سرمایه‌گذاری در توکن‌های غیر قابل تعویض

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT)

مقدمه

اگر در فضای ارز‌های دیجیتال زمانی گذرانده باشید، حتما نام توکن‌های غیر قابل تعویض یا به اختصار ان‌ف‌تی (NFT) زیاد به گوشتان خورده است. توکن‌های غیر قابل تعویض نوعی دارایی دیجیتال هستند که در چند سال اخیر بازاری داغ پیدا کرده‌اند و طرفداران آن‌ها روبه افزایش است. با این حال، با افزایش محبوبیت هر بازاری شاهد سوداگرایی‌ها و کلاهبرداری‌های متعدد در آن هستیم. همچنین داشتن دانش کافی برای شروع سرمایه‌گذاری در چنین بازار جوانی بسیار حائز اهمیت است.  در این مقاله از زرد نیوز به مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در توکن‌های غیر قابل تعویض خواهیم پرداخت و سعی می‌کنیم راهنمایی‌هایی کاربردی در این زمینه ارائه کنیم.

آیا باید در توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) سرمایه‌گذاری کرد؟

اگر درباره توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) شنیده‌ باشید، ممکن است به سرمایه‌گذاری روی آن‌ها فکر کرده باشید. اما واقعاً “سرمایه گذاری در ان اف تی” به چه معناست و مزایا و معایب آن چیست؟ اینکه قبل از شروع سرمایه گذاری در هر نوع دارایی اطلاعات داشته باشید و به طور کلی بتوانید موقعیت‌های خوب و بد را از هم تشخیص دهید بسیار مهم است. 

برای شروع، “سرمایه‌گذاری در ان اف تی‌ها” یک نام اشتباه است؛ زیرا توکن‌های غیر قابل تعویض به خودی خود دقیقاً یک نوع دارایی محسوب نمی‌شوند. توکن‌های غیرقابل تعویض از تکنولوژی بلاک چین برای نشان دادن مالکیت دیجیتالی استفاده می‌کنند، و ان اف تی را بیشتر سندی برای یک خودرو شبیه می‌کند تا خود خودرو. همانطور که شما یک ماشین را فقط برای اینکه سند کاغذی که همراه آن است نمی‌خرید، خرید یک دارایی فقط به دلیل تبدیل شدن آن به ان اف تی هوشمندانه نیست.

با این حال، این بدان معنا نیست که سرمایه گذاری در دارایی‌های توکن‌شده (tokenized) ایده بدی است. اگر یک دارایی را شناسایی کردید که برای شما جذاب است و بودجه لازم را دارید، شاید باید آن را بخرید. اگر مالکیت  دارایی (شما) توکنیزه شود، احتمالاً می‌توانید از مزایای اضافی مرتبط با توکن‌های غیرقابل تعویض بهره مند شوید. اما مطمئن شوید که خطرات سرمایه گذاری در ان اف تی را نیز درک کرده‌اید.

در زیر با مزایا و معایب ان اف تی‌ها آشنا می‌شویم:

مزایا

  • هر کسی می‌تواند در توکن‌های غیر قابل تعویض سرمایه گذاری کند.
  •  بلاک چین‌ها مالکیت ان اف تی‌ها را تضمین می‌کند.
  • فرصتی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تکنولوژی بلاک چین ایجاد می‌کند.

معایب

  • ان اف تی‌ها یک نوع دارایی محسوب نمی‌شوند.
  • تولید توکن‌های غیر قابل  تعویض بسیار انرژی بر است.
  • برای تولید ان اف تی ممکن است لازم باشد اتر (ETH) داشته باشید.

مزایای سرمایه گذاری در ان اف تی

سرمایه گذاران دلایل زیادی برای خرید دارایی‌هایی دارند که به صورت ان اف تی توکنیزه می‌شوند. برخی از مزایای سرمایه گذاری در ان اف تی‌ها عبارتند از:

هر کسی می تواند در ان اف تی‌ها سرمایه گذاری کند: سرمایه گذاری در دارایی‌های توکنیزه برای همه قابل دسترسی است. مالکیت دارایی که به یک توکن غیر قابل تعویض تبدیل می‌شود، می‌تواند آسان‌تر و کارآمدتر بین مردم در هر نقطه از جهان منتقل شود.

مالکیت توکن غیر قابل تعویض توسط یک بلاک چین تضمین می‌شود: استفاده از تکنولوژی بلاک چین برای اینکه مالکیت یک دارایی را به صورت دیجیتالی ثبت کرد، می‌تواند مالکیت سرمایه گذار بر دارایی خود را ایمن تر کند. تکنولوژی بلاک چین همچنین می‌تواند مالکیت دارایی‌ها را شفاف تر کند.

ایجاد فرصتی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تکنولوژی بلاک چین: سرمایه گذاران می‌توانند با تخصیص مبلغ اندکی به دارایی‌های توکنیزه، اطلاعات بیشتری در مورد بلاک چین کسب کنند و در عین حال پرتفوی خود را متنوع نمایند.

معایب سرمایه‌گذاری در توکن‌های غیر قابل تعویض

بسیاری از سرمایه گذاران نیز دلایل موجهی دارند که هنگام سرمایه گذاری در دارایی‌های توکنیزه محطاط باشد. برخی از معایب سرمایه گذاری ان اف تی عبارتند از:

ان اف اتی‌ها یک نوع دارایی محسوب نمی‌شود: ان اف تی‌ها معمولاً  (و به اشتباه) به عنوان یک نوع دارایی در نظر گرفته می شوند. در حالیکه آن‌ها در واقع یک روش برای نشان دادن مالکیت دارایی هستند. اطلاعات نادرست عمومی و هیاهوی تبلیغاتی پیرامون توکن‌های غیر قابل تعویض می‌تواند باعث افزایش ارزش دارایی‌های توکنیزه و بی ثبات شود.

تولید ان اف تی بسیار انرژی بر است: اکثر ان اف تی‌ها را در حال حاضر، بلاک چین اتریوم پشتیبانی می‌کند. این بلاک چین از یک پروتکل عملیاتی (یا الگوریتم اجماع) پر انرژی به نام اثبات کار استفاده می‌کند. یک تراکنش ان اف تی به اندازه‌ حدود یک روز و نیم برق مصرفی یک خانه معمولی، انرژی نیاز دارد.

ایجاد ان اف تی‌ها ممکن است نیاز به داشتن اتر (ETH) داشته باشد: با توجه به اینکه بیشتر فروش‌های ان اف تی‌ها در پلتفرم اتریوم انجام می‌شود، داشتن ارز بومی بلاکچین اتر (ETH) اغلب برای خرید آن‌ها ضروری است. سرمایه گذارانی که مایل به خرید توکن‌های غیر قابل تعویض با پول فیات مانند دلار آمریکا هستند، ممکن است گزینه‌های محدودی داشته باشند.

چرا افراد در توکن‌های غیر قابل تعویض سرمایه گذاری می‌کنند؟

سرمایه گذاران به دلایل زیادی توکن‌های غیرقابل تعویض را خریداری می کنند. برخی به شدت علاقه مند به داشتن دارایی پایه (underlying asset) هستند. در حالی که برخی دیگر ممکن است ارزش دارایی را در آن ببینند که به یک توکن غیر قابل تعویض تبدیل می‌شود. برخی دیگر ممکن است در ان اف تی‌ها راهی برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تکنولوژی بلاک چین ببینند و در آن‌ها سرمایه گذاری کنند.

آیا ان اف تی‌ها سرمایه گذاری خوبی هستند؟

سرمایه‌گذاری روی یک دارایی، فقط به این دلیل که به یک ان ف تی تبدیل‌شده است ایده خوبی نیست. این نوع توکن‌ها به خودی خود سرمایه گذاری نیستند، بنابراین قبل از خرید آن‌ها مطمئن شوید که ارزش دارایی پایه‌ای را که می‌خرید می‌دانید.

چگونه می توانم در توکن‌های غیر قابل  تعویض سرمایه گذاری کنم؟

می‌توانید دارایی‌هایی را بخرید که به ان اف تی تبدیل شده‌اند. این کار را می‌توانید از طریق هر بازار ان اف تی و برخی صرافی‌های ارزهای دیجیتال انجام دهید. بسیاری از بازارهای ان اف تی، مانند اپن سی (OpenSea)، بر روی پلتفرم اتریوم میزبانی می‌شوند و ممکن است برای خرید یک ان اف تی از شما بخواهند که اتر داشته باشید.

سخن آخر

و سخن آخر این است که  ان اف تی‌ها دارای مزایا و معایبی هستند. اما احتمالاً ایده بدی است که روی هر دارایی، فقط به این دلیل که توکنیزه شده است سرمایه گذاری کنید. اصول سرمایه‌گذاری همچنان در مورد این آن‌ها اعمال می‌شود، صرف نظر از اینکه آیا مالکیت آن دارایی توسط یک بلاک چین مشخص می‌شود یا خیر. بهترین حرکت شما به عنوان یک سرمایه گذار این است که دارایی‌های با کیفیتی که بیشتر دوست دارید در اختیار داشته باشید را شناسایی کنید و سپس آنچه را که برای به دست آوردن آن‌ها لازم است انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.