تکنیک‌ها و نکات مصاحبه شغلی

تکنیک‌ها و نکات مصاحبه شغلی

آیا برای مصاحبه شغلی اضطراب دارید؟ این هشت نکته به شما کمک می‌کند تا بهتر آماده شوید، در طول مصاحبه احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و به سوالات پاسخ موثری بدهید. همراه زرد نیوز باشید.

مصاحبه برای شغل می‌تواند اعصاب خردکن باشد. ممکن است از «فروش» خود یا طرح سؤالات غیرمنتظره احساس ناراحتی کنید. یا احتمال ملاقات و تحت تاثیر قرار دادن افراد جدید ممکن است برای تحریک استرس یا اضطراب کافی باشد.

با این حال، مهم نیست که چقدر ممکن است در مورد مصاحبه کاری ترسیده باشید، مهم است که به یاد داشته باشید که مصاحبه مهارتی است که می‌توانید یاد بگیرید. با نکات و تکنیک‌های زیر، می‌توانید در به اشتراک گذاشتن ارزش خود با کارفرمایان بالقوه، معرفی موثر خود در مصاحبه‌ها و به دست آوردن شغل مورد نظر استاد شوید.

تا جایی که می‌توانید مصاحبه کنید

بیایید فرض کنیم جستجوی خود را بر روی انواع خاصی از مشاغل و انواع کارفرمایان متمرکز کرده‌اید. شما یک لیست ترجیحی از هر دو ایجاد کرده‌اید. شما افق را اسکن کرده‌اید، تحقیق انجام داده‌اید، سوالات خود را جمع آوری کرده‌اید و شبکه خود را برای کمک درگیر کرده‌اید. رزومه شما مرتب است.

سپس فرصت‌های شغلی از طریق جستجوهای وب و ارجاعات از شبکه شما ظاهر می‌شود. برخی نزدیک به نظر می رسند اما برخی دیگر کاملاً مناسب نیستند. شما به سرعت از آن دسته از مشاغلی که «زیر» هستند، عناوینی که به نظر خارجی هستند، یا در زمینه ها یا صنایعی هستند که با آنها ناآشنا هستید، می‌گذرید. شما تصمیم گرفته‌اید که متمرکز باشید و فقط برای موقعیت‌هایی درخواست دهید که دقیقاً با معیارهای جستجوی شما مطابقت دارند.

اما محدود کردن جستجوی شغلی، احتمالات را محدود می‌کند. هنگامی که فیلترها و الزامات زیادی ایجاد کردید، به راحتی می‌توانید فرصت‌ها را نادیده بگیرید. در این نوع بازار شما باید به آنجا بروید و فعالانه فرصت‌ها را کشف کنید. فرصت‌های مصاحبه را براساس معیارهای سطحی و محدود از دست ندهید. شما هرگز نمی‌دانید که مصاحبه برای یک شغل “نه کاملا مناسب” چه زمانی منجر به یک مسابقه شگفت انگیز، ارجاع به یک فرصت شغلی دیگر یا یک موقعیت کاملاً جدید می‌شود که متناسب با تجربه و توانایی های منحصر به فرد شما باشد.

یک داستان جذاب ایجاد کنید

ما تمایل داریم به این نتیجه برسیم که زندگی ما تقریباً مانند زندگی دیگران است، آنها متوسط و خسته کننده هستند. در نتیجه، بسیاری از مردم داستان خود را به خوبی بیان نمی‌کنند. اما داستان شما خیلی بهتر از چیزی است که فکر می‌کنید. روشی که زندگی شما تکامل یافته است؛ چیزهایی که یاد گرفته‌اید؛ دستاوردها، شکست ها و رویاهای شما . این چیزها برای شما منحصر به فرد هستند و بسیار جالب تر از آنچه تصور می‌کنید. به اشتراک گذاشتن داستان خوب فکر شده خود یک تکنیک مصاحبه قدرتمند است.

داستان شما چیزی است که به مردم کمک می‌کند بفهمند شما کی هستید و به کجا می‌روید. بنابراین یاد بگیرید که داستان خود را بگویید و آن را به خوبی بیان کنید، به خصوص برای اهداف مصاحبه و شبکه. کنار هم قرار دادن داستان شما به کار و تمرین زیادی نیاز دارد. با این حال، مزایایی که برای شما و حرفه شما دارد بسیار زیاد است. داستان های شما:

  • بهت اعتماد به نفس بده
  • خودآگاهی خود را افزایش دهید
  • انسانیت را به رزومه خود بیاورید
  • شما را به یاد ماندنی و متمایز کند

توسعه داستان خود برای مصاحبه‌های شغلی

یک فهرست جامع از فصل‌های زندگی خود تهیه کنید. به رویدادهای مهم، خاطرات و نقاط عطفی که شخصیت شما را شکل داده‌اند فکر کنید. در مورد احساسات، انتظارات و ناامیدی‌های خود یا آنچه آموخته‌اید، انجام داده‌اید و تجربه کرده‌اید یادداشت برداری کنید. فصل‌های خود را براساس دوره‌های زمانی یا شغل سازماندهی کنید.

روی لحظات به یاد ماندنی “آها” تمرکز کنید. این داستان ها باید ابعاد واضحی داشته باشند تا مردم آن لحظه را با شما تجربه کنند. ممکن است لحظه‌ای با مادرتان در ایوان خانه بوده باشد، یا سفری باشد که به یک مکان دور رفته‌اید، یا آنچه رئیس یا مربی به شما گفته است. داستان‌ها نباید دراماتیک باشند، فقط برای شما معنادار هستند.

موضوعات موجود در داستان خود را کشف کنید. چه چیزی به عنوان علاقه شما ظاهر می‌شود؟ راهنمایی دیگران، انجام تحقیقات، کمک به نوع خاصی از مشتری، ارتقاء دانش در زمینه خود؟ چه چیزی به شما شادی می‌دهد؟ آیا شما یک معلم، یک رهبر، یک کارآفرین، یک ریسک پذیر هستید؟

در مسیر شغلی خود فکر کنید. چگونه به جایی که امروز هستید رسیدید؟ چرا انتخاب‌های خاصی کردید؟ چه کسی در این راه به شما کمک کرد؟ چه چیزی در آن زمان و اکنون به شما انگیزه داد؟ آیا اهداف شغلی شما ثابت مانده‌اند یا تغییر کرده‌اند؟ آیا شما کسی هستید که پروژه‌های جدید را دوست دارید؟ یا جزئیات دید شخص دیگری را اجرا می‌کند؟

تمرین باعث کامل شدن می‌شود

هنگامی که داستان خود را توسعه دادید، گام بعدی تمرین گفتن آن است ، گفتن آن با صدای بلند، در حالت ایده آل برای دیگران. برای اولین بار تا زمان مصاحبه منتظر نمانید. سعی کنید آن را در یک ضبط صوت بخوانید یا آن را برای بازخورد با یکی از افراد مورد اعتماد به اشتراک بگذارید. بر احساس بی کفایتی داستان یا فکر کردن به اینکه کار به خوبی انجام شده خود را نشان می‌دهد غلبه کنید.

همانطور که در نحوه بیان داستان خود راحت تر می‌شوید، خواهید دید که زندگی شما فقط مجموعه‌ای از رویدادهای تصادفی نبوده است. داستان شما گذشته‌ای دارد و آینده‌ای دارد و زمانی که بفهمید کجا بوده‌اید راه پیش رو روشن‌تر می‌شود. امتحان نهایی دفعه بعدی خواهد بود که کسی بگوید “در مورد خودت به من بگو.”

داستان خود را متناسب با شغل تنظیم کنید

به کار بردن داستان خود برای یک کارفرما یا شغل خاص قدم بعدی است. ردیف کردن داستان‌هایی که در فرصت‌های پیش‌دست اعمال می‌شوند بسیار مهم است. خود را به جای مصاحبه کننده قرار دهید و سوالاتی را که می‌خواهید بپرسید مطرح کنید. کدام داستان ها مربوط به این مصاحبه شغلی است؟ به داستان‌های شخصی فکر کنید که نشان می‌دهد چگونه تغییرات را مدیریت کرده‌اید، تحت فشار انتخاب کرده‌اید یا از اشتباهات و شکست‌ها درس گرفته‌اید. همچنین باید به داستان هایی فکر کنید که می‌توانید در مصاحبه بگویید که مجموعه مهارت‌های شما را نشان می‌دهد.

یادگیری و قدردانی از داستان شما پیش نیاز هر فرآیند مصاحبه است. به توانایی خود برای فکر کردن روی پای خود تکیه نکنید. سوالات را پیش‌بینی کنید و پاسخ‌های آن را آماده کنید. در پایان، این در مورد ایجاد یک تأثیر عالی و به یاد ماندنی است که شایستگی و توانایی را نشان می‌دهد.

اگر در ایجاد یک داستان مصاحبه خوب مشکل دارید، از دوستان یا اعضای خانواده خود بخواهید داستان موفقیت خود را بنویسند. به عناصری که باعث کارکرد آن‌ها می‌شوند، توجه کنید، مانند جزئیات خاص و یک جریان روان. به عناصری که کار نمی‌کنند، مانند ابهام یا سرگردانی توجه کنید. سپس به تجربه خود فکر کنید و سعی کنید لحظاتی را که واقعاً عالی بودید یا زمانی که برای مقابله با یک چالش برخاستید، کشف کنید. بعد از اینکه چندین مورد را شناسایی کردید، آن‌ها را تمرین کنید تا آسان شوند و روی تطبیق آنها با انواع مختلف سوالات کار کنید.

استرس را مدیریت کنید

مصاحبه برای شغل می‌تواند هر کسی را تحت فشار قرار دهد. در دو‌زهای کوچک، این استرس در واقع می‌تواند مفید باشد و به شما کمک کند تحت فشار عمل کنید. با این حال، اگر استرس ثابت و طاقت‌فرسا شود، می‌تواند با مختل کردن ظرفیت شما برای تفکر واضح و خلاق، نحوه برقراری ارتباط شما در طول مصاحبه را مختل کند. وقتی استرس دارید، احتمالاً مصاحبه کننده را اشتباه می‌خوانید یا سیگنال‌های غیرکلامی گیج‌کننده یا غیرکلامی ارسال می‌کنید.

اگر در لحظه نتوانید به سرعت استرس را از بین ببرید و به حالت آرام بازگردید، تقریباً مطمئناً نمی‌توانید از سایر تکنیک‌ها و نکات مصاحبه استفاده کنید. زمانی که استرس ما را تحت الشعاع قرار می‌دهد، بهترین نیت ما از پنجره بیرون می‌رود. تنها زمانی که در حالتی آرام و ریلکس هستید، می‌توانید روی پای خود فکر کنید، داستان‌هایی را که تمرین کرده‌اید به یاد بیاورید و پاسخ‌های روشنی به سؤالات مصاحبه‌گر بدهید. بنابراین، بسیار مهم است که تکنیک‌های کاهش استرس سریع را از قبل یاد بگیرید.

در طول مصاحبه استرس داشتید؟ این تکنیک تنفس را امتحان کنید

اگر قبل یا در حین مصاحبه شروع به احساس اضطراب یا گیجی کردید، توجه خود را به نفس خود معطوف کنید و آگاهانه آن را آهسته و عمیق کنید. به خاطر داشته باشید که باید به آرامی بازدم کنید و همچنین به آرامی نفس بکشید. کنترل تنفس خود به این روش می‌تواند به شما کمک کند تا سریعاً به حالت آرامش بیشتری برگردید. حتی وقتی با سؤالات چالش برانگیز روبرو می‌شوید  و متمرکز و درگیر بمانید.

آماده باشید

مصاحبه ها از مکالمات چند دقیقه ای تا چندین جلسه رسمی، گاهی با بیش از یک مصاحبه کننده را شامل می‌شود. مصاحبه‌ها به شما این امکان را می‌دهد که نشان دهید کاندیدای مناسب برای این شغل هستید، اما اگر مصاحبه‌ها شما را عصبی می‌کند، تنها نیستید. هرچه آمادگی بهتری داشته باشید، زمانی که سؤالات به سراغ شما می‌آیند، آرامش و راحتی بیشتری خواهید داشت.

نکات آماده سازی مصاحبه شغلی

تحقیق کن اطلاعاتی در مورد شرکت و موقعیت موجود جمع آوری کنید. سعی کنید به طور خاص تجربه خود را با وظایفی که فرصت شغلی مستلزم آن است مرتبط کنید.

مصاحبه را تمرین کنید. یکی از دوستان (بهتر است، گروهی از دوستان و همکاران) را برای پرسیدن نمونه سوالات از شما دعوت کنید. برقراری تماس چشمی را تمرین کنید.

جلسات تمرین خود را ضبط کنید. به زبان بدن و ارائه کلامی توجه کنید. پرکننده‌های کلامی مانند “اوه” و “اوم” را حذف کنید. استفاده از زبان بدن مثبت را برای نشان دادن اعتماد به نفس تمرین کنید، حتی زمانی که آن را احساس نمی کنید. به‌عنوان مثال، به‌جای ورود آزمایشی در حالی که سرتان پایین است و چشم‌هایتان از آن دور شده‌اند، سعی کنید قد بلند بایستید و شانه‌هایتان را عقب نگه دارید، لبخند بزنید و تماس چشمی خود را حفظ کنید، و محکم دست بدهید. این باعث می شود که شما اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و به آرامش طرف مقابل کمک کنید.

زودتر به تدارکات رسیدگی کنید. لباس‌ها، رزومه و مسیرهای خود را برای رفتن به محل مصاحبه از قبل آماده کنید تا از هرگونه استرس اضافی جلوگیری کنید.

مراجع خود را فراموش نکنید

اجازه ندهید مراجع شما آخرین اطلاعاتی باشند که در مورد جستجوی شغل شما می‌دانند، یا حتی بدتر از آن، تماس غیرمنتظره‌ای از یک کارفرمای احتمالی دریافت کنید. بسیاری از پیشنهادات به دلیل ارجاعات نامناسب پس گرفته می‌شوند. چرا از این شانس استفاده کنید؟ برای کمک گرفتن و جلوگیری از غافلگیری هر دو طرف، فوراً با مراجع خود تماس بگیرید.

آیا مراجع شما به جستجوی شغل فعلی شما مرتبط است؟ چه کسانی را باید اضافه یا کم کنید؟

آیا شکاف مرجعی وجود دارد؟ شکاف هایی که کارفرما سوال می‌کند؟ داستان شما در مورد آن شکاف‌ها چیست؟

آیا می‌توان یک همکار، فروشنده، مشتری یا عضو هیئت مدیره را برای جایگزینی یا بهبود فهرست اضافه کرد؟

وضعیت فعلی رابطه شما با مراجعتان چگونه است؟

سوالات احتمالی را پیش بینی کنید

برای دستیابی به انگیزه‌ها و سبک کاری یک کارمند بالقوه، کارفرمایان اغلب به مصاحبه رفتاری روی می‌آورند، سبکی از مصاحبه که شامل مجموعه‌ای از سوالات کاوشگر و دقیق است.

نمونه سوالات مصاحبه رفتاری عبارتند از:

موقعیتی را توصیف کنید که در آن به هدف اعلام شده خود نرسیدید، چگونه آن را مدیریت کردید؟

در مورد موقعیتی که در آن با مقاومت افراد کلیدی مواجه شدید به ما بگویید، چگونه فرد یا افراد را متقاعد کردید تا آنچه را که می‌خواهید انجام دهند؟

موقعیتی را توصیف کنید که در آن ابتکار عمل برای تغییر یک فرآیند یا سیستم و بهبود آن را به عهده گرفتید، چگونه مشکل را شناسایی کردید؟ چگونه برای ایجاد تغییر پیش رفتید؟

آماده کردن پاسخ های خوب مصاحبه 

مصاحبه‌کنندگان پاسخ‌های اولیه شما را با سؤالات بیشتر در مورد اقدامات شما پیگیری خواهند کرد. برای آماده شدن برای این نوع سوالات مصاحبه، نکات زیر ممکن است کمک کند:

تحقیقات خود در مورد شرکت و موقعیت را مرور کنید.

لیستی از ویژگی‌های کلیدی برای شغل مورد نظر خود تهیه کنید.

نمونه سوالات مصاحبه را بنویسید که احتمالاً ویژگی‌هایی را که شما به عنوان مهم تشخیص داده‌اید آشکار می‌کند.

پاسخ به نمونه سوالات مصاحبه را براساس الگویی مانند “وضعیت – اقدام – نتیجه” با جزئیات خاص از تجربه کاری خود ایجاد کنید.

پاسخ دادن به سوالات مصاحبه و سوالات بعدی را تمرین کنید تا با چندین مثال یا داستان مفصل بسیار آشنا شوید. نکات کلیدی را تکرار کنید.

در طول مصاحبه سوال بپرسید

آماده بودن و پرسیدن سوالات عالی در مورد موقعیت و کارفرما نشان دهنده علاقه شما در طول مصاحبه است. شما نمی‌توانید فقط یک پاسخ دهنده موثر باشید. شما نیز باید خود را اثبات کنید. تا زمانی که به مرحله مصاحبه برسید، باید در مورد آنچه می‌خواهید و چه چیزی به شرکت ارائه می‌دهید واضح باشید.

سعی کنید هم در سؤالات مصاحبه و هم در پاسخ‌های خود متفکر و خوداندیش باشید. به مصاحبه شونده نشان دهید که خودتان را می‌شناسید چه از نقاط قوت و ضعف خود باشد. آماده باشید تا در مورد اینکه کدام حوزه‌ها چالش‌هایی را ایجاد می‌کنند و چگونه به آنها رسیدگی می‌کنید صحبت کنید. اعتراف به نقاط ضعف واقعی بسیار قانع‌کننده‌تر از این است که بگوییم: «من آنچه را که نیاز دارید دارم و می‌توانم هر کاری که در ذهنم باشد انجام دهم».

EQ خود را تقویت کنید

همانطور که می‌دانیم، همیشه باهوش‌ترین فرد یا کسی که مرتبط ترین مهارت‌ها را دارد این شغل نیست. در عوض، کاندیدای موفق اغلب کسی است که بهترین “مهارت‌های مردمی” را دارد که می‌تواند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کند. به عبارت دیگر، این فردی است که هوش هیجانی بالایی دارد (EQ). هوش عاطفی توانایی شناسایی، استفاده، درک و مدیریت احساسات به روش‌های مثبت برای برقراری ارتباط موثر و همدلی با دیگران است. اگر هوش هیجانی بالایی دارید می‌توانید:

  • وضعیت عاطفی خود و دیگران را بشناسید.
  • با مردم به گونه‌ای درگیر شوید که آنها را به سمت خود بکشاند.
  • نشانه‌های عاطفی را انتخاب کنید، ارتباط موثر برقرار کنید و روابط قوی ایجاد کنید.

همراه با توانایی مدیریت سریع استرس، آگاهی هیجانی یک مهارت اولیه هوش هیجانی است که می‌توان آن را آموخت. اینکه بتوانید با احساسات خود ارتباط برقرار کنید . آگاهی لحظه به لحظه از احساسات و نحوه تأثیر آنها بر افکار و اعمال شما ، کلید درک خود و دیگران است.

وجوه مشترک پیدا کنید

یکی از راه‌های اعمال آگاهی عاطفی در موقعیت مصاحبه، یافتن ارتباطات انسانی مشترک با مصاحبه کننده است. اگر با این هدف شروع کنید که بفهمید شما و شخصی که با شما مصاحبه می‌کند چگونه با هم ارتباط دارید و چه چیزهایی به اشتراک می‌گذارید، نقاط مشترک را خیلی سریعتر کشف خواهید کرد. و فرآیند مصاحبه به دلیل آن بسیار کمتر ترسناک خواهد بود.

نکاتی برای کشف اشتراکات با مصاحبه کننده

تحقیق کن

هر فردی را که می‌دانید قرار است ملاقات کنید یا فکر می‌کنید ممکن است در مصاحبه با آنها ملاقات کنید، به ویژه مدیران ارشد را در گوگل جستجو کنید. از قبل بیاموزید که چه مواردی ممکن است مورد علاقه مشترک دو طرف باشد.

گوش کن و توجه کن

اگر در طول مصاحبه گوش دهید و به دنبال نقاط مشترک بگردید، همه جا به نظر می‌رسند. وقتی مصاحبه‌گر شما از مادرش، برنامه‌های آخر هفته، بچه‌ها یا رستوران مورد علاقه‌اش نام می‌برد، این شانس را دارید که سؤال بپرسید و نقاط مشترک پیدا کنید. همچنین می‌توانید به اطراف دفتر نگاهی بیندازید. آیا کتابی را می‌بینید که خوانده‌اید، محصولی را که می‌خواهید یا تازه خریده‌اید، یا عکسی که دوست دارید؟ اگر چنین است، ابزاری برای بحث در مورد مشترکات دارید.

با علایق خود پیش بروید

نحوه معرفی خود و صحبت در مورد خود در مصاحبه مهم است. اگر حقایق و علایق را در برنامه خود در مورد خود ادغام کنید، فرصت‌هایی برای ارتباط ایجاد می‌کنید. بعد از “چه کار می‌کنی؟” یا پرسش «درباره خودت به من بگو»، داستان خود را بگویید.

زمینه‌های مشترک را پیدا کنید

جایی که ملاقات می‌کنید، محیط اطراف و هدف ارتباط شما همه نقاط مرجع هستند. دلیلی وجود دارد که هر دوی شما خود را در این مکان و زمان منحصر به فرد می‌بینید. چرا هر دو در این تجارت هستید؟ آیا شما یکی از همین افراد را می‌شناسید؟

در حین جستجوی نقاط مشترک، از کوبیدن مصاحبه‌گر خود با مجموعه‌ای از سوالات خودداری کنید. اجازه دهید مصاحبه به طور طبیعی اتفاق بیفتد، اما مراقب نکات مشترک باشید. هنگامی که این کار را انجام دهید، دنیا مانند یک مکان کوچکتر و دوستانه تر احساس می‌شود و اضطراب شما از مصاحبه کاهش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *