بیت کوین و ریال ایران

مقامات ایرانی به نیروگاه‌های برق اجازه استخراج بیت کوین می‌دهند

مقامات مسئول ایرانی اعلام کرده اند که از این پس نیروگاه ها در سطح صنعتی می‌توانند به استخراج بیت کوین بپردازند، البته اگر از برق یارانه ای استفاده نکنند.

امکان استخراج بیت کوین برای نیروگاه های برق

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق ایران در گفتگو با ایرنا گفت:

«امکان این امر مشروط به رعایت دو شرط ارسال درخواست و رعایت تعرفه مصوب برای مراکز استخراج ارز‌های مجازی فراهم است. نیروگاه‌ها در عین حال نمی‌توانند از سوخت یارانه‌ای برای استخراج بیت کوین و سایر رمزارز‌ها استفاده کنند.»

مشهدی ادامه داد:

«نیروگاه‌های مستقل از شبکه هم با 70 درصد تعرفه برق صادراتی می‌توانند به ماین کردن بیت کوین بپردازند.»

وی افزود با توجه به اینکه در شرایط فعلی تأمین برق عموم مردم برای آن‌ها اهمیت دارد، اجازه نخواهند داد کسی با برق یارانه ای در بخش های کشاورزی و صنعتی، اقدام به تولید بیت کوینی کند که ارزشی بیش از 9 هزار دلار دارد.

صدور بیش از هزار مجوز برای ماین بیت کوین در ایران

وبسایت کوین تلگراف در ژانویه گزارش داده بود که وزارت صنعت معدن تجارت، تاکنون بیش از هزار مجوز برای ماین کردن بیت کوین صادر کرده است.

مشهدی، سخنگوی صنعت برق می‌گوید که 14 ماینر بیت کوین، معادل 300 مگاوات برق درخواست کرده بودند که معادل مصرف سه استان ما در یک بازه یک ماهه بوده است.

امیر حسین سعیدی یکی از مسئولان وزارت ارتباطات ایران، این مسئله را فاش کرده بود که تاکنون بیش از هزار مجوز برای ماین کردن (استخراج) بیت کوین صادر شده است.

این مقام آگاه وزارت ارتباطات ایران، همچنین مدعی شده بود که صنعت رمزارزها “می‌تواند 8.5 میلیارد دلار به اقتصاد ایران کمک کند.”

امیرحسین سعیدی بر این باور است که بیت کوین و به طور کلی صنعت مربوط به رمزارزها، می‌تواند کمک ویژه ای به اقتصاد ایران کند.

اما در عین حال، قیمت بالای برق باعث شده است که چالشی بزرگ برای علاقمندان به این حوزه ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.