کنید، باید بدانید چیزی درست نیست. احتمالا شما عاشق نیستید.

وقتی عاشق باشید، همه چیز طبیعی به نظر می‌رسد و می‌دانید که هر اتفاقی بیفتد همیشه کنار یکدیگر خواهید بود. شما دیگر از آینده نمی‌ترسید. زیرا می‌دانید که همیشه از یکدیگر حمایت می‌کنید حتی اگر همه دنیا مخالف شما باشند.

متقابل است

عشق واقعی فقط دادن یا فقط دریافت کردن چیزی نیست. چنین عشقی متقابل و متعادل است. طرفین برای رفاه یکدیگر فداکاری می‌کنند. شما در رابطه عاشقانه بیشتر بر روی کمک کردن به طرف مقابل به جای دریافت کمک متمرکز هستید. وقتی هر دو شریک چنین احساسی داشته باشند، تعادل ایجاد می‌شود. آن تعادل را عشق واقعی می‌نامند.

عشق واقعی به معنای اشتیاق و درک رویاهای یکدیگر است. مبنا این نوع عشق دوستی است زیرا فقط دوستی که تا ابد ادامه دارد.

متعهد است

عاشق واقعی بودن یعنی اینکه نخواهید با شخص دیگری به جز آن فرد باشید. شما می‌دانید که این عشق بی قید و شرط است هیچ چیز و هیچ کس را نمی‌توانید جایگزین او کنید.

مهم نیست که دیگران چقدر از نظر روحی و از نظر جسمی جذاب هستند. شما نیازی به بودن با دیگران را ندارید. زیرا آن‌ها توجه شما را به خود جلب نمی‌کنند. شما می‌دانید هیچ گاه افراد دیگر نمی‌توانند مانند او شما را خوشحال کنند.

عشق واقعی دوام دارد

عشق واقعی با دوام است. زیرا وقتی شما کسی را واقعا دوست دارید آماده انجام هر کاری هستید تا در کنار هم بمانید. این رابطه دوام دارد زیر طرفین هر روزه برای بودن در کنار هم می‌جنگند.

نه مشکلات جدی و نه مسائل پیش پا افتاده نمی‌توانند تعادل این نوع عشق را از بین ببرند. زیرا عزم، عشق و احترام زوجین به یکدیگر هر مانعی را از بین می‌برد.

تفاوت عشق واقعی در مقابل عشق جعلی

اگر هنوز مطمئن نیستید آنچه را که تجربه می‌کنید عشق است یا نه، در ادامه تفاوت بین این دو عشق را توضیح می‌دهیم.

عشق واقعیعشق دروغین
به هم اعتماد داریدمردد هستید
صادق هستیددروغ می‌گوید
قدردانی به خاطر آنچه هستیدسعی در تغییر طرف مقابل
فداکاری می‌کنیدخودخواه هستید
زندگی را راحت‌تر می‌کندزندگی را سخت‌تر می‌کند.
بی قید و شرط می‌بخشدبه دنبال انتقام هستید
ترسیم آینده در کنار همعدم اطمینان از آینده مشترک
از اعماق وجود هر آنچه دارد را می‌بخشددر عوض چیزی که می‌دهد به دنبال دریافت عوض است
رابطه عاشقانهرابطه جسمی
عشق واقعی شما را آزاد می‌کندعشق دروغین به دنبال کنترل و دستکاری شما است
عشق واقعی گوش می‌دهدعشق جعلی فقط صحبت می‌کند

 5 زبان عشق

شما احتمالا در باره 5 زبان عشق شنیده‌اید. این زبان‌های عاشقانه شامل کلمات تایید، زمان کافی در کنار هم بودن، لمس فیزیکی، دریافت و دادن هدیه و کمک کردن می‌شود. همه آن‌ها به یک اندازه مهم هستند و به ایجاد تعادل در رابطه کمک می‌کنند.

کلمات تایید

این زبان عشق شامل کلمات گفتاری، ستایش و قدردانی می‌شود. شما می‌توانید با ارسال جملات عاشقانه الهام بخش، آهنگ‌های عاشقانه، متن‌های زیبا، دلم برات تنگ شده، دوستت دارم و غیره علاقه خود را ابراز کنید.

هدف کلمات تایید این است که به فرد مورد علاقه احساس خاص بودن و قدردانی بدهید. این کار را می‌توانید با تعریف و تمیجید آن‌ها انجام دهید یا به سادگی احساسات خود را به روش‌های مختلف بیان کنید.

بخوانید: “چگونگی ابراز محبت

زمان کافی

خالی گذاشتن برخی از ساعات روز برای او، به معنای توجه بی نظیر به معشوقتان است. در واقع، گرانبهاترین چیزی که می‌توانید به شخصی بدهید وقت شماست.

این به این معنی است که از تلفن همراه خود فاصله بگیرید، ارتباط چشمی برقرار کنید و به تمام صحبت‌های او گوش دهید.

این زبان عشق، یکی از بهترین راه‌ها برای ابراز احساساتتان است و به شما کمک می‌کند تا رابطه خود را عمیق‌تر کنید.

لمس فیزیکی

افراد در این روش از طریق لمس جسمی ابراز عشق می‌کنند. این شامل گرفتن دست، لمس‌های ظریف، ماساژ دادن بعد از یک روز طولانی و غیره می‌شود.

لمس فیزیکی همچنین شامل جلسات طولانی نوازش می‌شود. زیرا نوازش هر چند وقت یکبار تاثیرات مثبت زیادی بر افراد می‌گذارد.

کمک کردن

در این روش طرفین به یکدیگر در شستن ظروف، درست کردن قهوه، اتو کردن لباس‌ها و به طور کلی انجام کارهای روزمره کمک می‌کنند.

انجام کارهای کوچک برای عزیزانتان یکی از عاشقانه‌ترین راه‌ها برای ابراز عشق و علاقه است. در پایان، همیشه این چیزهای کوچک است که نشان می‌دهد به چه اندازه برای او مهم هستید.

هدیه دادن

هدیه دادن نمادی از عشق و علاقه است که در آن زمان و تلاشی که برای تهیه آن هدیه صرف شده است به اندازه همان هدیه با ارزش است.

افراد با این زبان عاشقانه انتظار هدیه گران قیمت ندارند. آن‌ها بیشتر به آن علاقه‌ای که پشت تهیه این هدیه وجود دارد توجه می‌کنند.

سخن آخر

آیا عشق واقعی است؟ اگر می‌توانید احساس عشق خود را به کسی ابراز کنید، بدانید که آن عشق واقعی است. عشق واقعی به صورت طبیعی به وجود می‌آید و متقابل است.

در چنین عشقی بازی با احساسات طرف مقابل و خودخواهی وجود ندارد. وقتی واقعا شخصی را دوست داشته باشید، عشق راهی پیدا خواهد که او هم شما را به همان اندازه دوست داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.