رابطه دوستی پایدار

آیا مهم است دوستان دوران کودکی را حفظ کنیم؟

آیا شما هم دوستان دوران کودکی خود را همچنان در زندگی خود دارید؟ آیا ارتباط با آنها مفید است یا مضر؟ در این به صورتکامل به این موضوع خواهیم پرداخت و نقاط مثبت و منفی آن را بررسی خواهیم کرد.

مقدمه

برخی از افراد دوستی‌های دوران کودکی خود را حفظ می‌کنند و این ارتباط خاص مزایای زیادی را به همراه دارد. به هر حال، شما یکدیگر را از طول تمام آن سال‌های سرنوشت‌ساز و در کنار تمام سختی‌های بزرگ‌شدن می‌شناسید. هر دوی شما کلاس‌رفتن، بازی‌کردن و فعالیت‌های ورزشی را با هم تجربه کردید. بنابراین این دوست خاص شخصیت اصلی شما را می‌شناسد.

اگر تا بزرگسالی روابط خود را حفظ کنید در حالی که یک خود بالغ جعلی ساخته‌اید، این یک امتیاز است. اما داشتن دوستان دیرینه از دوران کودکی می‌تواند با اشکالاتی نیز همراه باشد. ممکن است شرایطی به‌وجود بیاید که در آن این دوستی‌ها زندگی یا سلامت روانی ما را دچار مشکل کنند. این اهمیت دارد که دوستان دوران کودکی خود را حفظ کنید، اما در کنار آن باید بدانید چه زمانی بهتر است آن‌ها را رها کنید. این مقاله از زردنیوز به صورت کامل به بررسی این موضوع خواهد پرداخت. پس همراه ما باشید.

نکات مثبت حفظ دوستی‌های دوران کودکی

نوجوان مسئولیت پذیر - دوستان خود را عاقلانه انتخاب کنید!
دوستان

داشتن دوستانی که شما را قبل از تبدیل‌شدن به یک بزرگسال موفق می‌شناختند، از لحاظ سلامت روانی مزایایی دارد. دوستان همسن‌ شما به شکل‌گیری شخصیت شما کمک کرده‌اند. ممکن است خاطرات مشترکی از استخر شهر، کلاس ریاضی و روز فارغ‌التحصیلی از دبیرستان را با هم داشته‌ باشید.

این دوستان می‌دانند که چه زمانی خوشحال و چه زمانی بی‌حوصله هستید.

شاید دوست صمیمیتان شما را تشویق کرده است که کسی که عاشقش هستید را به یک دیدار عاشقانه دعوت کنید. شاید شما به دوستتان کمک کرده‌ باشید که چگونه رانندگی کند. این خاطرات احتمالا قسمت بزرگی از شخصیت شما را شکل می‌دهند، زیرا هم زمان‌های شاد و هم غمگین را با هم تجربه کرده‌اید. درواقع شما در اتفاق‌های مهم زندگی یکدیگر شریک بوده‌اید.

حتی امکان دارد به هم قول داده باشید که برای همیشه دوست باشید، مهم نیست چه اتفاقی بیفتد. دوستی دوران کودکی که بتواند ادامه پیدا کند عالی است، زیرا دوستتان بیشتر از بسیاری از افراد درباره شما می‌داند.

فواید حفظ این دوستی‌‌ها برای سلامتی

در یک پژوهش در سال ۲۰۲۱ روی ۳۲۳۲۰۰ فرد از ۹۹ کشور مختلف در سراسر جهان مشخص شد ارزشمند دانستن دوستی با سلامتی بهتر، شادی بیشتر و سطوح بالاتر رفاه ذهنی در فرهنگ‌ها ارتباط مستقیم داشت.

همچنین، براساس یافته‌های منتشر شده در علم روانشناسی ، پسرانی که در دوران کودکی وقت بیشتری را با دوستان خود می‌گذراندند، زمانی که در اوایل سی سالگی مرد کاملی شدند، فشار خون و BMI پایین‌تری داشتند. حتی در بزرگسالی هم دارای سلامت بیشتری بودند.

زمانی که روابط دوستی دوران کودکی مورد آزمایش قرار می‌گیرد‌

معمولا سال‌های نوجوانی و جوانی، زمان‌ تغییر و تحول در زندگی ما هستند. همان‌طور که در حال بازسازی خود همراه با تغییرات بزرگی هستید، احتمال دارد به سمت افراد دیگری گرایش پیدا کنید. شما در حال محک‌زدن کسی هستید که می‌خواهید به آن تبدیل شوید. این دوستی‌های طولانی‌مدت ممکن است طوری باشد که از عواقب آن لطمه بخورید.

دوستانتان برای موقعیت‌های دانشگاهی و شغلی مهاجرت می‌کنند. سپس ازدواج و تشکیل خانواده. گاهی‌اوقات شما از دوست دوران کودکی خود جدا می‌شوید یا دوستی شما کمرنگ می‌شود. ممکن است تماس‌هایتان را از دست بدهید، کمتر پیام بفرستید و صحبت کنید. شما دیگر مانند گذشته تجربه‌های سخت و آزمون و خطاهای روزمره مشترکی ندارید.

دوستی بزرگسالان

دوستی بزرگسالان، نوع جدیدی از دوستی‌ست که معمولا جایگزین دوستی دوران کودکی می‌شود‌. اکنون این افراد معتمد جدید، وارد دنیای شما می‌شوند. زندگی کاری شما، زندگی منطقه زندگی شما، زندگی اجتماعی شما و سبک جدید زندگی. آن‌ها شخصیت بزرگسالی شما را می‌شناسند.

این می‌تواند خوب باشد. اکنون شما مسیر خود را طی کرده‌اید، شاید در یک شهر جدید. در این مسیر، برای خود حلقه جدیدی از افراد برای معاشرت پیدا کرده‌اید، شاید این افراد بیشتر با سلیقه خود بزرگسال شما هماهنگ باشند. شما در حال انتخاب‌های متفاوتی هستید. دوستانی که در دوران بزرگسالی پیدا می‌کنید، جنبه بزرگسال شخصیت شما را بهتر از دوستان دوران کودکیتان که از آن‌ها دور شده‌اید، می‌شناسند.

متاسفانه، زندگی در جریان است و گاهی‌اوقات دوستان قدیمی از هم جدا می‌شوند. امکان دارد بخش مشترک زندگی شما با آن‌ها به مشکل برخورده و ممکن است احساس کنید که بهتر است از آن‌ها فاصله بگیرید. یا ممکن است همچنان به آن کودکی که از پنج سالگی می‌شناختید، احترام بگذارید، اما هر دو مسیرهای متفاوتی را برای ادامه انتخاب کنید.

نکات منفی حفظ دوستی از دوران کودکی

ending-friendship
ارتباط دوستی

آن‌ها می‌توانند پیشرفت ما را محدود کنند.

گاهی‌اوقات این دوستان آگاهانه یا ناآگاهانه رشد ما را محدود می‌کنند. فرض کنیم که شما در تحصیلات عالی نبودید اما وقتی صحبت از ورزش در مدرسه ابتدایی می‌شد، شما بالاتر از حد انتظار بودید. در حالی که برادرت به “نابغه” معروف می‌شد، به تو برچسب “ورزشکار” می‌دادند.

بلندپروازی‌های ورزشی شما منجر به تبدیل‌شدنتان به یک چهره ورزشی پرافتخار نشد. بنابراین، شما شغلی به عنوان مربی شخصی در یک مرکز تناسب اندام محلی انتخاب کردید. در حالی که شما واقعا دلتان می‌خواهد کار دیگری انجام دهید.

امکان دارد دوستان دوران کودکیمان ما را بدون ترقی در گذر زمان ببینند. این تصور ممکن است باعث جلوگیری شما از مستقل‌بودن و حرکت‌کردن در مسیری متفاوت از فکر آن‌ها شود. این برچسب‌ها ممکن است شما را محدود کرده و مانع از رشد شما شوند.

شاید حتی این برچسب‌ها را بخشی از وجود خود کرده باشید. در نتیجه شما با اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی که لازمه رفتن به یک زمینه جدید است، مدام کشمکش می‌کنید.

وفاداری به آن‌ها ممکن است سلامتی شما را تهدید کند.

گاهی‌اوقات فداکاری شما سلامتیتان را تضعیف می‌کند. رهاکردن یک دوست دوران کودکی سخت است، زیرا بی‌وفایی به‌نظر می‌رسد. براساس مدت زمانی که با هم دوست بوده‌اید و خاطراتی که با هم دارید، ممکن است این احساس را نداشته باشید که ترک‌کردن هم می‌تواند یک گزینه باشد.

گاهی‌اوقات محکم نگه‌داشتن دوستی‌های دوران کودکی به هر قیمتی به معنی توجیه‌کردن یا نادیده‌گرفتن رفتارهای بی‌ملاحظه یا شدیدا منفی آن دوست است. اگر به سلامت و تندرستی شما آسیب وارد می‌شود، حتما در مورد این وفاداری نادرست فکر کنید.

رفتارهایی که ممکن است شما را وادار به تجدیدنظر در روابط دوستانه خود کند، عبارتند از:

  • اگر دوست دوران کودکی شما به‌ صورت لفظی توهین یا زورگویی می‌کند، این دوستی دیگر سالم نیست. سرزنش کردن، احمق‌شمردن شما یا تهدیدکردن، رفتارهای قابل قبولی از طرف یک دوست نیست.
  • اگر از ملاقات‌کردن با دوست قدیمی خود طفره می‌روید یا او باعث ناراحتی شما می‌شود، شاید واقعا می‌خواهید این دوستی را تمام کنید.
  • زورگویی: آیا دوستتان خواسته‌های غیرمنطقی از شما دارد و به شما بی‌احترامی می‌کند؟ اگر این دوست قدیمی سعی دارد شما را کنترل کند و واقعا منافع شما در اولویت نیست، این وابستگی شما به دوستی را باید زیر سوال برد.
  • اگر دوست شما همیشه عقده‌های خود را پیش شما تخلیه کرده و از ایجاد احساس گناه و مظلوم‌نمایی استفاده می‌کند، به اثرات منفی این دوستی برای خودتان فکر کنید. این دوست ممکن است در وقت شما اختلال ایجاد کرده و از نظر ذهنی و عاطفی شما را تخلیه کند. اگر احساس خستگی روحی می‌کنید و تلاش می‌کنید از این دوست فاصله بگیرید، بدانید دوست شما فقط یک دوره سخت موقت را پشت سر می‌گذارد. شما می‌توانید همدل باشید، اما حواستان به خط قرمزهایتان باشد.

از دست‌دادن دوستان دوران کودکی می‌تواند ناراحت‌کننده باشد.

تصمیم‌ برای فاصله‌گرفتن از یک دوست قدیمی که با او بزرگ شده‌اید، می‌تواند یک چالش بزرگ باشد. آیا او جشن تولد شما را فراموش کرده است یا با دیگران طوری رفتار می‌کند که شما خوشتان نمی‌آید؟ دوست شما ممکن است به دلیل یک رابطه عاشقانه یا شغلش استرس داشته باشد. اگر او بیش از حد الکل می‌نوشد یا مواد مخدر مصرف می‌کند، به نقشی که در این دوستی برعهده شماست، فکر کنید.

اگر رفتارهایی از خود نشان می‌دهد که نمی‌خواهید به آن‌ها ربط داده شوید، کمی صبر کنید. راه‌حل‌هایی برای کاهش استرس وجود دارد. شاید بتوانید به او کمک کنید. یا اگر او تمایلی به این کار ندارد، تصمیم بگیرید که آیا باید دوستی خود را تمام کنید یا خیر. گاهی‌اوقات شناختن یک نفر برای ده‌ها سال دلیل کافی برای حفظ این ارتباط نیست.

رهاکردن دوست دوران کودکی کار بسیار سختی است. گاهی‌اوقات او را بدون این‌که انتخابی داشته باشید، از دست می‌دهید. این شخص از بقایای زندگی گذشته شماست و خاطرات ارزشمندی را با شما به اشتراک دارد. ممکن است احساس کنید که بخشی از خود قدیمی خود را از دست داده‌اید.

دوستان دوران کودکی که “ارزشمند” هستند.

دوستی‌های دوران کودکی که تا بزرگسالی نیز ادامه دارند، آزمون زمان را پس داده‌اند. دوستان دیرینه‌ای که در دوران کودکی شما ریشه دارند، حتی در مواقعی که شما بسیار شکننده هستید، به شما اهمیت می‌دهند.

آن‌ها با شما صادق هستند و آن‌چه را که دلتان می‌خواهد بشنود، به شما نمی‌گویند، بلکه چیزی را که باید بشنوید به شما می‌گویند. این بسیار خوشحال‌کننده است که بدانید چنین دوستی همیشه پشتیبان شماست. این سطح از اطمینان قیمتی ندارد.

برای دوستان دوران کودکی خود که زندگی سالم و شادی دارند و به شیوه‌ای مثبت و متعادل از شما حمایت می‌کنند، ارزش قائل شوید و آن‌ها را حفظ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *